https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zprava-zemedelska-politika-eu-se-ma-vice-zamerit-na-podporu-malych-farmaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělská politika EU se má více zaměřit na podporu malých farmářů, uvádí zpráva

4.9.2024 19:07 | BRUSEL (ČTK)
Foto | Artists Eyes / Unsplash
Zemědělská politika Evropské unie by se měla více zaměřit na podporu malých farmářů. Spíše než trestat zemědělce za to, co dělají, by pak měl podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové fungovat princip nejrůznějších pobídek a finančních odměn. Uvedla to dnes v Bruselu při představení závěrečné zprávy týkající se strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU.
 
Strategického dialogu se účastnilo celkem 29 členů - různých organizací či uskupení, zástupců malých farmářů, velkých firem, odborů i ekologických organizací od mocné farmářské lobby Copa-Conega až po Greenpeace. Zprávu s názvem Společná perspektiva pro zemědělství a potraviny v Evropě předložil předseda skupiny Peter Strohschneider.

Dokument posuzuje jednotlivé výzvy, kterým zemědělský sektor čelí, a následně dává soubor doporučení. Právě tyto návrhy budou přitom podle šéfky unijní exekutivy vodítkem pro práci Evropské komise při utváření její vize pro zemědělství a výživu, která má být předložena během prvních 100 dnů druhého funkčního období předsedkyně von der Leyenové.

Strategický dialog probíhal devět měsíců a všechny strany se následně shodly na textu právě dnes představené zprávy. "Výsledek tohoto strategického dialogu ukazuje, že je možné překonat polarizovanou debatu a vytvořit důvěru mezi velmi různorodými zúčastněnými stranami," uvedla Ursula von der Leyenová. "Komise nyní jejich nápady pečlivě prozkoumá. Všichni chceme na našem kontinentu prosperující potravinářský a zemědělský sektor," dodala.

Zmínila, že Evropská komise v uplynulých měsících již určitá ulehčení pro zemědělce představila, například zrušila některé ekologické požadavky, a bude v tom i nadále pokračovat. Komise tak reagovala na protesty zemědělců, kteří si stěžovali na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i podmínky při hospodaření na půdě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.9.2024 20:25
Podporu menším si překládám jako fandění slabšímu. Což lze i pochopit, je-li v pořádku i to b). On totiž ten velký může být ekologičtější (má skot s pícninami, větrolamy), což zdaleka ne všichni menší mají. Proto by měl být kladen důraz ne na velikost subjektu, ale kvalitu péče o půdu a krajinu, diverzifikaci plodin a dostatek ekologických prvků (meze, sady, zaloučení). Větší tlak na mimoprodukční ukazatele postrádají i ochranářské organizace, což je pochopitelný projev zklamání z ne/dosažených proklamovaných cílů zemědělské politiky.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ekologicke-organizace-zastavte-kroky-ktere-poskozuji-obnovu-zemedelske-krajiny-a-adaptaci-na-klimaticke-zmeny.otevreny#diskuse
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.9.2024 21:14 Reaguje na Karel Zvářal
A za zvyšování retenční schopnosti a obsahu uhlíku v půdě ... Malý nebo velký...
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

5.9.2024 08:37
Slova se mluví a voda teče. Speciálně s Ursulou máme tu zkušenost, že vám bude mazat med kolem pusy a pak vás s úsměvem sejme ve jménu páchání dobra. Z celoevropských zemědělských protestů jí začala cvakat zádel, ale to neznamená, že to co teď říká, bude také zítra skutečně dělat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

5.9.2024 10:25
Ursula von Leyen je blbka na druhou.Ale takových je tam povícero.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.9.2024 12:35
Kdyby byla EU dříve, stále bychom měli na obcích dotované drobné ševce a nějaký Baťa by ani nevznikl. A do školy bychom chodili bosí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.9.2024 16:58 Reaguje na Richard Vacek
Napsal jste naprostou pravdu. EU nezáleží na konkurenceschopnosti, ale na konzervaci dotačního systému živícího statisíce úředníků spojených s dotační politikou. Jejich největší obavou je právě to, že tu nastane skutečné konkurenční prostředí, které zboří mýty o prosperujících malých zemědělcích(ševcích) a o zlých agropodnicích vedených zlými Babiši. Bohudík i přes to usilovné brždění trh
časem vykoná svou práci, protože je EU zároveň ubíjí nekalou
konkurencí z Ukrajiny a odjinud. Nemůže se totiž zavděčit všem
a tak někoho potichu musí hodit přes palubu. Naoko je podporuje,
ale ve skutečnosti je směřuje ke konzervaci místo k pokroku.
Pokud by jednou Ukrajina vstoupila do EU se svými farmami o rozloze 10 000 ha a více, tak zkrachují nejen ti malí farmáři, ale i ti
středně velcí a velcí se budou mít co obracet, aby mohli Ukrajině
konkurovat. Proč by ale dočasně měli malí něco měnit, když na to stávající a nekonkurenceschopné dostanou dotaci a nemusí se více snažit změnit své podnikání.
To, že vidle nahradí minininakládač je sice taky pokrok, ale
pro stále stejný počet deseti krav nikoliv. Naopak taková stáj
s 500 kusy vybavená "sprchami" a rotačními kartáči pro krávy
je něco jiného. Když jsem takovou stáj poprvé uviděl, kde se
krávy samy šikovaly k dojení, tak jsem pochopil, že nostalgie
je chybou. To je inovace hodna 21 století a nikoliv dotovaná
BIO a EKO hra na minulost. Nikdo je nikam nepopoháněl a ony
šly zcela samy se nechat automatem vydojit, podrbat, osprchovat
a nakrmit tím, co jim chutná. Nezapomenu na pracnost při ručním
dojení a o velkostatku, kdy děvečky dostávaly při dojení mnoho
kusů krav křeče do rukou a na to neustálé házení hnoje a
nastýlání slámy. Na hejna much otravujících dobytek i lidi a na
kartáčování krav a jejich očistu. Když jsem pak viděl lidi, jak
to pouze kontrolují a dodělávají to, co stroje nedodělaly, tak
mi došlo, že návrat zpět je hloupost stejná, jako orat místo
traktorů voly a že je lépe nechat je sedět ve vládě a v EU.
Odpovědět
sv

sv

8.9.2024 20:07 Reaguje na Břetislav Machaček
Jinými slovy, machačkovi jaksi nedochází, že největší příjemce dotací v ČR je agent bureš. Nemluvě o tom, že několikrát podváděl a lhal, aby na nějakou tu dotaci dosáhl. Stručně řečeno, ten obří extra "efektivní" anofert by bez dotací zkrachoval a bureš by šel o žebrotě, ty nekalá konkurence. S ohledem na to, že z ukrajinské produkce dostávali hysterické záchvaty pouze náckové placení rusákama a podržtašky placení burešem, je jasné, komu ukrajinská produkce nejvíc vadí a koho může ohrozit. Bureše.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist