https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnenskou-prehradu-nechaji-vodohospodari-pretect-bezpecnostnim-prelivem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnskou přehradu nechají vodohospodáři přetéct bezpečnostním přelivem Aktualizováno

16.9.2024 09:41 | PRAHA (ČTK)
Brněnská přehrada za běžného fungování.
Brněnská přehrada za běžného fungování.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | facebook.com
Vodohospodáři nechají bezpečnostním přelivem přetéct Brněnskou přehradu, pod přehradou očekávají zvýšený, ale neškodný průtok. Svratka by se neměla rozlít do zastavěných částí. ČTK to řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Tento krok zvolili, neboť nechtějí do toku pod přehradou nechtěně vypouštět spadané kmeny, větve a další věci, které do přehrady přinesla velká voda a které by tok ucpávaly.
 
Brněnská přehrada je nyní téměř plná, stále do ní ale přitéká více vody, než z ní vodohospodáři upouštějí. "Přítok ale slábne. V okamžiku, kdy nádrž naplníme, začne se zvyšovat odtok přes bezpečnostní přeliv," uvedl Chmelař.

Situace na Brněnské přehradě se podle něj vyvíjí dobře. Do nádrže nyní přitéká asi 83 metrů krychlových vody za sekundu, ráno to bylo asi 90 metrů krychlových za sekundu. Z přehrady odtéká zhruba 60 metrů krychlových vody za sekundu.

"Přítok slábne, ale už pomaleji, začalo pršet. Podle aktuálních propočtů by odtok přes bezpečnostní přeliv měl nastat někdy po půlnoci," uvedl Chmelař. Původně se očekávalo, že přehrada by přelivem mohla začít přetékat dnes odpoledne či večer. Podle Chmelaře stále platí, že půjde o neškodný průtok a voda be se neměla rozlévat do zastavěné části.

Doplnil, že neškodný průtok je až do hranice 120 metrů krychlových za vteřinu. Vodohospodáři už nyní vypouštějí maximum ze spodní části hráze, podle Chmelaře by mohli manipulovat ještě s hrazeným přelivem. To by ale podle něj neslo riziko, že by se do toku pod přehradou dostalo naplavené dřevo. Když voda poteče přes bezpečnostní přeliv, stát by se to nemělo. "A dřeva v nádrži nyní bude poměrně dost," doplnil Chmelař.

Napadané kmeny a různé překážky dnes z hladiny přehrady vyprošťovali hasiči a další záchranné složky. Na sociální síti X kolem poledne uvedli, že zatím odstranili asi 20 kusů stromů.

Situaci pod přehradou mohou podle něj zkomplikovat právě spadané stromy a větve, které mohou jít korytem. "Nicméně na to jsme připraveni a na těch krizových místech jsou připraveny bagry a další technika," řekl Chmelař.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pavel Železný

17.9.2024 07:35
Zajímavostí je, že při překonání kóty bezpečnostního přelivu 229,08 m n.m. nezačne hned celý přítok (aktuálně 77m3/s ve Veverské Bítýšce) přetékat přelivem, ale odtok se bude zvyšovat postupně. Aktivuje se tzv. neovladatelný retenční prostor o objemu 8,4 mil. m3/s, tento se naplní, až hladina stoupne na tzv. maximální retenční hladinu 230,08 m n.m. (přesně 1m nad přelivem). K hodnotě zásobního prostoru 13 mil. m3 je hodnota neovladatelného retenčního prostoru 8,4 mil. m3 poměrně velká. Neovladatelný přepadový prostor je vymezen tloušťkou přepadového paprsku.
Odpovědět
VU

Vítek Urban

17.9.2024 09:10
Povodí Moravy zvládlo povodňovou situaci na Svratce velmi dobře. Pomohlo tomu, že přítoky Svratky pod Vírem zůstaly na úrovni jednoleté vody. Brněnská přehrada není pro transformaci povodňových vln příliš účinná. Má malou kapacitu regulovaného odtoku (cca 57 m3/s), takže vodohospodáři ji mohou odpustit, a pak už jenom čekají, kdy se zcela naplní. Letos do VD Brno přitékalo maximálně něco přes 100 m3/s (ani ne pětiletá voda) a k úplnému naplnění nádrže tak došlo až dlouho po kulminaci povodňové vlny. Neovladatelný odtok, jehož postupný nástup výstižně popsal v předchozím příspěvku pan Železný, tak bude neškodný.
Odpovědět

Pavel Železný

17.9.2024 12:23
Dnes se také vysvětlila záhada, proč VD Brno odpouštělo 55 a později 60m3/s (dle různých zdrojů) s tím, že jde o maximální odtok. V Brněnském deníku je uvedeno, že "kvůli technické závadě na Brněnské přehradě nefunguje odtok přes elektrárnu", pouze přes spodní výpusť o průměru 2000mm. Odtok za normálního stavu tak mohl být navýšen o dalších 18m3/s přes elektrárnu.
Odpovědět
VU

Vítek Urban

17.9.2024 14:55
Vzhledem k tomu, že k náhlému poklesu průtoku (o 17,6 m3/s) pod VD Brno došlo až dnes před polednem, bude to s nalezením příčiny nízkého maximálního odtoku během kulminace povodně asi komplikovanější. Nevíme, jakou chybou jsou měření průtoku zatížena a vlastně ani nevíme, jakou hodnotu má maximální odtok spodní výpustí a přes elektrárnu. Například sborník vydaný Povodím Moravy v roce 1996 uvádí, že hltnost turbíny je 21,0 m3/s a kapacita spodní výpustě při maximální hladině je 48,5 m3/s. To je dohromady 69,5 m3/s.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist