https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/textilka-retex-vyvinula-recyklovany-material-pro-snazsi-pestovani-zelene
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Textilka z Moravy vyvinula recyklovaný materiál pro snazší pěstování zeleně

5.10.2024 01:15 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Moravskokrumlovská textilka Retex vyvinula materiál, který výrazně zjednoduší pěstování zeleně v místech, kde má obtížné podmínky k růstu. Jde o tři centimetry tlustou desku z vláken pocházející z pytlů, v nichž se do Evropy vozí káva či koření a která dokáže absorbovat 35 litrů vody na metr čtvereční. ČTK to řekl mluvčí firmy Filip Poštulka. Společnost se zabývá vývojem a výrobou materiálů z recyklovaného textilu.
 
Vývoj materiálů, které slouží k retenci vody a pěstování zeleně, je jednou z dlouholetých činností firmy. Nový materiál zatím představila v polovině září na norimberském veletrhu GaLaBau, kde se prezentují novinky pro zahradnictví, krajinářství či městský mobiliář.

"Zájem byl velký a z různých stran. Zajímali se zejména lidé a firmy, které se zabývají ve velkém pěstováním ovoce a zeleniny či údržbou zeleně a trávníků ve městech. Zaujali jsme i firmy, které dodávají předpěstované boxy pro další užití, či ty, které se věnují zakládání a údržbě zelených střech," popsal manažer strategického rozvoje Ján Krivda. V nejbližších týdnech a měsících tak materiál pravděpodobně získá první praktické využití.

Třícentimetrová deska slouží jak pro zadržení vody, tak k zakořenění rostlin v nejkritičtějším období růstu. Dokáže nejen vázat značné množství vody, ale také rostliny vyživovat. Zajišťuje také postupné odpařování vody a podporuje provzdušnění i v těžké půdě.

Umožní tak vznik městské zeleně, sadů, zahrad či trávníků tam, kde to dosud nebylo možné nebo velmi obtížné. "Jedná se o ozelenění tramvajových pásů, autobusových zastávek, pergol, garáží, ale také najde využití v zemích, kde je sucho a které jsou zasaženy změnou klimatu," řekl Krivda.

Pytle, z nichž se materiál vyrábí, obsahují vlákna z kenafu či juty, tedy přírodní recyklovatelná vlákna. Kenaf je vlákno z ibišku konopovitého. Podobá se konopí, ale vlastnosti má podobné jutě.

"Materiál obsahuje i lýkové části lnu. Přepravní pytle na kávu či koření tak nekončí v odpadu, ani se z nich v lepším případě nevyrábí brikety ke spálení, ale vznikne z nich materiál, který podpoří růst rostlin a poté se postupně rozloží," popsal Krivda. To je další benefit materiálu, protože po rozložení dodává živiny rostlinám.

Firma má sice tradici již z doby před rokem 1989, ale zakládá si na tom, že je velmi inovativní. Nejstarší výrobní linka pochází z roku 2005. Roční tržby se pohybují okolo 700 milionů korun a pracuje v ní 190 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

5.10.2024 07:03
Nešlo by do takového přírodního rozlořitelného materiálu balit věci, potraviny? Bylo by to moc drahé?
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

5.10.2024 15:08 Reaguje na Honza Honza
V článku píšou, že jde o pytle od kávy nebo koření... samozřejmě nejlepší recyklace je násobné užití k původnímu účelu. Jutové pytle lze použít "do roztrhání" pokud se šikovně "rozešijí". Jde o to "otevírání" Většinou je odběratel prostě rozřízne a opětovné použití tak není možné.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

6.10.2024 07:59 Reaguje na Dalibor Motl
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist