https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/biometan-ma-klicovy-potencial-pro-budoucnost-energetiky-v-evrope-tvrdi-experti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Biometan má klíčový potenciál pro budoucnost energetiky v Evropě, tvrdí experti

16.10.2024 01:47 | PRAHA (ČTK)
Bioplynová stanice v Německu.
Bioplynová stanice v Německu.
Výroba biometanu v Evropské unii má výrazný růstový potenciál, který může pomoci v přechodu na čistší a udržitelnější energetické zdroje, shodli se odborníci na tiskové konferenci k Evropskému týdnu biometanu. V České republice je podle nich situace ohledně biometanu zatím méně rozvinutá než v jiných státech. Biometanovému průmyslu v Evropě dominují Francie a Německo. Francie má největší počet biometanových stanic, zatímco Německo největší výrobní kapacitu.
 
Podle Jana Habarta ze sdružení CZ Biom se v roce 2024 v Evropě nacházelo 1548 biometanových stanic. Společně produkují 6,4 miliardy metrů krychlových biometanu ročně, přičemž 80 procent z nich je připojeno k plynárenské síti. Evropská unie plánuje produkci biometanu výrazně navýšit a do roku 2030 dosáhnout výroby 35 miliard metrů krychlových ročně, s cílem 111 miliard do roku 2040 a 165 miliard do roku 2050.

V České republice je k dnešnímu dni v provozu deset biometanových stanic, přičemž do konce roku by měly být zprovozněny další dvě. Současná kapacita výroby biometanu činí 17,7 milionů metrů krychlových ročně, ale v roce 2024 bylo vyrobeno šest milionů metrů krychlových, což představuje 34 procent využití instalovaných kapacit, uvedl Ondřej Malinovský ze společnosti Gasea.

Malinovský rovněž poukázal na chybějící státní podporu pro rok 2025. Současná podpora biometanových stanic, která byla zavedena v roce 2023 a měla platit do roku 2025, zatím nedosáhla potřebné notifikace. Očekává se, že nová podpora pro biometanové stanice bude zavedena od roku 2026.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) si pro tento rok stanovilo cíl vyrobit 80 milionů metrů krychlových biometanu, což se zatím plní ze 7,5 procenta. Dlouhodobé cíle MPO pro rok 2030 se pohybují mezi 500 až 700 miliony metrů krychlových.

EU se v současnosti potýká s klesající spotřebou zemního plynu, která podle posledních údajů činí 437,4 miliardy metrů krychlových. To podle Habarta umožňuje biometanu být alternativou, která by mohla významně přispět k dekarbonizaci evropského energetického sektoru.

Experti věří, že biometan má potenciál zaujmout lepší pozici i v české energetické soustavě. Biometan se podle nich může stát důležitým v dekarbonizaci energetiky, pokud se odstraní legislativní a tržní bariéry. "Otevření dveří biometanu deklarují všechny strany, ale absence konkrétních kroků v Národním klimaticko-energetickém plánu (NKEP) a Státní energetické koncepci (SEK) je stále zřetelná," řekl Malinovský.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

16.10.2024 05:46
Pokud je pro přírodu, klima a ekonomiku výhodné pěstovat energetické plodiny na výrobu ekologického biometanu, budiž, ať se budují stanice, a provozovatelé ať platí daně jako každý druhý. Tak proč mám ten pocit, źe to ničí půdu, a ještě na to chtějí dotace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2024 08:01 Reaguje na Michal Ukropec
Biometan dělat pouze z odpadu a zbytků, které se nedají využít jinak a lépe.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.10.2024 07:53
Veškerá produkce nadbytečné biomasy by měla sloužit na zvyšování kvality půdy. Používat ji na topení je zločin proti úrodnosti, akumulaci vod a vůbec proti přírodě.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.10.2024 07:58
Chtějí zároveň dostávat dotace a zároveň odstraňovat tržní bariéry?
Takže co, trh nebo dotovaná hračka?

Zatím to vypadá, že mimo pár speciálních případů je to dokonalá slepá ulička.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

16.10.2024 08:52
Zase: „poukázal na chybějící státní podporu pro rok 2025“. A podporou se jistě míní státní dotace na provoz, pro jinak konkurence neschopnou technologii výroby plynného paliva.
Dovoluji si podotknout, že jednotlivé základní složky substrátu, vstupujícího zejména do fermentorů farmářských BPS, mají klíčový význam nejen v produkci bioplynu a z něj následně vyráběného biometanu:
organická hmota hnoje, přesněji chlévská mrva, má klíčový význam pro kvalitu zemědělské půdy,
kukuřice a obilí jsou zase důležitými komoditami pro výživu člověka i hospodářských zvířat
Jasně, můžeme z toho udělat i bioplyn. Ale z toho se nikdo nenají, a tím zbytkem bude digestát a fugát, který se může vyvézt na pole. Jenže, organická složka z nich již byla spotřebována metanogenními bakteriemi, k výrobě bioplynu. Digestát a fugát jsou tedy velmi chudými hnojivy...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist