Státy nenalezly shodu na úmluvě o snížení odpadu z plastu, uvedl předsedající Aktualizováno
V sobotu státy jednaly za zavřenými dveřmi a v neděli se o dohodě mělo jednat na plenární schůzi, která začala s velkým zpožděním. Předsedající jednání Vayas řekl, že rozhovory udělaly pokrok. "Musíme ale uznat, že několik kritických otázek nám stále braní dosáhnout celkové shody," uvedl ekvádorský diplomat
"Je tu všeobecná shoda svolat zasedání v pozdějším termínu a dokončit naše jednání," uvedl ekvádorský diplomat Vayas. "Je zapotřebí dalšího času pro jejich vyřešení (sporných otázek)," uvedl dále.
Návrhy dohody ukazují, jaké jsou nejvíce sporné body. Podle Reuters se jedná o zastropování výroby plastů, pravidla pro zacházení s plasty, zákaz některých látek či zajištění financování pro chudší země, aby mohly opatření z úmluvy zavést do praxe.
Podle vyjádření zástupců řady zemí dohodu blokovala menší skupina států a producentů ropy. Podle AFP skupinu vedly Saúdská Arábie a Rusko, které chtějí úmluvu s co nejméně závaznými a konkrétními cíli. Nejasný je podle AFP i postoj dvou velkých světových výrobců plastů - Spojených států a Číny.
Podle agentur na podobě úmluvy nalezlo společnou řeč přes 100 ze 170 států, kteří se jednání v Pusanu účastnily. Někteří zástupci vyjadřovali nespokojenost, že se jednání nepodařilo uzavřít. "Dáváme přednost odtud odjet bez dohody, než se špatnou dohodou," řekl agentuře AFP jeden z unijních diplomatů.
Česká delegace se společně s ostatními zeměmi EU aktivně účastní vyjednávání. "Co se týče oblasti stanovení globálního cíle pro snížení produkce plastů, je potřeba uvést, že by se případně jednalo o snížení produkce plastů z primárních zdrojů. V tuto chvíli se diskutuje o řadě různých návrhů, včetně postoje EU, aby byl v dohodě uveden závazek stanovení globálního cíle na prvním jednání smluvních stran budoucí dohody", sdělila ČTK v pátek mlučí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
V pátek před kongresovým centrem v Pusanu, kde jednání probíhají, protestovaly organizace na ochranu životního prostředí a požadovaly, aby byly zúčastněné země "odvážnější".
Podle oficiálního programu by přípravné jednání OSN, kterého se účastní zástupci skoro 200 zemí, mělo skončit dnes. V obdobných komplikovaných jednáních o globální ochraně klimatu však není výjimečné, že rozhovory pokračují i po oficiálním konci.
Znečištění plasty je všudypřítomné, jeho stopy byly nalezeny i v mracích, nejhlubších oceánských příkopech a dokonce i v mateřském mléce.
Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dosáhne celosvětová produkce plastů bez změny politiky do roku 2040 až 736 milionů tun, což je o 70 procent více než v roce 2020.
Dojednání právně závazné úmluvy o snížení odpadu z plastu by podle agentury Reuters mohlo být pro ochranu životního prostředí podobně významným krokem jako klimatická dohoda z Paříže v roce 2015. Ta stanovila, že státy chtějí zabránit nárůstu globální průměrné teploty o více než dva stupně ve srovnání s předindustriální érou a chtěly by dosáhnout nárůstu pod 1,5 stupně.
reklama