https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/latky-nabouravajici-hormonalni-system-nachazi-odbornici-i-v-hrackach-a-kuchynskem-nacini
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Látky nabourávající hormonální systém nachází odborníci i v hračkách a kuchyňském náčiní

18.10.2024 10:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za první den poslali pěstitelé ovoce 79 žádostí o podporu za škody, které jim způsobily jarní mrazy. ČTK to včera odpoledne sdělil Státní zemědělský intervenční fond. Mezi pěstitele ovoce rozdělí téměř půl miliardy korun, výši sazby pro jednotlivé ovocné druhy zveřejní do 30. listopadu. Peníze se budou vyplácet od prosince, ovocnáři by je měli dostat nejpozději do konce ledna příštího roku.
 
Plasty jsou prostřednictvím každodenně používaných předmětů součástí našeho života. Často však obsahují příměsy, tvořené nebezpečnými látkami. Najdeme je i ve výrobcích citlivého použití, jako jsou dětské hračky a kuchyňské náčiní, které mohou představovat významnou příležitost, jak se dostat do lidského těla. Potvrzují to výsledky studie, kterou na mezinárodní konferenci DIOXIN2024 prezentovali čeští vědci z organizace Arnika.

Ve většině spotřebních produktů, které testovali, včetně hraček a kuchyňského náčiní, byla nalezena látka TBBPA (tetrabrombisfenol A). Ta velmi pravděpodobně už v minimálním množství přispívá ke vzniku rakoviny a narušuje funkci hormonálního systému.

Testovaly se také produkty českého původu a koncentrace v nich zjištěné patřily k těm nejvyšším v Evropě. Hlavním předmětem zájmu byly výrobky, které byly vyrobeny z recyklovaného plastu, konkrétně se jednalo o dětské hračky, doplňky do vlasů, kuchyňské náčiní a kancelářské potřeby.

"Výsledky jsou velmi znepokojivé, zejména kvůli tomu, že téměř nejvyšší hodnoty TBBPA byly naměřeny právě ve vzorcích hraček. TBBPA je známý endokrinní disruptor a potenciální karcinogen, na endokrinní disruptory jsou přitom nejcitlivější právě děti do pěti let a těhotné ženy. Předchozí studie navíc potvrdily jejich biologickou aktivitu, což v tomto případě znamená, že narušují transport hormonů štítné žlázy " uvedl jeden z hlavních autorů studie a vedoucí programu Toxické látky a odpady v organizaci Arnika, Jindřich Petrlík.

TBBPA patří do skupiny látek, které fungují jako zpomalovače hoření. Do plastů se přidávají jako příměsi, nejsou v nich pevně vázány a proto se z nich uvolňují v průběhu celého životního cyklu, včetně likvidace. TBBPA je problematický i z hlediska recyklace (plastů), protože je pro člověka toxický už ve velice nízkých koncentracích.

Podle autorů studie takové příměsi do plastů nepatří, protože mimo jiné také “otravují” cirkulární nakládání s touto surovinou. Apelují proto, aby součástí nově připravované mezinárodní úmluvy o plastech bylo omezení toxických látek, které je přípustné do plastů přidávat. TBBPA totiž není zdaleka jediné nebezpečné aditivum, které se do plastů přidává. Celkově v nich můžeme najít až 16 tisíc chemických látek, z nichž byla čtvrtina označena jako toxická.

“Je jasné, že se musíme zbavit toxických látek v plastech a zároveň omezit samotnou výrobu plastů. Současná podoba nakládání s plasty je dlouhodobě neudržitelná, a právě vznikající mezinárodní úmluva o plastech může přinést potřebné řešení. Tato úmluva by měla přispět k ochraně lidského zdraví i životního prostředí před škodlivými účinky chemických látek, které se v plastech nacházejí i které se do nich záměrně přidávají,” říká odbornice na toxické látky v životním prostředí v Arnice Nikola Jelínek.

Mezi další nebezpečné látky přidávané do plastů patří skupina látek označovaných jako PFAS (perfluorované a polyfluorované látky), které narušují funkce hormonálního a reprodukčního systému a jsou spojovány se vznikem některých druhů rakoviny. PFAS jsou vzhledem ke své struktuře nerozložitelné, proto se označují jako „věčné chemikálie“. Nelikviduje je ani spalování, byly naopak nalezeny ve směsi popela a popílku, pocházejícího ze spalovny odpadů, která byla použita ve Frýdlantu k zasypávání terénu.

PFAS byly nalezeny i v mechu nebo jehličí v okolí spalovacích zařízení v Evropě i Asii. Byly však zjištěny i ve vejcích (určených ke konzumaci) z okolí cementárny CEMEX v Prachovicích, která spoluspaluje TAP (tuhé alternativní palivo, které se vyrábí z plastů). Znepokojující je fakt, že ve vejcích z kontrolní lokality v Bystřici bylo nalezeno jen jejich minimální množství, což ukazuje na jejich přenos do životního prostředí v důsledku spalování plastů ošetřených těmito látkami.

PFAS se ve vstupech do spaloven v České republice, v emisích, a dokonce ani v reziduích ze spaloven odpadů nesledují, což je zásadní problém, protože z největší části končí právě v popelu, kterého zůstává po spalování odpadu největší podíl, kolem 30 % hmotnosti. Uvolňují se však i přímo do ovzduší.

Při použití pro terénní úpravy nebo stavbu silnic se tak mohou dostávat do životního prostředí, jak bylo v minulosti zjištěno například v Nizozemsku a nově také v České republice, což v kombinaci s tím, že se jedná o prakticky nerozložitelné látky, přispívá k překračování limitů chemického znečištění planety. Ani ukládání popela ze spaloven na skládky problém neřeší, protože bylo zjištěno, že se uvolňují do skládkových vod, a opět znečišťují životní prostředí.


reklama

 
foto - Pavlovič Luboš
Luboš Pavlovič
Autor je tiskový mluvčí spolku Arnika.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Josef Střítecký

18.10.2024 11:41
Žijeme v době, kdy nás plasty ohrožují čím dál výrazněji, proti tomu ale narůstá délka našeho žití. Je to tedy opravdu tak fatální? Nepřispívají takové články k narůstající depresi mladých lidí? Navíc by si měl autor dát pozor na češtinu. "Jeden odborník nachází, když jich je víc, tak nacházejí".
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

19.10.2024 10:21 Reaguje na Josef Střítecký
Není problém dnes včas nádor vyříznout, pacienta prozářit a dotovat léky.
Takže dožívání je vlastně jen díky chemii a radioaktivnímu léčení.
Obejděte seniory, a zeptejte se, kolik denně berou léků na kardio problémy, na psychiku, pohybové ústrojí a zažívací ústrojí.
Pokud dnes jsme schopni udržet člověka několik let na lůžku s Alzheimerem, kdy nemocný už ani pořádně nevnímá podněty z okolí, tak lehce průměr dožití se prodlužuje.

V poslední době si ale kladu otázku, zda vznik xy pohlaví, vedle módy, být zajímavý, není problém právě ve vlivu různých chemických látek na člověka.
Pokud se o některých látkách mluví že mohou ovlivnit pohlaví, tak jestliže se to projevuje třeba u ryb, proč by se tak nemohlo dít i u člověka. I když tento problém vidím víc v otevření společnosti k tématu, v módu a být jiný, jako protest proti společnosti
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.10.2024 09:43 Reaguje na Pavel Jeřábek
ono jde o to, že to není jen o plastu PFAS, který způsobuje u žen neplodnost je v v nepromokavém oblečení ale i kornoutech na hranolky z fastfoodu.
Balí se do toho v obchodech salám, kvůli tomu aby se nepromastil.
TOHLE JE SKUTEČNÝ PROSER
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.10.2024 09:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
průser
Odpovědět

vladimír šmídl

19.10.2024 12:47 Reaguje na Josef Střítecký
A ,,příměsy" na sedmém řádku.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

22.10.2024 12:48 Reaguje na Josef Střítecký
Tak 1) od doby, kdy z laboratoří unikl SARS-COV2 se délka dožití snížila
2) myslím, že chemizace našeho životního prostředí (primárně látky, které vylučují materiály v domácnostech a jedy z potravina jejích obalů) je pravděpodobně také zodpovědná za vzrůstající nevyhraněnost pohlaví u mladších generací. Sekundárně je toto podpořeno kulturou resp.marketingem, protože obchodníci/výrobci ihned vycítili potenciál zacílení na další "subkulturu" LGBT50+
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.10.2024 08:21
všechny ty " produkty" musí taky někdo před uvedením na trh taky ověřit v nezávadnosti, na to jsou zákony.
Odpovědět
MM

Milan Milan

20.10.2024 21:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Protože to tak precisně někdo prověřuje, tak např. v těchto dnech s.m. albert stahuje rajčata z prodeje? Info dnes na netu. Tělo si poradí snad se vším co je organického, přírodního původu. Ale s hltáním a vdechováním chemikálií všeho druhu od výparů z barev, nábytku, potravinových vylepšení, konzervantů, plastů, často i chemických léčiv atd.atd. si dlouhodobě imunitní systém neporadí.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

22.10.2024 12:49 Reaguje na Milan Milan
Spuhlas...viz můj příspěvek výše...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist