V Alpách za 100 let ubyla třetina sněhu, uvádí rakouská studie
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Alpách za 100 let ubyla třetinu sněhu, píše rakouská tisková agentura APA. Upozorňuje na to studie společnosti Eurac Research v Bolzanu. Výrazný pokles byl zaznamenán od 80. let minulého století, což se shoduje s výrazným nárůstem teploty, uvedl autor studie a environmentální meteorolog Michele st.
"Vývoj množství nového sněhu v Alpách je silně negativní, mluvíme o celkovém poklesu o 34 procent," říká. Nejvýraznější úbytek sněhu byl zaznamenán v místech ležících pod 2000 metry nad mořem a v jižněji ležících oblastech, tedy v Itálii, Slovinsku a v části rakouských Alp. V severních Alpách, ve Švýcarsku a Severním Tyrolsku hraje nadmořská výška hlavní roli. Zde byl pozorován úbytek 23 procent. V jihozápadní části Alp to byla dokonce polovina.
Vývoj zřejmě není způsoben nedostatkem srážek, kterých v zimním období přibylo. V nižších nadmořských výškách se však sněžení mění v déšť. V jihozápadních a jihovýchodních oblastech ale teploty vystoupaly už tak vysoko, že i ve vyšších polohách jen prší. "Sníh je zásadní pro zásobování vodou. Bez vody z tajícího sněhu na jaře nemohou být naplněny rezervoáry. Sníh také chrání ledovce před táním a půdu před odpařováním vlhkosti," dodává Bozzoli.
Sníh má vliv nejen na zimní sporty, ale také "na všechny aktivity a procesy, které jsou na vodě závislé". To by politici neměli z pohledu plánování týkajícího se zásobování vodou už dále přehlížet, myslí si výzkumník.
Studie vyšla ve vědeckém časopise International Journal of Climatology. Vědci shromáždili data o sněhových srážkách a sněhové pokrývce ze 46 míst z celé oblasti Alp. Nejnovější data sesbírali z moderních meteorologických stanic, zatímco nejstarší pocházejí z registrů, do nichž pověření pozorovatelé dříve ručně zapisovali, kolik centimetrů sněhu na určitých místech napadlo.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (43)
Pokud si dobře pamatuju, první zprávy o zmenšování alpských ledovců se objevily ve švýcarském tisku v roce 1880. Kolik bylo tehdy ve vzduchu CO2?
Odpovědět
Před roky jsme byli také v Argentiere,na ledovci.
V muzeu,či inf.středisku,již nepamatuji,byla expozice ubývání ledovce,Argentiere Glacier.Bylo to několik set let zpět,pokud to šlo,tak fota,dále malby,krajinky,určitě hluboko do 18.století,možná před 1700.Podle data seřazeno a ubýval již v době kdy jsme měli větrné mlýny,vodní kola a žentoury.
Odpovědět
Jistě, takové články je možno najít, ale i takové, kde popisují přibývající ledovce. Tehdy to bylo spíš jen počasí a ne klima. Stačí přece nějaká lokální výchylka, trvající pár sezón po sobě a hnad máte materiál pro vědecké bádání.
Odpovědět
A čemu se autor článku diví? Vždyť tzv. malá doba ledová, kterou způsobila zejména zvýšená sopečná činnost a Sluneční minima, skončila někdy mezi lety 1850 až 1860. To je asi ta meta ekoalarmistů, vůči které snad porovnávají současné klima. Zatím jsem nezaznamenal, jaké klima by tyto pošuky uspokojilo, jako pro lidstvo a pro živou přírodu normální. Jenom strašení, kecy a restrikce.
Odpovědět
Jen strašení, kecy a restrikce, a jinak nic, nic, nic. Jak ze songu od Hapky.-)
Odpovědět
Vy to prostě nedáte, je to marný. Uvádí se běžně "od začátku průmyslové revoluce", což je asi z té doby. Proč se nepodíváte na jakýkoliv graf globální teploty za posledních třeba 20 tisíc let? Nebo milión? Tam to máte zcela jasně vidět.
Normál (nula) v těch grafech bývá teplota za středověkého, (nebo římského) optima. Tady to máte úplně celé za milióny let:
https://en.wikipedia.org/wiki/Geologic_temperature_record#/media/File:All_palaeotemps.svg
Odpovědět
ono by se dalo říci, že změna klimatu je více vlivem cykličnosti, než podmínek a to je to, oč běží.
Odpovědět
Jojo - jenže tou cykličností dnešní změnu dokáže vysvětlit leda tak šutrolog Kalenda na turné kolem Jupitera. :)
Odpovědět
Stejně tak, skutečnou globální teplotu vzduchu a vodstva za poslední staletí, natož tisíciletí nedokážete pseudografy, vycucanými z kávové sedliny. Chtěl bych vidět, jak třeba jen ve středověku, za Krále Karla IV.,běhali tehdejší meteorologové s teploměry, pravidelně kalibrovanými v metrologických laboratořích, podle mezinárodního etalonu.
Bez řádného měření fyzikální veličiny, jsou odborné odhady teploty neprůkazné.
Odpovědět
Proč si něco nepřečtete? Velmi solidní jsou proxydata, (třeba dřevo), vrstvy v sedimentech zvaných "datové archivy", velmi přesné jsou vývrty v ledovcích v Grónsku i Antarktidě. Tam odhalili i emise olověných dolů za starých Řínamů V Hispánii atd., má to až neskutečnou přesnost a citlivost.
Odpovědět
Jistě, pane Hanzl. V těch ledovcích, nebo ve dřevě ve Španělsku, jsou se zázračnou přesností, snad dokonce na desetinky stupně, zapsány teploty vzduchu na celém světě, dokonce možná i po měsících, za desítky tisíc let zpátky. To je vše jen dojmologie, nikoliv měřením zjištěný a ověřitelný skutečný stav teploty na planetě.
Klimatologie je snad věda, založená na zkoumání a ověřování faktů, nikoliv vaše dogmatická víra, která se nesmí zpochybnit, protože by lidé přestali věřit zelenému náboženství…
Odpovědět
Cykličností to je tehdy, když do toho nevstoupí nějaký, daleko silnější vliv. Impaktní událost (převážně), kumulace sopečné činosti, nebo vypálení fosilnícho uhlíku do atmosféry. Potom se mění klima rázově a znamená to obrovské vymírání a úplnou změnu celého ekosystému.
Odpovědět
Hm, a kdypak začala ta průmyslová revoluce pane Hanzl? Na konci malé doby ledové? Aha, takže ti hlupáci chtějí docílit toho, aby v zimě mrzlo až praští, léta byla horká a suchá, občas byl rok bez léta, a z toho plynoucí neúroda a hladomory. Teď již dává smysl i teorie o přemnožení lidstva. To je ten ideál, mít pár sluhů a celý svět jen pro sebe, že pane Hanzl?
Odpovědět
Co to proboha melete? Nerozumím řeči vašeho kmene. Jaké hladomory, jací sluhové, jaké přemnožování doby ledové??
Odpovědět
Vidím, že nerozumíte více věcem a jen papouškujete současnou propagandu mainstreamu.
Odpovědět
porovnání sluneční činnosti s teplotou.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD#/media/Soubor:V%C3%BDvoj_pr%C5%AFm%C4%9Brn%C3%A9_sv%C4%9Btov%C3%A9_teplotn%C3%AD_anom%C3%A1lie.svg
Odpovědět
A už tu aktivitu Slunce máte doplněnou do roku alespoň 2020 nebo opět ji máte jen do roku 1950? :D
Odpovědět
A proč je to nutné? Sodovkáč zlobí zejména od r 1700.
Odpovědět
Jakože 70 let dat není důležitých jo? :D
https://science.nasa.gov/climate-change/faq/is-the-sun-causing-global-warming/
Odpovědět
No ale to je měření něčeho jiného, údajně výkonu a ne aktivity ve skvrnách. No.
Odpovědět
Na co studii? Kdyby se zeptali místních diskuzních zoufalců, tak by odpověď měli hned... :)
Odpovědět
Taky se divím. Tady by se dozvěděli, že klima se měnilo vždycky a celá klimatologie je podvod na lidi v zájmu oteplovací lobby, a šlus. Shrábli by celý grant a mohli jít na pivo.
Odpovědět
Chyba, Petře! Za studii a za zveřejnění jejich výsledků, autor dostane peníze. Za to, že se tě na tvůj názor zeptá, nedostane ani poděkování.
Odpovědět
Ano, pane Hanzl, fakturujte. Věřím, že za svůj dnešní výkon, dostanete i náležitě zaplaceno.
Odpovědět
Ale vás, dávno provařený zoufalče, se ostatní diskutující často na něco ptají, i já jsem se ptala, jak by CO2 mohl okyselovat moře, když je to téměř naopak, a vy jste nikdy neodpověděl. Takže provařený zoufalec jako vy odpověď nemá, jen bláboly.
Odpovědět
Už jste prodal benziňák a chodite na šichtu pěšky, provařený žvanile?
Odpovědět
Proč bych to dělal, prostoduchý jarine? :D
Odpovědět
S výsledky měření lze souhlasit , a co dál ? Klima je variabilní a v historii se měnilo i skokově , jak doloženo paleodaty.
Vědci pouze potvrdili, to, co se ví.
Odpovědět
kdyby jen potvrzovali, tak by to bylo ještě dobré....oni u toho ještě přemýšlí a to je tragika.
Klima je variabilní a mění se skokově, ale to vědecký mozek myslící lineárním způsobem nikdy nepochopí.
Odpovědět
Když se kdysi klima změnilo skokově, tak to zjevně mělo nějakou vážnou přírodní příčinu. Máme ji dnes? Jakou?
Odpovědět
No starej OTZI zemřel v Alpách bez sněhu, ale pak ho sníh zapadal a vydržel tam v ledu asi 6 tisíc let. To přece muselo být skokově, jinak by ho sežrali lišky, krkavci, medvědi. Proč? Zatím jsem to nezachytil.
Odpovědět
Zemřel na sněhu, pak se propadl do trhniny nebo nějaké prohlubně. Pořád je to ale počasí.
Odpovědět
Nepřítomnost sněhu vyvrátit Alpách ve 2000 m n.m.je počasí? Haha.
Odpovědět
Jistě, jsme uprostřed jednoho skoku. Takže se ho snažíme zabrzdit, protože nás může zabít. Nechápu, proč něco tak jednoduchého tolik lidí nechápe.
Odpovědět
CO2 ve vzduchu přibývá a nebo se do něho pouze vrací ten, který byl ze
vzduchu uložen do uhlíkových paliv? Takže se děje co? No to, že se opakuje
to, co už tu bylo v minulosti. Ano, nebude tu jako před 100 léty, ale
možná tu bude jako před milionem let a planetě je lautr putna, že se nám
to nelíbí. Ona tu byla i před námi, byli tu jiní tvorové, kteří vyhynuli
a když se nepřizpůsobíme, tak možná vyhyneme taky. Na rozdíl od brždění
se na nové podmínky nepřipravujeme a žijeme v iluzi, že to zastavíme.
Bohužel vlak už se rozjel, brzdy ho nezastaví a záleží pouze na tom,
jak je ta trať dlouhá a zda vlak nezastaví kopec nový. Zemské klima
byla vždy taková houpačka nahoru a dolů a nikdy tomu nebude jinak.
Odpovědět
Kdo vám zase tohle nakukal? Jaká houpačka? Klima se mění pod vlivem vnějších událostí a klidně může ulétnout zcela mimo jakékoliv houpačky, podívejte se na Mars, ten byl asi taky někdy cha cha "na houpačce".
Odpovědět
Jak ledovce mizí, tak se ukazuje, že pod nimi byly pastviny. Takže se vracíme tam, kde jsme už byli. Což je záhada, protože tehdy bylo méně CO2.
Odpovědět
Záleží kdy. Před pár desítkami (stovkami) tisíci lety určitě.
Odpovědět
V roce asi 1995 jsem vyrazil na chatu Kaiser Franz Josef hohe naproti Gross Glockneru. Ta chata je ve výšce 2 360 metrů a na stěně byl obraz z doby stavby (asi 1880), kdy stála vedle ledovce.
Když jsme šli přes údolí, už jsme museli sestoupit po žebřících asi 100 m na ledovec a dnes je tam jezero Sandersee s výškou hladiny asi 2 080m.
To znamená, že zmizelo 300 metrů ledovce NA VÝŠKU!!!
Z toho možná 200 m za posledních 30 let!! To je dost děsivá představa.
Odpovědět
Buďte v klidu. Když se podíváte, kde se pohybovala výška kontinuálního zalednění v Alpách, tak uvidíte, že se vracíme tam, kde to celkem nedávno bylo:
https://www.nature.com/articles/s41598-020-77518-9/figures/4
Odpovědět
|
|