https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-mozna-posledni-sance-prohlednout-si-ledovce-laka-turisty-ale-ma-i-rizika
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Možná poslední šance prohlédnout si ledovce láká turisty. Má ale i svá rizika

6.9.2024 10:39 | Reykjavík (ČTK)
Ledovcová jeskyně Breidamerkurjökull na Islandu.
Ledovcová jeskyně Breidamerkurjökull na Islandu.
V jednom z největších evropských národních parků v srpnu zahynul americký turista, když se nad ním propadl strop ledové jeskyně. Jeho přítelkyně vyvázla se zraněními. Nehodu, která se odehrála na Islandu, sice nejde přímo spojit se změnou klimatu, ale zvyšující se teploty a ústup ledovců zpopularizovaly novou formu cestování - takzvanou turistiku poslední příležitosti, napsal list The New York Times.
 
Stále více lidí spěchá za ledovými přírodními krásami dřív, než roztají, a místa jako Island díky tomu těží z rozkvětu turismu. Na ledovcové túry se na ostrovním státě na severu Evropy každoročně vydává na půl milionu lidí, uvádí Elin Sigurveigová Sigurdardottirová, šéfka agentury Icelandic Mountain Guides. Ta provozuje výlety na ledovec v národním parku Vatnajökull, kde zahynul americký turista.

Pár ze Spojených států byl na pěším průzkumu ledovce Breidamerkurjökull, který je proslulý svými jasně modrými ledovými jeskyněmi utvořenými tající vodou. Správa národního parku po incidentu zastavila ledovcové túry, aby událost prošetřila.

"Je to dobrý příklad důsledků klimatické změny na ledovcovou turistiku," řekl k nehodě geograf Emmanuel Salim z univerzity ve francouzském Toulouse. Odborníci jako on se domnívají, že když teď ledovcová turistika získává na popularitě, může to vyžadovat větší ochranu turistů.

Mizící ledovce s sebou přinášejí rizika. Například jsou kvůli tání náchylnější ke kolapsu. Moréna ledovce, což je val složený z hornin a půdy, může být kvůli tání ledu nestabilní a způsobit nebezpečné sesuvy půdy.

Turističtí průvodci proto podle Salima pracují na adaptačních strategiích, aby se jejich agentury nezavřely. Častěji mimo jiné udržují turistické stezky, mosty, schody a zábradlí na přístupu k ledovci. Na jeho povrch se někdy umisťují izolační přikrývky, aby se snížila rychlost tání, zejména v blízkosti ledových jeskyní.

Těmto jeskyním, které zpopularizovaly snímky zveřejněné fotografy na sociálních sítích, přezdívají islandští průvodci "zlaté doly". Extrémní horko ale může části jeskyní destabilizovat. Prohlídky, které byly dříve běžné spíše v zimě, se rozšířily i do léta. Letní teploty na Islandu stoupají s tím, jak se Země otepluje, což je z velké části způsobeno spalováním fosilních paliv.

A čím víc lidí do jeskyní chodí, tím víc se zvyšuje riziko nehod.

"Přichází více outdoorových nadšenců, ale ledovce jsou také více nestabilní, než bývaly," řekl Trevor Kreznar, generální ředitel Exit Glacier Guides z národního parku Kenai Fjords na Aljašce. "Kdyby bylo jen víc lidí, ale ledovce by zůstaly stejné jako v 80. letech, nebyl by to tak velký problém," dodal.

Průvodci obvykle hodnotí stav ledovců na základě svých zkušeností, ale s tím, jak klimatické změny ovlivňují dynamické prostředí ledovce, je jejich expertiza složitější, řekl Johannes Theodorus Welling, odborník na ledovcovou turistiku na Islandské univerzitě.

"Můžou nastat nové události, které se nikdy v minulosti nestaly," domnívá se Welling. Taková rizika si mohou vyžádat systém včasného varování pro kolaps ledovce nebo pohotovostní plány pro záchranáře.

"Svým klientům vždy říkám: 'Lidé neumírají na ledovci, ale pod ledovcem'," řekl Kreznar o jeskyních.

Firma IceWalks, která organizuje výlety na ledovec Athabasca v národním parku Jasper v kanadské Albertě, musí podle svého majitele Corina Lohmanna kvůli tání dvakrát až třikrát za sezonu měnit trasy k úpatí ledovce. Cesty také v posledních letech ovlivnily lesní požáry včetně toho, který letos v létě zavřel přístup k ledovci. Bez uzavírek by letošní rok byl tím nejvytíženějším od založení společnosti v roce 1985, uvedl Lohmann. Růst ale podle něj nebude trvat dlouho.

"Doba trvanlivosti tohoto trendu vyprší v následujících třiceti až padesáti letech - a možná i dřív," uvedl Lohmann. I když jeho společnost ledovcové túry nenabízí jako turistiku poslední příležitosti, na dopady klimatické změny na ledovce upozorňuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZC

Zdeněk Charvát

6.9.2024 11:37
Pamatuji si když jsem byl v Rakousku na Pasterze někdy 1977 +/- to bylo údolí plné ledu a na ledovec se sjíždělo lanovečkou. Dneska je to k čelu ledovce skoro půldenní pochoďák a pod Franz Josef Höhe už jsou jen hromady štěrku a jezírka. Dachsteinský ledovec taky mizí před očima... 🤔
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.9.2024 15:04 Reaguje na Zdeněk Charvát
měli bychom pochopit, že změny jsou procesem a je jedno jak a kde se dějí, ale zároveň není nic stálé.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.9.2024 15:03
Jestliže je pravda, že by na Sahaře mělo pršet podstatně častěji a zelenat se, tak bychom se museli ve svých klimatických předpovědích vrátit před vznikem starého Egypta... tedy minimálně 5-6 tisíc let.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.9.2024 09:28
Snad před 25ti roky jsme byli také v Argentiere,vesnice v Alpách,na ledovci.Také jsme se stavili snad v muzeu či infocentru,už si nepamatuji,a tu byly stejné pohledy na Argentierský ledovec mnoho let zpět,fota a dříve obrazy,krajinky.Nepamatuji si , jak přesně dlouho,ale určitě 300 let tento ledovec ustupuje.Doba předuhelná a předropná/předropácká?/.
Kdo nevěří,ať tam běží:
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist