Klimatickou politiku EU je třeba přehodnotit, shodli se Havlíček a Hampl
"Evropská klimatická politika mohla vzniknout v dobách minulých na bázi dobrého úmyslu, ale nastala pandemie, energetická krize a máme válku za humny. To jsou základní změny," připojil se Havlíček. Podle něj nemůže EU trvat na cílech, které si nastavila v jiné situaci, ale přizpůsobit se nové době.
Havlíček apeloval na přijetí opatření ke zvýšení energetické a surovinové soběstačnosti Evropy. Podle něj nestačí nahradit závislost v dovozu plynu z Ruska za stejnou závislost na dovozu této suroviny z Kataru a ze Spojených států. Zároveň vyzval ke zrušení připravovaného systému emisních povolenek ETS 2, který se má týkat dopravy a vytápění pro domácnosti, a k reformě systému ETS 1, který už nyní funguje v průmyslu a energetice.
Hampl nicméně neočekává, že by se už fungující systém povolenek ETS 1 zcela zrušil. Podle něj by to znamenalo příliš velký zásah do obchodních modelů energetických firem, který by mohl rozkolísat celý evropský trh. Hampl považuje za realističtější drobnější úpravy systému, jako stanovení stropu pro maximální cenu povolenky.
Od cen povolenek se odvíjí i ceny energií. Havlíček přitom upozornil, že kvůli drahým energiím ztrácí evropské firmy konkurenceschopnost vůči americkým.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Karel Zvářal
23.1.2025 20:24s v
23.1.2025 22:21 Reaguje na Karel ZvářalJiří Svoboda
23.1.2025 20:26Dorian Černý
23.1.2025 21:58Pavel Hanzl
23.1.2025 22:27Stryc Drmola si asi nevšiml, že EU buduje maximální kapacity v OZE, bo tím získáváme energetickou nezávislost. Neráčil sdělit, co bude dělat jeho vláda.
Dále si nevšiml, že ani Katar, ani USA nám nevyhrožují napadením, zničením, připojením do své sady otroků, případně jadernou apokalypsou a hlavně nevraždí ve velkém u sousedů.