https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tchaj-wan-chce-vyhubit-desitky-tisic-leguanu-kteri-na-ostrove-nici-prirodu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tchaj-wan chce vyhubit desítky tisíc leguánů, kteří na ostrově ničí přírodu

25.1.2025 02:04 (ČTK)
Leguán zelený.
Leguán zelený.
Foto | Hugoesteban14 / Wikimeda Commons
Tchaj-wan plánuje vyhubit na 120 000 leguánů zelených, kteří na ostrově ničí přírodu. Místní úřady veřejnost žádají, aby pomohla s hledáním hnízd těchto plazů, a doporučují, aby lidé k jejich usmrcení použili rybářské harpuny. Lidé proti tomu protestují a vyzývají k humánním způsobům, jak tuto populaci plazů snížit, napsala agentura AP.
 
"Mnoho lidí si leguány pořídilo jako roztomilé domácí mazlíčky, aniž by si uvědomili, jak velcí budou a jak dlouho mohou žít, proto je vypustili do volné přírody," řekl Lee Ťi-ja ze zemědělského pracoviště v okrese Pingtung na jihu ostrova. "To jim umožnilo rozmnožovat se značnou rychlostí, kvůli čemuž je musíme vybíjet, abychom obnovili rovnováhu v přírodě," dodal.

Právě v jižních a centrálních oblastech Tchaj-wanu, které jsou na zemědělství silně závislé, žije přibližně 200 000 leguánů, řekl Ťiou Kchuo-chao z úřadu pro lesnictví a ochranu přírody. Speciální lovecké týmy loni zabily přibližně 70 000 leguánů, za každého z nichž dostaly až 15 dolarů (přes 360 Kč).

Asociace na ochranu plazů na Tchaj-wanu chce proto zemědělce naučit, jak by mohli chránit svůj majetek a k leguánům se chovat humánněji. "Jsme tady proto, abychom pomohli zajistit hladký průběh tohoto projektu," řekl generální tajemník asociace Hsu Wej-ťie.

Ačkoliv jsou leguáni zelení oblíbení jako domácí mazlíčci, v zajetí přežijí maximálně rok. Na Tchaj-wanu nemají žádné přirozené predátory a stěhují se do obtížně přístupných oblastí, většinou do lesů a na okraje měst. Samice mohou naklást až 80 vajec najednou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.1.2025 11:35
Správný přístup, regulace přemnožených tvorů je nutná. Vítaná příloha k rýži.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.1.2025 13:56 Reaguje na Karel Zvářal
Přesně to mě napadlo také. Leguáni prý mají výborné maso, prý lepší než kuřata. Takže by mohli exportovat do Číny, tam sblajznou (s chutí) vše, co se jen trochu hýbe. A vlastně ani hýbat nemusí, třebas hnízda salangan. A vlastně i Tchajwanci jsou Číňané. Takže kde mají problém?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.1.2025 14:04 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Zřejmě jsou natolik civilizovaní a zhýčkaní přetékajícími regály, že veterinárně neprošetřenou havěť raději odmítají. V opačném případě by k nějakému přemnožení asi nedošlo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.1.2025 14:32 Reaguje na Karel Zvářal
200 tis. na relativně malý, avšak převážně lesnatý ostrov není nijak moc. Podobný problém s invazivci mají v Austrálii, kde jim lišky, kočky, prasata aj. silně decimují původní faunu, některé druhy již pravděpodobně vyhynuly, přežívají je lokálně v nízkých počtech. Lov na konzum se u prasat, velbloudů či koní nevyplatí, tak to nechávají mrchožroutům a mouchám, podobně jako v Americe s prasaty či krajtami.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

25.1.2025 22:13 Reaguje na Karel Zvářal
Na Novém Zélandě také mají problém s nepůvodními zvířaty. Jejich lov je minimálně omezován, pokud vůbec. za některá - kusu - jsou i vyplácené odměny. Ty jiné, dle nás lovná - jeleni, himálajské kozy, prasata, králíky - si kdekdo může lovit dle potřeby.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist