https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/druhy-zivot-v-brne-stare-veci-mohou-slouzit-dal1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Druhý život v Brně: Staré věci mohou sloužit dál

20.7.2016 16:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Věci se nemusí hned vyhodit. Třeba se budou hodit někomu jinému?
Věci se nemusí hned vyhodit. Třeba se budou hodit někomu jinému?
Zdroj | SAKO
Na začátku května byl spuštěn projekt Druhý život, který umožňuje Brňanům přenechávat nepotřebné věci jiným. Na čtyři sběrná střediska odpadu, kde zatím projekt funguje, lidé přinesli už několik desítek věcí. Ty jsou dále za symbolickou cenu nabízeny k prodeji a výtěžek putuje na rozvoj veřejné zeleně ve městě. Informuje o tom firma SAKO, provozovatel brněnských sběrných dvorů.
 

Lidé nejčastěji přinášejí nádobí a různé dekorativní předměty, ani sportovní výbava nebo hudební nástroje ale nejsou výjimkou. Sportovci tak na tzv. re-use pointech mohou pořídit například zachovalý snowboard za symbolických 50 korun a zároveň tím podpořit dobrou věc. Mladé rodiny si zase mohou vybrat použitý kočárek a ušetřit tak svému rozpočtu. Kromě toho často projekt využívají kreativní umělci, kteří v odložených věcech vidí jejich potenciál a často jim dávají nový význam.

„Lidé nám projekt chválí a jsou rádi, že některé jejich staré věci ještě nemusejí vyhazovat. Většinou iniciativně přicházejí sami s tím, že si informace našli na internetu nebo v novinách. Když vidím, že chtějí vyhodit věc, která by ještě našla využití, včas je o projektu informuju,“ uvedla pracovnice sběrného střediska odpadu.

"Projekt má kromě ekologického přínosu i význam společenský. Zpřístupňuje vybavení domácností i lidem s nižšími příjmy a stírá tak sociální rozdíly,“ říká ředitel společnosti SAKO Jiří Kratochvil.

Druhý život“ v Brně rozšiřuje myšlenku re-use managementu. Navazuje na projekt RE-NAB, který byl spuštěn v dubnu a umožňuje lidem přinášet na vybraná sběrná střediska odpadu starý, ale stále funkční nábytek. Ten je potom poskytnut k užívání potřebným spoluobčanům. Do budoucna by se měl podobným způsobem prodlužovat životní cyklus například i vynošenému oblečení, staré obuvi či jiným produktům, které dnes bezmyšlenkovitě končí v popelnicích.

Sběrná místa na 4 sběrných střediscích: Hapalova, Veveří, Okružní a Jana Svobody. Projekt Druhý život: lze přinášet např. hrnce, talíře, hrníčky nebo knihy, časopisy, CD, hračky či sportovní potřeby, výjimkou jsou elektrospotřebiče. Věci si může kdokoliv za symbolickou cenu odkoupit. Utržené peníze pomohou rozvoji zeleně v Brně. Projekt RE-NAB: Veškerý použitelný nábytek, včetně zahradního, výjimkou je čalouněný nábytek (z hygienických důvodů). Odbor sociální péče ho nabízí sociálně potřebným rodinám.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist