https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-evropska-komise-to-se-zemedelci-myslela-dobre-ale-dopadlo-to-jako-obvykle
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Evropská komise to se zemědělci myslela dobře, ale dopadlo to jako obvykle

27.4.2024
Těšili jsme se, a to také není málo. Ilustrační snímek.
Těšili jsme se, a to také není málo. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropské zemědělství není v dobré kondici. Ačkoliv do něj putuje skoro čtvrtina evropského rozpočtu, zdaleka neplatí, že by byli všichni zemědělci takříkajíc „za vodou“. Zvlášť ti menší, kteří hospodaří často udržitelněji a o své pozemky se starají tak, aby jim úrodná půda dlouho vydržela. Evropská komise teď propásla jednu z posledních příležitostí v tomto funkčním období, jak zemědělcům pomoct.
 
Když se před několika měsíci rozhořely zemědělské protesty, díval jsem se na základní ekonomické výsledky agrárního sektoru. Jsem si totiž celkem jistý, že právě do zemědělství putují z evropského rozpočtu obrovské finanční prostředky, mnohem více než do naprosté většiny jiných oblastí. Navíc máme všichni v živé paměti, jak ještě nedávno rostly ceny potravin, a spekulovalo se, kolik bude stát chleba.

Je skutečně pravda, že výsledky zemědělství byly v předloňském roce rekordní, mimo jiné kvůli tomu, že po invazi Ruska na Ukrajinu rostly světové ceny potravin. Jedno celkové číslo ale nevypovídá o tom, jak jsou na tom jednotliví farmáři. Jak by totiž jinak bylo možné, že někteří zemědělci hlásí propad příjmů a nárůst administrativních kontrol, které je odrazují i od smysluplných dotací?

Jistě, projevují se tu také jiné faktory než jen ceny potravin. Zemědělci (jako my všichni) čelili vysokým cenám energií, než došlo k jejich opětovnému poklesu na předválečné ceny. A především, farmáři jsou mezi prvními, kdo na vlastní oči vidí a zažívají probíhající změnu klimatu. Zemědělské sucho, nedostatek závlahy, ale také rozšíření nepůvodních druhů, které poškozují úrodu – to všechno jsou praktické projevy klimatických změn, které jsou v hospodaření s půdou a vodou už dávno realitou.

A nejde jen o samotnou klimatickou změnu. Úrodnou půdu a přírodu obecně ohrožuje i samotný úbytek biodiverzity nebo přibývající znečištění. Velkou část má přitom na svědomí stávající systém zemědělské produkce, který spoléhá na syntetická hnojiva, pesticidy, postřiky proti hmyzu a podobné látky, které ale z dlouhodobého hlediska připravují půdu o schopnost zadržovat vodu a vytvářet podmínky pro růst rostlin nebo život hmyzu a dalších organismů.

Teď jde o to, jak na všechny popsané změny chceme reagovat. Jsou vlastně dva možné přístupy. Buď se budeme tvářit, že je se zemědělstvím všechno v pořádku, jen málo hnojíme a zbytečně lpíme na tom, aby i půda někdy regenerovala. Anebo si připustíme, že se kvůli globálním změnám v přírodě zkrátka musí dlouhodobě změnit i náš přístup k nakládání s půdou a krajinou.

Část zemědělského sektoru – nepřekvapivě hlavně velké firmy – volá po prvním přístupu. Nemálo farmářů, hlavně těch menších, ale už dávno ve své vlastní praxi jde druhou cestou. Na nás v Evropě (a v Česku) je rozhodnutí, který z těchto dvou modelů rozvíjet a který naopak nefavorizovat víc, než je nutné.

Bylo by dobré, kdybychom i na evropské úrovni přestali brát zemědělce jako jednu homogenní skupinu a bavili se víc do detailu o tom, že i mezi farmáři jsou rozdíly. My v Česku o tom víme své: jak ukázala třeba publikace Žlutý baron, někteří nejmenovaní velkopodnikatelé v zemědělství mají docela nevybíravé způsoby, jak poškozovat konkurenci a tlačit na menší dodavatele.

Kdo by ale doufal, že právě k takovému rozlišení – kdo je malý a potřebuje podpořit, kdo je velký a potřebuje spíš krotit – přistoupí i Evropská komise ve svém návrhu odpovědi na sérii protestů, ten musí být nutně zklamaný. Návrh na zjednodušení pravidel pro zemědělce přiznaně vznikal tak, že si ho do velké míry nadiktovaly velké zemědělské svazy, a je to vysloveně promarněná příležitost otevřít tolik potřebnou debatu: jaké zemědělství chceme, jaké hospodaření je udržitelné.

Hektická a neprofesionální příprava se bohužel podepsala i na kvalitě samotné navržené změny: nemá žádnou podkladovou studii, opatření nejsou podložená čísly, zdůvodnění jednotlivých návrhů jsou jen obecná a není jasné, co to vlastně má přinést. Anebo naopak způsobit, protože riziko dalšího znečištění nebo degradace půdy může mít velké následky do budoucna, včetně těch finančních. Je levnější si přírodu úplně nezničit než ji ze zničeného stavu křísit. To by si měl vyhodnotit každý daňový poplatník, ať už má k ochraně přírody vztah jakýkoliv.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (36)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

27.4.2024 07:10
Na zemědělské půdě se pěstují kvůli zelené politice energetické plodiny. To, co patří zpět do půdy, se odváží do bioplynek.
A ten, co tomu tleskal a hlasoval pro to, teď tvrdí, že to vyřešíme, když si došlápneme na velké agrární podniky, které jsou už těmi posledními, kde ještě nezrušili živočišnou výrobu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.4.2024 07:31 Reaguje na Richard Vacek
myslet si, že nás budou zachrňovat velké podniky je pořád stejně obehraná písnička.
Když agropodniky neexistovali, tak lidi měli taky maso ale ne pětkrát za týden, tedy spíš pět dní v týdnu.
Maso bylo bráno za luxus, který si dopřávali jen ti nejbohatší. Co je produktem kolektivizace je centralizace živočišné výroby, která přetrvává dodnes.
Nicméně vleké podniky, které mají velkou obchodní sílu si svoje řeknou na rozdíl malých výrobců, kteří nemohou v produkci konkurovat, ale co je horší, nespolupracují a tak mají vysoké náklady a prodávají často " surovou hmotu". Nemají výrobní kapacity pro přidanou hodnotu.
V podstatě zemědělství je rodinný podnik a životní styl ale to se dá těžko říci o agrokombinátech, pro které je to jen práce bez vztahu. Tak se není čemu divit, že schvalují tyhle hlouposti.
Ale ono to není přímo, co si kdo zruší ale právě o tom vztahu a tedy o lidech a vztahu k vlastnímu " výrobnímu" prostředku.
Obludnost dotační ekonomiky je hlavně to, že ničí hospodářskou soutěž a že se podporují velký místo toho, aby se pole rozdělilo poslouchájí se ti velký, ne ti malý, kteří nemají kapacity přespávat v Bruselu.
Unie je v zásadě globalizační projekt a centralizace moci o nic lepší než Moskva, jen válčí proti suverenitě států jinými prostředky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.4.2024 08:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nerozumím co řešíte. V 16.-18. století pracovali skoro všichni v zemědělství a někdy bylo maso takový luxus, že se jedlo i maso typu homo. Nerad bych, aby se k tomu vracelo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.4.2024 11:42 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jak velký může/má být rodinný podnik a agrokombinát, co ?
Myslela dobře a dopadlo špatně = konec EU urychleně a návrat k EHS !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.4.2024 08:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Velké podniky umožňují svou produktivitou, že nás uživí 1 - 2 % obyvatel a zbytek se může věnovat buďto práci na prosperitě a bohatnutí společnosti, pokud společnost rozumné a kompetentní vedení nebo práci na zelených nesmyslech, pokud společnost ppovedou zelení nználkové jako je tomu v EU v Bruseli.
Když velké společnosti nahradíme jenom malými, za využívání dnešního technologického pokroku, tak musíte, abyste dostal stejný výsledek, do té práce v zemědělství nahnat tak 5 - 10 % obyvatelstva. Což je už takový úbytek práceschopného obyvatelstva v ekonomice, že ten stát nebo region nebude stačit nejrychleji se rozvíjejícím zemím a začne se v globálním měřítku ekonomicky propadat a stagnovat.
Když k tomu ještě přidáte degradaci technologií na úroveň, jaká byla v zemědělství před 100 - 200 - 400 lety, o což se snaží evropští zelení jakožto jejich zemědělský ideál, nastane u nás efekt Zimbabwe. Stejně jako když se kdysi Zimbabwe zbavila bělošských velkostatkářů a jejich pole rozdělila mezi černochy, skokem zmizí ekonomický přínos zemědělství daný vývozem nadbytku produkovaných plodin, na polích bude pracovat 50 - 80 % obyvatel a přesto to k produkci potravin nebude stačit a potraviny bude třeba dovážet.
Odpovědět
sv

sv

27.4.2024 10:28 Reaguje na Richard Vacek
Ten co tom tleskal a hlasoval pro, a hlavně ten co z toho má největší vejvar, a tedy bránil a brání zrušení, je agent bureš, vacku. Ten nic neřeší, ten jen rozhazuje (směrem k sobě) prostředky daňových poplatníků.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.4.2024 11:38 Reaguje na Richard Vacek
1* !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.4.2024 07:17
cálá ta záležitost, která bude za 40 dní by se dala nazvat " zvolte si své diktátory".
Jestliže unijní nesmysli mńemůžeme posuzovat naším Ústavním soudem, tak jsme jen pitomé ovce.

A to tu říká, Pirát, jehož představitelka Gregorová by chtěla být guvernérkou ČR.
Doufám, že Piráti a unie dojde do nicoty a vezmeme si svoje práva zpět.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.4.2024 08:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1+++
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.4.2024 07:50
Už dnes můžeme odměnit vyšší dotací zemedělce, kteří se chovají ke krajině ekologičtěji. Mají menší hony, meze, větrolamy. Je nereálné čekat, že se všichni změní na povel. Spíše postupnými kroky, po etapaách, se blížit ke kýženému cíli. Využívat pozitivních příkladů, další se snad přidají. A pokud nechtějí, nemá asi význam je nutit. A mimochodem, v takových místech je prokazetelně vyšší výskyt ikon:-)

Pár příkladů zvenku, aby se neřeklo, že někomu nadržuji.
51.5957928N, 5.4431183E 51.4962450N, 5.1889308E

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-agrolesnictvi-ma-budoucnost
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.4.2024 08:35
Peksa mě nepřestává fascinovat. Tváří se, že rozumí všemu, od energetiky,odpady po zemědělství, ale jeho články ho usvědčují z naprosté povrchnosti a mělkosti vědomostí. Co mu nelze upřít , je snaha nadekretovat všem lepší zelenou budoucnost.
Což jsou dva omyly na jedné kupě. Za prvé kdyby se budoucnost dala nadekretovat, tak by se to už dávno povedlo , zejména komunistům.
Za druhé - právě lidé jeho typu zglajchšaltovali skutečný význam slova "zelený" jako aktivní zájem o ochranu životního prostředí na nicneříkající floskuli ekomagorů švihlých neomarxismem.

Celá zemědělská politika EU je naprosto neuvěřitelným byrokratickým konglomerátem, často protichůdných zájmů různých lobbistických skupin. Bodejť by ne, když tam proteče 25% EU rozpočtu.

Ale abych pouze nekritizoval, zemědělci obhospodařují krajinu ,přesněji její část, a společnost by měla používat dotace pouze jako vyjádření snahy společnosti o plátbu za správu krajiny pro její skutečně trvale udržitelný rozvoj.
Kritéria by mohla být pouze dvě - stav biodiverzity a stav půdy.
Určitě ne diktát,čeho a kolik se bude pěstovat nebo chovat a další často až nesmyslně detailní regulativy .
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.4.2024 08:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Souhlas. Kritéria by měla být pouze dvě - stav biodiverzity a stav půdy. Pokud do stavu půdy zahrneme i obsah uhlíku.
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.4.2024 09:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Děláte stejnou chybu jako EU se svými elektroauty, FV a TČ.
Na 1. místě (naprosto bezpochyby!!!!) zadržování vody, rušení meliorací, obnova mokřadů, jezírek, rybníčků- lépe poldrů, jak říkáte, ale i nádrže jsou potřebné. Ve Španělsku bez nich nic nevyroste, to přijde i k nám. Rozčleňování polí výsadbou stromů = zastiňování, boj proti erozi (byl to důvod ke kolapsu Středomořské přírody i při velké diverzifikaci) K tomu správná agrotechnika, organická hmota, omezení jedů = stav půdy
Biodiverzita, NP, bezzásahové zóny vždy až na 2. místě.

Je to stejné jako elektromotor v traktoru x agrotechnika na poli. Čemu dá přednost prostý zemědělec se vzděláním ZŠ? Že by byl chytřejší než ekolog s VŠ po absolvování 10 seminářů na téma ekologie?
Odpovědět
sv

sv

27.4.2024 10:32 Reaguje na Honza Honza
Elektromotor v traktoru jsou jako zemědělské dotace. Takže ano, je tenhle extrémní nesmyls je nutno zrušit. Místo toho bychom měli okamžitě ratifikovat MERKOSUR, TTIP, zcela uvolnit obchod s Ukrajinou a zrušit všechny nesmyslné zákazy GMO.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.4.2024 19:39 Reaguje na Honza Honza
Pro zadržování vody je v zásadě nejlepší, když má půda akumulační schopnost. To by bylo daleko více vody, než ty poldery a bažiny. No a přesně to je ten stav půdy.
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.4.2024 22:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
to je pravda a nejlépe v lese, ale i ty močály a jezírka potřebujeme. Zvl. budou třeba až se ještě více oteplí a naše příroda se bude více podobat středomořské - pak bez nádrží a umělého zavlažování se neobejdeme.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.4.2024 07:33 Reaguje na Honza Honza
Ne jen v lese, tam v podstatě je od přírody, hlavně ZEMĚDĚLSKÁ!!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.4.2024 06:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jak může mít půda akumulační schopnost, když se sláma pálí v teplárnách, místo aby šla pod hovězí dobytek a následně opět na pole k zaorání, co ?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.4.2024 07:33 Reaguje na smějící se bestie
No jo, no.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.4.2024 09:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Podle mne má zemědělec produkovat, ne obhospodařovat krajinu. To je paskvil, který dlouhodobě ekonomicky nefunguje a je nestabilní, protože zemědělec nemůže být současně podnikatel, který musí minimalizovat náklady a maximalizovat zisky a současně na částí svých pozemků a v části svého podnikání neprodukčním způsobem udržovat krajinu.
To se prostě od sebe musí oddělit. Hlavně proto, že jakžtakž funkční to může být jen tehdy, když zemědělec prosperuje. Když neprosperuje, logicky se snaží za každou cenu osekat neproduktivní práce na udržování krajiny a osekat neproduktivní plochy, ze kterých nemá ekonomický přínos.
Zemědělec ať má pole coby produkční plochy a na nich ať naplno dělá své produkční zemědělství, jen v rámci nějakých základních prokrajinných omezení, které neohrožují jeho konkurenceschopnost.
A jiný subjekt ať dělá na neprodukčních plochách, okolo a mezi těmi poli, neprodukční a dotovanou údržbu - obhospodařování krajiny.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

27.4.2024 13:01
Kritika velkých podniků je prostě móda a kritici by si měli uvědomit pár věcí:
- nezapomínat, co 15, 20 let zpátky radili politici zemědělcům, když si stěžovali na cenový diktát nákupčích super a hyperkrámů. Říkali spojte se ať máte sílu na vyjednávání
- produkci náročných plodin a části potravin prostě zemědělec s pár ha nezvládne. Ano, netýká se to pěstování obilí a chovu zvířat na maso, které se poráží následně stovky km daleko, v horším případě za náboženského týrání. Takováto produkce nás staví do pozice kolonie vyvážející suroviny a dovážející hotový produkt.
- díky neschopnosti politiků jsou v EU stejné povinnosti a různá práva, včetně výše dotací a dalších podpor. Šanci dlouhodobě přežít v takovýhle podmínkách má obecně větší podnik, ať již z důvodu efektivnosti, nebo různorodé produkce. Bez srovnání práv hrozí s koncem velkých podniků konec zemědělství v Čr.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

27.4.2024 13:05 Reaguje na Jindřich Štěpánek
Podpora ekologie je správná, ale musí se dělat logicky. Nejprve srovnat veškeré práva/dotace, podpory a hned následně zcela zastavit dovoz ze zemí, kde úroveň povinností zemědělců nedosahuje úrovně EU.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.4.2024 14:47 Reaguje na Jindřich Štěpánek
1**
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.4.2024 08:35 Reaguje na Jindřich Štěpánek
Nejedná se o produkci náročných plodin, ale o produkci těch plodin, jejichž pěstování bylo optimalizováno využitím velkoprodukčních metod a tím násobně zlevněno. Obilí, řepka , kukuřice, cukrovka a další nejsou v podstatě žádné náročné plodiny, dají se bez problémů pěstovat i v malém, ale potom takový zemědělec produkuje stejný produkt v menším množství a výrazně dráž ze jednotku. Malý zemědělec to částečně může nahnat tím, že pracuje od nevidím do nevidím a zdarma bez odměny zaměstná i svou rodinu. To ale funguje jen krátkodobě a ztrácí tím pokračovatele. Nebo v režimu "dojetí" hospodářství, že přestane dávat dohromady peníze na pokračující investice dělá jen běžnou údržbu. Potom funguje a možná i občas něco vydělá do té doby, než s emu traktor rozpadne, stodola začne padta atd a potom, protže nemá peníze na nové a případně je i zadlužený, prostě skončit musí.
Malý zemědělec může prosperovat jen tehdy, pokud dělá něco, co velké podniky ještě nemají obsazené a nedělají. A jsou takoví zemědělci.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

3.5.2024 13:30 Reaguje na Radim Polášek
Cukrovka není úplně nenáročnou plodinou, když se to vezme včetně sklizně, ale to nevadí. Problèm je jinde. Když bude malý zemědělec pěstovat obilí, tak z důvodu malého množství bude mít osivo, postřiky i hnojiva dražší. Naopak sklizené obilí nemusí prodat vůbec, nebo těch pár t prodá za nižší cenu při vyšších vstupech.
Malý zemědělec má šanci jen při produkci s vyšší přidanou hodnotou. A tou není pouhá produkce primárních plodin, jako např. obilí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.5.2024 18:03 Reaguje na Jindřich Štěpánek
No, malý zemědělec bude taky mít na jednotku produkce mnohem dražší i svou práci než ten velký.
Jinak plný souhlas.
Cukrovka je jinak náročná na kvalitu půdy podobně jako intenzívně pěstované brambory.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.4.2024 19:35
Staré přísloví říká, že cesta do pelekel je dlážděna dobrými předsevzetími. Tchýně to taky myslí s mladými nejlépe.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

28.4.2024 08:30
Pan Pexa v rámci svého politického boje zde řeší české zemědělství. Ovšem situace vlivem zeleného loby je stejná prakticky v celé Evropě. Nedávno byl můj dobrý známý na setkaní zemědělců v rámci skupiny Baywa v Bavorsku.
Situace tam prakticky kopíruje české zemědělství. Velké firmy rozjely bioplynkový a fotovoltaický byznys. Tím došlo k totálnímu navýšení cen nájmů pozemků a prakticky se zastavil rozvoj malých farem. Ty jsou dnes totálně závislé na dotacích a zelené naftě. Proto tam byly tak velké protesty, když vláda rozhodla omezení dotací.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

28.4.2024 15:33 Reaguje na Petr Blažek
Díky za kvalifikovaný vhled do situace v přeshraničí. Z mainstreamu se člověk dozví akorát tak to, jak to určitě není, ale nejčastěji spíše Velké Kulové. Mch. o tom všem rozhodují Peksové, kteří reprezentují v podstatě "tabula rasa", do které lobysté okigarchů a jejich olygopolů vytesávají své zájmy...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.4.2024 08:41 Reaguje na Petr Blažek
To je ale prostě vývoj. Na čím dál víc plodin a produktů z nich se vyvíjí velkoprodukční technologie, které tu produkci až násobně zlevňují a současně kvůli velkým nákladům a velké výrobní kapacitě jsou pro malé zemědělce nevhodné.
A korunu tomu dá rozvíjející se robotizace a automatizace zemědělských technologií, která postupně umožní zavést velkoprodukční metody na produkci prakticky všech zemědělských produktů včetně veškeré zeleniny a ovoce. Přirozeně současně taky ekologické.
Ubude tak další většina prostoru, ve kterém malý zemědělec mohl dobře fungovat a prosperovat. A o to rychleji jich bude ubývat.
Odpovědět
RM

Roman Mysík

28.4.2024 09:38
Problém je v tom, že obecně je zemědělství považováno za relikt středověku, neboť potraviny přece vznikají v regálech supermarketů. To spolu s neskutečnou koncentrací v obřích agropodnicích vede k destrukci půdy i krajiny. Ve finále monopol nasadí i vysoké ceny, takže pouze negativa. Ovšem reálnou cestu ven nevidím. Byla by v rozporu se zbožštěním zisku, jako jediného relevantního kriteria veškeré činnosti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.4.2024 08:44 Reaguje na Roman Mysík
Koncentrace v agropodnicích je prostě daná zlevňováním a zefektivňováním produkce právě zaváděním velkovýrobních technologií, které prostě v malých zemědělských podnicích ekonomicky a částečně technicky nefungují.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

3.5.2024 17:40 Reaguje na Radim Polášek
Zase díky efektivitě velkých podniků si státy mohou dovolit vydržovat za velké peníze darmožrouty typu pana Peksy a spol. To by malé firmy nikdy nedokázaly a tak by tito darmošlapové umřeli hlady v zapomnění
Odpovědět
MM

Milan Milan

28.4.2024 21:10
Už i Macron připustil,že evropa páchá sebevraždu. Kdy to pochopí i lidé lehkovážně podporující, dokonce i zdůvodňující pomatené nápady a nesmysly šířené klimaalarmisty, greendealáky, nebo lobisty tzv. bezemisních technologií?? Hlavně ať se točí kšefty. Kšefty potřebují zákazy, regulace a potlačení zdravého rozumu.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

29.4.2024 10:28
PR článek na Green Deal prodchnutý současným politicky korektním narativem, že malí jsou hodní a pečují a velcí jsou zlí a ničí (výměru malého a velkého si doplňte podle momentální potřeby). Dopadovou studii na změnu v SZP? Na co dopadovou studii? Před spuštěním současné SZP žádná dopadová studie udělaná nebyla, ačkoliv ji po Evropské komisi několik let pořád dokola evropské zemědělské organizace požadovaly. Stačilo dva roky toho super zeleného přístupu a bouří se zemědělci v celé Evropě, malí nebo velcí, všichni té zelené byrokratické buzerace mají plné zuby. Změna té šílenosti je naprosto nutná, jinak zemědělství v EU velmi rychle uhyne. Zůstanou neprodukující ekologičtí zemědělci (protože ti produkující kupodivu nejsou dostatečně klimaticky přínosní) a regenerativci bez produkce, které budou živit uhlíkové kredity. Ani jedna z těch dvou sort není schopná se živit produkcí potravin, bude naprosto závislá na nějaké formě dotace, což se dnes produkčním zemědělcům pořád dokola vyčítá, ačkoliv dotace tvoří jen určitou, i když důležitou, vzhledem k fungování evropského trhu s potravinami, část jejich příjmů. Ostatní budou postupně otráveni a udupáni. Konečně se v té šílenosti nové zemědělské politiky něco mění k lepšímu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.5.2024 18:05 Reaguje na Marcela Jezberová
Přesně tak.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist