Mikuláš Peksa: Evropská komise to se zemědělci myslela dobře, ale dopadlo to jako obvykle
Je skutečně pravda, že výsledky zemědělství byly v předloňském roce rekordní, mimo jiné kvůli tomu, že po invazi Ruska na Ukrajinu rostly světové ceny potravin. Jedno celkové číslo ale nevypovídá o tom, jak jsou na tom jednotliví farmáři. Jak by totiž jinak bylo možné, že někteří zemědělci hlásí propad příjmů a nárůst administrativních kontrol, které je odrazují i od smysluplných dotací?
Jistě, projevují se tu také jiné faktory než jen ceny potravin. Zemědělci (jako my všichni) čelili vysokým cenám energií, než došlo k jejich opětovnému poklesu na předválečné ceny. A především, farmáři jsou mezi prvními, kdo na vlastní oči vidí a zažívají probíhající změnu klimatu. Zemědělské sucho, nedostatek závlahy, ale také rozšíření nepůvodních druhů, které poškozují úrodu – to všechno jsou praktické projevy klimatických změn, které jsou v hospodaření s půdou a vodou už dávno realitou.
A nejde jen o samotnou klimatickou změnu. Úrodnou půdu a přírodu obecně ohrožuje i samotný úbytek biodiverzity nebo přibývající znečištění. Velkou část má přitom na svědomí stávající systém zemědělské produkce, který spoléhá na syntetická hnojiva, pesticidy, postřiky proti hmyzu a podobné látky, které ale z dlouhodobého hlediska připravují půdu o schopnost zadržovat vodu a vytvářet podmínky pro růst rostlin nebo život hmyzu a dalších organismů.
Teď jde o to, jak na všechny popsané změny chceme reagovat. Jsou vlastně dva možné přístupy. Buď se budeme tvářit, že je se zemědělstvím všechno v pořádku, jen málo hnojíme a zbytečně lpíme na tom, aby i půda někdy regenerovala. Anebo si připustíme, že se kvůli globálním změnám v přírodě zkrátka musí dlouhodobě změnit i náš přístup k nakládání s půdou a krajinou.
Část zemědělského sektoru – nepřekvapivě hlavně velké firmy – volá po prvním přístupu. Nemálo farmářů, hlavně těch menších, ale už dávno ve své vlastní praxi jde druhou cestou. Na nás v Evropě (a v Česku) je rozhodnutí, který z těchto dvou modelů rozvíjet a který naopak nefavorizovat víc, než je nutné.
Bylo by dobré, kdybychom i na evropské úrovni přestali brát zemědělce jako jednu homogenní skupinu a bavili se víc do detailu o tom, že i mezi farmáři jsou rozdíly. My v Česku o tom víme své: jak ukázala třeba publikace Žlutý baron, někteří nejmenovaní velkopodnikatelé v zemědělství mají docela nevybíravé způsoby, jak poškozovat konkurenci a tlačit na menší dodavatele.
Kdo by ale doufal, že právě k takovému rozlišení – kdo je malý a potřebuje podpořit, kdo je velký a potřebuje spíš krotit – přistoupí i Evropská komise ve svém návrhu odpovědi na sérii protestů, ten musí být nutně zklamaný. Návrh na zjednodušení pravidel pro zemědělce přiznaně vznikal tak, že si ho do velké míry nadiktovaly velké zemědělské svazy, a je to vysloveně promarněná příležitost otevřít tolik potřebnou debatu: jaké zemědělství chceme, jaké hospodaření je udržitelné.
Přečtěte si také |
Viktor Posolda: Co to je za hnus? Asi vám to zdechlo, že?Hektická a neprofesionální příprava se bohužel podepsala i na kvalitě samotné navržené změny: nemá žádnou podkladovou studii, opatření nejsou podložená čísly, zdůvodnění jednotlivých návrhů jsou jen obecná a není jasné, co to vlastně má přinést. Anebo naopak způsobit, protože riziko dalšího znečištění nebo degradace půdy může mít velké následky do budoucna, včetně těch finančních. Je levnější si přírodu úplně nezničit než ji ze zničeného stavu křísit. To by si měl vyhodnotit každý daňový poplatník, ať už má k ochraně přírody vztah jakýkoliv.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (36)
Richard Vacek
27.4.2024 07:10A ten, co tomu tleskal a hlasoval pro to, teď tvrdí, že to vyřešíme, když si došlápneme na velké agrární podniky, které jsou už těmi posledními, kde ještě nezrušili živočišnou výrobu.
Jaroslav Řezáč
27.4.2024 07:31 Reaguje na Richard VacekKdyž agropodniky neexistovali, tak lidi měli taky maso ale ne pětkrát za týden, tedy spíš pět dní v týdnu.
Maso bylo bráno za luxus, který si dopřávali jen ti nejbohatší. Co je produktem kolektivizace je centralizace živočišné výroby, která přetrvává dodnes.
Nicméně vleké podniky, které mají velkou obchodní sílu si svoje řeknou na rozdíl malých výrobců, kteří nemohou v produkci konkurovat, ale co je horší, nespolupracují a tak mají vysoké náklady a prodávají často " surovou hmotu". Nemají výrobní kapacity pro přidanou hodnotu.
V podstatě zemědělství je rodinný podnik a životní styl ale to se dá těžko říci o agrokombinátech, pro které je to jen práce bez vztahu. Tak se není čemu divit, že schvalují tyhle hlouposti.
Ale ono to není přímo, co si kdo zruší ale právě o tom vztahu a tedy o lidech a vztahu k vlastnímu " výrobnímu" prostředku.
Obludnost dotační ekonomiky je hlavně to, že ničí hospodářskou soutěž a že se podporují velký místo toho, aby se pole rozdělilo poslouchájí se ti velký, ne ti malý, kteří nemají kapacity přespávat v Bruselu.
Unie je v zásadě globalizační projekt a centralizace moci o nic lepší než Moskva, jen válčí proti suverenitě států jinými prostředky.
Slavomil Vinkler
27.4.2024 08:42 Reaguje na Jaroslav Řezáčsmějící se bestie
27.4.2024 11:42 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMyslela dobře a dopadlo špatně = konec EU urychleně a návrat k EHS !
Radim Polášek
29.4.2024 08:22 Reaguje na Jaroslav ŘezáčKdyž velké společnosti nahradíme jenom malými, za využívání dnešního technologického pokroku, tak musíte, abyste dostal stejný výsledek, do té práce v zemědělství nahnat tak 5 - 10 % obyvatelstva. Což je už takový úbytek práceschopného obyvatelstva v ekonomice, že ten stát nebo region nebude stačit nejrychleji se rozvíjejícím zemím a začne se v globálním měřítku ekonomicky propadat a stagnovat.
Když k tomu ještě přidáte degradaci technologií na úroveň, jaká byla v zemědělství před 100 - 200 - 400 lety, o což se snaží evropští zelení jakožto jejich zemědělský ideál, nastane u nás efekt Zimbabwe. Stejně jako když se kdysi Zimbabwe zbavila bělošských velkostatkářů a jejich pole rozdělila mezi černochy, skokem zmizí ekonomický přínos zemědělství daný vývozem nadbytku produkovaných plodin, na polích bude pracovat 50 - 80 % obyvatel a přesto to k produkci potravin nebude stačit a potraviny bude třeba dovážet.
sv
27.4.2024 10:28 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
27.4.2024 07:17Jestliže unijní nesmysli mńemůžeme posuzovat naším Ústavním soudem, tak jsme jen pitomé ovce.
A to tu říká, Pirát, jehož představitelka Gregorová by chtěla být guvernérkou ČR.
Doufám, že Piráti a unie dojde do nicoty a vezmeme si svoje práva zpět.
Karel Zvářal
27.4.2024 07:50Pár příkladů zvenku, aby se neřeklo, že někomu nadržuji.
51.5957928N, 5.4431183E 51.4962450N, 5.1889308E
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-agrolesnictvi-ma-budoucnost
Miroslav Vinkler
27.4.2024 08:35Což jsou dva omyly na jedné kupě. Za prvé kdyby se budoucnost dala nadekretovat, tak by se to už dávno povedlo , zejména komunistům.
Za druhé - právě lidé jeho typu zglajchšaltovali skutečný význam slova "zelený" jako aktivní zájem o ochranu životního prostředí na nicneříkající floskuli ekomagorů švihlých neomarxismem.
Celá zemědělská politika EU je naprosto neuvěřitelným byrokratickým konglomerátem, často protichůdných zájmů různých lobbistických skupin. Bodejť by ne, když tam proteče 25% EU rozpočtu.
Ale abych pouze nekritizoval, zemědělci obhospodařují krajinu ,přesněji její část, a společnost by měla používat dotace pouze jako vyjádření snahy společnosti o plátbu za správu krajiny pro její skutečně trvale udržitelný rozvoj.
Kritéria by mohla být pouze dvě - stav biodiverzity a stav půdy.
Určitě ne diktát,čeho a kolik se bude pěstovat nebo chovat a další často až nesmyslně detailní regulativy .
Slavomil Vinkler
27.4.2024 08:45 Reaguje na Miroslav VinklerHonza Honza
27.4.2024 09:41 Reaguje na Slavomil VinklerNa 1. místě (naprosto bezpochyby!!!!) zadržování vody, rušení meliorací, obnova mokřadů, jezírek, rybníčků- lépe poldrů, jak říkáte, ale i nádrže jsou potřebné. Ve Španělsku bez nich nic nevyroste, to přijde i k nám. Rozčleňování polí výsadbou stromů = zastiňování, boj proti erozi (byl to důvod ke kolapsu Středomořské přírody i při velké diverzifikaci) K tomu správná agrotechnika, organická hmota, omezení jedů = stav půdy
Biodiverzita, NP, bezzásahové zóny vždy až na 2. místě.
Je to stejné jako elektromotor v traktoru x agrotechnika na poli. Čemu dá přednost prostý zemědělec se vzděláním ZŠ? Že by byl chytřejší než ekolog s VŠ po absolvování 10 seminářů na téma ekologie?
sv
27.4.2024 10:32 Reaguje na Honza HonzaSlavomil Vinkler
27.4.2024 19:39 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
27.4.2024 22:10 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
28.4.2024 07:33 Reaguje na Honza Honzasmějící se bestie
28.4.2024 06:37 Reaguje na Slavomil VinklerRadim Polášek
29.4.2024 09:15 Reaguje na Miroslav VinklerTo se prostě od sebe musí oddělit. Hlavně proto, že jakžtakž funkční to může být jen tehdy, když zemědělec prosperuje. Když neprosperuje, logicky se snaží za každou cenu osekat neproduktivní práce na udržování krajiny a osekat neproduktivní plochy, ze kterých nemá ekonomický přínos.
Zemědělec ať má pole coby produkční plochy a na nich ať naplno dělá své produkční zemědělství, jen v rámci nějakých základních prokrajinných omezení, které neohrožují jeho konkurenceschopnost.
A jiný subjekt ať dělá na neprodukčních plochách, okolo a mezi těmi poli, neprodukční a dotovanou údržbu - obhospodařování krajiny.
Jindřich Štěpánek
27.4.2024 13:01- nezapomínat, co 15, 20 let zpátky radili politici zemědělcům, když si stěžovali na cenový diktát nákupčích super a hyperkrámů. Říkali spojte se ať máte sílu na vyjednávání
- produkci náročných plodin a části potravin prostě zemědělec s pár ha nezvládne. Ano, netýká se to pěstování obilí a chovu zvířat na maso, které se poráží následně stovky km daleko, v horším případě za náboženského týrání. Takováto produkce nás staví do pozice kolonie vyvážející suroviny a dovážející hotový produkt.
- díky neschopnosti politiků jsou v EU stejné povinnosti a různá práva, včetně výše dotací a dalších podpor. Šanci dlouhodobě přežít v takovýhle podmínkách má obecně větší podnik, ať již z důvodu efektivnosti, nebo různorodé produkce. Bez srovnání práv hrozí s koncem velkých podniků konec zemědělství v Čr.
Jindřich Štěpánek
27.4.2024 13:05 Reaguje na Jindřich ŠtěpánekRadim Polášek
29.4.2024 08:35 Reaguje na Jindřich ŠtěpánekMalý zemědělec může prosperovat jen tehdy, pokud dělá něco, co velké podniky ještě nemají obsazené a nedělají. A jsou takoví zemědělci.
Jindřich Štěpánek
3.5.2024 13:30 Reaguje na Radim PolášekMalý zemědělec má šanci jen při produkci s vyšší přidanou hodnotou. A tou není pouhá produkce primárních plodin, jako např. obilí.
Radim Polášek
3.5.2024 18:03 Reaguje na Jindřich ŠtěpánekJinak plný souhlas.
Cukrovka je jinak náročná na kvalitu půdy podobně jako intenzívně pěstované brambory.
Slavomil Vinkler
27.4.2024 19:35Petr Blažek
28.4.2024 08:30Situace tam prakticky kopíruje české zemědělství. Velké firmy rozjely bioplynkový a fotovoltaický byznys. Tím došlo k totálnímu navýšení cen nájmů pozemků a prakticky se zastavil rozvoj malých farem. Ty jsou dnes totálně závislé na dotacích a zelené naftě. Proto tam byly tak velké protesty, když vláda rozhodla omezení dotací.
Pavel Karel
28.4.2024 15:33 Reaguje na Petr BlažekRadim Polášek
29.4.2024 08:41 Reaguje na Petr BlažekA korunu tomu dá rozvíjející se robotizace a automatizace zemědělských technologií, která postupně umožní zavést velkoprodukční metody na produkci prakticky všech zemědělských produktů včetně veškeré zeleniny a ovoce. Přirozeně současně taky ekologické.
Ubude tak další většina prostoru, ve kterém malý zemědělec mohl dobře fungovat a prosperovat. A o to rychleji jich bude ubývat.