Mikuláš Peksa: Jak můžeme opravit Green Deal a zrychlit dekarbonizaci v Evropě?
Jedním z hlavních problémů je, že v současnosti používáme nástroje, které nejsou optimální pro dosažení našich cílů. Většina emisí pochází z energetiky, což je sektor řízený trhem, nikoli státem. Abychom v energetice dosáhli potřebných technologických změn a odchodu od fosilních paliv, potřebujeme inteligentně využívat tržní nástroje, které podnítí inovace a investice.
Inspirací pro nás může být nedávný přístup Spojených států, kde zákon o snižování inflace (IRA) zavedl cílené daňové úlevy pro podporu technologií jako fotovoltaika nebo elektromobily. Tyto daňové úlevy jsou předvídatelné a administrativně nenáročné, což výrazně zrychluje dekarbonizaci. Věřím, že podobný model by mohl v Evropě uvolnit až 15 miliard EUR soukromých investic ročně.
Proto spolu s kolegou Marcelem Kolajou navrhujeme širší reformu evropského modelu dekarbonizace. Naším cílem je zasadit dekarbonizaci více do ekonomické reality, a inspirujeme se proto úspěšnými příklady z USA. Tato reforma by mohla zahrnovat revizi systému daňových slev, aby byl více přizpůsoben dynamice jednotného evropského trhu.
Dále se zaměřujeme na důchodové spoření. Chceme umožnit občanům Evropy investovat prostřednictvím Evropské investiční banky do projektů, které by mohly zahrnovat například rozvoj rychlovlaků, což by mělo významný dopad na zhodnocení jejich úspor. Je to dobrý krok do budoucnosti.
Změny navrhujeme i v oblasti dotací, které bychom chtěli přesměrovat od uhlobaronů k podpoře domácností. Věřím, že přesměrování finančních prostředků do domácností povede k většímu ekonomickému profitu z dekarbonizace.
Pevně věřím, že naše plány na reformu Green Dealu a zrychlení dekarbonizačního procesu v Evropě získají podporu. Na základě našich zkušeností a schopnosti prosazovat změny na evropské úrovni jsme přesvědčeni, že návrhy, které předkládáme, mohou významně přispět k dosažení udržitelnějšího a konkurenceschopnějšího evropského hospodářství.
Přečtěte si také |
Mikuláš Peksa: Evropská komise to se zemědělci myslela dobře, ale dopadlo to jako obvykleV oblasti energetiky jsme si již vyzkoušeli, jak efektivně lze implementovat tržní principy pro řešení krize, jako bylo například úplné ukončení odběru zemního plynu z Ruska. Nyní je čas tuto dynamiku využít k dosažení hlubších a strukturálnějších změn v celé EU.
S rozumným a promyšleným přístupem můžeme překonat stávající výzvy a transformovat Evropu do lídra v oblasti zeleného růstu. Tato cesta není jen o ochraně našeho klimatu, ale také o ekonomickém růstu a vytváření nových příležitostí pro všechny Evropany.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (29)
smějící se bestie
3.5.2024 08:05smějící se bestie
4.5.2024 06:19 Reaguje na smějící se bestieJarda P
3.5.2024 08:28BTW, EU cpe 4x více dotací do živočišné produkce, než cpe do rostlinné produkce. A hádejte, ktera z tech dvou produkuje vic skleníkových plynů.
Jaroslav Řezáč
3.5.2024 08:38 Reaguje na Jarda PPiráti si ekonomiku představují jako charitu pro ERB.
pepa knotek
3.5.2024 08:39Jaroslav Řezáč
3.5.2024 14:21 Reaguje na pepa knotekHonza Honza
3.5.2024 09:24Milan Vaněček
3.5.2024 13:08Stačí jen racionálně spoléhat na celosvětový technický pokrok v energetice, v ekologickém hospodaření (obnovitelnost, cirkulární ekonomika-bezodpadové hospodaření), v rozumném růstu životní úrovně.
Stačí jen uvědomit si, že člověk toho sice mnoho dokáže, ale že příroda a klima je silnější v globální škále (ne v lokální škále).
Ano, přechod na pobídky pro moderní, čisté technologie jako je tomu v USA (zákon IRA) by Evropě určitě pomohl. Bohužel tento systém daňových výhod EU neužívá, ta se rozhodla pro zákazy a příkazy, svojí uhlíkovou daní, spekulativně vyhnanou do vysokých hodnot způsobila místní evropskou energetickou krizi a vysokou inflaci v EU (a najvyšší právě u nás, v ČR).
EU a USA jsou jiná civilizace, než Čína, která si realističtěji přímo naplánovala svůj "pomalý" přechod k čisté energetice.
Ale přístup USA k energetickému přechodu by EU mohla přijmou, když nechce ekonomicky zbankrotovat.
Chce to jen racionální chování, ukončit hysterické chování současné Bruselské administrativy.
Prvý nutný krok je okamžité zastropování uhlíkových povolenek na úrověň obvyklou ve světě (to jest pod 20 EUR/t).
Druhý krok pak obdobný zákon jako IRA v USA. Daňové úlevy, ne dotace, pokuty a zákazy)
Třetí krok je pak posílení objektivního vědeckého výzkumu počasí a podnebí. Zdůrazňuji vědeckého, nediskriminovaného (žádné blokování poznatků které jsou mimo oficielní narativ. Aby se nějaký narativ (teorie) mohl stát vědeckým paradigmatem, musí obstát v neustálém vědeckém vyvracením svých teorií....viz Karl Popper)
Jiří Svoboda
3.5.2024 14:03 Reaguje na Milan VaněčekMilan Vaněček
3.5.2024 15:05 Reaguje na Jiří SvobodaSamozřejmě, počasí i klima se vždy na Zemi měnilo a měnit bude, i když na Zemi žily kdysi jen tisíce či později milony lidí a vůbec nevěděli něco o průmyslové revoluci.
A část z těch miliard obyvatel, co na Zemi nyní žijí, již dovede lokálně ovlivňovat počasí (geoinženýring) a jak to vidíme i na tepelných ostrovech, i lokálně klima.
Ale rozhodně nemůže cca 6% světové populace (EU) ovlivnit (pozitivně) klima celé Zeměkoule když si usmyslí, že to udělají co nejdříve, ať to stojí co to stojí. domucením všeho EU obyvatelstva...
O tom teoreticky může rozhodnout jen nejlidnatější Čína plus Indie plus USA plus ... nebo (negativně) kdokoliv kdo začne jadernou celosvětovou válku.
Nepleťte si pojmy a dojmy.
Je nutné hledat SKUTEČNÉ cesty které povedou k míru, ekologii i blahobytu.
Jiří Svoboda
6.5.2024 09:55 Reaguje na Milan VaněčekTo, co píšete v odpovědi, s tím lze souhlasit, ale to je jen okecávání té blbosti, co jste napsal.
Milan Vaněček
3.5.2024 15:05 Reaguje na Jiří SvobodaSamozřejmě, počasí i klima se vždy na Zemi měnilo a měnit bude, i když na Zemi žily kdysi jen tisíce či později milony lidí a vůbec nevěděli něco o průmyslové revoluci.
A část z těch miliard obyvatel, co na Zemi nyní žijí, již dovede lokálně ovlivňovat počasí (geoinženýring) a jak to vidíme i na tepelných ostrovech, i lokálně klima.
Ale rozhodně nemůže cca 6% světové populace (EU) ovlivnit (pozitivně) klima celé Zeměkoule když si usmyslí, že to udělají co nejdříve, ať to stojí co to stojí. domucením všeho EU obyvatelstva...
O tom teoreticky může rozhodnout jen nejlidnatější Čína plus Indie plus USA plus ... nebo (negativně) kdokoliv kdo začne jadernou celosvětovou válku.
Nepleťte si pojmy a dojmy.
Je nutné hledat SKUTEČNÉ cesty které povedou k míru, ekologii i blahobytu.
Vladimir Mertan
3.5.2024 20:45 Reaguje na Jiří SvobodaTakto sa oteplovalo začiatkom 20 storočia. Viacnásobné zlyhanie a katastrofické sucho s hladomorom v Indii či udalosť Dust bowl v USA alebo zrýchlené roztápanie Arktídy. Pomerne podrobne sú rozpísané možné príčiny vrátane slnenčnej aktivity, výbuchov spopiek či pôsobnia skleníkových plynov.
Milan Vaněček
3.5.2024 22:58 Reaguje na Vladimir MertanPořád si myslím, že to by mělo být jednou z nejdůležitějších oblastí vědeckého studia změn klimatu a možné samoregulace klimatu.
r b
7.5.2024 15:33 Reaguje na Jiří SvobodaAha, tak podle vás se dnes globálně otepluje jen tak samo od sebe .."
otepluje sa podobne "samo od sebe" ako uz mnohokrat za poslednych cca 1mil rokov
"..a člověk za to nemůže či to nemůže ovlivnit..."
miera antropogenneho vplyvu je velmi otazna a co sa tyka moznosti ako to zvratit v globalnom meradle az vyslovene sporna (ked nie az naivna) - teda ak nehovorime o nejakom kratkodobom efekte typu nuklearna zima, ktora aj tak po par dekadach skonci (co je z geologickeho ci klimatologickeho pohladu okamzik) a znova "nabehne povodny rezim"
".. Vy jste fakt velký žvanil a popleta..."
Jaroslav Řezáč
3.5.2024 15:16 Reaguje na Milan VaněčekMilan Milan
3.5.2024 13:33Jiří Svoboda
3.5.2024 13:57Pane Pekso, problém je třeba efektivně uchopit účinným globálním nástrojem, jinak tuto hru prohrajeme na celé čáře. O tom nástroji byl v Europarlamentu promítán i film, a s Vaší kolegou Marcelem Kolajou jsme o něm následně diskutovali. Zkuste se, prosím, o toto téma začít zajímat.
smějící se bestie
4.5.2024 06:21 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
6.5.2024 12:04 Reaguje na smějící se bestieZpoplatněn má být těžený uhlík a dotacemi nezdeformovaný trh by vybíral ta nejvhodnější řešení.
Jiří Svoboda
3.5.2024 14:06Nezdá se vám takové vyjádření minimálně úsměvné?
Richard Vacek
3.5.2024 14:42Než se spoléhat na to, že ti, kteří to zavinili, jsou schopni to napravit, je lepší vyměnit koně.
Vladimir Mertan
3.5.2024 16:14v 60-ročnej ceste KSČ, ktorá viedla pracujúcich v (aikých zápasoch k úspěchu
a víťazstvám. A j dnes spája sa v práci strany odhodlanie a optimizmus s reálnou analýzou potrieb, možností a prostriedkov, ktoré zabezpečia dosiahnutie
náročných cieťov. Náš zjazd pozitivně ovplyvnili výsledky rokovania XXVI.
zjazdu KSSZ, myšlienky a podněty, ktoré vyjadrujú spojenie předností socialistického spoločenského poriadku s výdobytkami vedeckotechnickej revolúcie.
Osobná účast generálneho tajomníka ÚV KSSZ a předsedu prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR L l Brežneva na XVI. zjazde KSČ vyjadrila pevnú zomknutosť našich stráň a krajin, istotu, že sa móžeme opierať o podporu Sovietskeho
zvázu.
https://pages.pedf.cuni.cz/pedagogika/?p=5324
Pavel Karel
3.5.2024 16:39Dalším ukazatelem rozvoje společnosti je fakt, že si v Bruselu za 0,5M/m vydržuje myslitele jako pan Peksa...
Radim Polášek
3.5.2024 18:19Když už, tak po zrušení Green Dealu maximálně zavést určité přizpůsobování klimatickým změnám, které nebude nikoho okrádat a ožebračovat.
Ale nejdřív se nutně musíme ve volbách zbavit zelených škoditelů lidské společnosti, jako je pan Peksa.