https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-jak-muzeme-opravit-green-deal-a-zrychlit-dekarbonizaci-v-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Jak můžeme opravit Green Deal a zrychlit dekarbonizaci v Evropě?

3.5.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V posledních letech se Evropa potýká s rekordními teplotami, což je jasným a nezpochybnitelným znakem probíhající klimatické změny. Tato změna je důsledkem dlouhodobého akumulování skleníkových plynů v atmosféře, což vede k rychlejšímu ohřívání naší planety. Ačkoliv není možné zvrátit století emisí, máme stále možnost ovlivnit budoucí vývoj. Klíčovým krokem je dosažení uhlíkové neutrality, kdy přestaneme atmosféru zatěžovat novými emisemi. Co uděláme v této dekádě, bude mít zásadní dopad na klimatické podmínky v následujících desetiletích.
 
Musíme si přiznat, že tempo dekarbonizace v Evropě je nedostatečné. Nejsme na cestě, která by nám umožnila udržet globální nárůst teplot pod 2 °C. Proto potřebujeme zrychlit a přijmout efektivnější opatření.

Jedním z hlavních problémů je, že v současnosti používáme nástroje, které nejsou optimální pro dosažení našich cílů. Většina emisí pochází z energetiky, což je sektor řízený trhem, nikoli státem. Abychom v energetice dosáhli potřebných technologických změn a odchodu od fosilních paliv, potřebujeme inteligentně využívat tržní nástroje, které podnítí inovace a investice.

Inspirací pro nás může být nedávný přístup Spojených států, kde zákon o snižování inflace (IRA) zavedl cílené daňové úlevy pro podporu technologií jako fotovoltaika nebo elektromobily. Tyto daňové úlevy jsou předvídatelné a administrativně nenáročné, což výrazně zrychluje dekarbonizaci. Věřím, že podobný model by mohl v Evropě uvolnit až 15 miliard EUR soukromých investic ročně.

Proto spolu s kolegou Marcelem Kolajou navrhujeme širší reformu evropského modelu dekarbonizace. Naším cílem je zasadit dekarbonizaci více do ekonomické reality, a inspirujeme se proto úspěšnými příklady z USA. Tato reforma by mohla zahrnovat revizi systému daňových slev, aby byl více přizpůsoben dynamice jednotného evropského trhu.

Dále se zaměřujeme na důchodové spoření. Chceme umožnit občanům Evropy investovat prostřednictvím Evropské investiční banky do projektů, které by mohly zahrnovat například rozvoj rychlovlaků, což by mělo významný dopad na zhodnocení jejich úspor. Je to dobrý krok do budoucnosti.

Změny navrhujeme i v oblasti dotací, které bychom chtěli přesměrovat od uhlobaronů k podpoře domácností. Věřím, že přesměrování finančních prostředků do domácností povede k většímu ekonomickému profitu z dekarbonizace.

Pevně věřím, že naše plány na reformu Green Dealu a zrychlení dekarbonizačního procesu v Evropě získají podporu. Na základě našich zkušeností a schopnosti prosazovat změny na evropské úrovni jsme přesvědčeni, že návrhy, které předkládáme, mohou významně přispět k dosažení udržitelnějšího a konkurenceschopnějšího evropského hospodářství.

V oblasti energetiky jsme si již vyzkoušeli, jak efektivně lze implementovat tržní principy pro řešení krize, jako bylo například úplné ukončení odběru zemního plynu z Ruska. Nyní je čas tuto dynamiku využít k dosažení hlubších a strukturálnějších změn v celé EU.

S rozumným a promyšleným přístupem můžeme překonat stávající výzvy a transformovat Evropu do lídra v oblasti zeleného růstu. Tato cesta není jen o ochraně našeho klimatu, ale také o ekonomickém růstu a vytváření nových příležitostí pro všechny Evropany.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (29)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.5.2024 08:05
Dekarbonizaci že by tím, že se přestanou vozit nejenom potraviny, přes 1/2 Evropy, sníží se globelizmus, co !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.5.2024 06:19 Reaguje na smějící se bestie
A co také zrušit cenzuru, co !
Odpovědět
JP

Jarda P

3.5.2024 08:28
"Co uděláme v této dekádě, bude mít zásadní dopad" říkáme uz možná 30 let, ale tak moc se za tu dobu nezměnilo. Každá dekarbonizace v Evrope je vykompenzována stavbou nové uhelné elektrárny v Číně. A stále nikdo neříká to hlavní, tedy že lidstvo je chycené v pasti neustálého ekonomického růstu, který je nakonec tím hlavním kritériem, podle kterého je vše posuzováno. Nikdo se neodváží byť jen pípnout o jiném ekonomickém modelu, ve kterém by nebylo hlavním cílem vyrábět aušus s nízkou životností, aby zákazník byl nucen k neustálé obměně.

BTW, EU cpe 4x více dotací do živočišné produkce, než cpe do rostlinné produkce. A hádejte, ktera z tech dvou produkuje vic skleníkových plynů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.5.2024 08:38 Reaguje na Jarda P
Dalo by se říct hodně, ale pokud nebohatneme, tak chudneme. Piráti jsou digitální a konopné smažky, podle toho ta jejich eurohujerská politika vypadá.
Piráti si ekonomiku představují jako charitu pro ERB.
Odpovědět
pk

pepa knotek

3.5.2024 08:39
No to je další odborník na dekarbonizaci, není divu že se atmosféra otepluje. Potrubní zemní plyn nahradíme LNG - tak to jsme skleníkovému efektu opět pomohli. Metan uvolňující se při těžbě, zpracování a přepravě přes půl zeměkoule je 28x účinnější skleníkový plyn než ten strašný CO2, proti kterému se bojuje už půl století. Až se zjistí, že nejvýznamnějším skleníkovým plynem v atmosféře je vodní pára, to vypukne teprve mela.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.5.2024 14:21 Reaguje na pepa knotek
Víte co je nejdůležitější? Hlavně se z toho CO2 nepodělat. Jenže to Piráti neznají a tady máme výsledky, jednoho dalších klima alarmistů. Pokud piráti trpi sebemrskačstvím tak ať se někde zavřou a tam se sjedou ale nevím, proč máme poslouchat jejich chorobná představy o tom, změny za vše může CO2.
Odpovědět
HH

Honza Honza

3.5.2024 09:24
a všechny demokratické i nedemokratické strany kandidující do parlamentu kromě Pirátů jsou proti. Zřejmě všichni jsou populisté a občané hloupé ovce, protože je volí. Takto funguje demokracie (ještě, že alespoň takovou máme!)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.5.2024 10:03

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

3.5.2024 11:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

3.5.2024 13:08
Samozřejmě by šel Green deal "opravit", ale už by to nebyl ten nesmyslný, extrémně drahý, klimaticky hysterický Green deal současný.
Stačí jen racionálně spoléhat na celosvětový technický pokrok v energetice, v ekologickém hospodaření (obnovitelnost, cirkulární ekonomika-bezodpadové hospodaření), v rozumném růstu životní úrovně.
Stačí jen uvědomit si, že člověk toho sice mnoho dokáže, ale že příroda a klima je silnější v globální škále (ne v lokální škále).
Ano, přechod na pobídky pro moderní, čisté technologie jako je tomu v USA (zákon IRA) by Evropě určitě pomohl. Bohužel tento systém daňových výhod EU neužívá, ta se rozhodla pro zákazy a příkazy, svojí uhlíkovou daní, spekulativně vyhnanou do vysokých hodnot způsobila místní evropskou energetickou krizi a vysokou inflaci v EU (a najvyšší právě u nás, v ČR).
EU a USA jsou jiná civilizace, než Čína, která si realističtěji přímo naplánovala svůj "pomalý" přechod k čisté energetice.
Ale přístup USA k energetickému přechodu by EU mohla přijmou, když nechce ekonomicky zbankrotovat.
Chce to jen racionální chování, ukončit hysterické chování současné Bruselské administrativy.
Prvý nutný krok je okamžité zastropování uhlíkových povolenek na úrověň obvyklou ve světě (to jest pod 20 EUR/t).
Druhý krok pak obdobný zákon jako IRA v USA. Daňové úlevy, ne dotace, pokuty a zákazy)
Třetí krok je pak posílení objektivního vědeckého výzkumu počasí a podnebí. Zdůrazňuji vědeckého, nediskriminovaného (žádné blokování poznatků které jsou mimo oficielní narativ. Aby se nějaký narativ (teorie) mohl stát vědeckým paradigmatem, musí obstát v neustálém vědeckém vyvracením svých teorií....viz Karl Popper)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.5.2024 14:03 Reaguje na Milan Vaněček
Aha, tak podle vás se dnes globálně otepluje jen tak samo od sebe a člověk za to nemůže či to nemůže ovlivnit. Vy jste fakt velký žvanil a popleta.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

3.5.2024 15:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Pane Svobodo, uvažujte logicky a nevkládejte své myšlenky do toho, co jsem já napsal.
Samozřejmě, počasí i klima se vždy na Zemi měnilo a měnit bude, i když na Zemi žily kdysi jen tisíce či později milony lidí a vůbec nevěděli něco o průmyslové revoluci.
A část z těch miliard obyvatel, co na Zemi nyní žijí, již dovede lokálně ovlivňovat počasí (geoinženýring) a jak to vidíme i na tepelných ostrovech, i lokálně klima.
Ale rozhodně nemůže cca 6% světové populace (EU) ovlivnit (pozitivně) klima celé Zeměkoule když si usmyslí, že to udělají co nejdříve, ať to stojí co to stojí. domucením všeho EU obyvatelstva...
O tom teoreticky může rozhodnout jen nejlidnatější Čína plus Indie plus USA plus ... nebo (negativně) kdokoliv kdo začne jadernou celosvětovou válku.
Nepleťte si pojmy a dojmy.
Je nutné hledat SKUTEČNÉ cesty které povedou k míru, ekologii i blahobytu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.5.2024 09:55 Reaguje na Milan Vaněček
Já vám nic nepodsouvám. Ty blbosti píšete vy viz "ale že příroda a klima je silnější v globální škále...".

To, co píšete v odpovědi, s tím lze souhlasit, ale to je jen okecávání té blbosti, co jste napsal.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

3.5.2024 15:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Pane Svobodo, uvažujte logicky a nevkládejte své myšlenky do toho, co jsem já napsal.
Samozřejmě, počasí i klima se vždy na Zemi měnilo a měnit bude, i když na Zemi žily kdysi jen tisíce či později milony lidí a vůbec nevěděli něco o průmyslové revoluci.
A část z těch miliard obyvatel, co na Zemi nyní žijí, již dovede lokálně ovlivňovat počasí (geoinženýring) a jak to vidíme i na tepelných ostrovech, i lokálně klima.
Ale rozhodně nemůže cca 6% světové populace (EU) ovlivnit (pozitivně) klima celé Zeměkoule když si usmyslí, že to udělají co nejdříve, ať to stojí co to stojí. domucením všeho EU obyvatelstva...
O tom teoreticky může rozhodnout jen nejlidnatější Čína plus Indie plus USA plus ... nebo (negativně) kdokoliv kdo začne jadernou celosvětovou válku.
Nepleťte si pojmy a dojmy.
Je nutné hledat SKUTEČNÉ cesty které povedou k míru, ekologii i blahobytu.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.5.2024 20:45 Reaguje na Jiří Svoboda
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6033150/

Takto sa oteplovalo začiatkom 20 storočia. Viacnásobné zlyhanie a katastrofické sucho s hladomorom v Indii či udalosť Dust bowl v USA alebo zrýchlené roztápanie Arktídy. Pomerne podrobne sú rozpísané možné príčiny vrátane slnenčnej aktivity, výbuchov spopiek či pôsobnia skleníkových plynov.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

3.5.2024 22:58 Reaguje na Vladimir Mertan
Pane Mertan, to je zajímavý seriozní vědecký článek, co citujete, ukazující že variabilní optické vlastnosti oblačnosti mají silný vliv na regionální i globální teplotu, jejich negativní forcing není něco dlouhodobě plynule se měnícího (jako je positivní forcing monotoního nárustu CO2) ale může to být jednak náhodný přírodní prvek (sopečná činnost, ..)nebo i objektivní přírodní jev automatické regulace pomocí korekční negativní zpětné vazby vyvolané zvýšením globální či regionální teploty.
Pořád si myslím, že to by mělo být jednou z nejdůležitějších oblastí vědeckého studia změn klimatu a možné samoregulace klimatu.
Odpovědět
rb

r b

7.5.2024 15:33 Reaguje na Jiří Svoboda
".. Jiří Svoboda3.5.2024 14:03
Aha, tak podle vás se dnes globálně otepluje jen tak samo od sebe .."
otepluje sa podobne "samo od sebe" ako uz mnohokrat za poslednych cca 1mil rokov

"..a člověk za to nemůže či to nemůže ovlivnit..."
miera antropogenneho vplyvu je velmi otazna a co sa tyka moznosti ako to zvratit v globalnom meradle az vyslovene sporna (ked nie az naivna) - teda ak nehovorime o nejakom kratkodobom efekte typu nuklearna zima, ktora aj tak po par dekadach skonci (co je z geologickeho ci klimatologickeho pohladu okamzik) a znova "nabehne povodny rezim"

".. Vy jste fakt velký žvanil a popleta..."
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.5.2024 15:16 Reaguje na Milan Vaněček
krachující kovo závody a hutě si připsal na vrub green deal a pan Peksa chce více bankrotů. No, když je někdo blázen, radit nelze.
Odpovědět
MM

Milan Milan

3.5.2024 13:33
Dekarbonizace je celosvětový trend nezávislý na politicích, ale na přirozeném vývoji a osvojení si nových technologií. To co se tady vydává za dekarbonizaci je násilný a ničím nepodložený pokus o rychlou změnu technologií, hospodářství, financí atd. Výroba elkmob, FTV, solárů, zateplovacích systému, přeprava zboží a hmot, atd. je energeticky náročná a tuto teď dodávají přesně ty "emisní" zdroje energie, které chtějí mermomocí a populisticky zlikvidovat. Aktiva-pasiva se zřejmě raději neměří. A snůška politických snů jak to bude vypadat za 20 nebo 50 letje z říše přání, nebo spíše křišťálové koule lobistů. Evropa nemá svoje ohraničené klima, ani oblohu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.5.2024 13:57
Rychlost dekarbonizace Evropy je podle autora nedostatečná. I kdyby ale byla "dostatečná" problém globální klimatické změny to příliš nesníží (Evropa může za cca 8 % globálních emisí).

Pane Pekso, problém je třeba efektivně uchopit účinným globálním nástrojem, jinak tuto hru prohrajeme na celé čáře. O tom nástroji byl v Europarlamentu promítán i film, a s Vaší kolegou Marcelem Kolajou jsme o něm následně diskutovali. Zkuste se, prosím, o toto téma začít zajímat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.5.2024 06:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Problém,, jsou především ty dotace do dekarbonizace !
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.5.2024 12:04 Reaguje na smějící se bestie
To souhlasím.

Zpoplatněn má být těžený uhlík a dotacemi nezdeformovaný trh by vybíral ta nejvhodnější řešení.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.5.2024 14:06
"Na základě našich zkušeností a schopnosti prosazovat změny na evropské úrovni jsme přesvědčeni, že návrhy, které předkládáme, mohou významně přispět k dosažení udržitelnějšího a konkurenceschopnějšího evropského hospodářství."

Nezdá se vám takové vyjádření minimálně úsměvné?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.5.2024 14:42
Stávající energetická politika Bruselu vede k světově nejvyšším cenám energií a odchodu průmyslu jinam. Zodpovědni za to jsou nejen zelení, ale i piráti, kteří patří mezi ty, kteří prosazovali co nejrychlejší realizaci nesmyslů, které zavedly EU do současných problémů.
Než se spoléhat na to, že ti, kteří to zavinili, jsou schopni to napravit, je lepší vyměnit koně.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.5.2024 16:14
Rokovanie XVI. zjazdu KSČ bolo ďalším významným medzníkom
v 60-ročnej ceste KSČ, ktorá viedla pracujúcich v (aikých zápasoch k úspěchu
a víťazstvám. A j dnes spája sa v práci strany odhodlanie a optimizmus s reálnou analýzou potrieb, možností a prostriedkov, ktoré zabezpečia dosiahnutie
náročných cieťov. Náš zjazd pozitivně ovplyvnili výsledky rokovania XXVI.
zjazdu KSSZ, myšlienky a podněty, ktoré vyjadrujú spojenie předností socialistického spoločenského poriadku s výdobytkami vedeckotechnickej revolúcie.
Osobná účast generálneho tajomníka ÚV KSSZ a předsedu prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR L l Brežneva na XVI. zjazde KSČ vyjadrila pevnú zomknutosť našich stráň a krajin, istotu, že sa móžeme opierať o podporu Sovietskeho
zvázu.

https://pages.pedf.cuni.cz/pedagogika/?p=5324
Odpovědět
PK

Pavel Karel

3.5.2024 16:39
Nejefektivnější i nejlevnější zelená technologie je cesta prach obyčejných úspor a skromnosti...jenže to je ve společnosti...kde se výkon měří ekonometrickým "růstem růstu", masově lze konzumovat i na dluh, každý druhý si do tříčlenné rodiny pořizuje třetí auto přičemž jízda vlakem přes EU stojí pro jednoho 2x tolik než sólo jízda autem...totalní sci-fi.
Dalším ukazatelem rozvoje společnosti je fakt, že si v Bruselu za 0,5M/m vydržuje myslitele jako pan Peksa...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.5.2024 06:22 Reaguje na Pavel Karel
1* !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.5.2024 18:19
Green Deal je tak kompletně zmršená věc, že nejlevněji nás všechny vyjde ho co nejrychleji zrušit. Každý týden nebo měsíc, kdy Green Deal trvá, nás každého stojí až desetitisíce na zbytečném zdražování všeho a všeobecného okrádání.
Když už, tak po zrušení Green Dealu maximálně zavést určité přizpůsobování klimatickým změnám, které nebude nikoho okrádat a ožebračovat.
Ale nejdřív se nutně musíme ve volbách zbavit zelených škoditelů lidské společnosti, jako je pan Peksa.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.5.2024 19:09
Všichni sociální inženýři (např. pan Peksa) nám neustále dokazují, že jim o celosvětové klima vůbec nejde (další vysvětlení je, že jsou blbci), protože skoro všechna opatření realizovaná v Evropě pro snížení celosvětových emisí měla ve skutečnosti výsledek zcela opačný. Evropa se tváří, že zachraňuje celosvětové klima, ale výsledky jsou reálné jen v Evropě, aby se Evropa mohla prezentovat, že zachraňuje planetu. Ve skutečnosti je Evropa pokrytec, který vymísťuje špinavé technologie ze svého území, aby pak tyto výrobky vyráběné třetím světem kupovala zatížené ještě emisemi z dopravy do Evropy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist