https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-usporne-budovy-nevzniknou-ze-dne-na-den.za-pet-let-uz-se-to-ale-stihnout-da
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Úsporné budovy nevzniknou ze dne na den. Za pět let už se to ale stihnout dá

14.3.2024
Paneláky. Zatepleno.
Paneláky. Zatepleno.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Před dvěma lety začal ruský vojenský útok na Ukrajině a my v Evropě jsme si konečně uvědomili, že z mnoha důvodů není dobré ani bezpečné být závislí na dovozu ruských fosilních paliv. Nabízelo se řešení: stopnout dovoz ruského plynu, uhlí i ropy a co nejrychleji je nahradit pokud možno bezemisními, evropskými zdroji paliv. Část europoslanců ale varovala, že to nejde ve všech případech ze dne na den. Teď máme příležitost, jak v klidu prosadit koncepční systémovou změnu, díky které se do budoucna vyhneme podobným krizím.
 
Nejdřív fakta: na vytápění, klimatizaci a související služby v budovách spotřebováváme asi 40 % energie. V současnosti to znamená, že se provoz budov podílí na emisích skleníkových plynů asi ze 36 %. To platí, pokud se bavíme úplně o všech budovách, tedy včetně různých průmyslových a logistických hal, kancelářských budov nebo obchodních center (samotné bydlení bude mít na svědomí emise mnohem nižší, jak se můžete přesvědčit třeba tady).

V Česku se na emisní náročnosti budov podílí hned několik faktorů. Stále využíváme dost energie z uhelných elektráren (a tepláren) a speciálně v průmyslu máme celkem velké rezervy v energetické účinnosti.

Energie potřebujeme docela hodně (protože účinnost není tak vysoká, jak by mohla být) a zároveň nás stojí docela hodně peněz (protože uhlí je ve srovnání s jinými zdroji drahé a bude to jen horší). Provoz nemovitostí se nám prodražuje, a když už jsme s tím v minulosti chtěli něco dělat, byly to prakticky hlavně výměny uhelných zdrojů za plynové, což teď – bez ruského plynu – přirozeně nedává smysl.

Jakou tedy máme alternativu? Jedno z řešení jsou renovace budov a výměna technologií směrem k větší soběstačnosti. Místo napojení na (typicky fosilní) velké centrální zdroje by se k nemovitostem přidaly vlastní solární panely, akumulace, tepelná čerpadla, pořádné zateplení a rekuperace.

Nebo by se dalo víc využívat odpadní teplo – můj oblíbený případ je datové centrum, které dává sousedům k dispozici teplo, jenž vzniká při provozu serverů. Zkrátka by se místo modelu „velké zdroje plošně dodávají všem“ přešlo víc na model „každý dům má primárně svoje zdroje a ze sítě bere jen energii navíc“.

Výhoda tohoto řešení je jasná. Znamená méně emisí, větší kontrolu nad tím, odkud pochází naše energie a na co přesně jde, větší úspornost v nakládání s energií. Znamená také méně prostoru pro centrální dodávky nejrůznějších Gazpromů, které pak využívají závislost naší infrastruktury na dodávkách velkých objemů energie ze zahraničí. Nevýhody jsou dvě. Nebude to zadarmo a nestane se to přes noc.

Naštěstí už alespoň nejsme v energetické krizi a máme nějaký prostor si říct, že tu změnu uděláme postupně. Že třeba chceme zrenovovat velkou část budov v nejbližších pěti, šesti letech. Třeba ve veřejném sektoru se to přímo nabízí – má starosta ten samý půlmilion „protopit a prosvítit“, nebo ho investovat do řešení, které mu dlouhodobě sníží náklady obecní kasy? V Česku navíc na renovace můžeme použít velkou část z celkově asi bilionu korun na klimatická opatření, který k nám postupně přijde z evropských zdrojů.

Nejde jen o opravování domů po babičce (ačkoliv nemám nic proti péči o staré domy), ale právě i o ty zmiňované průmyslové haly, anebo – a to mi přijde nejdůležitější – třeba o paneláková sídliště, kde bydlí miliony lidí. Některá z nich už jsou stejně pomalu na hranici plánované životnosti a kvůli špatnému technickému stavu tu lidé zbytečně doplácejí na úniky tepla.

Oprava paneláku se stovkou partají se ale bez podpory a správně nastavených pravidel může snadno stát noční můrou. Proto měníme pravidla pro renovace tak, aby se daly udělat a zaplatit i v takovýchto případech (jen malá odbočka: v Česku tuto změnu budeme muset ještě promítnout do našich zákonů, tak to chvíli potrvá).

Co ale můžeme udělat hned: pokud se má naše proměna směrem k větší energetické soběstačnosti budov podařit, tak už nemůžeme stavět nové domy ve starém stylu, s připojením na centrální teplárny a bez pořádné tepelné izolace. Ostatně není náhoda, že se centrální vytápění vyskytuje prakticky jen v zemích bývalého sovětského bloku.

Je to takové kolektivistické řešení, které třeba nepředpokládá, že by se někdo chtěl chovat úsporně (protože když to začne dělat sám, jen tím pomůže sousedům a nebude z toho mít nic víc než dobrý pocit). Neříkám, že se má ústřední topení ze stávajících domů vymontovat. Ale v jednadvacátém století, s respektem k základní lidské důstojnosti a soukromí, bychom snad mohli domy stavět tak, aby si v nich lidé mohli sami rozhodovat, kdy a jak si zatopí.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

14.3.2024 06:25
Bohužel i tady se EU rozhodla jít směrem socialistického rozdělování namísto ponechání místa trhu.
Pokud je potřeba podpořit využívání tepelných čerpadel a tepelné izolace, stačí pro ně nastavit nulové DPH a tím podpořit jejich využívání. Peněz na to je v různých balíčcích dostatek.
Bohužel politici mají raději dotace, u kterých se dá penězovod odklánět, než tržní daňové řešení, kde neodkloní ani haléř.
Odpovědět
Pe

Pepa

14.3.2024 07:05 Reaguje na Richard Vacek
Článek jste evidentně nečetl. My máme dostatek peněz v balících na nulové DPH? Slusnej blábol...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.3.2024 11:04 Reaguje na Pepa
I v článku máte uvedeno, že k nám připluje asi bilión korun na klimatická opatření.
Ale samozřejmě chápu, že tu jsou silné snahy aby tyto peníze sloužily pokřivení trhu a směřovaly tak do těch správných kapes.
Dotační peníze totiž zvedají ceny, vedou k nerovnosti na trhu a nezajišťují optimální využití prostředků.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

14.3.2024 08:08 Reaguje na Richard Vacek
A tak nám vznikne repúblika, kde pár procent zbohatlíků bude mít superzelené domy, superzelená auta (bez dálničních či parkovacích poplatků) a 95% republiky to všechno na daních zaplatí a hude dýchat rtuť z hnědouhelných elektráren, aby od listopadu do března tihle novolidi nezmrzli a dojeli vždy na obchodní schůzky či dovolenou včas...holt fenomén společné pastviny se nedá okecat ani ošulit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.3.2024 07:10
A to všechno by se nestalo, kdyby nepřišel "moudrý" politik s další regulací, která hloupému majiteli nemovitosti od stolu z Bruselu nařídí, jak má svoje peníze investovat nejlépe...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.3.2024 07:39 Reaguje na Emil Novák
1*
Odpovědět
Pe

Pepa

14.3.2024 08:34 Reaguje na Emil Novák
A nic z toho se již nebude opakovat v případě czexitu a budeme si o nasich záležitostech v tom českém rybníčku konečně rozhodovat sami!
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.3.2024 13:32 Reaguje na Pepa
Myšlenku czexitu považuji za hloupou.
Existence EU a naše členství - to je OK.
Nebylo by lepší místo úvah o vystoupení se začít rvát o to, aby se změnil aparát EU a pravidla jeho fungování?
Aby se znemožnilo, že tam hlupáci rozhodují o nás bez nás?

Sama skutečnost, že se do funkce na špici té organizace může dostat ženská, která předvedla tak truchlivé "výkony" ve funkci ministryně obrany Německa (a navíc jí hrozilo trestní stíhání za finanční průšvihy), je alarmující a ukazuje, že ten systém se vyvinul v něco obludného a prohnilého.
Takže NE VYSTUPOVAT - REFORMOVAT!!


Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.3.2024 19:25 Reaguje na Karel Ploranský
Vždyť je to původně gyynekoložka. Proč se divíte, že tu EU vede do p...?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

16.3.2024 07:44 Reaguje na Karel Ploranský
O reformě EU se na úrovni evropského parlamentu diskutuje a usnáší již déle, než se EHS stala unie a zavedlo se Euro...a k ničemu to nevedlo. Např. zrušení daňových pobídek (čti daňových rájů) Nizozemska, Kypru, Irska by vyřešilo minimálně polovinu celého problému, ale toho členské staty nejsou 60 let schopny...
Odpovědět
PK

Pavel Karel

14.3.2024 08:03
"Před dvěma lety začal ruský vojenský útok na Ukrajině a my v Evropě jsme si konečně uvědomili, že z mnoha důvodů není dobré ani bezpečné být závislí na dovozu ruských fosilních paliv."...za to být závislý na fosilních palivech amerických oligarchů (kteří umně zkapalňují ruský plyn či demokratizují ruskou ropu za řádný příplatek), nebo dovážet humánní plyn z nějakého kalifátu kolem arabského zálivu, to je to správné pirátské terno. Také přebudovat infrastrukturu na tu čistou zelenou elektřinu z páně Křetínského či Tykače hnědouhelných elektráren za trojnásobnou cenu, to bude ta správná cesta jak dostat co nejvíce obyvatel na ulici (dle vzoru Amerika náš vzor). A na to všechno si královsky platíme lobysty typu páně Peksy...no řekněte, nežijeme si tady přímo božsky?!?...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.3.2024 08:45 Reaguje na Pavel Karel
Bohužel jeho voliči jsou právě ti, kteří jsou buď plně závislí
na rodičích a nebo jsou nadprůměrně hodnoceni. Těm se politika dotací pro movité a represe méně bohatých náramně líbí. Obhajují to nárokem na zdravé životní prostředí a záchranu klimatu. Sami ale zbytečně létají po celém světě, plýtvají měněním mobilů a PC podle
módy stejně, jako s ostatním spotřebním zbožím. Slyšel jsem jednoho
politika, který říkal, že než košile prát a žehlit, tak si každý
den oblékne novou a tu starou věnuje na charitu. Takže je vlastně ekolog a navíc dobrodinec oblékající bezdomovce, kteří to řeší taky tak. Proč něco prát(nemají ani jak) a tak zašpiní, zahodí a jdou si nafasovat čisté z charitního skladu. Možná ale přestanou pálit ty
vratné PETky pod mosty, kde lidí neustále přibývá.
Ano Amerika náš vzor s domy boháčů na jedné straně a lidmi spícími
na ulicích na straně druhé. Nezapomenu na socík, kdy nikdo nespal
na ulici a nežebral. Snad nějaký příživa, či opilec, ale ten brzo
skončil v kriminále, kde MUSEL makat a přestat chlastat. Dnes smí
někdo pod mostem topit plasty a slušnému člověku chtějí zakázat i
topení dřívím a nadosmrti se zadlužit při zateplení domu a topení
drahými palivy. Vládě leží v hlavě úspory obyvatel a obcí, ale to
je znak odpovědného chování na rozdíl od vlády žít na dluh a vše
co vybere ihned rozfrncat. Takhle umí "hospodařit" kdejaký osel!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.3.2024 10:23 Reaguje na Pavel Karel
Pan Peksa v tom bruslí, jak se dá. Ostatní jsou copak lepší?
Odpovědět
MK

Martin Kubica

14.3.2024 08:33
Pane poslanče, proč MMR vedené Vašim ministrem, vyhlašuje výzvy na podporu projektových dokumentací na výstavbu byťáků, kde není jakýkoliv požadavek na energetické parametry, tedy v rozporu se státní politikou žp? On potom tento Váš článek působí jako laciná kampaň před evropskými volbami.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.3.2024 10:20 Reaguje na Martin Kubica
To jsem nevěděl, že taková podpora-zvrhlost existuje.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.3.2024 12:03
Dobrý den pane Pekso

Jsou tu 2 zásadní problémy.

1. Domy vytápěné teplárnami nelze pořádně zateplit, protože by teplárny přišly o kšeft. Spousta domů napojených na teplárny jsou pouze málo zatepleny, ale tak, aby se to již nevyplatilo dozateplit. Zkuste přijít s iniciativou, jak rušit teplárny, a sežerou vás.

2. Firmy nejsou schopny stavět dobře zateplené domy a staví je navíc způsobem, že je již dozateplit nelze. Vy si fakt myslíte, že se firmy během pěti let naučí stavět pořádně zateplené domy, když je na trhu dostatečný zájem o špatně zateplené, a hlavně že jsou čerpány dotace na FVE, TČ a rekuperaci. Takhle to ale zřejmě funguje v celé EU - zkuste se rozhlédnout z Bruselských věží. Jak třeba budete zateplovat budovu Europarlamentu?
Odpovědět
MM

Milan Milan

14.3.2024 13:03
Úsporné budovy, dotované a ideálně obalené umělinou..., to je stejný efekt na uhlíkovou stopu jako bláboly o bezemisních elektroautech, nebo skvělých solárních kšeftech, které pořád a pořád připlácíme. Hlavně že něco děláme. To je jako v té pohádce, kde náčelník velí: "Zbojníci na koně! Koně nemáme náčelníku. Nevadí, tak utíkejme!"
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.3.2024 10:18 Reaguje na Milan Milan
A vy víte, jak postavit energeticky úspornou budovu bez použití izolačních hmot. I proti minerální vatě brojíte?

Samozřejmě ty dotace jsou blbost. Každý by měl projevit vlastní zájem budovu pořádně zateplit, aby platil za její provoz co nejméně.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.3.2024 10:46
Zase poučování a politicky korektní lži a polopravdy. V prvé řadě, postupné vytěsňování dodávek Ruského zemního plynu z EU, bylo zahájeno z důvodu rozmachu těžby plynu frakováním břidlic v Americe. Tím se otevřela možnost, uplatnit přebytek takto získaného plynu na Evropském trhu. Za peníze. Tedy, zájem byznysu. Strategickým důvodem však bylo, nedopustit přílišné sblížení Ruska a Německa, potlačit konkurenceschopnost Německa, a tím i EU, vůči Americe. O vztahu Ameriky k EU vypovídá i výrok bývalé diplomatky Nulandové: „Fuck the EU“. To vše bylo dávno před konfliktem na Ukrajině v r. 2022. Jen si vzpomeňte, jak byly po zahájení stavby NS2 v r. 2015 na nový plynovod a jejich stavitele uvalovány opakované sankce a stavba byla proto opakovaně zastavována a protáhla se z původních plánovaných dvou let na trojnásobek. Zdůvodňovat politické rozhodnutí Bruselu, ovládaného z druhé strany oceánu, ukončit dodávky plynu kvůli vojenskému konfliktu z února 2022 a údajné uvědomění si politiků EU své závislosti na jednom z několika dodavatelů plynu, tedy kulhá.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.3.2024 10:55 Reaguje na Tonda Selektoda
Asi bych to tak neabsolutizoval, ale jsou to jistě důležité faktory, které je správné brát v úvahu při hodnocení situace.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

16.3.2024 07:48 Reaguje na Tonda Selektoda
Bohužel většina spoluovčanů nemá paměť (a nedokáží hledat v interfernetových archivech), bohužel ale má volební právo...a kdyby to nestačilo, vyrobí se voliči s tím jediným správným názorem korespondenčně...:-/
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.3.2024 12:40
Prý: „...méně prostoru pro centrální dodávky nejrůznějších Gazpromů, které pak využívají závislost naší infrastruktury na dodávkách velkých objemů energie ze zahraničí.“
Kdyby byl pan poslanec za piráty podnikatel, jistě by věděl, že není dobré, investovat do výrobních kapacit a technologického zařízení, na jehož produkci nemá zajištěný odbyt. Stejné je to i u všech těžařů ropy a plynu, tedy i toho Gazpromu. I ten vždy preferoval dlouhodobé obchodní smlouvy s odběrateli a podle toho plánoval geologický průzkum a přípravu nových nalezišť k budoucí těžbě. Cena plynu a ropy byla smluvně stanovena, dle předem domluveného cenového vzorce. To chránilo obě smluvní strany před nějakými prudkými cenovými výkyvy, před politickými tlaky a spekulacemi na parketu soukromé obchodní společnosti – na burze. A byla to právě EU, kdo v energetické politice EU prosazoval tržní cenu zemního plynu, kótovanou na burze, a kdo vůči dodavatelům plynu, prosazoval své závazné směrnice a tzv. energetické balíčky k přístupu na vnitřní energetický trh EU. Kam tato politika EU a spekulace na burze vedly, vidíme od jarních měsíců r. 2021.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.3.2024 14:08
Tak špatně reseršovaný článek hrozné úrovně snad může napsat jen osoba pod vlivem, propagující mj. drogy pro děti, prý na léčení.
„Ty různé Gazpromy“ obchodují s mj. Rakouskem a SRN, které za draho přeprodávají plyn.
Odkud bere autor názor, že centrální topení (radiátory) existovaly jen ve východním bloku a člověk si nesměl nastavit teplotu vytápění.
Jj, byty budem stavět vedle datových center! To vůbec není centrální topení! atd
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.3.2024 15:17
Další pirátská perla: Prý se centrální vytápění vyskytuje prakticky jen v zemích bývalého sovětského bloku. A co třeba Island, Dánsko, Finsko, Čína, Německo, a v menší míře třeba i Rakousko (Vídeň) a Francie? Ano, to jsou, podle tohoto pana poslance, jistě země „upirátěné“ do bývalého sovětského bloku!
Jeho ostatní názory a propagandu, již snad rozebrali diskutující přede mnou...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist