Mikuláš Peksa: Úsporné budovy nevzniknou ze dne na den. Za pět let už se to ale stihnout dá
V Česku se na emisní náročnosti budov podílí hned několik faktorů. Stále využíváme dost energie z uhelných elektráren (a tepláren) a speciálně v průmyslu máme celkem velké rezervy v energetické účinnosti.
Energie potřebujeme docela hodně (protože účinnost není tak vysoká, jak by mohla být) a zároveň nás stojí docela hodně peněz (protože uhlí je ve srovnání s jinými zdroji drahé a bude to jen horší). Provoz nemovitostí se nám prodražuje, a když už jsme s tím v minulosti chtěli něco dělat, byly to prakticky hlavně výměny uhelných zdrojů za plynové, což teď – bez ruského plynu – přirozeně nedává smysl.
Jakou tedy máme alternativu? Jedno z řešení jsou renovace budov a výměna technologií směrem k větší soběstačnosti. Místo napojení na (typicky fosilní) velké centrální zdroje by se k nemovitostem přidaly vlastní solární panely, akumulace, tepelná čerpadla, pořádné zateplení a rekuperace.
Nebo by se dalo víc využívat odpadní teplo – můj oblíbený případ je datové centrum, které dává sousedům k dispozici teplo, jenž vzniká při provozu serverů. Zkrátka by se místo modelu „velké zdroje plošně dodávají všem“ přešlo víc na model „každý dům má primárně svoje zdroje a ze sítě bere jen energii navíc“.
Výhoda tohoto řešení je jasná. Znamená méně emisí, větší kontrolu nad tím, odkud pochází naše energie a na co přesně jde, větší úspornost v nakládání s energií. Znamená také méně prostoru pro centrální dodávky nejrůznějších Gazpromů, které pak využívají závislost naší infrastruktury na dodávkách velkých objemů energie ze zahraničí. Nevýhody jsou dvě. Nebude to zadarmo a nestane se to přes noc.
Naštěstí už alespoň nejsme v energetické krizi a máme nějaký prostor si říct, že tu změnu uděláme postupně. Že třeba chceme zrenovovat velkou část budov v nejbližších pěti, šesti letech. Třeba ve veřejném sektoru se to přímo nabízí – má starosta ten samý půlmilion „protopit a prosvítit“, nebo ho investovat do řešení, které mu dlouhodobě sníží náklady obecní kasy? V Česku navíc na renovace můžeme použít velkou část z celkově asi bilionu korun na klimatická opatření, který k nám postupně přijde z evropských zdrojů.
Nejde jen o opravování domů po babičce (ačkoliv nemám nic proti péči o staré domy), ale právě i o ty zmiňované průmyslové haly, anebo – a to mi přijde nejdůležitější – třeba o paneláková sídliště, kde bydlí miliony lidí. Některá z nich už jsou stejně pomalu na hranici plánované životnosti a kvůli špatnému technickému stavu tu lidé zbytečně doplácejí na úniky tepla.
Oprava paneláku se stovkou partají se ale bez podpory a správně nastavených pravidel může snadno stát noční můrou. Proto měníme pravidla pro renovace tak, aby se daly udělat a zaplatit i v takovýchto případech (jen malá odbočka: v Česku tuto změnu budeme muset ještě promítnout do našich zákonů, tak to chvíli potrvá).
Přečtěte si také |
Mikuláš Peksa: Konec ničení lesů. Europoslanci schválili přelomová pravidla, která pomůžou příroděCo ale můžeme udělat hned: pokud se má naše proměna směrem k větší energetické soběstačnosti budov podařit, tak už nemůžeme stavět nové domy ve starém stylu, s připojením na centrální teplárny a bez pořádné tepelné izolace. Ostatně není náhoda, že se centrální vytápění vyskytuje prakticky jen v zemích bývalého sovětského bloku.
Je to takové kolektivistické řešení, které třeba nepředpokládá, že by se někdo chtěl chovat úsporně (protože když to začne dělat sám, jen tím pomůže sousedům a nebude z toho mít nic víc než dobrý pocit). Neříkám, že se má ústřední topení ze stávajících domů vymontovat. Ale v jednadvacátém století, s respektem k základní lidské důstojnosti a soukromí, bychom snad mohli domy stavět tak, aby si v nich lidé mohli sami rozhodovat, kdy a jak si zatopí.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Richard Vacek
14.3.2024 06:25Pokud je potřeba podpořit využívání tepelných čerpadel a tepelné izolace, stačí pro ně nastavit nulové DPH a tím podpořit jejich využívání. Peněz na to je v různých balíčcích dostatek.
Bohužel politici mají raději dotace, u kterých se dá penězovod odklánět, než tržní daňové řešení, kde neodkloní ani haléř.
Pepa
14.3.2024 07:05 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
14.3.2024 11:04 Reaguje na PepaAle samozřejmě chápu, že tu jsou silné snahy aby tyto peníze sloužily pokřivení trhu a směřovaly tak do těch správných kapes.
Dotační peníze totiž zvedají ceny, vedou k nerovnosti na trhu a nezajišťují optimální využití prostředků.
Pavel Karel
14.3.2024 08:08 Reaguje na Richard VacekEmil Novák
14.3.2024 07:10Pepa
14.3.2024 08:34 Reaguje na Emil NovákKarel Ploranský
15.3.2024 13:32 Reaguje na PepaExistence EU a naše členství - to je OK.
Nebylo by lepší místo úvah o vystoupení se začít rvát o to, aby se změnil aparát EU a pravidla jeho fungování?
Aby se znemožnilo, že tam hlupáci rozhodují o nás bez nás?
Sama skutečnost, že se do funkce na špici té organizace může dostat ženská, která předvedla tak truchlivé "výkony" ve funkci ministryně obrany Německa (a navíc jí hrozilo trestní stíhání za finanční průšvihy), je alarmující a ukazuje, že ten systém se vyvinul v něco obludného a prohnilého.
Takže NE VYSTUPOVAT - REFORMOVAT!!
Tonda Selektoda
15.3.2024 19:25 Reaguje na Karel PloranskýPavel Karel
16.3.2024 07:44 Reaguje na Karel PloranskýPavel Karel
14.3.2024 08:03Břetislav Machaček
14.3.2024 08:45 Reaguje na Pavel Karelna rodičích a nebo jsou nadprůměrně hodnoceni. Těm se politika dotací pro movité a represe méně bohatých náramně líbí. Obhajují to nárokem na zdravé životní prostředí a záchranu klimatu. Sami ale zbytečně létají po celém světě, plýtvají měněním mobilů a PC podle
módy stejně, jako s ostatním spotřebním zbožím. Slyšel jsem jednoho
politika, který říkal, že než košile prát a žehlit, tak si každý
den oblékne novou a tu starou věnuje na charitu. Takže je vlastně ekolog a navíc dobrodinec oblékající bezdomovce, kteří to řeší taky tak. Proč něco prát(nemají ani jak) a tak zašpiní, zahodí a jdou si nafasovat čisté z charitního skladu. Možná ale přestanou pálit ty
vratné PETky pod mosty, kde lidí neustále přibývá.
Ano Amerika náš vzor s domy boháčů na jedné straně a lidmi spícími
na ulicích na straně druhé. Nezapomenu na socík, kdy nikdo nespal
na ulici a nežebral. Snad nějaký příživa, či opilec, ale ten brzo
skončil v kriminále, kde MUSEL makat a přestat chlastat. Dnes smí
někdo pod mostem topit plasty a slušnému člověku chtějí zakázat i
topení dřívím a nadosmrti se zadlužit při zateplení domu a topení
drahými palivy. Vládě leží v hlavě úspory obyvatel a obcí, ale to
je znak odpovědného chování na rozdíl od vlády žít na dluh a vše
co vybere ihned rozfrncat. Takhle umí "hospodařit" kdejaký osel!
Jiří Svoboda
15.3.2024 10:23 Reaguje na Pavel KarelMartin Kubica
14.3.2024 08:33Jiří Svoboda
15.3.2024 10:20 Reaguje na Martin KubicaJiří Svoboda
14.3.2024 12:03Jsou tu 2 zásadní problémy.
1. Domy vytápěné teplárnami nelze pořádně zateplit, protože by teplárny přišly o kšeft. Spousta domů napojených na teplárny jsou pouze málo zatepleny, ale tak, aby se to již nevyplatilo dozateplit. Zkuste přijít s iniciativou, jak rušit teplárny, a sežerou vás.
2. Firmy nejsou schopny stavět dobře zateplené domy a staví je navíc způsobem, že je již dozateplit nelze. Vy si fakt myslíte, že se firmy během pěti let naučí stavět pořádně zateplené domy, když je na trhu dostatečný zájem o špatně zateplené, a hlavně že jsou čerpány dotace na FVE, TČ a rekuperaci. Takhle to ale zřejmě funguje v celé EU - zkuste se rozhlédnout z Bruselských věží. Jak třeba budete zateplovat budovu Europarlamentu?
Milan Milan
14.3.2024 13:03Jiří Svoboda
15.3.2024 10:18 Reaguje na Milan MilanSamozřejmě ty dotace jsou blbost. Každý by měl projevit vlastní zájem budovu pořádně zateplit, aby platil za její provoz co nejméně.
Tonda Selektoda
15.3.2024 10:46Jiří Svoboda
15.3.2024 10:55 Reaguje na Tonda SelektodaPavel Karel
16.3.2024 07:48 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
15.3.2024 12:40Kdyby byl pan poslanec za piráty podnikatel, jistě by věděl, že není dobré, investovat do výrobních kapacit a technologického zařízení, na jehož produkci nemá zajištěný odbyt. Stejné je to i u všech těžařů ropy a plynu, tedy i toho Gazpromu. I ten vždy preferoval dlouhodobé obchodní smlouvy s odběrateli a podle toho plánoval geologický průzkum a přípravu nových nalezišť k budoucí těžbě. Cena plynu a ropy byla smluvně stanovena, dle předem domluveného cenového vzorce. To chránilo obě smluvní strany před nějakými prudkými cenovými výkyvy, před politickými tlaky a spekulacemi na parketu soukromé obchodní společnosti – na burze. A byla to právě EU, kdo v energetické politice EU prosazoval tržní cenu zemního plynu, kótovanou na burze, a kdo vůči dodavatelům plynu, prosazoval své závazné směrnice a tzv. energetické balíčky k přístupu na vnitřní energetický trh EU. Kam tato politika EU a spekulace na burze vedly, vidíme od jarních měsíců r. 2021.
Jarka O.
15.3.2024 14:08„Ty různé Gazpromy“ obchodují s mj. Rakouskem a SRN, které za draho přeprodávají plyn.
Odkud bere autor názor, že centrální topení (radiátory) existovaly jen ve východním bloku a člověk si nesměl nastavit teplotu vytápění.
Jj, byty budem stavět vedle datových center! To vůbec není centrální topení! atd
Tonda Selektoda
15.3.2024 15:17Jeho ostatní názory a propagandu, již snad rozebrali diskutující přede mnou...