https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-konec-niceni-lesu.europoslanci-schvalili-prelomova-pravidla-ktera-pomuzou-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Konec ničení lesů. Europoslanci schválili přelomová pravidla, která pomůžou přírodě

17.9.2022
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Na evropském trhu se nebudou smět prodávat výrobky, které prokazatelně přispívají k odlesňování. Nové nařízení schválili europoslanci. Podle návrhu budou muset výrobci dokládat, že jejich produkty nejsou spojené s ničením lesů. Evropská unie je zodpovědná za zhruba 16 % celosvětového odlesňování, které často vede k porušování lidských práv místních a domorodých obyvatel a přispívá k masivní ztrátě biologické rozmanitosti.
 
Půjde hlavně o palmový olej, sóju, kávu, kakao a dřevo. Nařízení má přinutit prodejce na evropském trhu prokázat, že jejich výrobky k odlesňování nepřispěly. Je skvělé, že návrh rozšiřuje tyto výrobky o kaučuk, který představuje značný podíl dováženého palmového oleje. Masivní omezení odlesňování, znehodnocování lesů, jejich přeměna a systematická obnova představuje velmi důležitý prostředek ke zmírnění změny klimatu.

Významné odlesňování představuje hned několik problémů. Zdravé a odolné lesy fungují jako úložiště CO2 a klíčovým způsobem nás chrání před dopady klimatické krize. Znehodnocování lesů znemožňuje jejich schopnost efektivně čelit extrémním projevům počasí a zvyšuje míru kontaktu mezi volně žijícími a domestikovanými zvířaty, což představuje nebezpečí šíření různých chorob.

Míra odlesňování je tak intenzivní, že mezi lety 1990 až 2020 došlo k celkovému vykácení lesů o větší rozloze, než je celá Evropská unie. Hlavní příčinou mizení lesů není jejich kácení, ale přeměna v zemědělskou půdu, která má nasytit stále se zvyšující poptávku.

Návrh nyní poputuje do trialogu, kde se na jeho konečné podobě musí shodnout Evropská komise, Parlament a Rada. Teprve poté začne nařízení platit.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (48)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Pepa

17.9.2022 06:58
Konečně. Snad nařízení bude mít brzkou platnost a hlavně bez obvyklých východoevropských výjimek.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.9.2022 07:10 Reaguje na Pepa
je to jen další klacek na zvyšování cen...blbý je, že to globálně ničemu nepomůže, protože ten palmový olej spotřebovává 90% populace mimo Evropu. Být papežtější než papeži nikam nevede. Naše spotřeba je malá.
Odpovědět
Pe

Pepa

17.9.2022 07:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč
takže když dva ze tří mých sousedů spalují odpadky tak já je budu spalovat také, protože ten smrad už kolem je...
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 12:53 Reaguje na Pepa
Bohužel je to spíš tak, že když celé město topí odpadky (a není nejmenší důvod se domnívat, že toho v dohledné době nechají), je úplně jedno, co házím do kamen já. A když se rozhodnu topit "čistou" elektřinou, jediný efekt bude znát v mé peněžence.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2022 21:30 Reaguje na Pepa
Ale Pepíku, to snad není o Evropě. Nebo snad u nás dochází k odlesnění ( deforestaci) a přeměně těchto odlesněných ploch ve velkém, například na zemědělskou půdu?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.9.2022 07:24
Tak už chybí jen zákaz vstupu do lesů.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.9.2022 08:28 Reaguje na smějící se bestie
Ten bude zbytečný. Za prvé zákaz vstupu do lesů jakožto ochrana soukromého vlastnictví majitelů lesů jde proti rudozelené ideologii, za druhé pokud se prosadí protlačované zelené zásady pěstování lesů, výnosy z lesa klesnou na minimum, takže v podstatě nebude co před lidmi chránit. Lesy, které přímo nebudou vyhlášeny přírodními rezervacemi, tak mohou být úplně zdevastovány návštěvníky přesvědčenými, že ty lesy jsou "jeiich" neboli lidu stejně jako za socialismu a přitom jejich majitelům žádná zvláštní škoda nenastane.
Chybí ještě úmysl zelených ideologů či rovnou zákon či vyhláška, podle kterého se zdanění lesů zvýší na takovou úroveň, aby jejich majitelé tak byli nuceni "dobrovolně" lesy darovat státu či zeleným neziskovkám a podobným. Jako za socialsimu sedláci "dobrovolně" vkládali svá pole do zemědělských družstev.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2022 07:38
Poněkud chabé gesto, které dalšímu ničení nezabrání. Ale aspoň dobré v tom, že "plundrování ode dneška nepodporujeme". Bo jsme si vědomi svých chyb a na vlastní kůži pociťujeme, že hloupost bolí.
Odpovědět
Pe

Pepa

17.9.2022 10:28 Reaguje na Karel Zvářal
Omezení mohlo být silnější, ale jde o kompromis mezi mnoha názory. Pro začátek lepší malo než nic. Když se časem přidá i US a další tak to znát bude. Jaké gesto proti destrukci pralesů podporujete vy?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2022 10:59 Reaguje na Pepa
Jelikož člověk nemá predátora (který by jeho početnost reguloval), kromě sebe sama, měl by alespoń používat rozum, kterým se neprávem honosí. 1) Svolat celosvětovou konferenci o stavu planety, potažmo změně koncepce rozvoje lidstva 2) Politika jednoho dítěte (max. 2) po dobu několika generací, až se dosáhne přijatelného stavu (2-3 mld. max.) 3) Zastavit kácení po celém světě a tam, kde to jde, opět vysázet (deštné) lesy 4) V zemědělství využívat GMO odrůdy a další vědecké poznatky pro výživu lidstva

Stále zvětšující se tlak na ŽP a zdroje vede k záhubě planety. Potentáti nemají zájem tuto problematiku řešit, přijde jim zřejmě kacířská a rasistická. Ale bez zásadního obratu v myšlení a kultu spotřeby se nic nezmění v nastaveném trendu, byť se můžeme chlácholit historickými chladnými či horkými obdobími. Rozvinutý antropocén poznamená naši planetu tak, že těžko bude k žití a přinese jen války o vodu, migraci a přírodní katastrofy (požáry, povodně...) Kysličník je jen kouřová clona, která má odvést pozornost od podstaty problému.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.9.2022 13:31 Reaguje na Karel Zvářal
Proč zastavit kácení v hospodářských lesích?

Co způsobuje současný klimatitcký rozvrat když ne CO2?

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2022 14:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Dáváte otázky jak žák zvláštní školy.

Kontext a pointa vám zcela uniká.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.9.2022 19:02 Reaguje na Karel Zvářal
Vidíte, a ani na otázky žáka zvláštní školy nedokážete odpovědět, kontexte!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2022 19:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Mně stačí, když 99% čtenářů pochopilo:-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.9.2022 19:50 Reaguje na Karel Zvářal
Jak to víte? Možná jim jen nestojí za to reagovat, když občas prohodíte nějakou hloupost.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2022 20:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Každý normální člověk ví (viz. 16.8.), že 8 mld lidí spotřebuje mnohem více než 2,5. Od toho se odvíjí devastace ŽP (pralesů), pálení fosilu, mizení druhů jako "nežádoucí konkurence", plastová lavina... Když od sedmdesátek měli "signály" o antropickém CO2 a možné změně klimatu, proč to nezohlednili podobně jako jedna asijská země? Mám na mysli zejména oblast, odkud k nám posílají čím dál častěji žlutý prach + spousty tW + i... Ale na to zareagovat neumíte, to by bylo nekorektní a zavánělo...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2022 21:07 Reaguje na Karel Zvářal
Tak, vysvětlivky k vysvětlivkám zabraly a konečně i pan Svoboda pochopil:-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.9.2022 11:59 Reaguje na Karel Zvářal
Ne zcela. Pro mne jste pořád tajnůstkář (nevím proč) a nechápu "žlutý prach + spousty tW + i...". Rád bych zareagoval na to nekorektní, ale když nechápu, nemohu. Doufám, že mi neodpovíte způsobem, že 99 % lidí to pochopilo.

Jinak s první částí s vámi v zásadě souhlasím, akorát jste neodpověděl na žádnou z mých otázek. To už se u vás zjevně stává standardem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 18:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Odpověď máte na očích, ale je standardem, že ji nevidíte.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.9.2022 09:41 Reaguje na Karel Zvářal
Opět vaše typická arogance!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2022 10:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Už jste našel tu mou hlášku, jak suchý předmět vypařuje vodu?

Je pod mou úroveň vysvětlovat fyzikovi, co je to W nebo žlutý prach (ze Sahary:-)
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

19.9.2022 11:05 Reaguje na Jiří Svoboda
Jestli se ještě zastavíte, zkuste tohle: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2012/cislo-5/klima-holocenu-proti-sklenikove-hypoteze.html. Žádné vědecké ptydepe, pochopí to i laik.
Není to písmo svaté, ale dost to odpovídá obvyklé skutečnosti, že změny složitého systému rozsahu planetárního klimatu nejspíš nebudou mít jednu příčinu.
Odpovědět
Pe

Petr

17.9.2022 17:47 Reaguje na Karel Zvářal
Na světě kvete kapitalismus, lidé si za své vůdce volí ty nejúspěšnější kapitalisty, a vy byste chtěl obrat v myšlení a kultu spotřeby?
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 12:37 Reaguje na Petr
Čas od času se někde ujala nějaká sekta flagelantů, co se věnovala sebetrýznění, odpírání atd. Ale jinak jsou celé dějiny lidstva hnány touhou mít se líp, získat víc, zvítězit nad těmi druhými.
Odpovědět
Pe

Petr

19.9.2022 10:10 Reaguje na Viktor Šedivý
Nad přírodou zvítězíme už brzy. Pak se pustíme do sebe navzájem. A budeme se mít všichni líp.
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.9.2022 20:46 Reaguje na Petr
A největší šanci přežít budou mít ti, co ovládnou nejvíc zdrojů a vybudují nejsilnější ekonomiku schopnou udržet v chodu účelnou armádu.

S ohleduplnými, co se budou starat o kytičky, voňavý vzduch, blaho všech a hlavně aby nikomu neublížili, s těmi zametou zcela libovolně.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.9.2022 14:21 Reaguje na Viktor Šedivý
Přesně tak.1*
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 12:35 Reaguje na Karel Zvářal
1), 2), 3), 4) ?

A to si fakt myslíte, že po světě je víc lidí zpitomělých pohodlím, kteří by byli ochotni následovat evropské lumíky?

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 12:40 Reaguje na Viktor Šedivý
To si myslíte, že vykřiknete blábol a já budu reagovat? Proč nenapíšete své řešení, mudrcu?!
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 12:59 Reaguje na Karel Zvářal
Řešení je samozřejmě v posilování ekonomické moci, v postupném ovládání surovinových zdrojů, v budování adaptačních opatření.

Nějaká celosvětová konference, kde se všichni domluví na uskromnění je nesmysl - nikdy nezvítězí ten nejskromnější ale ten, co umí získat moc a ovládat.

(Z evropského hlediska tedy bylo nesmyslné kupř. opuštění postkoloniálních pozic v Africe. Přišli jsme o zdroje a vyklizený prostor ovládla Čína, která se rozhodně nebude chovat nijak ohleduplně a bude sledovat výhradně svůj zájem.)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 13:13 Reaguje na Viktor Šedivý
Začnu od konce. Stejně tak byl a je jižním sousedem hodnocen rozpad R-U. Nakonec i Slovákům rozpad soustátí prospěl, touhu po svobodě nelze upírat nikomu. Pokud jsme si neuměli udržet tradiční vazby (v A.), možnost využil schopnější konkurent.

Máte rétoriku, jak jestřáb se sedmdesátek. Doba je dnes úplně jiná, planeta trpí přelidněním, v důsledku čehož se mění klíma. Zmizely deštné pralesy, o to více se rozlézá individuální zástavba. Neřešit tento problém a zavírat před ním oči, je to nejsnadnější, ale, bohužel, cesta do zkázy. Ekonomiku lze dělat výkonnou i při malé lidnatosti, ovšem s dobrým školstvím a kvalifikovanou prac silou. Množit se jak kobylky a pustošit biotop... čekal bych od rodu Homo trochu více invence.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 14:36 Reaguje na Karel Zvářal
Ekonomiku ale nelze dělat výkonnou, pokud se úmyslně odřežu od zdrojů surovin, plánovitě si brutálně zdražím energetické vstupy a ještě k tomu živím každého, kdo přijde s nataženou rukou.

Tohle je závod. A nevyhraje ho ten, kdo si pověsí kámen na krk a jídla se vzdá ve prospěch soupeře.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 14:47 Reaguje na Viktor Šedivý
No a to se děje dnes u nás...
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 22:15 Reaguje na Karel Zvářal
A tupý občan pro to ve volbách zvedne ruku, protože ... popravdě řečeno nechápu proč. Nechápu, co mohlo koho přimět, aby hlasoval pro stranu, která měla ve svém programu sebemenší stopu těchto úchylností.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.9.2022 14:22 Reaguje na Viktor Šedivý
1*
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.9.2022 08:15
Další zavádění zelené ideologie do ekonomiky, EU se čím dál víc stává Evropskou zelenorudou Socialistickou republikou. Potencionálně je zelená ideologie ještě mnohem horší než komunistická, komunisté ničili ekonomiku státu proto, aby bohatství společnosti dali projíst lidem. Takže nejdřív se lidi měli jakž takž dobře a až potom, aby by se zásoby nashromážděné předky vyjedly, by přišel hlad, nedostatek a chudoba, viz Severní Korea. Zelení a s nimi piráti jsou modernější, ti rovnou chtějí bohatství nashromážděné předky nesmyslnými zelenými nařízeními zničit ihned, tak, aby z toho lidi neměli nic. Aby se přeskočila ona etapa, kdy lidi bohatství po předcích projídají a mají se jakžtakž dobře a lidi rovnou měli hlad, nedostatek a rovnou ihned byli ožebračeni.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.9.2022 08:24
Mne zaujala kouzelná věta, že producenti budou muset dokládat, že výrobky
nepřispívají k ničení lesů! Pouhý alibismus a nikoliv funkční opatření!
Výrobek podraží o certifikát vydaný darmožrouty a překupníky, kteří
budou náhle vše nakupovat pouze už z plantáží starých a nikoliv těch nových. Po plyšáku jsem jako celník kontroloval při bezcelním dovozu
zemědělskou produkci českých majitelů z jejich polí v Polsku. Dovoz
se evidoval a porovnával s výměrou pole potvrzenou v Polsku Gminou. A
jaké byly výsledky? Pole plné plevelu bylo rekordmanem ve sklizni obilí
i brambor nakoupených od jiných a legalizovaných přes zaplevelené pole.
Tak nějak to bude fungovat, když na produkci z odlesněného pralesa dají
za úplatu štempl ouřadové potvrzující, že to pochází ze starých plantáží
nepodléhajících sankcím. Takže opět bezzubý nesmysl odtržený od praxe.
Co taky čekat od poslanců zcela odtržených od praxe a života občanů!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.9.2022 08:29 Reaguje na Břetislav Machaček
Přesně tak! Kdyby bylo MS v prázdných gestech, tak EU patří mezi favority.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

17.9.2022 10:11
Soudruh pirát Pexa asi chodí do lesa často na houbičky, nebo si dát jointa. Jinak by nepsal tyto nesmysly. Já to vidím jinak! Statisíce hektarů lesa sežrané broukem. Rozkládající se dřevo je zdrojem skleníkového CO2 i metanu CH4. A to nemluvím o dardě, pokud shoří 1000 Ha lesa za týden. Tomu říká ukládání uhlíku? Ať se vykašle na lesy da druhé straně planety, a posype si hlavu popelem ze Saského Švýcarska. Pokud neodsoudí pirátismus a ekologismus, jako genocidu přírody, je to jen prolhaný pokrytec!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.9.2022 14:28 Reaguje na Michal Ukropec
Tak uhlík se do lesů dlouhodbě neukládal nikdy. Mimo těch lesů, co byly a jsou nad hlubokými jezery, kde na jejich dně v hlubokém bahnu končily splavené kmeny a další lesní biomasa. Které byly potom geologickými pochody pohřbeny ještě hlouběji. Nebo které byly poblíž velkých řek, které za velkých povodní ty kmeny a další biomasu odnesly do moře, kde skončily na mořském dně v hloubkách. Nebo v horším případě pohřbeny v silných nánosech sedimentů v říční deltě, která byla následnými geologickým pochody zase pohřbena v zemských hlubinách.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.9.2022 13:15
Mně se líbí, jak se jakékoliv nařízení orgánů EU už pokládá za reálný skutek.

Nařídíme zastavit odlesňování, ono se tak stane, v rove 2035 nebudou prodávány spalovací auta, ono se tak stane, v roce 2040 budeme uhlíkově neutrální, ono se tak stane...
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.9.2022 17:50
Všechna nařízení se budou dát obejít, ale stejně povedou ve výsledku ke zdražení produktů. Konec nadvýroby a plýtvání... Co soudruh myslel touto větou:"Je skvělé, že návrh rozšiřuje tyto výrobky o kaučuk, který představuje značný podíl dováženého palmového oleje. " Možná ty obří plantáže jsou vedle sebe, a to je asi tak všechno.
Odpovědět
MM

Miroslav Matucha

18.9.2022 00:05
Zameťme si před svým prahem. Sami nejsme schopni ozelenit rozorané meze, nejsme schopni přijmout lesní zákon a vystavět opravdový les. Nejsme schopni vytvořit mokřady s bujným porostem dřevin a bobrem. Nejsme schopni ani osázet všechy silnice stromořadím. Nejsme schopni uprostřed sídliště vychovat strom. Nejsme schopni ozelenit fasády a střechy našich domů. A budeme se sr. t do palmových hájů.
Odpovědět
sv

s v

18.9.2022 10:50
Nejvíc k odlesnění přispělo dotování tzv. biopaliv. V JV Asii pro většinu nízkopříjmové populace, tedy pro miliardu lidí, je palma olejná jediným dostatečně vydatným zdrojem betakarotenu. Bohužel další vydatný zdroj tedy zlatou rýži zelení vylízanci a rádoby konzervativní a ve skutečnost stejně doleva orientování voliči anospdksčssd (a jejich evropské analogy) tuto možnost zadupali do země.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 12:31
"Výrobci budou muset dokládat"
Takže europoslanci schválili kšeft pro poskytovatele certifikátů, tvůrce metodik sledování, ... prostě úplatek pro další stádo neproduktivních parazitů.

Další zbytečné lemry líné přisáté na bruselský cecek, které budou ze všech sil tenhle systém podporovat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.9.2022 14:41 Reaguje na Viktor Šedivý
To je budoucí kšeft pro europoslance, které už příště nebudou
zvoleni. Odhlasují si nový úřad a mají do penze vystaráno. Oni
totiž nejsou neschopní, oni jsou všehoschopní a na takový úřad
nepotřebují mít nějaké odborné znalosti. Navíc budou cestovat
a sledovat, zda se to v zahraničí nějak neobchází a tak mají
zajištěnou dovolenou v tropech za peníze občanů z EU.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

19.9.2022 13:28
Další "EUrošaškárna" kterou zaplatí občané....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.9.2022 08:28
Další "jahodová" proklamace. Místo keců měli schválit nařízení zakazující vyvážet odpad mimo EU, což EK evidentně nevadí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist