Mikuláš Peksa: Obnova přírody prošla, ale co dál?
Někoho možná překvapí, že se to týká i samotného Green Dealu, respektive toho, co se z této velkolepé iniciativy nakonec stalo realitou. Když se podíváte na „legislativní vláček“ evropských institucí, zjistíte, že prošly hlavně změny týkající se energetiky, dopravy, využívání velkých spalovacích zařízení nebo mezinárodního obchodu. To všechno samozřejmě může a snad bude mít na přírodu pozitivní dopad, nic to ale nemění na tom, že se přírodě jako takové věnujeme vlastně dost málo. Přímo v oblasti zemědělství nebo péče o krajinu naopak neprošlo skoro nic anebo to není právně závazné.
Lepší stav přírody = snazší zvládání změny klimatu
Nová pravidla pro obnovu přírody tak nejspíš budou znamenat jeden z nejhmatatelnějších přínosů tohoto Evropského parlamentu pro stav naší přírody a krajiny. Státy budou muset nově vytipovat vhodná přírodní území a postupně zlepšovat jejich stav a ekosystémové funkce. Podle podkladových materiálů se zdá, že největší prostor pro obnovu přírody máme v lesích, a to myslím pro Česko platí dvojnásobně. Neměli bychom zapomínat na kůrovcovou kalamitu nebo na následky, které zanechal tragický požár v Českém Švýcarsku.
Ale pak tu máme třeba přírodu ve městech anebo – pro Česko palčivou – otázku zadržování vody v krajině. Obojí úzce souvisí s adaptací na klimatickou změnu: městská zeleň může ochlazovat rozpálené sklo-železo-betonové ulice, voda z Česka odtéká kvůli jeho poloze a celkově velkému odparu danému i vyšší teplotou. Dostatek vody je téma nejen pro zemědělce, docela málo se mluví o tom, že vodní zdroje jsou zásadní i pro energetiku nebo dopravu. Proto jsou investice do dobrého stavu přírody docela efektivní, na jedno vložené euro se odhaduje návratnost 8–38 eur v návaznosti na zvoleném opatření.
O čem se povede válka příště, jestli potřebujeme dýchat vzduch?
Kdybyste poslouchali europarlamentní debaty nad tímto návrhem, budete mít zaručeně pocit, že se musí jednat o nějakou úplně odlišnou věc. Zejména z konzervativních řad zaznívaly dlouhé měsíce temné věštby – například, že obnova přírody způsobí nedostatek potravin. V českém prostředí jsem dokonce zaznamenal myšlenku, že se nás „Brusel“ snaží nenápadně proměnit na močál. Když ale došlo na lámání chleba, ani hlavní proud konzervativců nevydržel na těchto absurdních pozicích a část poslanců hlasovala pro kompromisní znění návrhu. Myslím, že můžu mluvit i za část vědecké komunity, když řeknu, že jsme všichni rádi, že návrh konečně prošel a tato nedůstojná zideologizovaná „diskuze“, které neměla s racionální debatou místy mnoho společného, je definitivně za námi.
Před námi jsou naopak volby a i pro ně je tato zkušenost poučná. Měl by si ji vyhodnotit každý, komu skutečně záleží na životním prostředí, ale třeba i jen na tom, aby se o důležitých věcech rozhodovalo informovaně, kompetentně, na základě racionálních a podložených údajů a ne na základě lží, polopravd a emocí. Protože (i jindy rozumnější) část politické scény tady jasně ukázala, že před nějakými fakty klidně zavře oči, když se to zrovna ideologicky hodí do krámu. Zrovna u ochrany přírody a životního prostředí je to ale nebezpečná a nezodpovědná hra. Opatření, která uděláme v této dekádě, mají zásadní význam pro to, jak se bude na planetě s proměněným klimatem žít budoucím generacím. Příštímu Evropskému parlamentu by v tomhle ohledu slušelo víc efektivity a věcnosti, protože na ideologické kopání do slaměných panáků přestává být zkrátka čas.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Jaroslav Řezáč
9.3.2024 10:42 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Řezáč
9.3.2024 10:33Obecně by se dalo říci, že kolik se otepluje, tak takovou rychlostí se ČR blíží do doby ledové. O Itálii nebo Španělsku se nebavím ale i tam je jasné, že pokud může padat sníh v Alžírsku a povodně v Ománu, tak se změna děje, ale ne proto, abychom z ní byli zralí na " prášky".
Obnova krajiny je výzva, ale jak se říká, papír a internet snese všechno. Nicméně, pokud necháme nadále likvidovat krajinu a biodiverzitu je nutné přijít i k restrikcím, když si význam biodiverzity a rozmanitosti neumí uvědomit ti, co v krajině a lesích hospodaří. S přírodu se bude muset počítat všude i ve městech.
Petr
9.3.2024 10:47Jaroslav Řezáč
9.3.2024 12:12 Reaguje na PetrDalibor Motl
9.3.2024 16:55 Reaguje na Petrlikvidací predátorů, nelegálním obchodem se vzácnými druhy... Takže, prosím, neblouzněte a podívejte se na ekonomickou realitu. Pokud zchudneme díky zelenému blouznění zesílí druhdy utlumené nežádoucí nebo dokonce nelegální aktivity proti přírodě i u nás v Evropě. To co by doopravdy pomohlo (kromě rozumného "vývozu demokracie a kapitalismu" do rozvojových zemí typu aktivit Člověka v tísni) by mohlo být omezení dovozu surovin ze třetích zemí při jejichž těžbě, výrobě nebo pěstování se v chudých zemích masivně poškozuje příroda.
Jan Knap
9.3.2024 20:15 Reaguje na Dalibor MotlMiroslav Vinkler
9.3.2024 21:30 Reaguje na Jan KnapBažanti a koroptve byli naprosto běžní podél cest. A dnes ?
Jiří Svoboda
11.3.2024 15:00 Reaguje na Jan Knapsmějící se bestie
9.3.2024 10:59To by si nejdříve naštudovat, jak to dělali předkové dlouhá staletí, aby si jí upravovali ke své spokojenosti a především prospěchu/uživení se !
Majka Kletečková
9.3.2024 19:04 Reaguje na smějící se bestieJiří Svoboda
11.3.2024 15:14 Reaguje na Majka KletečkováSlavomil Vinkler
12.3.2024 09:44 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.3.2024 11:15 Reaguje na Slavomil VinklerMáme se (někteří) mnohem lépe, ale je to na úkor devastace planety a rozevírání globálních sociálních nůžek. To nelze nevidět.
Slavomil Vinkler
12.3.2024 18:24 Reaguje na Jiří SvobodaSlavomil Vinkler
12.3.2024 18:25 Reaguje na Slavomil VinklerHonza Honza
9.3.2024 11:25Rovněž, jako v komentáři, mám připomínku ohledně požáru. Požáru je zajisté nutno se bránit, vytvářet protipožární opatření, např. vodní nádrže, udržovat přístup. cesty, ale neznamená to, že budeme deformovat přírodu, aby požár nevznikl - např. nevysazovat více hořlavé druhy. Neponechávat padlé stromy na zemi, větve, přírodní materiál. Příroda musí mít přednost, i požár je normální přírodní věc. Nepřírodní je to, když nám krajina extrémně začne vysychat.
smějící se bestie
9.3.2024 12:36 Reaguje na Honza Honzastále chybí téměř 100tisíc ha vodních ploch, ve srovnání s dobou před 100 - 150roky.
Slavomil Vinkler
12.3.2024 09:43 Reaguje na smějící se bestieNicméně rybníky vodu zadržují, ale hlavně vypařují. Potoky pod nimi schnou, neb rybníkář má vodu pro ryby a ne do toku. Rybníky nejsou nejlepší metoda udržení vody v krajině, zejména v tocích a tam z nichž (ne)může vsakovat do okolí.