https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-obnova-prirody-prosla-ale-co-dal
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Obnova přírody prošla, ale co dál?

9.3.2024
Brdy, ilustrační snímek.
Brdy, ilustrační snímek.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Evropský parlament podpořil změnu pravidel pro obnovu přírody. Nově budou mít státy jasnou odpovědnost za to, že se stav alespoň části přírodních území bude zlepšovat. V současnosti je totiž asi 80 % evropských přírodních lokalit daleko od ideálního stavu, a pokud bychom pokračovali jako dosud, byla by zřejmě jejich obnova v nedohlednu. To se ostatně týká i celé politické atmosféry, která projednávání provázela.
 
Nejdřív si pojďme říct jednu věc. Navzdory obecnému přesvědčení není pravda, že by evropské instituce samy o sobě nějak nadměrně chránily přírodu. Od devadesátých let máme jednu obecnou směrnici, která se týká přírodních stanovišť a chráněných druhů, od přelomu milénia máme druhou takovou směrnici, zaměřenou zvlášť na ptačí druhy, u kterých je přirozeně potřeba větší spolupráce mezi státy, protože řada z nich jaksi během roku migruje bez ohledu na státní hranice. Když pominu nějaká další pravidla týkající se třeba ochrany vodních zdrojů nebo týrání zvířat, z hlediska přírody a krajiny toho „Brusel“ zase tak moc nemá a nedělá.

Někoho možná překvapí, že se to týká i samotného Green Dealu, respektive toho, co se z této velkolepé iniciativy nakonec stalo realitou. Když se podíváte na „legislativní vláček“ evropských institucí, zjistíte, že prošly hlavně změny týkající se energetiky, dopravy, využívání velkých spalovacích zařízení nebo mezinárodního obchodu. To všechno samozřejmě může a snad bude mít na přírodu pozitivní dopad, nic to ale nemění na tom, že se přírodě jako takové věnujeme vlastně dost málo. Přímo v oblasti zemědělství nebo péče o krajinu naopak neprošlo skoro nic anebo to není právně závazné.

Lepší stav přírody = snazší zvládání změny klimatu

Nová pravidla pro obnovu přírody tak nejspíš budou znamenat jeden z nejhmatatelnějších přínosů tohoto Evropského parlamentu pro stav naší přírody a krajiny. Státy budou muset nově vytipovat vhodná přírodní území a postupně zlepšovat jejich stav a ekosystémové funkce. Podle podkladových materiálů se zdá, že největší prostor pro obnovu přírody máme v lesích, a to myslím pro Česko platí dvojnásobně. Neměli bychom zapomínat na kůrovcovou kalamitu nebo na následky, které zanechal tragický požár v Českém Švýcarsku.

Ale pak tu máme třeba přírodu ve městech anebo – pro Česko palčivou – otázku zadržování vody v krajině. Obojí úzce souvisí s adaptací na klimatickou změnu: městská zeleň může ochlazovat rozpálené sklo-železo-betonové ulice, voda z Česka odtéká kvůli jeho poloze a celkově velkému odparu danému i vyšší teplotou. Dostatek vody je téma nejen pro zemědělce, docela málo se mluví o tom, že vodní zdroje jsou zásadní i pro energetiku nebo dopravu. Proto jsou investice do dobrého stavu přírody docela efektivní, na jedno vložené euro se odhaduje návratnost 8–38 eur v návaznosti na zvoleném opatření.

O čem se povede válka příště, jestli potřebujeme dýchat vzduch?

Kdybyste poslouchali europarlamentní debaty nad tímto návrhem, budete mít zaručeně pocit, že se musí jednat o nějakou úplně odlišnou věc. Zejména z konzervativních řad zaznívaly dlouhé měsíce temné věštby – například, že obnova přírody způsobí nedostatek potravin. V českém prostředí jsem dokonce zaznamenal myšlenku, že se nás „Brusel“ snaží nenápadně proměnit na močál. Když ale došlo na lámání chleba, ani hlavní proud konzervativců nevydržel na těchto absurdních pozicích a část poslanců hlasovala pro kompromisní znění návrhu. Myslím, že můžu mluvit i za část vědecké komunity, když řeknu, že jsme všichni rádi, že návrh konečně prošel a tato nedůstojná zideologizovaná „diskuze“, které neměla s racionální debatou místy mnoho společného, je definitivně za námi.

Před námi jsou naopak volby a i pro ně je tato zkušenost poučná. Měl by si ji vyhodnotit každý, komu skutečně záleží na životním prostředí, ale třeba i jen na tom, aby se o důležitých věcech rozhodovalo informovaně, kompetentně, na základě racionálních a podložených údajů a ne na základě lží, polopravd a emocí. Protože (i jindy rozumnější) část politické scény tady jasně ukázala, že před nějakými fakty klidně zavře oči, když se to zrovna ideologicky hodí do krámu. Zrovna u ochrany přírody a životního prostředí je to ale nebezpečná a nezodpovědná hra. Opatření, která uděláme v této dekádě, mají zásadní význam pro to, jak se bude na planetě s proměněným klimatem žít budoucím generacím. Příštímu Evropskému parlamentu by v tomhle ohledu slušelo víc efektivity a věcnosti, protože na ideologické kopání do slaměných panáků přestává být zkrátka čas.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

9.3.2024 07:49
Levicový progresivista opět dokázal své kvality.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.3.2024 08:20

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.3.2024 10:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
často nejsou špatné vize ale jejich provedení. Nedělejme si iluze, lidi často mají latentní přístup k péči (co je ještě horší, tak i ti, co hospodaří v krajině a mají ekonomický profit) o krajinu a biodiverzitu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.3.2024 10:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.3.2024 10:33
proč si myslíme, že požár v Českém Svýcarsku byla nějaká tragédie? na pidi Česko to mělo wau efekt, že hořet může i les v Česku, tragédií bych to nenazýval. Tragické jsou požády v Americe a Kanadě, kdy shoří polovina rozloéhy ČR, ale jejich hustota osídlení je často úplně jiná než v ČR, kde o sebe zakopáváme na každém kroku.

Obecně by se dalo říci, že kolik se otepluje, tak takovou rychlostí se ČR blíží do doby ledové. O Itálii nebo Španělsku se nebavím ale i tam je jasné, že pokud může padat sníh v Alžírsku a povodně v Ománu, tak se změna děje, ale ne proto, abychom z ní byli zralí na " prášky".

Obnova krajiny je výzva, ale jak se říká, papír a internet snese všechno. Nicméně, pokud necháme nadále likvidovat krajinu a biodiverzitu je nutné přijít i k restrikcím, když si význam biodiverzity a rozmanitosti neumí uvědomit ti, co v krajině a lesích hospodaří. S přírodu se bude muset počítat všude i ve městech.
Odpovědět
Pe

Petr

9.3.2024 10:47
A co dál? Dál nic. Kapitalismus nejde dobromady s přírodou, takže se dál budou dělat dotované projekty uměle budované přírody, které moc přírodně nevypadají, protože se na nich dá vydělat, a zbytek se bude dál kapitalisticky drancovat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.3.2024 10:56 Reaguje na Petr
1**
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.3.2024 12:12 Reaguje na Petr
S vaším “pozitivismem” se do ničeho nepouštějte.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

9.3.2024 16:55 Reaguje na Petr
Milý Petře jsem dost starý abych si pamatoval oba systémy. S tímto příspěvkem jste úplně vedle. Pamatuju si otrávené řeky, nedýchatelný smog v Severních Čechách, na jihu Polska a ve východním Německu v důsledku desetiletí "socialistického hospodaření". Díky socialismu se z východní Evropy stal zdevastovaný a zaostalý region. Přístup k ekologii tehdy ostře kontrastoval s kapitalistickým Rakouskem, Západním Německem, Dánskem, Švýcarskem... Tyto země díky demokracii a fungujícímu kapitalismu měly před zaostalou a chudou východní Evropou ohromný náskok v čištění odpadních vod, odsiřování a odprašování uhelných elektráren nebo skutečné ochraně přírodních rezervací a národních parků. Ve skutečnosti je ochrana přírody nejdál v nejbohatších zemích a ty jsou prostě kapitalistické. Takto jednoduché to je. Zaostalé, chudé země nemají dost prostředků na to přírodu chránit. Nejhorší situace je ve zhroucených státech sužovaných občanskou válkou, diktaturách bez možnosti svobodně jednat (= například protestovat proti ničení přírody). V opravdu chudých zemích prostě jejich obyvatelé řeší existenční problémy jako "Co dnes budeme jíst?", "Jak a na čem uvaříme?" "Jak přežijeme zimu?" To končí neřízenou likvidací lesů, nelegálním dolováním uhlí, topením odpadky, lovem a konzumací divokých zvířat,
likvidací predátorů, nelegálním obchodem se vzácnými druhy... Takže, prosím, neblouzněte a podívejte se na ekonomickou realitu. Pokud zchudneme díky zelenému blouznění zesílí druhdy utlumené nežádoucí nebo dokonce nelegální aktivity proti přírodě i u nás v Evropě. To co by doopravdy pomohlo (kromě rozumného "vývozu demokracie a kapitalismu" do rozvojových zemí typu aktivit Člověka v tísni) by mohlo být omezení dovozu surovin ze třetích zemí při jejichž těžbě, výrobě nebo pěstování se v chudých zemích masivně poškozuje příroda.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

9.3.2024 20:15 Reaguje na Dalibor Motl
To co píšete je sice hezké a je v tom hodně pravdy. Na druhou stranu v řekách a potocích bylo kvanta ryb,byli obojživelníci,když jste jel autem,tak jste o měl obalené pozůstatky hmyzu a td. a td. a td. Desítky roků posloucháme kecy o tom,co se dělá pro přírodu a mělo by se dělat a při tom nám kdysi naprosto běžné druhy rostlin a živočichů mizí před očima.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.3.2024 21:30 Reaguje na Jan Knap
Souhlas! Pamatuji doby,kdy se chytali zajíci do sítí a exportovali do Francie a Belgie.
Bažanti a koroptve byli naprosto běžní podél cest. A dnes ?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2024 15:00 Reaguje na Jan Knap
Ono to ničení přírody potřebuje i nějaký čas. Bolševík to nedokázal dělat tak rychle. V SSSR na to měl mnohem více času.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.3.2024 10:59
Obnova přírody ?
To by si nejdříve naštudovat, jak to dělali předkové dlouhá staletí, aby si jí upravovali ke své spokojenosti a především prospěchu/uživení se !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.3.2024 19:04 Reaguje na smějící se bestie
Především bylo našich předků dlouhá století mnohem méně než je nás dnes a drtivá většina jich žila mnohem skromnějším a chudším způsobem života.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.3.2024 15:14 Reaguje na Majka Kletečková
Jistě. A proto by se mělo o současných problémech věcně a kriticky diskutovat a prosazdit jen ta nejefektivnější řešení. To se ale v orgánech EU příliš nenosí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.3.2024 09:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Jistě a protože se máme hůře, tak se věk dožití prodlužuje, že?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.3.2024 11:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
???

Máme se (někteří) mnohem lépe, ale je to na úkor devastace planety a rozevírání globálních sociálních nůžek. To nelze nevidět.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.3.2024 18:24 Reaguje na Jiří Svoboda
Ale i při tom raketovém růstu populace je dožití větší (zatím). Bohužel, přijde-li světová krize, lidi sežerou poslední zbytky přírody.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.3.2024 18:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
A Evropa to ničím nespasí, i kdyby dobrovolně zemřela hladem.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.3.2024 11:25
Opět článek na odbornější úrovni vyjadřující mé myšlenky. Na 1. místě podpora přírody, zde na 1. místě podpora ochlazování a zadržování vody.
Rovněž, jako v komentáři, mám připomínku ohledně požáru. Požáru je zajisté nutno se bránit, vytvářet protipožární opatření, např. vodní nádrže, udržovat přístup. cesty, ale neznamená to, že budeme deformovat přírodu, aby požár nevznikl - např. nevysazovat více hořlavé druhy. Neponechávat padlé stromy na zemi, větve, přírodní materiál. Příroda musí mít přednost, i požár je normální přírodní věc. Nepřírodní je to, když nám krajina extrémně začne vysychat.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.3.2024 12:36 Reaguje na Honza Honza
Voda -
stále chybí téměř 100tisíc ha vodních ploch, ve srovnání s dobou před 100 - 150roky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.3.2024 09:43 Reaguje na smějící se bestie
Přidejte. Tak 250-350 let. Ale to víc pršelo. A pak se zavedlo obilí a nakonec řepa a sušili rybníky, protože to vynášelo.
Nicméně rybníky vodu zadržují, ale hlavně vypařují. Potoky pod nimi schnou, neb rybníkář má vodu pro ryby a ne do toku. Rybníky nejsou nejlepší metoda udržení vody v krajině, zejména v tocích a tam z nichž (ne)může vsakovat do okolí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.3.2024 08:21 Reaguje na Honza Honza
V době poledové(meziledové) bylo požárů málo. Lesy byly listnaté, málo hořlavé. I požáry jsou přímo i nepřímo lidské dílo.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.3.2024 16:32
Až se naše děti budou jednou ptát, proč je území EU místem chodoby, bude vhodné jim připomenout kdo za to může. Třeba i tímto článkem. Nejen EU politici zaplevelili právní prostředí tak, že EU skončila jako nekonkurenceschopná rezervace kam se z jiných částí světa jezdí dívat jak do skanzenu pro inspiraci jak to nedělat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist