https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-obleknout-deti-do-lesni-skolky-kdyz-je-venku-osklivo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak obléknout děti do lesní školky, když je venku ošklivo?

21.11.2016 01:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bez nepromokavého oblečení se v lesní školce děti neobejdou.
Bez nepromokavého oblečení se v lesní školce děti neobejdou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Při pohledu z okna do mlhavého studeného rána dospělý obvykle nejásá radostí, že se jde ven. Do lesní mateřské školky se ale chodí za každého počasí. A je škoda dětem kazit radost vlastními stereotypy a pohodlností. Stačí se dobře vybavit a obléci. Podzim a zima v přírodě nabízí tolik dobrodružství!
 

Když lije od rána, nebo když předpověď počasí hlásí déšť, není důvod zůstávat doma. Jde se ven v kompletně nepromokavém oblečení. Jediné, co spolehlivě nepromokne, je guma. Gumová vrchní vrstva je potřeba doslova od hlavy k patě. Takže holiny, kalhoty se zateplením nebo bez a taktéž bunda s kapucí chrání dítě tak, aby bylo po celou dobu venku skutečně v suchu. Někdy dojde i na gumové rukavice. Nejde totiž jen o to zvládnout déšť padající z mraků.

Mnohem větší výzvou pro oblečení je mokré bláto. A toho je venku v deštivém počasí požehnaně. Rodič se tak musí psychicky připravit na to, že si ze školky vyzvedává dítě těžší o vrstvu bahna. A nebo jej na místě převléká, aby mohlo do pořádkumilovné civilizace. Nemá smysl s tím nějak bojovat. Děti si zkrátka potřebují kleknout na zem, když testují louži nebo zrovna pozorují zajímavé živočichy, třeba při přírodovědné expedici. V blátě děti také usilovně pracují na stavění cestiček pro tekoucí vodu nebo používají bláto na lepení svých vlastních staveb. A taková blátivá přírodní klouzačka ve svahu je zážitek na celé dopoledne. Zkrátka příležitostí pořádně se zablátit je dost. Je proto potřeba se s blátem smířit. Gumová vrstva se totiž nepere často. To proto, aby zůstala co nejdéle nepromokavá. Navíc oblečení pravděpodobně druhý den čeká stejná zátěž, takže je praní zabláceného oblečení sysifovská práce. Někdy pomůže věci trochu osprchovat od toho nejhoršího. Důležité je oblečení řádně vysušit, aby bylo připravené na další den. Běžně mají děti dvě sady nepromokavého oblečení na vystřídání.

Jakmile je naděje, že déšť nepřijde, mají děti nepromokavou vrstvu uloženou v zázemí u lesa (jurta, maringotka apod.). Do suchých podzimních dnů je nejoblíbenější softshell, podobně dobře poslouží jakákoli jiná vrstva, která neprofoukne. Každému je na tomto místě jasné, že vybavit dítě do lesní školky něco stojí - a má pravdu. V lepším případě je to oblečení, které by stejně dítě potřebovalo pro trávení aktivního času s rodiči, nicméně do funkčního vybavení do školky je skutečně potřeba investovat něco navíc. Naštěstí toto oblečení něco vydrží a lze jej sehnat i použité za příznivější ceny.

Předpokladem pobytu venku za každého počasí je, že dítě musí mít tělo v teple a suchu.
Předpokladem pobytu venku za každého počasí je, že dítě musí mít tělo v teple a suchu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Na podzim je počasí zrádné – ráno velká zima, ale když vyjde slunce, výrazně se oteplí. Děti proto mají na sobě raději více různých vrstev, aby bylo možné na počasí venku reagovat. Na těle je ideální mít funkční prádlo: vlnu nebo různé technické materiály, které odvádějí pot a zároveň hřejí. To se týká i pokrývky hlavy. Čepici nosí děti prakticky celoročně – v létě chrání před sluncem a hmyzem, v zimě před větrem. Na zimu jsou oblíbené kukly, které lépe drží.

Zdá se to být složité, ale princip je stále stejný: předpokladem pobytu venku za každého počasí je, že dítě musí mít tělo v teple a suchu. Není nutné zůstávat v teple a suchu doma. Oblečením toho lze docílit také. A taková zkušenost se dětem v životě může velmi hodit – umět se obléci do jakýchkoli podmínek znamená velkou svobodu a soběstačnost. Odměnou jsou nezapomenutelné okamžiky v přírodě, které umí vykouzlit jen voda, bláto nebo led.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Tereza Valkounová
Autorka pracuje v Asociaci Lesních mateřských škol.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist