Březen 2012 na Ekolistu: Cyklodoprava a jak se správně sprchovat
jaro se letos už v březnu ohlásilo opravdu v plné síle, takže na cestách podstatně přibylo cyklistů. Na to, jak se v České republice staví cyklostezky, si na konci minulého roku posvítil Nejvyšší kontrolní úřad, a ještě před příchodem jara zveřejnil výsledky své kontroly. No, nebyly nijak oslnivé. Zpravidla totiž nikdo nehlídá, jestli bylo zvoleno vhodné technologické řešení pro stavbu stezky. A nikdo se nezabývá tím, jestli někdo úkoly dohodnuté v koncepcích vůbec plní.
Zní to jako špatná zpráva, ale Jaroslav Martinek, tedy koordinátor rozvoje cyklistické dopravy ČR, ji uvítal. „Je to šance začít brát cyklodopravu opravdu vážně,“ řekl Ekolistu Martinek. Podle něj totiž před lety bylo hlavním cílem "upozornit politiky a úřady, že vůbec něco jako cyklodoprava existuje". Dnes už je situace jiná a mluví se o tom, jak pro ni zlepšit podmínky. V tom má Martinek nejspíš pravdu, však i vývoj na cyklistickém trhu žene kupředu a někdy přichází s opravdu nečekanými výhonky. Novým hitem ochránců přírody s totiž stává - bambusové kolo.
Kalousek a peníze. Tahle dvojice, kolem níž se točí nemálo zpráv českých médií, začíná pomalu opanovávat i jinak nepotřísněný Ekolist. Už nemine skoro měsíc, aby ministr financí nepřišel s nějakou dechberoucí novinkou. Takhle v březnu Kalousek navrhl zdanění plynu pro domácnosti a zvýšení daně z elektřiny. Soudě podle čtenosti vás, tedy čtenáře, takové články dost zajímají. Ono ale není divu, když návrhy ministra mají přímé dopady na naše peněženky.
Jakousi druhou stranou mince se pak zdá být vysoká čtenost článků, které se zabývají šetřením, nebo naopak plýtváním. Když tak člověk čte o tom, že v koši končí až polovina vypěstovaných potravin, dá si pořádný pozor, aby dojedl svůj talíř. Mezi radami pro šetrný život v domácnosti to u vás však tentokrát na celé čáře vyhrál článek, v němž rozebíráme, zda je sprchování úspornější než koupání ve vaně. Ano, samozřejmě je, jen nesmíte pod sprchou stát hodiny. V takovém případě by bylo hospodárnější napustit jen tu vanu. A pokud byste chtěli další tipy, jak ušetřit i při sprchování, podívejte se do článku.
Vím, už toho šetření a plýtvání bylo dost, je nejvyšší čas vyrazit do přírody. Pokud vás zajímají zvířátka, pak si nenechte ujít pěknou reportáž o stopování rysa. Jestli na to jdete ale spíš teoreticky, pak by vám mohl vyhovovat článek Jana Zrzavého, podle něhož pratur nebo tarpan vlastně nevyhynuli, ale byli zachráněni v našich chlívech a maštalích. A stranou v březnu nezůstalo ani české přírodní téma nejpřednějšejší - Šumava. Z oficiálního stanoviska ombudsmana totiž vyplynulo, že v případně kácení v Národním parku Šumava pochybila jak správa parku, tak ministerstvo životního prostředí. A úplně bez viny nebyla ani Česká inspekce životního prostředí.
To jsou věci, že? Tolik se toho děje, že by si jeden nejradši zalezl někam stranou a v klidu si přemýšlel (třeba i tom světě). Pěkný článek včetně obrázků jsme ovšem v březnu měli i pro meditativněji naladěné čtenáře. V první půli měsíce, 7. března, se totiž dožil pětasedmdesátin Karel Kuklík, autor neobyčejně podmanivých, esteticky působivých a zároveň silně originálních krajinných fotografií. Právě o nich si můžete, ještě než se jaro naplno rozpučí, přečíst v článku Niterné krajiny Karla Kuklíka.
Krásné prodloužené dny vám přeje
reklama