Eva Tylová: Kdo se staví proti zálohování a jaké má pohnutky?
Jak jsem již psala v článku Převálcuje odpadářská lobby chuť veřejnosti zálohovat PET lahve a plechovky?, tak ekologové mají o podpoře zálohování jasno. Také odborníci, kteří zpracovali Klimatický plán hl. města Prahy, zálohování navrhli jako jedno z opatření. Rada hl. města Prahy na základě doporučení komise HMP pro udržitelnou energii a klima vyslovila podporu zavedení systému zálohování nápojových obalů, primárně PET lahví a nápojových plechovek, jako opatření ke zvýšení čistoty na veřejných prostranstvích a zvýšení efektivity a účinnosti třídění a následné recyklace plastů a hliníku na území Prahy a ČR (usnesení č. 844/ 2020), již 4. května 2020.
Jak se navíc ukazuje, tak výhody zálohování, uvedené v usnesení, platí stále a pro Prahu jsou výhodné nejen z pohledu ochrany životního prostředí, ale i ekonomicky. Ušetří za rok desítky milionů za úklidy veřejných ploch, výsypy košů, které obsahují především nápojové obaly a pokud přímo nesníží vývozy žlutých popelnic, tak je alespoň nebude muset navýšit, což by představovalo další náklady. Dále obdrží podíl z nevybraných záloh cca 50 milionů Kč.
Jako zastupitelka hl. města Prahy tedy prosazuji usnesení hl. města Prahy. Obdobné přínosy má zálohování samozřejmě pro všechna města.
Jsem i členka dozorčí rady Pražských služeb. Tady bych upozornila na hrubou neznalost korporátního práva paní zastupitelky Lucie Kubesy. Hlavní město Praha je jediným akcionářem společnosti Pražské služby a.s.. To znamená, že Pražské služby a.s. se řídí usneseními rady hl. města Prahy, která zastupuje jediného akcionáře hl. m. Prahu. Jako členka dozorčí rady tedy naopak kontroluji, i zda společnost Pražské služby a.s. usnesení rady hl. m. Prahy plní.
K ekonomické stránce: Pražské služby a.s. pracují v tzv. in house režimu, takže jim v zakázkách pro hl. m. Praha jsou náklady spojené se zakázkou uhrazeny. V tomto případě neobdržené platby za vytříděný PET a hliník, budou zřejmě vyrovnány z částky, kterou získá hl. Praha za nevybrané zálohy formou platby za svoz vytříděného odpadu. Vedení společnosti Pražské služby a.s se k žádnému lobbyingu odpadářských firem nepřidalo. Lobbuje především vedení odpadářských svazů ČAOH a ČAObH.
Ostravský „Mercedes“ vytřídí jen 10 % tříděných surovin
Podívejme se na údajný ostravský „Mercedes“, který třídí druhotné odpady ze směsného odpadu. Vytřídí jich však pouhých 10 % k materiálovému využití https://www.youtube.com/watch?v=rOV7Up3K0_E (1.45 min.), navíc ve značně problematické kvalitě. PET lahve by nesplnily podmínku pro použití pro potravinářský PET, takže kdyby to tak dělali všichni, tak žádný PET pro výrobu nových PET lahví nebude vytříděn. Ušmudlaný karton je další pro recyklaci obtížně uplatnitelná komodita.Ostravská třídička vyrábí především palivo, což Praha také činí, tím že odpad energeticky využívá ve spalovně. 10% materiálového využití „Mercedesu“ v Ostravě je tedy třeba porovnat s 31 % materiálového využití v Praze, v tomto srovnání je Praha spíše „Ferrari“, ale víme, že je třeba dosáhnout 65 %, takže ani „Mercedes“, ani „Ferrari“, ale musíme všichni přidat.
V Praze například přinese zásadní zlom třídění nejen zeleného odpadu z domácností, ale i kuchyňských zbytků a jejich využití na bioplynové stanici v Chrástu, s plánovaným čištěním na biometan. Problém, který přetrvává, není třídění na třídičkách, ale to, že část nápojových obalů končí ve směsném odpadu, a to i když stojí nádoba na směsný odpad a žlutý kontejner vedle sebe, nebo v koších na ulici či na veřejném prostranství.
K úrovni hodnocení výsledků profesionálních průzkumů se ani není třeba podrobněji vyjadřovat, za všechny hovoří usuzování na procenta podpory podle příspěvků pod článkem.
Projednání v Parlamentu nebude právě pod vlivem odpadářská lobby jednoduché. Podle toho, jak odpadářská firmy urputně bojují proti zálohování, tak asi jde o velké zisky a nazvala bych je spíše neadekvátními, protože ty oprávněné ztráty firem MŽP přislíbilo uhradit. Máme tu samozřejmě i řadu jasných příznivců/kyň zálohování, jako např. senátorku Adélu Šípovou, která svoji podporu zálohování vyjádřila opakovaně, takže nemám obavu, že by v Parlamentu objektivní informace o zálohování nezazněly.
Na závěr bych si vás dovolila znovu pozvat na seminář Společnosti pro udržitelný život 12. listopadu v 16:18 h na Novotného lávce 5 (i online a ze záznamu), kde v panelu zasednou příznivci i odpůrci. Zúčastní se JUDr. Michal Kiča, který v době zavádění zálohování na Slovensku byl státním tajemníkem Ministerstva životního prostředí.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Michal Uhrovič
11.11.2024 11:56Děkuji
https://www.denik.cz/cerna-a-bila/cerna-a-bila-anketa-zalohovani-pet-lahve-plechovky.html
http://mojeanketa.cz/res/29727312854596/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-strach-ze-zalohovani-lide-doma-nemaji-sklady-na-neseslapane-pet-lahve-255949
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-male-obchody-broji-proti-zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek-40486470
Majka Kletečková
13.11.2024 15:48 Reaguje naINFORMACE ZÍSKANÉ ANKETOU NELZE ZOBECNIT (neodrážejí charakteristiku celé populace). Za anketu může být považováno v podstatě jakékoliv dotazování skupiny lidí, vyznačující se minimální kontrolou výběru dotazovaných.
Na rozdíl od standardizovaných průzkumů veřejného mínění, u nichž se kromě jiného velice dbá na REPREZENTATIVNOST výběrového souboru osob a jeho dostatečnou velikost, aby se získané odhady z výběru daly matematickou indukcí zobecnit pro cílovou populaci.
Majka Kletečková
14.11.2024 11:46 Reaguje na"Populace.cz je panel respondentů ... vyplňování dotazníků za finanční odměnu"
Že jste tu námitku nemyslela vážně, viďte?
Marek Hrubý
11.11.2024 15:46Stanislav Šmakal
13.11.2024 08:08 Reaguje na Marek Hrubýpetr angi
11.11.2024 15:51Tonda Selektoda
11.11.2024 19:53Pavel Smotlacha
11.11.2024 20:07Proč nehájíte potřebu vrácení vody do skla? A co říkáte na extrémní obsahy mikroplastů ve vodě z PETek? PETky a recyklované PETky obsahují obrovské množství mikroplastů. Prestižní americké univerzity hodnotily obsah mikroplastů v PET lahvích. V litru balené vody tří různých značek takto našli průměrně 240 000 plastových částeček, a dospěli tak k závěru, že jejich počet v balené vodě může být až 100 násobně vyšší, než se původně předpokládalo. Až 90 % těchto částic klasifikovali jako nanoplasty. Nebezpečné pro lidské zdraví.
https://www.metro.cz/protext/mikroplasty-jsou-vsude-ovlivnit-muzeme-to-kolik-jich-vypijeme.A240320_140300_metro-protext_air
Stanislav Šmakal
13.11.2024 08:12Jaroslav Štemberk
13.11.2024 18:22Jarka O.
13.11.2024 20:40https://www.lidovky.cz/byznys/shell-recyklace-plasty-pyrolyza.A240721_170202_ln_ekonomika_halu