Lucie Kubesa: Nechci, aby Praha byla poslední
Přečtěte si také |
Eva Tylová: Kdo se staví proti zálohování a jaké má pohnutky?Firma OZO je stoprocentně vlastněná městem. Jak jsem se dozvěděla, kdyby Hladíkova novela prošla a začala platit, firma se s tím samozřejmě vyrovná. Jen přestanou fungovat nastavená ekonomická pravidla, za kterých třídičku Ostrava pořídila, což se promítne do zvýšených nákladů na svoz směsného odpadu, bude potřeba odstavit část linky, která třídila PET podle barev a část, která třídila hliníkové plechovky. Což samozřejmě také povede k propouštění zaměstnanců, ne snadno umístitelných na pracovním trhu.
Environmentální politika od svého vzniku stála na třech nohách, vytkla si za cíl plnit ekologické úkoly za přijatelných ekonomických nákladů, ale bez důsledků na sociální dopady. Do toho vzorce vůbec nepatří průzkumy veřejného mínění a jejich výsledky. Zvláště pak, pokud jsou využívány manipulativní otázky, které výsledek průzkumu zkreslují. Zastánci Hladíkovy novely operují s číslem, které měla získat agentura IPSOS. Průzkumníci došli k tomu, že si 76 % obyvatel ČR přeje povinné zálohování. Při návštěvě poslaneckého klubu ODS ve sněmovně použili při jednání ministr Hladík a vrchní ředitel z MŽP Surý průzkum stejné agentury, ve kterém se objevilo, že 75,6 % voličů ODS by chtělo, aby byly petky a plechovky zálohované. To je zaokrouhlené také 76 %. Průzkumníci se ohání tím, že vyslechli 525 lidí, kteří se vydávali za voliče ODS, a při tom klidně mohli hodit do volební urny volební lístek komunistů. Že ministr a ministerstvo čachruje s průzkumy, toho jsou média plná, a proto znovu připomenu, že na průzkumech environmentální politika nemůže stát.
Už mě trochu unavuje číst a poslouchat agitky, ze kterých kouká lobbing ve prospěch nápojářů, protože mi to bere čas na další témata dotýkající se gesce našeho výboru. Podívejme se pravdě do očí! Obce v ČR průměrně třídí v míře cca 40-47 %. Do roku 2035 se musí dle zákona dostat na 70 %. Intenzifikace třídícího systému v obcích tedy proběhne zcela nezávisle zálohování tak jako tak. A touto intenzifikací bude dosaženo cílů i pro definované skupiny obalů. Podobně to vnímá řada dalších států v EU, například Belgie. Kde se nezálohuje. A já doufám, Praha opustí poslední místo s nějakými 30% vytřídění. Právě díky tomu, že se zlepší systém třídění.
Dovolím si připomenout laskavému čtenáři, že v minulém funkčním období bylo v krajích šest Pirátů odpovědných za životní prostředí. Ani jeden z nich nebyl povinnému zálohování nakloněn, a přece všichni trvali na tom, že je třeba zvyšovat podíl třídění a recyklace odpadů. Vycházeli z místních podmínek. Jen v Praze jsou Piráti, ministr Hladík, a nápojáři, pro povinné zálohování nápojových obalů, navzdory tomu, že existuje stejné množství průzkumů proti zálohování, proti těm, kterými se ohání Hladík a spol. Kvůli nesmyslné novele ztrácíme čas, který mohl být věnován nastavování komplexnímu systému hospodaření s odpady.
Přečtěte si také |
Eva Tylová: Převálcuje odpadářská lobby chuť veřejnosti zálohovat PET lahve a plechovky?Co se stane při zavedení povinného zálohování? Ráda stojím po bok odborníků, kteří říkají, že si poradí se vším, ale lidi to bude stát více peněz! Jsem ráda, že se k odporu proti zálohování mezi senátory přidal další, děkuji panu senátorovi Lumíru Aschenbrennerovi, že Petru Hladíkovi a nápojářům nezapadá do jejich průzkumů. Stejně jako další členové senátorského klubu ODS a TOP09 pod vedením Zdeňka Nytry. Jsem ráda, že Hladíkův kolega ve vládě, ministr Lukáš Vlček podporuje cestu řešit odpady pomocí třídiček, které jsou mnohem efektivnější, než Hladíkův model vyzobnout dvě nejlukrativnější komodity z odpadu a se zbytkem ať si obce a města poradí. K moderním třídičkám upínají zrak i další města. Ovšem s ohledem na to, že ministr Hladík dokázal vytvořit tak nepřehledné právní prostředí, raději přípravy k jejich instalacím utlumeny. V Pardubicích, v Olomouci, v Benešově, ale i jinde.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Jaroslav Řezáč
9.11.2024 06:54Jsem zastánce eliminace plastového odpadu včetně mikroplastu a to neřeší ani zálohování ani třídění, takže je to debata jen o tom, jak udělat z plastu pomník potřebnosti a přesměrování finančních toků za komoditu z jedné kapsy do druhé.
Emil Bernardy
9.11.2024 09:53 Reaguje na Jaroslav ŘezáčVšichni bydlíme v OBCÍCH.Obce = občané .
Pavel Karel
10.11.2024 09:48 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
9.11.2024 06:58Libor Šprysl
9.11.2024 08:11 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
9.11.2024 08:58 Reaguje na Libor ŠpryslZdražení by následovalo, pokud by se nevymyslelo něco jiného ale to by byl spíš sekundární výstup. Primárně nejde o nic menšího, než o peníze.
Z hlediska eliminace plastových odpadů to řešením není.
Majka Kletečková
9.11.2024 12:55Paní Lucie Kubeso, prosím vysvětlete, jak z diskuse pod článkem paní Evy Tylové musí být každému jasné, že v ČR nejsou tři čtvrtiny obyvatelstva nakloněny zálohování. Mně to jasné není. Předem děkuji za Vaši odpověď!
Slavomil Vinkler
9.11.2024 18:46 Reaguje na Majka KletečkováPatlání dohromady je silně nevhodné.
Viktor Šedivý
9.11.2024 22:40 Reaguje na Slavomil VinklerNení to náhodou levnější než organizovat zálohování?
Slavomil Vinkler
10.11.2024 08:25 Reaguje na Viktor ŠedivýMajka Kletečková
9.11.2024 12:56Paní Kubeso, prosím napište znění těch otázek z průzkumu agentury IPSOS, které považujete za manipulativní, ať se o tom mohu sama přesvědčit. Předem děkuji za Vaši odpověď!
Majka Kletečková
9.11.2024 12:58Paní Kubeso, prosím uveďte alespoň jeden konkrétní průzkum z nedávné doby s odkazem nebo jinou specifikací (včetně jména výzkumné agentury), podle kterého většina populace ČR je proti zálohování. Chci si ověřit toto Vaše tvrzení. Předem Vám děkuji za odpověď!
Honza Honza
10.11.2024 11:13Nejdůležitější je zdraví a zálohování povede k větší separaci a k možnosti lepší recyklace, zajistí to třeba už jen bezdemovci, kteří to sami udělají, bude to v ekonom. zájmu spotřebitelů apod. Žádné třídící linky to takto dobře nezajistí.
Tak jako p. Vinkler píše o plechovkách, ještě více to platí o plastech (alespoň PET lahve). Plechovky v přírodě nezabíjí, mikroplasty ano.
Tak jako lidi kupují drahé bio potraviny, chodí do fitek, sportují= kupují si drahé sport. náležitosti a věnují na to peníze, tak by měli věnovat peníze i na odpady.
Viktor Šedivý
10.11.2024 12:20 Reaguje na Honza HonzaBilance tohohle "šetření" může být snadno záporná.
Honza Honza
10.11.2024 13:54 Reaguje na Viktor ŠedivýPokud by ty energie byly z FV nebo JE, efektivně se zorganizovala doprava- např. odvoz spolu s normálním odpadem nebo s elektroauty, tak by to mohlo fungovat.
Viktor Šedivý
10.11.2024 16:43 Reaguje na Honza HonzaŠpatně?
Vždyť někdo takové politiky stále dokola volí.
(Vy jste nikdy žádnou ekonomickou aktivitu neřídil, že ne?)
Jarka O.
10.11.2024 21:23Jinak, nakládání s odpady není přece centrálně řízené. Ostravsko splňuje vyhlášku o třídění a recyklaci jinými způsoby než třeba jižní Morava. Ostrava asi nepotřebuje jiné kontejnery, když má moderní třídičku, jiné regiony si to vyhodnotí, že třeba přidají extra kontejner na PET nebo hliník, to je jejich kompetence, a ta řešení jsou levnější než dotace, automaty a zálohy.