https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucie-kubesa-nechci-aby-praha-byla-posledni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Nechci, aby Praha byla poslední

9.11.2024
Hliníkové plechovky na třídící lince.
Hliníkové plechovky na třídící lince.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lucie Kubesa
Hlavní město je spolu s Ústeckým krajem na pomyslném chvostu žebříčku mezi kraji v třídění odpadů. Debaty o povinném zálohování nápojových obalů vyvolávají hodně emocí, protože ministr Hladík a jeho příznivci používají argumenty, které jsou nepravdivé. Místo nastavování pravidel pro hospodaření s odpady v České republice, které musíme mít s koncem skládkování v roce 2035 vyřešené, se snaží přihrát kšeft se surovinou nápojářům, a jinak nic. K publikovanému textu Evy Tylové si dovolím jednu poznámku. Stačí si pročíst diskusi pod článkem, a musí být každému jasné, že v České republice není tři čtvrtiny obyvatelstva nakloněno zálohování. Navzdory odkazům, kde všude funguje. O tom v jak brutálním střetu zájmů Eva Tylová je, ponechám rozhodnutí na vedení města a předsedovi Dozorčí rady Pražské služby a.s., protože autorka textu je členkou dozorčí rady městské firmy, a neměla by poškozovat její zájmy. Což podle mého názoru zveřejněným textem činí.
 
Jsem už alergická na slova o „odpadářské lobby“, která by měla něco válcovat. Proto jsme se rozjeli do Ostravy, do města, kde pracuje „mercedes“ mezi třídičkami, povídat si s odborníky o tom, jak funguje systém hospodaření s odpady u nich. Mimo surovin k recyklaci, tedy petek a plechovek od nápojů, fólií, a papíru, se tu mění směsný komunální odpad na palivo pro hranickou cementárnu, a na skládku se tak dostává jen opravdu nevyužitelný odpad. Ministru Hladíkovi se v televizní debatě nelíbilo, že se v Ostravě z odpadu stává „tuhé alternativní palivo“, ale neřekl, čím by chtěl nahradit uhlí, které by jinak bylo nutné vytěžit a dopravit. Víme, jak to je s útlumem uhlí v Evropě.

Firma OZO je stoprocentně vlastněná městem. Jak jsem se dozvěděla, kdyby Hladíkova novela prošla a začala platit, firma se s tím samozřejmě vyrovná. Jen přestanou fungovat nastavená ekonomická pravidla, za kterých třídičku Ostrava pořídila, což se promítne do zvýšených nákladů na svoz směsného odpadu, bude potřeba odstavit část linky, která třídila PET podle barev a část, která třídila hliníkové plechovky. Což samozřejmě také povede k propouštění zaměstnanců, ne snadno umístitelných na pracovním trhu.

Environmentální politika od svého vzniku stála na třech nohách, vytkla si za cíl plnit ekologické úkoly za přijatelných ekonomických nákladů, ale bez důsledků na sociální dopady. Do toho vzorce vůbec nepatří průzkumy veřejného mínění a jejich výsledky. Zvláště pak, pokud jsou využívány manipulativní otázky, které výsledek průzkumu zkreslují. Zastánci Hladíkovy novely operují s číslem, které měla získat agentura IPSOS. Průzkumníci došli k tomu, že si 76 % obyvatel ČR přeje povinné zálohování. Při návštěvě poslaneckého klubu ODS ve sněmovně použili při jednání ministr Hladík a vrchní ředitel z MŽP Surý průzkum stejné agentury, ve kterém se objevilo, že 75,6 % voličů ODS by chtělo, aby byly petky a plechovky zálohované. To je zaokrouhlené také 76 %. Průzkumníci se ohání tím, že vyslechli 525 lidí, kteří se vydávali za voliče ODS, a při tom klidně mohli hodit do volební urny volební lístek komunistů. Že ministr a ministerstvo čachruje s průzkumy, toho jsou média plná, a proto znovu připomenu, že na průzkumech environmentální politika nemůže stát.

Slisované balíky, roztříděné podle podle druhu a suroviny.
Slisované balíky, roztříděné podle podle druhu a suroviny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lucie Kubesa

Už mě trochu unavuje číst a poslouchat agitky, ze kterých kouká lobbing ve prospěch nápojářů, protože mi to bere čas na další témata dotýkající se gesce našeho výboru. Podívejme se pravdě do očí! Obce v ČR průměrně třídí v míře cca 40-47 %. Do roku 2035 se musí dle zákona dostat na 70 %. Intenzifikace třídícího systému v obcích tedy proběhne zcela nezávisle zálohování tak jako tak. A touto intenzifikací bude dosaženo cílů i pro definované skupiny obalů. Podobně to vnímá řada dalších států v EU, například Belgie. Kde se nezálohuje. A já doufám, Praha opustí poslední místo s nějakými 30% vytřídění. Právě díky tomu, že se zlepší systém třídění.

Dovolím si připomenout laskavému čtenáři, že v minulém funkčním období bylo v krajích šest Pirátů odpovědných za životní prostředí. Ani jeden z nich nebyl povinnému zálohování nakloněn, a přece všichni trvali na tom, že je třeba zvyšovat podíl třídění a recyklace odpadů. Vycházeli z místních podmínek. Jen v Praze jsou Piráti, ministr Hladík, a nápojáři, pro povinné zálohování nápojových obalů, navzdory tomu, že existuje stejné množství průzkumů proti zálohování, proti těm, kterými se ohání Hladík a spol. Kvůli nesmyslné novele ztrácíme čas, který mohl být věnován nastavování komplexnímu systému hospodaření s odpady.

Co se stane při zavedení povinného zálohování? Ráda stojím po bok odborníků, kteří říkají, že si poradí se vším, ale lidi to bude stát více peněz! Jsem ráda, že se k odporu proti zálohování mezi senátory přidal další, děkuji panu senátorovi Lumíru Aschenbrennerovi, že Petru Hladíkovi a nápojářům nezapadá do jejich průzkumů. Stejně jako další členové senátorského klubu ODS a TOP09 pod vedením Zdeňka Nytry. Jsem ráda, že Hladíkův kolega ve vládě, ministr Lukáš Vlček podporuje cestu řešit odpady pomocí třídiček, které jsou mnohem efektivnější, než Hladíkův model vyzobnout dvě nejlukrativnější komodity z odpadu a se zbytkem ať si obce a města poradí. K moderním třídičkám upínají zrak i další města. Ovšem s ohledem na to, že ministr Hladík dokázal vytvořit tak nepřehledné právní prostředí, raději přípravy k jejich instalacím utlumeny. V Pardubicích, v Olomouci, v Benešově, ale i jinde.


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

9.11.2024 06:54
popravdě mi je jedno, jestli se bude zálohovat nebo třídit. Jde spíš o organizaci než o skutečný problém a to, že obce a města by ztratili významný ekonomický profit z prodeje pet odpadu jako druhotné suroviny, která je finančně nejcennější. Proto pořád obce a města opakují to samé jak kafemlejnek.
Jsem zastánce eliminace plastového odpadu včetně mikroplastu a to neřeší ani zálohování ani třídění, takže je to debata jen o tom, jak udělat z plastu pomník potřebnosti a přesměrování finančních toků za komoditu z jedné kapsy do druhé.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.11.2024 09:53 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Mikroplasty s tím,co je v kontejnerech,nemají nic společného.
Všichni bydlíme v OBCÍCH.Obce = občané .
Odpovědět
PK

Pavel Karel

10.11.2024 09:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Po dekádách demokratury je nám starším a zkušenějším jasné, že se jedná pouze o hlasitý boj 2 mafiánských (alias lobbistických) struktur o to, do jakých zařízení těch správných zahraničních výrobců půjdou peníze z našich daní...s ekologií to nemá nic společnéhoz protože jakmile odpad projde příslušným procesen, skončí stejně ve spalovně...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.11.2024 06:58
jen připomínám v jiném článku, že když už obce a města nutí lidi třídit, tak by neměli být pokrytecké jako pan Hřib a nutnost třídit odpad se bude muset vztahovat i na organizace města provozující odpadové hospodářství ve veřejných místech jako jsou parky a ulice, náměstí a neprovozovat pokrytectví.
Odpovědět

Libor Šprysl

9.11.2024 08:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Téma mikroplastů autorka zmiňovala ve svých textech jako veliký problém, jsou tu v archívu k dohledání. Z hlediska hlavního města máte nepochybně pravdu. Ale aby nezapadlo, byl jsem se šéfkou v té Ostravě taky :-) Ona ta cenná surovina dotuje provoz odpadového hospodářství města a obcí, aby nebylo třeba lidem zdražovat. Po té, kdyby náhodou novela prošla, zůstane k obchodování surovina nízké hodnoty. Takže zdražení by bylo nevyhnutelné.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.11.2024 08:58 Reaguje na Libor Šprysl
to zcela určitě, ale je lepší nazývat situaci pravými jmény.
Zdražení by následovalo, pokud by se nevymyslelo něco jiného ale to by byl spíš sekundární výstup. Primárně nejde o nic menšího, než o peníze.
Z hlediska eliminace plastových odpadů to řešením není.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.11.2024 12:55
„Stačí si pročíst diskusi pod článkem, a musí být každému jasné, že v České republice není tři čtvrtiny obyvatelstva nakloněno zálohování.“

Paní Lucie Kubeso, prosím vysvětlete, jak z diskuse pod článkem paní Evy Tylové musí být každému jasné, že v ČR nejsou tři čtvrtiny obyvatelstva nakloněny zálohování. Mně to jasné není. Předem děkuji za Vaši odpověď!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.11.2024 18:46 Reaguje na Majka Kletečková
Například já jsem proti zálohování PET neb není potřebné, neb tříděný sběr funguje. Aa naopak pokládám zálohování hliníku jak jsou pivní plechy za velmi potřebné, neb se intenzivně objevují ve směsném odpadu.
Patlání dohromady je silně nevhodné.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.11.2024 22:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
A jak drahé je vytřídit hliník ze směsného odpadu?
Není to náhodou levnější než organizovat zálohování?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.11.2024 08:25 Reaguje na Viktor Šedivý
Viděl jste manipulaci? Kukavůz doveze náklad do spalovny a vysype do míchacího zásobníku. Pak se jeřábem nakládá do kotlů. A jak to chcete ekonomicky oddělit?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.11.2024 12:56
„Zvláště pak, pokud jsou využívány manipulativní otázky, které výsledek průzkumu zkreslují.“

Paní Kubeso, prosím napište znění těch otázek z průzkumu agentury IPSOS, které považujete za manipulativní, ať se o tom mohu sama přesvědčit. Předem děkuji za Vaši odpověď!
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.11.2024 12:58
„existuje stejné množství průzkumů proti zálohování, proti těm, kterými se ohání Hladík a spol.“

Paní Kubeso, prosím uveďte alespoň jeden konkrétní průzkum z nedávné doby s odkazem nebo jinou specifikací (včetně jména výzkumné agentury), podle kterého většina populace ČR je proti zálohování. Chci si ověřit toto Vaše tvrzení. Předem Vám děkuji za odpověď!
Odpovědět
HH

Honza Honza

10.11.2024 11:13
Já bych se také přiklonil pro zálohování. Také myslím, že oba tábory mají základ ve svých lobistech. Ale zálohování bude určitě dražší, i když ministr Hladík říká opak.
Nejdůležitější je zdraví a zálohování povede k větší separaci a k možnosti lepší recyklace, zajistí to třeba už jen bezdemovci, kteří to sami udělají, bude to v ekonom. zájmu spotřebitelů apod. Žádné třídící linky to takto dobře nezajistí.
Tak jako p. Vinkler píše o plechovkách, ještě více to platí o plastech (alespoň PET lahve). Plechovky v přírodě nezabíjí, mikroplasty ano.
Tak jako lidi kupují drahé bio potraviny, chodí do fitek, sportují= kupují si drahé sport. náležitosti a věnují na to peníze, tak by měli věnovat peníze i na odpady.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.11.2024 12:20 Reaguje na Honza Honza
Jenže "dražší" znamená, že to spotřebuje energie a suroviny. Takže slavnostně líčit, kolik jsme vykoupili surovin odpadní kvality, když jsme na to potřebovali stroje, lidi, spálili jsme naftu při ježdění sem tam ...


Bilance tohohle "šetření" může být snadno záporná.
Odpovědět
HH

Honza Honza

10.11.2024 13:54 Reaguje na Viktor Šedivý
Od toho je ministr a vláda, aby to mělo smysl. Pokud to smysl mít nebude, je to chybný záměr, chybná cesta. Proto je správné a důležité proti tomu vznášet námitky, vše si dobře rozvážit, nebýt ve vleku nějakého lobisty.
Pokud by ty energie byly z FV nebo JE, efektivně se zorganizovala doprava- např. odvoz spolu s normálním odpadem nebo s elektroauty, tak by to mohlo fungovat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

10.11.2024 16:43 Reaguje na Honza Honza
Vláda akorát plní bruselská nařízení v takové formě, aby potěšila lobbisty.
Špatně?
Vždyť někdo takové politiky stále dokola volí.

(Vy jste nikdy žádnou ekonomickou aktivitu neřídil, že ne?)
Odpovědět
JO

Jarka O.

10.11.2024 21:23
Ano, svozové firmy se přizpůsobí, budou pracovat pro kohokoliv, ale zisk z pet financoval obce. Čím se budou obce financovat bez prodeje druhotných surovin? Zdražováním nájmů ploch, prodejem majetků, přestanou financovat to či ono?
Jinak, nakládání s odpady není přece centrálně řízené. Ostravsko splňuje vyhlášku o třídění a recyklaci jinými způsoby než třeba jižní Morava. Ostrava asi nepotřebuje jiné kontejnery, když má moderní třídičku, jiné regiony si to vyhodnotí, že třeba přidají extra kontejner na PET nebo hliník, to je jejich kompetence, a ta řešení jsou levnější než dotace, automaty a zálohy.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

11.11.2024 10:14
Jako laikovi je mi jedno, jestli budete zálohovat nebo jen třídit (spotřebu petek máme doma minimální), ale úplně mi chybí koncovka celého systému. Nějak postrádám rozvoj zpracování jednak petek, jednak ostatního plastového odpadu. Netřídíme nakonec proto, abychom tříděný odpad "uskladnili" na skládce nebo převezli někam do JV Asie a tam opět "uskladnili" na skládce? Protože jsem nedávno někde zahlédla článek, ve kterém se řešilo, že tříděné plasty se "zpracují" zahrnutím do skládky, protože jejich zpracování je drahé, tedy to nikdo nechce dělat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist