Leden 2012 aneb Kalkulátor, vlci a nový redaktor Ekolistu
první letošní měsíc máme za sebou, ekonomická krize se nás ale drží jako klíště. V takové situaci každý přemýšlí nad tím, jestli někde něco nespotřebovává zbytečně. Malým pomocníkem by vám v tom mohla být novinka na našich stránkách - v rubrice Zelená domácnost jsme vytvořili novou sekci kalkulátory. Vůbec první vlaštovkou je kalkulátor standby spotřeby. Díky němu můžete poměrně snadno získat orientační představu o tom, kolik energie vaše domácnost spotřebuje, i když jsou vaše spotřebiče vypnuté. Pokud byste chtěli, na podrobnější představení kalkulátoru se podívejte sem.
Popravdě řečeno, ony jsou skoro všechny články v Zelené domácnosti velmi populární. Důvodem je nejspíš fakt, že obsahují praktické rady použitelné v každodenním životě. Jako třeba další lednový příspěvek popisující K čemu jsou dobré termostatické ventily. A když na to přijde, napíšeme občas i o pracích prostředcích a upozorníme, že některé z nich moc neperou (tentokrát v článcích Test: Ekoprášky Qalt Excel a Ecover nezazářily, nejlépe pere Denkmit a Mýdlové ořechy ani prací koule neperou, ukázal test). To se pak občas strhne poněkud rozjitřená diskuse (jedna pěkná je taky u textu Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel), v níž jsme obviňováni z neprofesionality nebo nadržování bůhvíkomu a bůhvíproč. Je to nesmysl, tak se vždycky aspoň srdnatě bráníme.
Vůbec největším lednovým trhákem ale žádná praktická rada nebyla. Tentokrát to totiž na celé čáře vyhráli vlci žijící v německé Lužici. Ono ale vlastně není divu, když se jen pár desítek kilometrů za českými hranicemi stále zvětšuje populace těchto zvířat. Je nejspíš jen otázkou času, kdy některý z lužických vlků dorazí i do severních Čech.
V předchozích odstavcích bylo hned několik odkazů na články Ekolistu. Pokud máte pocit, že by vás podobné texty bavilo psát nebo při jejich vzniku pomáhat, k tomu taky trochu fotografovat, zpracovávat data do redakční databáze a mazat sprosťárny v diskusích, no zkrátka pokud byste měli chuť stát se redaktorem(-kou) Ekolistu, tak teď je ta pravá chvíle. Hledáme někoho, kdo umí pořádně česky a taky ještě nějaký světový jazyk, kdo se orientuje v oblasti životního prostředí a kdo je ochotný pracovat v Praze, a to občas v nepravidelnou pracovní dobu. Nabídnout vám můžeme nástupní plat 18 000 Kč hrubého měsíčně, šest týdnů dovolené a skutečně neobyčejné pracovní prostředí v jednom suterénu na Praze 7. Případné podrobnosti najdete tady.
No, a nakonec jsem si nechal jedno důležité poděkování. Podle údajů o čtenosti byl totiž letošní první měsíc jedním z nejčtenějších měsíců za celou historii Ekolistu, a podle některých ukazatelů dokonce úplně nejčtenější. Upřímně řečeno, trochu si to nedokážeme vysvětlit, protože nám připadá, že pracujeme stejně jako jindy. Nic to však samozřejmě nemění na tom, že jsme vám, našim čtenářům, za takový zájem velmi vděční!
Za redakci vám pěkný únor s přece jen trochu mírnějšími mrazy přeje
reklama