Listopad 2012 na Ekolistu: Ekopohřeb a tři tisíce lajkerů
právě dnes, tedy 1. prosince, se Ekolist dožívá 15. narozenin. Je to hezké číslo, otcové zakladatelé se tenkrát možná ani nenadáli, že by mohl tak dlouho vydržet. Budoucnost měl přitom nejistou v podsatě po celou dobu své existence a stejně je na tom i v současnosti. Kvůli úsporám jsme se rozhodli omezit obsah v některých rubrikách. Od začátku prosince už proto na stránkách Ekolistu nenajdete odkazy na články o životním prostředí na jiných serverech (jde o podrubriku Zpravodajství nazvanou Co píší jiní). Rovněž jsme omezili počet článků v Publicistice, zejména komentářů. Přejme si, aby brzy bylo zase lépe. Zároveň ale nemá smysl skrývat, že může být i hůř.
Celkově to přitom vypadá, že za rok 2012 čtenost Ekolistu opět vzroste. Listopad tomuto výsledku vydatně pomohl. Přinesl ostatně i jedno číslo, které nás moc potěšilo. Počet lajkerů, tedy uživatelů Facebooku, kterým se Ekolist.cz líbí, se totiž přehoupl přes tři tisíce. Moc děkujeme a těšíme se, že číslo dál poroste.
Pokud jde o nejčtenější články, už začátek listopadu byl ostrý, protože hned první den měsíce vás mimořádně zaujal článek, podle kterého se kvůli klimatickým změnám budou pěstovat banány místo brambor. Na Dušičky následovala velmi čtená výzva, zda chcete ekopohřeb a všechno o pár dní později stvrdil text o nebezpečích spojených s nedostatkem potravin.
V listopadu vás rovněž hodně zaujaly nejrůznější návraty zvířat. Shodou okolností k těm nejzajímavějším došlo v Národním parku České Švýcarsko nebo jeho blízkém okolí. Park nejdříve oznámil návrat lososů do říčky Kamenice a o dva týdny později potvrdil návrat vlků v Čechách. Každoroční návrat severských hus pak zažívají na Nových Mlýnech, kam se jich na přezimování stahují desítky tisíc.
Podstatně menší množství opeřenců se vám může stáhnout na krmítko, i tak je to ale někdy pěkná podívaná. Není proto od věci si připomenout, co mají naši ptáci nejraději a co do krmítek naopak nepatří. Rady a návody tradičně patří k oblíbeným článkům a stejné to v listopadu bylo i s doporučeními, jak si založit komunitní zahradu (pochopitelně na pěstování banánů místo brambor), nebo s tipy, jak udržet starý počítač rychlý a v kondici.
Poté, co napadl sníh, toho už ale na zahradě nejspíš moc nenaděláte. Dlouhé zimní večery se zdají být vhodné spíš pro čtení.
Jako vodítko by vám mohl přijít vhod článek Globalizace: Příležitost pro lidské kultury, nebo jejich zkáza? o knize, jejímiž autory jsou Hervé Juvin a Gilles Lipovetsky. Pokud se vám však stýská po něčem méně abstraktním a pokud máte pocit, že chcete vědět víc o šumavských lesích, sáhněte raději po knize Lesy Šumavy, lýkožrout a ochrana přírody.
Příjemné čtení, krásné Vánoce a spokojený konec roku vám přeje
reklama