https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/miroslav-bobek-smrtelne-nebezpecne-dikobrazi-ostny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Smrtelně nebezpečné dikobrazí ostny

2.11.2024
Dikobraz jihoafrický (Hystrix africaeaustralis) v Zoo Praha.
Dikobraz jihoafrický (Hystrix africaeaustralis) v Zoo Praha.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Lvi a další velké šelmy příležitostně loví i dikobrazy, a to asi hlavně tehdy, když nemají dostatek své obvyklé potravy, anebo když zejména mladí samci zkoušejí, co si mohou dovolit (což je ostatně vlastnost společná mladým samcům řady živočišných druhů, člověka nevyjímaje).
 
Pokusy o ulovení dikobraza však mohou skončit i smrtí šelmy – anebo ještě fatálněji. Ano, zní to podivně, ale je to tak.

Před několika lety publikovala trojice badatelů Peterhans – Celesia – Gnoske vědeckou práci, v níž se zaměřila na lidožravé lvy. Co je vede k tomu, aby zabíjeli lidi? Na toto téma bylo postupem času vysloveno mnoho různých předpokladů, mezi nimi i ten, že lidožrouty se stávají jedinci hendikepovaní poraněním, nebo jiný, podle něhož jde o naučené chování přecházející z generace na generaci. Peterhans, Celesia a Gnoske přišli s novými důkazy.

Nejprve zkoumali trofej pocházející z „lidožrouta z Darajani“, kterou má ve své sbírce jeden z autorů. Šlo o přibližně čtyřletého lva, jehož se v Keni podařilo ulovit 6. ledna 1965 krátce poté, co zabil místního lovce. Jak se ukázalo, tento samec byl vyhublý, s řídkou, jen částečně vyvinutou hřívou. Opravdu důležité však bylo to, co se podařilo zjistit díky počítačové tomografii: „lidožrout z Darajani“ měl v levé nosní dírce zaražen až do hloubky 16 centimetrů (!) dikobrazí osten. Ten měřil celkem 24 centimetrů a byl ve své vyčnívající části pomačkaný, pravděpodobně od opakovaných nárazů. Bylo evidentní, že „lidožrout z Darajani“ si hodně vytrpěl a že lov běžné kořisti pro něj musel být mnohem obtížnější než pro zdravé zvíře.

Lidožravý lev z Darajani těsně poté, co byl zabit.
Lidožravý lev z Darajani těsně poté, co byl zabit.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | John Perrott

Po tomto překvapivém zjištění se Peterhans, Celesia a Gnoske obrátili svou pozornost na dvojici lidožravých lvů z Tsava, kteří na sklonku 19. století zabili přinejmenším 28 lidí a dokonce se kvůli nim zastavila stavba železničního mostu. A světe div se, v jejich zlomených zubech také našli úlomky dikobrazích ostnů!

To už nepůsobí jako pouhá náhoda. Ostatně z Indie je známo, že tamní lvi, kteří se stali zabijáky dobytka, byli předtím zraněni dikobrazem. A mezi lidožravými tygry, jež ulovil slavný plukovník Corbett, byli také zjištěni jedinci s dikobrazími ostny v těle…

Takže až půjdete v zoo kolem velkých dikobrazů, například srstnatonosých v dolní části našeho areálu, uvědomte si, že jejich ostny jsou nejenom oblíbeným suvenýrem či vítanou pomůckou rybářů a restaurátorů, ale že mohou být v důsledku ještě mnohem nebezpečnější, než by se mohlo zdát.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MB

Miroslav Bartl

2.11.2024 21:11
V roce 1979 jsem pracoval v pražské Zoo jako ošetřovatel v bažantnici, do které jsem chodil kolem výběhu dikobrazů a ursonů. Ráno jsem si všiml, že jeden dikobraz kulhá a má oteklou pravou přední končetinu. Bylo to v neděli, takže málo ošetřovatelů, ale oznámil jsem to službu konajícímu veterináři. Ten mě rovnou vzal do party a milého dikobraza jsme spolu odchytli do sítě a doktor mu odstranil z nohy utažený silonový provázek z balíku sena. Při této operaci mi druhý dikobraz nacouval z nory na můj zadek a "vpálil" mi do něj asi deset šípů :)... veterinář mi je pak odstranil a ranky vydesinfikoval. Takže nijak zvlášť mě to nepoškodilo, ale už na to asi nikdy nezapomenu :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist