Září 2010
v minulém měsíčním souhrnu jsem se vám pokusil představit, jaké změny jsme provedli ve struktuře a vzhledu celého Ekolistu.cz. Dnes se tak poprvé dostávám k tomu, k čemu by měl měsíční souhrn skutečně sloužit – k představení zajímavých textů, které jsme za uplynulý měsíc vydali. Jak asi mnozí víte, ještě v loňském roce vycházel kromě internetového serveru Ekolist.cz taky tištěný měsíčník Ekolist. Po jeho zrušení nám spousta z vás napsalo, že se vám měsíčník líbil právě proto, že ze záplavy informací každý měsíc vybíral ty nejzajímavěji zpracované texty, které se snažily jít aspoň trochu pod povrch. Pokud byste něco podobného uvítali i dnes, čtěte právě tyto měsíční souhrny.
Co tedy nepřehlédnout v září? Na stránkách Ekolistu se rozjela debata o ochraně přírody. Svým článkem Milí kamzíci, proč nežerete kleč a vejmutovku? ji odstartoval novinář Tomáš Feřtek. Na jeho slova následně reagoval náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku Jakub Kašpar (Jak s tou klečí aneb Jsou ochranáři mešuge?) a přidal se i další novinář Ivan Brezina (Krkonošská kleč - vědu do toho netahejme). Všechny tři příspěvky se dočkaly živých on-line diskusí.
Mimořádně důležité téma jsme tentokrát přiblížili ve Fóru Ekolistu. Několik odborníků jsme požádali o odpověď na otázku: Byla by šetrnější péče o krajinu dostatečným způsobem, jak snížit povodňové nebezpečí, nebo je lepší vsadit na technická řešení? Anebo by se lidé měli z povodňových oblastí úplně vystěhovat? Co nám odpověděli? Dozvíte se tady.
Září bylo měsícem biopotravin a na příkladě debaty Ekologické zemědělství není návrat k motyčkám je vidět, že téma zaujalo i vás. Poněkud méně jste četli důležitou zprávu MD: Zastavení práce na železnici není krokem proti šetrné dopravě, jde čistě o peníze. Zatímco ostatní média byla většinou hyponotizována škrty ministra dopravy týkajícími se výstavby silnic, Ekolist popsal, jaké změny nastanou ve výstavbě železnic - součástí zprávy je seznam všech železničních staveb, které by kvůli šetření na ministerstvu dopravy měly být (po-)zastaveny.
Ministr dopravy Vít Bárta je od svého nástupu do funkce vůbec hodně vidět. Na začátku září překvapil rozhodnutím zaměstnat jako poradce aktivistu Miroslava Patrika z Dětí Země. Ekolist k tomu připravil rozhovor Miroslav Patrik: Nevidím důvod, proč žaloby na ministerstvo dopravy stahovat. Doprava však byla minulý měsíc vůbec frekventované téma, podrobně jsme se věnovali zejména snahám omezit individuální automobilovou dopravu ve městech a připravit víc příležitostí pro ostatní způsoby dopravy (víc viz články a fotoreportáže Evropská města hledají čistou dopravu, Fotoreportáž z pražské pouliční akce Zažít město jinak a pražské cyklojízdy, Pražský obchvat je priorita, říká Vít Bárta nebo Bárta: Chci se postarat o smír mezi automobilisty a cyklisty).
Ještě protřásanějším námětem zpráv než doprava však byla fotovoltaika. Po celý měsíc se jeden za druhým vynořovaly odhady, na kolik české občany příští rok přijde její státem garantovaná výkupní cena. Kolik to přesně bude, se dozvíme asi až po Silvestru, už teď si k tomu však můžete přečíst zprávy Konference: Fotovoltaika nás přijde na 8 až 19 miliard nebo ČEZ straší, elektřina kvůli fotovoltaice zdraží jen o pět procent, říkají nevládky.
Zdá se mi, že těch doporučených článků už je nejspíš až až. Chtělo by to nějaké zvířátko na konec:-) No, jedno by tady bylo: Bobr evropský – jak se mu u nás žilo a žije?
Za redakci Ekolistu vám přeji příjemné čtení a také spokojený říjen.
reklama