https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/na-rozvoj-obci-v-narodnich-parcich-poputuje-150-milionu-korun-uvedlo-mzp
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na rozvoj obcí v národních parcích poputuje 150 milionů korun, uvedlo MŽP

13.12.2024 11:10 (ČTK)
Obce v národních parcích dostanou na rozvoj 150 milionů korun, oznámilo ministerstvo životního prostředí. Úřad společně se Státním fondem životního prostředí spouští dotační program z Národního programu Životní prostředí. Peníze mohou obce využít například na úpravu veřejných prostor, stavbu turistické infrastruktury nebo výsadbu zeleně. Nově mohou financovat také opravy drobných sakrálních památek, jako jsou kapličky nebo zvoničky.
 
Dotace pokryjí až 85 procent nákladů na projekt, příspěvky se pohybují mezi 100 000 až pěti miliony korun. Obce si mohou z programu pořídit třeba nový mobiliář, upravit cesty, vylepšit parkoviště nebo podpořit projekty spolufinancované z evropských fondů.

Žádosti je možné podávat od 3. února do 29. srpna 2025, nebo dokud se peníze nevyčerpají. Kromě obcí se mohou přihlásit také správy národních parků, neziskové organizace a další právnické osoby, které splňují podmínky.

Peníze lze využít mimo jiné také na vzdělávací a osvětové projekty či projekty spolufinancované z EU, které zasahují do ochranného pásma národního parku či do navazující chráněné krajinné oblasti. "Prostředky bývají pravidelně rychle vyčerpány, protože samosprávy jsou zvyklé s těmito investicemi hospodařit a mají připravené projekty na zlepšení veřejné i turistické infrastruktury," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Národní program Životní prostředí je klíčovým nástrojem podpory projektů zaměřených na ochranu přírody, zlepšování kvality života a udržitelný rozvoj. Program financuje opatření jako výsadba zeleně, zateplování budov, modernizace energetiky nebo obnova drobných historických staveb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AL

Alena Lyskova

13.12.2024 12:48
Zdalipak budou moci obce disponovat finančními prostředky dle potřeb občanů ?Nebo jim do toho zase budou ochránci přírody kecat. Vypadá to zasen na nějaký danajský dar. Ale všichni jsme již zvyklí, že odarovaný musí předem splnit nějaké stupidní podmínky na které by za normálních okolností ani nepomyslel.
Odpovědět
PE

Petr Elias

13.12.2024 15:33 Reaguje na Alena Lyskova
Stačilo by nebýt líná/neschopná a v textu byste se to dočetla...
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.12.2024 07:52
což takhle v NP povolit hospodářskou činnost, max. ponechávat mrtvé dřevo, max. ponechávat i staré a umírající stromy, přesto část stromů odtěžit a prodat, za tyto peníze pokračovat v přeměně lesa na stabilní smíšený = přírodě přirozenější, bližší les než zafixovaný bezzásahový monokulturní smrk jako kukuřičné pole, nečekat na požár, kůrovec, aby pomohl k přeměně lesa, naopak proti požáru (preventivními opatření), proti kůrovci bojovat, za peníze podporovat diverzifikaci a zavodnění a ev. podporovat i obce: v hospodářství najdou práci a výdělky i lidi z obcí.
Že pak takové NP nepotřebujeme, že by to lépe zvládly LČR bez dotací? Jasně! To právě vidíme na Křivoklátsku!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist