https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/navrh-predsednictvi-cop29-zvysit-prispevek-bohatych-zemi-celi-dle-medii-kritice
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návrh předsednictví COP29 zvýšit příspěvek bohatých zemí čelí dle médií kritice

22.11.2024 18:24 | BAKU (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | photoshootbyrena / Depositphotos
Návrh, který dnes předložilo předsednictví konference OSN o změnách klimatu v ázerbájdžánské metropoli Baku, čelí kritice ze všech stran, uvedla agentura Reuters. Na konferenci COP29 není v poslední plánovaný den vidět pokrok ohledně dohody o finančních závazcích nejbohatších vůči nejzranitelnějším, uvedla agentura AP. Konference by měla skončit dnes večer, ale pravděpodobně se protáhne, míní agentura DPA.
 
Předsednictví konference předložilo návrh, podle kterého by vyspělé země měly do roku 2035 poskytovat 250 miliard dolarů ročně (asi šest bilionů Kč) na pomoc chudým státům na pokrytí škod způsobených extrémním počasím, vyvolaném emisemi ze spalování fosilních paliv, a na přizpůsobení se oteplování planety. Dosavadní závazek činí 100 miliard dolarů.

Návrh je "naprosto nepřijatelný", prohlásil podle agentury AFP jménem skupiny afrických zemí keňský vyjednávač Ali Mohamed. Podle něj předložený návrh ani neodpovídá cílům vytyčeným pařížskou klimatickou dohodou.

"Jsem tak naštvaný. Je to směšné, prostě směšné. Vyspělý svět asi chce, aby planeta shořela," řekl podle Reuters zvláštní zmocněnec Panamy Juan Carlos Monterrey Gómez, který také pokládá navrhovanou částku za příliš nízkou.

Naopak nejmenovaný evropský vyjednávač Reuters řekl, že návrh je příliš nákladný a ani nedělá dost pro rozšíření počtu přispěvatelů. "Nikomu to číslo nevyhovuje," řekl.

Věnovat 250 miliard dolarů ročně na podporu klimatu by od vyspělých zemí vyžadovalo "mimořádné úsilí", uvedl podle AFP vysoce postavený americký představitel.

Návrh podle Reuters také stanoví širší cíl v podobě 1,3 bilionu dolarů ročně (asi 31,7 bilionů Kč), přičemž tato částka by zahrnovala financování ze všech veřejných a soukromých zdrojů. To by bylo v souladu s doporučením expertů, aby rozvojové země do konce desetiletí měly přístup k nejméně bilionu dolarů ročně (asi 24 bilionů Kč).

Generální tajemník OSN António Guterres se ve čtvrtek vrátil do Baku ze schůzky skupiny nejvyspělejších ekonomik G20 v Brazílii a vyzval k zásadnímu tlaku na dosažení dohody. "Neúspěch není řešením," varoval.

Ale vyjednávač Fidži Daniel Lund řekl Reuters, že k dohodě ještě vede dlouhá cesta. Předložený návrh podle něj představuje "velmi nízké číslo" vzhledem ke stávajícím potřebám a představám, jak se tyto potřeby budou vyvíjet.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

22.11.2024 19:19
Penízky, penízky, o tom ty sešlosti klimatologů a celé to dění kolem údajného boje s klimatem jsou.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

22.11.2024 20:27
No a co ta populační explose?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist