https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/dusledky-klimaticke-krize-dopadaji-vice-na-zeny.presto-na-cop29-zaseda-mezi-78-svetovymi-lidry-jen-8-zen
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Důsledky klimatické krize dopadají více na ženy. Přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry jen 8 žen

22.11.2024 05:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | CARE Česká republika
Ženy a dívky nesou hlavní tíhu klimatické krize a často navrhují řešení, přesto na COP29 zasedá mezi 78 světovými lídry pouze 8 žen. Ačkoli se konference COP snaží být inkluzivním summitem, jednací stůl zůstává daleko od rozmanitosti.
 
Počet delegací na konferenci OSN o změně klimatu (UNFCCC) se stále zvyšuje, ale zastoupení žen stagnuje nebo dokonce klesá. Na COP28 v roce 2023 bylo mezi 133 světovými lídry jen 15 žen a pouze 34 % národních delegátů tvořily ženy, přičemž pouhá 2 % delegací měla genderově vyvážené složení.

Tato čísla zůstávají za poslední dekádu relativně neměnná, což zdůrazňuje přetrvávající problémy v dosažení genderové parity při klimatických jednáních. Přitom právě ženy a dívky v mnoha regionech pociťují následky změn klimatu nejvíce.

“Dopady klimatické krize na ženy a dívky vidíme každý den i na našich projektech v Etiopii. V jedné z vesnic, kde působíme, se například vzdálenost zdroje pitné vody prodloužila na 15 kilometrů, což znamená 5 hodin denně na cestě. Nošení vody tradičně zastávají dívky, tudíž nestihnou školní vyučování a tím dále klesá jejich možnost získat v tradiční patriarchální společnosti důstojnou pozici do budoucna. A zároveň s delší cestou stoupá i riziko sexualizovaného násilí,“ říká programová ředitelka CARE Česká republika Ludmila Kucer.

Podreprezentace žen mezi lídry na COP29 se odráží napříč všemi úrovněmi rozhodování o klimatu. Přitom důkazy jasně ukazují, že ženy posilují řešení a pohánějí adaptační iniciativy po celém světě, včetně inovativních zemědělských postupů nebo technik pro správu vody. Znalosti a perspektiva žen zvyšují odolnost komunit a měly by mít své místo – a hlas – u jednacího stolu.

„Ženy, které se i díky různým rozvojovým projektům a vzdělávání dokázaly na změny klimatu lépe adaptovat, získají mnohdy ve svých komunitách silnější vliv. Dokáží tak lépe hájit nejen své zájmy, ale potřeby všech žen jak z hlediska dopadů sucha a jiných klimatických výkyvů, tak i dalších celospolečenských témat,“ vysvětluje Ludmila Kucer.

Rosa van Driel, poradkyně pro klimatickou spravedlnost, CARE Nizozemsko dodává: „Klimatickou krizi pohání politické a ekonomické politiky, o kterých rozhodují převážně vlády vedené muži. Když jsou názory žen ignorovány, přicházíme o spravedlivější a udržitelnější řešení. Důkazy ukazují, že genderově vyvážené rozhodování na všech úrovních vede k účinnějšímu řízení klimatu a pomáhá vyplňovat adaptační mezery a vyhnout se iniciativám, které způsobují více škody než užitku.“

CARE Česká republika se tématu věnuje i v rámci kampaně Klimatická změna diskrimunuje. Více na Více na www.klimatickazmenadiskriminuje.cz.


reklama

 
Katarína Král
CARE Česká republika

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

22.11.2024 06:15
Kdepak, důsledky klimatické krize dopadají hlavně na nemajetné. A kolik takových se konferenci vyskytuje?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.11.2024 11:05
Tak v první řadě by tam měli být lidé co k tomu mají co říci a co s tím mohou něco dělat.Svět nedojede na nějakou klimatickou krizi ale na nesmyslný požadavek vyváženosti a jiných nesmyslů jdoucích albolutně mimo zdravý rozum.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist