Plzeň ošetřila injektáží speciálních přípravků ke kořenům devět stoletých stromů
V dubnu dostal půdní injekce živin a mikroorganismů 110 let starý dub před muzeem. Směs zhruba 30 složek vpravila odborná firma do země kolem kmene zařízením podobným sbíječce. "Používáme směs, která je speciálně mixovaná pro ten daný druh dřeviny. V tomto případě jsme použili směs, která má větší podíl živin, protože předpokládáme, že je bude mít strom vyčerpané. Kromě toho tam dáváme mykorhizní houby a bakterie, které by měly s kořenovým systémem navázat symbiotický vztah a pomoci mu lépe se vyrovnávat se stresujícími podmínkami," řekl na jaře ČTK Michal Hausenblas z firmy Groown.
Ve směsi je také velké množství speciálně připraveného dřevěného uhlí, které umí absorbovat větší množství vody, takže ji déle udrží pro strom. Drcené porézní minerály ve směsi udržují půdu provzdušněnou, což usnadní růst drobnějších výživových kořenů. Celou směs pak odborníci zalili organickým vermikompostovým výluhem, který je pro strom rychlým zdrojem přírodních živin.
Město dá podle Tolara ošetřit i další vybrané významné stromy, kterým speciální výživa pomůže. "Plus se musí ozdravná kůra k už ošetřeným stromům jednou za několik let opakovat," dodal.
Kromě péče o již rostoucí stromy město letos poprvé také darovalo dřeviny občanům. Lidé si mohli požádat o strom, který vysadí na svůj pozemek. "Rozdáme jich přes 130, vyčlenili jsme na to milion korun, díky soutěži na dodavatele nakonec bude celková cena nižší, kolem 600.000 korun. Zájemci si mohli vybrat jeden až tři stromy z katalogu a museli se zavázat, že o ně budou řádně pečovat. Nejčastěji jsou zastoupeny břízy, jinany, platany, duby i některé ovocné stromy. Určitě to není naposledy, kdy město podobným způsobem stromy lidem rozdávavá," dodal Tolar.
reklama