V názoru na Green Deal jsou Češi rozpolcení, většina se obává zdražování energií
Z podrobnější analýzy vyplývá, že souhlas častěji vyjadřují ženy a že klesá s rostoucím věkem. Naopak velmi výrazně narůstá spolu s rostoucími obavami z klimatické změny.
Mnohem častější je podle autorů průzkumu souhlas s dohodou u lidí, kteří si myslí, že změně klimatu lze čelit jen změnou způsobu života. Nesouhlas ve zvýšené míře vyjadřují ti, kdo zastávají spíše názor, že klimatickou krizi bude možné překonat technologickým pokrokem při zachování dosavadního způsobu života.
Politicky podpora Zelené dohodě sílí s příklonem dotázaných ke koalici Spolu. Naopak klesá s příklonem k opozičním uskupením Stačilo!, Přísaha a Motoristé sobě.
Obavu Green Deal vyvolává zejména kvůli dopadům na ceny energií. S výrokem, že dohoda přispívá k jejich neúměrnému zdražování v průzkumu souhlasilo 71 procent dotázaných. Opačnou odpověď volilo 22 procent lidí a sedm procent nevědělo. I mezi stoupenci Green Dealu souhlas s výrokem o neúměrném růstu cen energií převažoval nad nesouhlasem.
Výzkum také zjišťoval názory občanů na to, zda je v Česku reálné dosáhnout průběžného cíle dohody, kterým je omezení skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Za dosažitelné to považuje 28 procent lidí, zatímco skepsi vyjádřila téměř dvoutřetinová většina. Zbývajících osm procent respondentů se nedokázalo rozhodnout. "I mezi podporovateli dohody skeptici ohledně dosažitelnosti jejího cíle převládají," uvádí CVVM. Výjimku tvoří pouze lidé, kteří s Green Dealem rozhodně souhlasí. V této skupině převažovali lidé věřící v dosažitelnost cílů v poměru 57 ku 35 procentům.
Názory lidí sbíralo CVVM od 2. do 11. srpna loňského roku. Na dotazy odpovídalo 1022 obyvatel ČR ve věku od 15 let. Oproti předcházejícím rokům, kdy byly otázky kladeny, se loni změnila metodologie výběru respondentů. To znemožňuje srovnání aktuálního výsledku s předchozími průzkumy na toto téma.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Pavel Hanzl
9.1.2025 12:47Evropa má minimum energetických surovin a zcela rozdodující většinu musí dovážet. Velmi těžila právě z levných surovin z Ruska, především plynu. Jenže, co čert nechtěl, Vladimir Veliký prohlásil, že energetika je taky zbraň a plyn nám zarazil se záměrem EU rozvrátit, nebo alespoň maximálně poškodit.
Tím vylatěla brutálně cena plynu i elektřiny (ne ropy) a roztočila se inflace. Dnes je vše zklidněné, inflace je v pohodě, ale cena plynu zůstavá vyšší a bude klesat jen těžko.
S žádným grýndýlem to nemá nic společného, jen snad emisní povolenky, ale ty jsou zase příjmem státu, čili nic.
Emil Novák
9.1.2025 13:55 Reaguje na Pavel HanzlPovolenky jsou příjmem státu, který ale výnosy z jejich prodeje dotuje projekty, které by bez dotací byly neživotaschopné a energie pochopitelně zdražují dost výrazně.
Pavel Hanzl
10.1.2025 08:30 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
10.1.2025 08:46 Reaguje na Pavel Hanzl2) Právě tu "víc jak třetinu elektřiny z uhlí" několinásobně prodražují emisní povolenky, takže ano, s "grýndýlem" to má hodně společného.
3) Pletete si Draghiho zprávu s Písmem svatým, kterým rozhodně není. Draghiho zpráva ve zkratce říká: problémy způsobené regulacemi a litím veřejných prostředků vyřeší víc regulací a víc veřejných prostředků.
4) Ano, Čína se "balíkuje" na evropském "grýndýlu", to však není argument pro "grýndýl" v této podobě ale proti.
Pavel Hanzl
10.1.2025 09:20 Reaguje na Emil NovákJak ale Čína získala takovou dominanci v OZE i elautech, když je to lití dotací tak neefektivní?
Čína už před desetiletími expandovala do Afriky a zajistila si tam zdroje surovin za gigantické státní peníze, potom za další giga dotace rozjela výrobu fv panelů i elaut. A výskledek vidíme.
Proč tohle neudělala EU?? To je kdo? Německo, Francie, Itálie?
Takový systém může rozjet pouze říše, ne národní stát. Timothy Snyder píše, že období národních států končí a začíná věk říší. A ty jsou na světě tři: USA, Čína a Evropa. Pokud se ale sjednotí, pokud ne, bude to Rusko.
Emil Novák
10.1.2025 09:33 Reaguje na Pavel Hanzl2) Čína získala dominanci hlavně díky tomu že má levnější pracovní sílu (Ujgurové pracují dokonce zadarmo), mnohem levnější energie, mnohem volnější regulace hlavně v oblasti životního prostředí atd.
3) Německo bývalo lídr ve výrobě fotovoltaických elektráren, prakticky celý ten průmysl ale z výše zmíněných důvodů utekl jinam, u větrných elektráren to pomalu nabírá podobnou trajektorii.
Pavel Hanzl
11.1.2025 09:20 Reaguje na Emil Novákad 2) Levnou prací nějak rozjeli začátek, ale klíč to dnes už není, skoro vše dělají roboti. Klíčem jsou ty suroviny, jak píšu výše a absolutně prasáckým přístupem k životnímu prostředí, kde devastují vše zcela bezohledně. A ještě ničí přírodu dalších zemí, třeba drancování amazonských i sibiřských pralesů.
Pavel Hanzl
11.1.2025 09:25 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
11.1.2025 10:11 Reaguje na Pavel HanzlZa to Green deal v EU je čím dál více závislý na té Číně.
Emil Novák
11.1.2025 16:04 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
11.1.2025 16:02 Reaguje na Pavel HanzlAd 2) Houby "skoro vše dělají roboti", to jsou zase jen vaše scestné dojmy, Hanzle. Suroviny jsou jen jeden z mnoha faktorů.
Zdenek Wenzel
10.1.2025 11:35Uženete si zdravotní problém, protože s blbostí se nedá soutěžit, natož vyhrát.
Pavel Hanzl
10.1.2025 18:51 Reaguje na Zdenek WenzelTady mám kopu oponentů i kritiků, někteří po mě dupou jak po hadovi. Paráda.
Miroslav Vinkler
10.1.2025 17:18EU průmysl zejména automobilky v krizi,
ceny energií několika násobně vyšší než v USA a Číně, firmy zavírají provozy anebo rovnou převádějí výrobu pryč z EU.
Zrovna dnes články o mařičích elektřiny, které budou v řádech MW dělat z elektřiny v době nadbytku z OZE teplo odváděné do ovzduší.
Podíl regulované složky,kdysi 30% se dnes blíží 50% a limitně má být až 63% z celkové ceny.
Gryndýl je stupidní zelenou slataninou, která ozebracuje společnost od Karpat po Pyreneje.
Výsledkem je tvrdý odpor společnosti proti neomarxistickym experimentům na lidech a příklon k tvrdé pravici, naposledy volby v Rakousku...a očekávaný debakl eurohujerů v ČR na podzim.
Pavel Hanzl
10.1.2025 19:03 Reaguje na Miroslav Vinkler"Gryndýl je stupidní zelenou slataninou, která ozebracuje společnost od Karpat po Pyreneje.
Výsledkem je tvrdý odpor společnosti proti neomarxistickym experimentům na lidech a příklon k tvrdé pravici, naposledy volby v Rakousku...a očekávaný debakl eurohujerů v ČR na podzim."
Ten cha cha "tvrdý odpor" se projevil tak, že byly v celé EU opět zvoleny do EU ty strany, které prosazují grýndýl a nic se revidovat nebude. Ten příklon k "tvrdé pravice" je otázka ilegální imigrace a hlavně ruských demagogií, ty nás drtí jen na Východě, bo východní hlupství. Jsem zavědavý na Rakousko, asi to tam dopadne jak v Itálii, když to vzala Meloniová.
Pavel Hanzl
10.1.2025 19:07 Reaguje na Miroslav Vinklers v
10.1.2025 19:15 Reaguje na Miroslav VinklerViktor Šedivý
10.1.2025 22:04A to skutečně je v populaci třicet procent mentálně zaostalých, kteří nechápou ani nejjednodušší počty?
Pavel Hanzl
11.1.2025 09:02 Reaguje na Viktor ŠedivýB) Tohle zdražení, které skutečně spustilo inflaci, bylo způsobeno plynovým útokem z Ruska. Putin nám dodával energie podcenou, aby u nás vytvořil závislost a rázovým zablokováním plynu nás chtěl rozvrátit. To se mu sice nepodařilo, ale jako druhému největšímu nepříteli (po USA) mám už nic zalevno dávat nebude.
C) Ta hysterie u 70% obyvatel je cíleně vyvolána dezolátními médii.
D) S žádným grýndýlem to nic společného nemá, mohutná výstavba OZE v normálních státech je velmi drahá, ale primárně vytváří energetickou nezávislost - bezpečnost. U nás se jen žvaní a kritizuje a za chvíli budeme čistí dovozci elektřiny. Pak můžete bečet.
Břetislav Machaček
11.1.2025 14:11pouze povzbuzujete plácat nehorázné nesmysly. Nemá totiž nad odpovědí čas přemýšlet a taky po sobě ani čist, co píše a výsledkem je něco, co hraničí
s výplodem chorého člověka. Hájit gryndýl v současné podobě už je pouhý
fanatismus bez reálného pohledu na současnou situaci.