https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/prumerna-rocni-teplota-ceske-republiky-prekonala-v-roce-2024-poprve-10-c
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průměrná roční teplota České republiky překonala v roce 2024 poprvé 10 °C

7.1.2025 11:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Průměrná roční teplota České republiky v roce 2024 dosáhla podle ČHMÚ rekordních 10,3 °C a poprvé překonala 10 °C. Předchozí rekord z roku 2023 byl překonán o celých 0,5 °C. Tento nárůst nelze považovat za anomálii, ale potvrzení dlouhodobého oteplování, které v ČR probíhá přibližně rychlostí 0,36 °C za dekádu, varují experti z organizace Fakta o klimatu. ČR se tak od roku 1961 oteplila o +2,3 °C.
 
Překročení hranice 10 °C je spíše symbolickým milníkem, nejde o žádnou magickou hranici. Podobně jako životní jubilea lidí, například při dosažení 50 let, také nedochází ke skokové změně. Důležitější než konkrétní číslo je dlouhodobý trend. Průměrná roční teplota České republiky se zvyšuje o 0,36 °C za dekádu. Oteplování je zřetelné a jeho důsledky se již dnes projevují v krajině a ekosystémech České republiky.

Trend z pohledu vlastního života popisuje Milan Vítek, mluvčí Fakt o klimatu: “Já jsem se narodil v roce 1982, a když jsem oslavil první narozeniny, poprvé překonala průměrná roční teplota ČR 8 °C. Těsně před mou maturitou, v roce 2000 padla hranice 9 °C. Dnes, když již sám mám děti, poprvé byla překonána hranice 10 °C. To je během 42 let obrovská změna.“

Zdroj | Fakta o klimatu

Dopady na krajinu a ekosystémy

„Krajina, kterou znali a se kterou měli zkušenost naši předci, se mění. Aktuálním příkladem, který je zřetelný, je úbytek sněhu. Teplejší atmosféra způsobuje, že srážky častěji přicházejí v podobě deště místo sněhu, sníh navíc rychleji taje a nezůstává na polích a jinde v krajině. Což také znamená, že na jaře, kdy příroda potřebuje dostatek vláhy z tání sněhu na jarní rozvoj, není vody dostatek,“ popisuje dopady změn na přírodu Ondráš Přibyla, ředitel Fakt o klimatu.

Dalším příkladem je kůrovcová kalamita. V 60. letech se v ČR běžně vyskytovala dvě rojení kůrovce za sezónu, dnes na jižní Moravě dochází ke čtyřem rojením ročně. Vyšší teploty způsobují větší stres pro smrkové lesy, které nejsou na tyto podmínky přizpůsobené. Kalamita, kterou nyní zažíváme, je z velké části důsledkem oteplování.

Navíc dochází i k „posunu klimatu“ ve smyslu nadmořské výšky. „Pokud vezmeme v úvahu, že s rostoucí nadmořskou výškou se běžně atmosféra ochlazuje, pak oteplení o dva stupně Celsia od 60. let odpovídá poklesu o 300 výškových metrů. Stromy, které rostly na vrcholcích Vysočiny v 900 metrech nad mořem, dnes žijí v podmínkách odpovídajících pouze 600 metrům. Pro ekosystémy je to zásadní změna,“ pokračuje Ondráš Přibyla.

Co s tím můžeme dělat?

Změna klimatu přináší nejen výzvy ale i příležitosti k adaptaci a ke zmírnění jejích dopadů. Česká republika má velký potenciál pro přizpůsobení krajiny změně klimatu a také především pro snižování emisí. V přepočtu na obyvatele má ČR jedny z nejvyšších emisí v EU, je to především kvůli vysokému podílu výroby elektřiny z uhlí. Česká republika má příležitost přejít na čisté zdroje energie, například zvyšovat podíl větrné, solární a jaderné energie.

Klíčová adaptační opatření zahrnují například revitalizaci mokřadů, změnu lesního hospodaření směrem k druhově pestřejším a odolnějším lesům či podporu efektivního hospodaření s vodou. V městském prostředí může pomoci zelená a modrá infrastruktura – více stromů, parků a vodních ploch, které ochlazují okolí a zlepšují kvalitu života.

„Každý stupeň, o který dokážeme globální oteplování omezit, znamená menší riziko pro přírodu i společnost. A na řešeních se může podílet každý – od odpovědných rozhodnutí jednotlivců až po politiky, nastavující systémové změny, které jsou pro řešení klíčové,“ dodává Přibyla.


reklama

 
Fakta o klimatu

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2025 11:48
Není to s těmi stromy na Vysočině (pravděpodobně má autor na mysli smrky) poněkud jinak? Tedy že kdysi mohly růst už v 600m, zatímco dnes sotva v 900m. GO bez dostatku srážek vysouší krajinu, přičemž smrk je na pravidelných srážkách extrémně závislý, zejména v monokultuře.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2025 11:59 Reaguje na Karel Zvářal
Omluva, zřejmě jsem to špatně pochopil, ale v těch 600m už většinou smrky padly/uschly (takže nejsou). Nadmořská výška u sm není rozhodující, on může prosperovat i v 200m, má-li dostatek vláhy.
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.1.2025 12:13
Správný je předposlední odstavec: pomoci přírodě adaptovat se na změnu (nikoli zafixovávat nevhodný stav). Je to norm. vývoj přírody po tisíciletí.

Kontroverzní je snižování CO2. Aby mělo smysl, muselo by být globální, nesmělo by přinášet více ekolog škod než přínosů (z odpadů, plastů, surovin) a nesmělo by být ekonomicky zničující (bez peněz nejde nic).
I při uhlíkové neutralitě se planeta bude oteplovat dál, jenom výrazně pomaleji.
Odpovědět
PE

Petr Elias

7.1.2025 12:30
Co je to zase za nesmysl! Vždyť se už několik let ochlazuje! :-)
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

7.1.2025 17:14
Je už opravdu směšné co tady píšou ti rádoby vedci. Je přece prokázané, přesto, že se snažíte přesvědčit všechny, že globální oteplování je způsobeno člověkem, není to pravda, možná zanedbatelně ale to je tak všechno.
Je potřeba jen trochu nahlédnout do pravěku co se dělo, jak nám to bylo prezentováno dříve, když ještě u moci nebyli fanatici. Procesy probíhající uvnitř zeměkoule jsou také nezanedbatelné nebo výzkumy ve vesmíru. Blábolíte jen to co se Vám právě hodí. Opravdu dlouhodobé pravdivé objevy jsou upozaďovány, protože z nich není žáden zisk. Granty jsou poskytovány
na zkoumání globálního oteplování ale zkutečná přičina se nehledá. Ta může být úplně jinde. Není to náhodou ta slavná evoluce zase se někam posouváme jen někdo se drží zuby nehty starých časů.
Odpovědět
PE

Petr Elias

7.1.2025 17:31 Reaguje na Alena Lyskova
Strašně blábolíte. :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.1.2025 09:38 Reaguje na Alena Lyskova
Přečtěte si preboga alespoň Zamouřila, ten to podává, to je slabikář s úplně základními informacemi. Odkaz mi nefunguje, ale najdete ho lehce. Taky tohle je taky základ, ale trochu děsivý.
https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/klima-vstupujeme-do-temneho-veku
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

11.1.2025 13:25 Reaguje na Pavel Hanzl
No a není to koho chleba jíš, toho píseň zpívej?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.1.2025 08:33 Reaguje na Slavomil Vinkler
NE. To je věda, vy pořád věříte dezolátům. Existují tisíce důkazů, že klimatologové ten systém pochopili a on se chová přibližně tak, jak předpovídají. Právě ropáci zpívají píseň ropné lobby, tam je to jasný.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.1.2025 10:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy věříte náboženství, které někomu nese.
https://www.osel.cz/13864-trendy-teplot-cr-a-klementina-1961-2024.html?#tema_280958
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.1.2025 09:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
A komu? Konkrétně prosím, kecy typu "oteplovací lobby" atd. mě nezajímají.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

7.1.2025 19:57
Takže nastala katastrofa. A čo tak sa pozrieť aj na trošku staršie záznamy, napríklad Klementínum: https://www.infoviz.cz/graphic.php?ID=308
Nezabudnite si odrátať UHI - tepelný efekt veľkomesta a zistíme, že pred 200 rokmi bolo v Čechách podobne teplo ako dnes. Len to nikomu nevadilo, asi mali ľudia iné starosti.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

7.1.2025 20:05
http://zmeny-klima.ic.cz/ledovce-a-klima/ledovce-1-dil/klementinum-1775-2010.htm

Alebo tu, chýba ešte podmorský výbuch Hunga Tonga a kopu vody v stratosfére, čo by mohlo byť posledné náhle zvýšenie teploty za rok 2024.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.1.2025 10:53 Reaguje na Vladimir Mertan
https://www.osel.cz/13864-trendy-teplot-cr-a-klementina-1961-2024.html?#tema_280958
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.1.2025 22:44
Ubohý guru z "faktu o klimatu" ať se vrátí do 4.třídy a naučí se nějaká fakta. Vždyť on je stejně chytrý jako hanzl a eliáš. Jakou hodnotu pak mají jeho ostatní "fakta"?
"Stromy... na vrcholcích Vysočiny v 900 metrech nad mořem, dnes žijí v podmínkách odpovídajících pouze 600 metrům...,“ ... Ondráš Přibyla."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.1.2025 09:48 Reaguje na Jarka O.
Tam je jasně chyba, nejvyšší vrchol Vysočiny je Javořice s výškou asi 880 metrů, asi tam měly být Jeseníky nebo jiné hory. Jen drobnost, ale vy nechápete nic důležitého, tak se otáčíte na ptákovinách, to je tu ale normální.
Odpovědět
VP

Vladimír Pelíšek

14.1.2025 20:19
Dobrý den, rád bych do diskuse o změně klimatu v ČR přispěl několika svými pozorováními. Již cca 40 let se zabývám pěstováním rostlin chladnější části subtropického pásma ve venkovních podmínkách jihovýchodní Moravy, kde žiji. Kromě toho také (amatérsky) už cca 35 let zaznamenávám teplotu. Rostlinám mého zájmu většinou zmrzá nadzemní část při teplotách okolo -10 st.C. Bez zimní ochrany tudíž u nás dříve nebyly pestovatelne. Jde například o fíkovníky, pistácie, palmy trachykarpy, olivovníky a další. Zatímco v 80. ci 90.letech minulého století každou dekádu byla nejnižší zimní teplota pod -10 st.C v mém regionu v 8-9 zimách, o dekádu později to bylo už jen 6 zim a tuto dekádu zatím jen 1 zima. Uvedené rostliny začínají být tedy bez větších problémů pestovatelne. Tato teplotní hranice je důležitá, protože i napr. na chorvatském pobřeží, kde tyto rostliny běžně rostou, se jednou za dekádu až dvě vyskytne pokles teploty na -8 až -9 st.C. K oteplování klimatu a posouvání vegetačních pásem tedy ve sledované době cca 40 let prokazatelně dochází, tato empirická pozorování to bezpečně dokládají. Smrk to má u nás s největší pravděpodobností pod 6. LVS spočítané, lesy se zcela jistě obmění (nárůst dubů včetně teplomilných, nahrazení smrku v nižších horách bukem a částečně jedlí, zahájení vysazování cedru aj.). Pozitivní přínosy pro zemědělství a lesnictví podle mého názoru převáží, klima ČR se přiblíží tomu, co jsme dříve znali z nížin a hor Balkánu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist