Česko pomáhá Ukrajině s úpravou legislativy na ochranu přírody

Všechny činnosti naplánované v projektu běží dle plánu. Zástupci chráněných území na Ukrajině, ukrajinského ministerstva pro ochranu životního prostředí a přírodní zdroje a novináři navštívili v loňském roce česká chráněná území, aby se seznámili s fungováním státní ochrany přírody v EU.
„Je skvělé vidět úzkou a produktivní spolupráci mezi Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a různými organizacemi na Ukrajině včetně ukrajinského ministerstva pro životní prostředí a přírodní zdroje, kterou se už během prvních měsíců projektu podařilo nastavit. Tento projekt pomáhá Ukrajině s vytvořením efektivní správy a řízení chráněných území začleněných do sítě Smaragd a se sdílením dobré praxe v ochraně přírody tak, aby druhová rozmanitost Ukrajiny mohla být chráněna pro příští generace,“ doplnila poradkyně Sylvie Barová z CINEA LIFE Programme během monitorovací mise v České republice minulý týden.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravuje v úzké spolupráci s ukrajinskou ochranářskou skupinou UNCG akci pro širokou veřejnost zaměřenou na sběr dat o výskytu druhů rostlin a živočichů. „Chceme zapojit lidi především na Ukrajině do sbírání informací o ukrajinské přírodě pomocí aplikace iNaturalist a probudit v nich zájem o přírodu. Nyní připravujeme webináře zaměřené na projekty občanské vědy a zajišťujeme validátory sebraných dat z české odborné veřejnosti," nastínil další plány Tomáš Růžička z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Realizováno v rámci projektu: Conservation of Natural Heritage for Life in Ukraine (101148569 — LIFE23-PRE-CZ-ConNaturLIFE Ukraine — LIFE-2023-PLP)reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Honza Honza
26.2.2025 19:09Ukrajina si musí uvědomit, že chce-li spolupracovat s EU, musí také něco pro to udělat. Sladit ochranu přírody s výrobou, sladit normy výroby - převážně zemědělskou, nikoli chrlit neekologické jedovaté levné výrobky, které zlikvidují naše zemědělství