https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/chmu-loni-vydal-nejvice-vystrah-v-historii-369.duvodem-byly-povodne-i-bourky
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ loni vydal nejvíce výstrah v historii - 369. Důvodem byly povodně i bouřky

30.3.2025 05:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
V roce 2024 vydal Český hydrometeorologický ústav 369 výstrah, což je nejvyšší počet v historii výstražné služby ČHMÚ. Z velké části se na tom podepsala zářijová povodňová situace, ale také velmi aktivní bouřková sezóna. Z celkových 369 bylo 192 výstrah předpovědních a 177 varovalo před bezprostředním výskytem nebezpečného jevu.
 
Z pohledu celé České republiky bylo 88,5 % meteorologických výstrah úspěšných nebo částečně úspěšných. Mezi neúspěšnými výstrahami převažovaly případy nepodchycených jevů (výstraha chyběla) nad falešnými poplachy. Nejvyšší úspěšnost měly výstrahy před maximálními teplotami a mrazem ve vegetačním období.

Ve všech krajích přesáhl podíl úspěšných a částečně úspěšných výstrah 80 %. U neúspěšných výstrah převažovaly na krajské úrovni falešné poplachy. Čtyřleté srovnání potvrzuje na celorepublikové úrovni tendenci k podhodnocování výstrah. Stabilně vysokou úspěšnost si udržují varování před maximálními teplotami a postupně se jejich úspěšnost ještě zvyšuje. Ve srovnání s roky 2023 a 2022 se celorepubliková úspěšnost výstrah v roce 2024 zvýšila, s rokem 2021 byla srovnatelná.

Také na počet povodňových výstrah byl rok 2024 velmi bohatý. Přispěla k tomu nejen extrémní povodeň v září, ale také častý výskyt povodňových stavů u zimních povodní z ledna a února. Souhrnně bylo 85 % povodňových výstrah roku 2024 vyhodnoceno jako úspěšné nebo částečně úspěšné, což je druhý nejlepší výsledek od roku 2007. Nejlépe byla zvládnuta zářijová povodeň, u které vysoký podíl výstrah s úplnou shodou mezi předpovídaným a pozorovaným stupněm povodňové aktivity byl doplněn mimořádně dlouhým předstihem mezi časem vydání výstrahy a výskytem povodňových stavů.


reklama

 
Pavlína Míčová
Vedoucí tiskového a informačního oddělení ČHMÚ.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

30.3.2025 10:03
Chybi mi k tomu predikce od vedcu z portalu Intersucho a z Globsecu
jak se budou vyvijet prumerne pocty vystrah CHMU v nasledujicich dekadach. Misto abychom se upekli ve svete oteplenem ke zniceni zlorecenym plynem CO_2 totiz nejspis bude hrozit unava a otupelost z prilis velkeho mnozstvi - vsudypritomnych v case a prostoru - varovani a vystrah :)
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

31.3.2025 10:30 Reaguje na Miloš Zahradník
Výstrahy mají svou metodiku a své limity, pokud je předpovězeno překročení těch limitů, výstraha se musí vydat. Viz https://www.chmi.cz/informace-a-sluzby/prezentace-a-vyuka/SIVS. Navíc musí navazovat na evropský systém Meteoalarm (https://www.meteoalarm.org/en/live/). Primárním odběratelem výstrah není veřejnost (i když všechny výstrahy jsou veřejné), ale integrovaný záchranný systém.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

31.3.2025 12:30 Reaguje na Ladislav Metelka
OK :)

Mimochodem, jak je to s metodikou mereni bourek? Me prijde,
ze v regionu ktery sleduji - Krkonose, Jizerky a jejich podhuri - bourky v poslednich letech nejak vymiraji. Ne ze by mi to tak vadilo, jde mi o tom zda existuji zaznamy mereni bourkove aktivity na prislusnem uzemi, ukazujici
nejake vyrazne zmeny v bourkove cinnosti poslednich let
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

31.3.2025 13:35 Reaguje na Miloš Zahradník
Záznamy existují, měří se už i jednotlivé výboje, jestli existuje nějaké zpracování, to nevím...
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

31.3.2025 18:09 Reaguje na Miloš Zahradník
Podobné pozorovania zaznamenal aj amatérsky meteorológ, ktorý monitoruje búrky v okolí Trenčína. Minulý rok vyjadril znepokojenie nad tým, že okrem búrky, ktorá spôsobila škody na festivale Pohoda, sa v trenčianskom regióne nevyskytli žiadne ďalšie výrazné búrky. Jeho záznamy poukazujú na klesajúci trend výskytu búrok, čo je trend, ktorý pozorujem aj ja. Samozrejme, hovorím výlučne o búrkach v okolí Trenčína
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist