Emise skleníkových plynů v Česku klesly poprvé od roku 1990 pod hranici 100 milionů tun CO2, meziročně o 15 % Aktualizováno
Česká republika v roce 2023 vypustila do atmosféry 99 miliónů tun emisí skleníkových plynů. Vyplývá to z národní inventarizace skleníkových plynů, jejíž předběžné výsledky Ministerstvo životního prostředí poslalo Evropské komisi. Poprvé od roku 1990 se tak celkové emise ČR dostaly pod hranici 100 miliónů tun ekvivalentu oxidu uhličitého. Oproti roku 2022 došlo k poklesu emisí o celých 15 %, což v absolutních číslech představuje snížení o 17,5 miliónů tun. Jedná se o největší pokles emisí od počátku 90. let 20. století.
„Oproti roku 2022 došlo k poklesu emisí o celých 15 %. To v absolutních číslech představuje snížení o 17,5 miliónů tun. Jedná se o největší pokles emisí od počátku 90. let 20. století, poprvé jsme se dostali pod hranici 100 miliónů tun. Teď musíme zajistit, aby se nejednalo pouze o přechodný výkyv, ale trvalý trend dekarbonizace energetiky a celého hospodářství, bez negativních dopadů na konkurenceschopnost a obyvatele. K tomu by mělo pomoct především pokračování úspěšně rozjetých dotačních programů a nová opatření k urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
V sektoru energetiky se emise meziročně snížily o sedm miliónů tun. V sektoru energetiky se emise meziročně snížily o sedm miliónů tun. Průmysl a stavebnictví k tomuto snížení přispělo třemi milióny tun a další dva milióny tun ušetřilo vytápění budov. Naopak o zhruba půl miliónu tun rostly emise v sektoru dopravy, které se zvyšovaly i v předchozích letech, s krátkou přestávkou v období pandemie COVID19.
V neposlední řadě se významně zlepšila emisní bilance české krajiny. Ta se v posledních několika letech potýkala s důsledky rozsáhlé kůrovcové kalamity, se kterou byly spojené významné emise skleníkových plynů z lesních porostů. Ještě v roce 2022 byl sektor využívání krajiny a lesnictví zdrojem 1,5 miliónů tun emisí, ale v roce 2023 již opět pohltil a ve formě uhlíku uložil 3,5 miliónu tun emisí.
Emise za zařízení zahrnutá do systému emisního obchodování (EU ETS) se meziročně snížily o více než 10 miliónů tun a celkově o 43 % oproti roku 2005. Zároveň však došlo k největšímu zaznamenanému poklesu v odvětvích spadajících pod nařízení o sdílení úsilí v sektorech mimo EU ETS, kde došlo k meziročnímu snížení emisí o více než 7 %, tedy přibližně o 4,7 miliónů tun.
Od roku 1990 se tak již emise snížily o 47 % a ČR je na dobré cestě k dosažení cíle snížení emisí o nejméně 55 % do roku 2030, který je v souladu s evropskými cíli zelené transformace. Na úrovni EU se emise podle Evropské komise v roce 2023 snížily ve srovnání s rokem 2022 o 8,3 % a celkově o 37 % oproti roku 1990.
Na modernizaci ekonomiky a zejména energetiky může Česko do roku 2030 čerpat až 1,2 bilionů korun z evropských zdrojů. To znamená investice do snížení účtů domácností a firem za energie a závislosti ČR na dovozu fosilních paliv, posílení energetické bezpečnosti, ale i nová pracovní místa v modernizovaném průmyslu.
Příkladem úspěšného financování ochrany životního prostředí je program Nová zelená úsporám, který pomáhá s úsporami energií díky zateplení nebo výměně zdroje tepla v kombinaci se zvýhodněným úvěrem. „Jen za naší vlády se podařilo podpořit více než 335 tisíc žádostí v programu Nová zelená úsporám pro rodinné i bytové domy a 150 tisíc fotovoltaik na domech,“ dodává ministr Hladík.
reklama
Veronika KrejčíAutorka je tisková mluvčí ministerstva životního prostředí.
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
otázka za deset bludišťáků je, jestli Tykač zavře na Jaře Počerady a Chvaletice.
Což je v číslech 4.7 mil tun CO2
a 3.7 mil. tun CO2
Odpovědět
Nezavře. Bude kličkovat a čekat na novou vládu, která mu dá masivní dotace. O nic jiného mu nejde.
Odpovědět
je lepší si počkat... i kdyby přišla nová vláda, vše bude mít setrvačnost a je otázka co dokáže ovlivnit.
Odpovědět
No a co když je zavře. Snížíme spotřebu elektřiny nebo ji dovezeme a o kolik se CO2 se reálně sníží? Ono se obchoduje jen s čisou elektřinou, určitě ne.
Máte pravdu, pro národní inventarizaci skleníkových plynů to bude snížení 4,7mil.tun
Odpovědět
Zavřený těžký průmysl a mírné zimy nám zajistí splnění těchto cílů.
Odpovědět
"Teď musíme zajistit, aby se nejednalo pouze o přechodný výkyv, ale trvalý trend dekarbonizace energetiky a celého hospodářství, bez negativních dopadů na konkurenceschopnost a obyvatele." takže jak si takhle trvale držíme tu konkurenceschopnost tak dle Eurostatem zveřejněných údajů v září 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 2,4 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 7,3 %). Výkon německého průmyslu se snížil o 4,5 % Česká průmyslová produkce v roce 2024 dosahovala 97,5% úrovně roku 2021. Čili tu máme pěkný "záporný růst". Lidově se tomu říká, že to vedeme od desíti k pěti.
Odpovědět
Pokud by někdo chtěl i čerstvější údaje tak v listopadu 2024 Průmyslová produkce prohloubila meziroční reálný pokles na 2,7 %, když zpracovatelský průmysl zrychlil pokles na 3,1 % čili trend je jednoznačně pozitivní a naší konkurenceschopnosti se daří výtečně.
Odpovědět
by spíš zajímalo, kdy začneme dekarbonizovat spotřebu obyvatel, tedy nakupovat méně, spotřebovávat méně.
Konkurenceschopnost s dekarbonizací v segmentu stále vzrůstající výroby-spotřeby úplně nefunguje.
To je stejné jako by jste řekl, zrušme globalizaci, vrátíme se z obchodních center do malých obchůdků. Zase bude deset pekařů ve městě ne jedno obří obchodní centrum.
Myslet si, že tohle nastane asi není úplně jasné.
Místo toho se vytváří hloupá hesla jako uhlíková neutralita, aby se nadále mohla nafukovat obří obchodní centra a výroba jela dál.
Odpovědět
Jako že se někdo úmyslně rozhodne pro život poustevníka? Proč by to dělal, když celá historie lidstva ukazuje, že s rozvojem využíváme více energie a více zdrojů.
A historie opět ukazuje, že zdrojů máme neomezeně. To, co dříve nenašlo uplatnění, se časem využilo jako skvělá surovina.
Díky rozvoji znalostí nacházíme právě tyto nové zdroje o kterých jsme dříve nevěděli.
Samozřejmě pokud se rozhodneme pro "nerůst", tak skončíme jako opičky, které jsou hříčkou přírodních sil - urodí se - máme dost banánů, neurodí se - máme hladomor.
Odpovědět
nevím proč? za komunistů se sice čoudilo všude uhlím ale výroba byla podstatně nižší a přesto jsme dokázali celkem slušně žít.
V obchodě jste koupili rohlík, housku, chleba a nějakou plněnou sladkou roládu a dokázali jsme fungovat.
Centrálně plánovaná výroba dokáže ušetřit podstatné více zdrojů, než je to v kapitalismu, protože nemusela jet na kvantitu a mohla si dovolit i kvalitu.
Rozvoj znalostí je cesta do pekel....nepotřebujeme deset milionů vysokoškoláků, který v podstatě nic nebudou umět.
Ono umět, je o tom, že těma " svýma pazourama" to umíte i zrealizovat.
Naše školství je jen o teorii. Když něco umíte, tak to také znáte dokážete zrealizovat.
Vždy jsou zdroje omezené a je jedno o co se jedná.
Odpovědět
V odkaze najdete důvod, proč je vývoj zapotřebí. Otevřou se nové obzory a problém, který neměl řešení, se najednou vyřeší automaticky:
https://www.idnes.cz/xman/styl/kone-drozka-londyn-new-york-hnuj-doprava.A181119_142030_xman-styl_fro
Odpovědět
nevím, kolik jste toho zažil ale za komunistů auto ani po dvaceti letech nekorodovalo.
dnešní doba falešnosti a technologiké modle opravdu není všeobjímající řešení.
Společnost se stává mentálně línou, tyhle technologie fungují na dotazech, takže pokud to nemáte v hlavě, tak to nikde jinde nenajdete.
Ta lenost se projevuje i fyzicky, jako je třeba obezita či srdeční selhání, deprivace.
Digitalizace nás zničí.
Odpovědět
Tak to ani náhodou. Naši komunisti nepoznali technológiu ochrany karosérie zinkovaním resp. bolo pre nich veľmi drahé, používalo sa hlavne fosfátovanie a autá hrdzaveli jedna radosť. Druhá vec bola, že sa všetko opravovalo, napríklad hrdzavý podbeh podlaha, blatník, všetko sa vyvarilo a autá naozaj slúžili 30 rokov. Tým že sa tak nesledovali emisie bolo možné autá používať dlho. Navyše nové auto bolo velmi drahé a opravy zase relatívne lacné.
Odpovědět
"nevím, kolik jste toho zažil ale za komunistů auto ani po dvaceti letech nekorodovalo."
To máte recht, moje škodárna nikdy nekorodovala, ale vždycky zrezivěla totálně liška i přes to, že jsem impregnoval podlahu, blatníky atd. Dveře se vyvařovaly a jediné, co nerezivělo, byla většinou střecha. Nejhorší byla Š100-110.
Odpovědět
A to ještě po cca. 100 tis. km se musely řešit pístní kroužky a po dalších nový blok.
Odpovědět
Tolik jsem s žádným krámem nenajezdil, kupoval jsem těžké ojetiny, na nové jsem neměl.
Odpovědět
Táta měl žigulíka cca 20 let a nekorodoval, protože ho každý 2-3 hodil do kolíbky, očistil spodek a kvalitně ho natřel + vystříkal čímsi dutiny.
Odpovědět
Zmanipulovat IA je z globálního hlediska jednoduché a bude použita k mocenským ambicím polarizovaného světa.
Odpovědět
Národní inventarizace skleníkových plynů nám řekla ,že jsme snížili CO2, meziročně o 15%. Když jsme snížili o 15% tak to před rokem jsme vypouštěli 115mil. tun CO2 ? Ministr neví zdali je to přechodné nebo trvalé, tedy neví proč.
Podivnému vysvětlení poklesu . Pokud byl pokles, museli jsme méně uhlíku spálit. Proč nám jasně neřeknou kde jsme méně pálili a co.
Nebo jen odborníci změnili metodu výpočtu vypouštěného CO2 ,nebo jsme nějaký CO2 úspěšně prodali.
Odpovědět
Mě se zdá, že článek to snížení popisuje. -7mio tun energetika, -1mio doprava, -5mio t/CO2 krajina (= biomasa lesů, organika v půdě, další zeleň...).
Odpovědět
Tak to jsem přehlédl, nicméně nic nevysvětlují a to pohlcování uhlíku krajinou ať do toho vůbec nemotají,stejně si to vycucali z prstu. My když chceme snižovat musíme méně uhlíku spalovat , jiná cesta není. 6ádné trvalé ukládání uhlíku v krajině neexistuje . Může ho tam bý trochu více nebo méně ,ale žádná ložiska uhlíku se nikde nevytváří,ani množství C v půdě trvale nestoupá.
Která elektrárna je ta vzorná, co snížila vypouštění a proč.
Odpovědět
Sice nejsem umělá inteligence ani Vaše maminka ale vloni třeba majitel zavřel (nechal zkrachovat) huť Liberty v Ostravě, výrobu omezily poměrně významné chemičky nebo sklárny. Řada energeticky náročných provozů omezuje výrobu a nebo se rovnou stěhuje do USA či do Turecka za levnějšími energiemi. On ten jásot o poklesu CO2 by byl výrazně menší pokud by zachycoval transfery takových provozů mimo ČR a EU. Upřímně při současné ceně emisní povolenky se prostě vyplatí ocel, sklo, umělá hnojiva, plastový granulát nebo cement do EU dovážet odkudkoliv.
Odpovědět
Krásná statistika. Ale pro zajímavost by chtělo vysvětlit čím že se ušetřily ty mil. tun CO2. Např. v průmyslu co se událo, nebo v energetice co se zavřelo, zplynofikovalo, odsířilo. 7 mil. tun není málo jak se k těm číslům dospělo? Jak se počítá snížení CO2 v dopravě? Jezdí méně aut, nebo se najezdilo méně km. Na denních všude přítomných kolonách a městských zácpách, přeplněné D1.... to nevypadá na změnu k lepšímu, spíše naopak.???? Jak se promítá CO2 vyprodukované na výrobu zboží a služeb v jiném státě a následně dovezené ke spotřebě do ČR?
Odpovědět
V roce 90 ještě většinou jely bolševické fabriky, které čadily ozrutánsky a které následně zbankrotovaly.
Odpovědět
Píšu výše. Jen huť Liberty se spojenými provozy ještě v roce 2020 "produkovala" 2,34mil tun CO2. Na konci roku 2023 se podnik propracoval k úpadku. V roce 2024 a i dnes se tak její "příspěvek" limitně blíží nule a její produkci nahrazují ocelárny v zemích mimo EU a dosah Greendealu. Stejně bychom mohli mluvit o "útlumu" výroby umělých hnojiv, cementu, plastového granulátu atp.
Odpovědět
Já bych se z toho neradoval, v roce 2026 začíná platnost CBAM, tj.EU začne vybírat povolenky za CO2 z dováženého železa a pod. Čeká nás masivní zdražení.
Odpovědět
To, že omezila svůj provoz huť Liberty a nárazově ovlivnila produkci CO2 v tom roce přece není parametr pro jásání, nebo dokonce nějaké dlouhodobé a chtěné nebo plánované "zásluhy" v OŽP. To je přece zcela nahodilá souhra okolností... A navíc tisíce zaměstnanců přišli o práci. Je to stejné jako když stát uzavře na rok třeba úplně D1 a bude příští rok jásat nad snížením emisí z dopravy.
Odpovědět
Já vůbec nejásám. Ta ocel se vyrobí jinde (a na stejné planetě). My z toho budeme mít zdražení oceli, pokles ekonomického výkonu... Místní ztratili práci. A rozhodně nejde o "nahodilou souhru okolností". Evropské hutě zabily emisní povolenky, ekologické limity (odprášení) a tlak na růst mzdové úrovně (brutální zdanění lidské práce), BOZP, povinné přestávky, účtování dovolené po hodinách a milion dalších byrokratických povinností, na které v Číně, Indii nebo v Turecku všichni ... no budu slušný a řeknu že to pro ně není zásadní.
Odpovědět
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/snemovna-podporila-navrh-na-rychlejsi-vystavbu-paroplynovych-elektraren
Energetika jde z úzkých do tenkých, návrh podpořilo i ANO a SPD.
Odpovědět
|
|