FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost

Kurzy chtějí přispět k posunu audiovizuálního sektoru směrem k větší environmentální udržitelnosti – od vývoje přes natáčení až po distribuci a komunikaci. Zároveň nabízejí unikátní příležitost získat prestižní mikrocertifikáty uznávané v mezinárodním měřítku. Kurzy budou v rámci pilotního ročníku nabízeny zcela bezplatně. Výuka proběhne od října do prosince 2025.
Podzimní kurzy celoživotního vzdělávání na FAMU povedou osobnosti, které ve své odborné, umělecké i aktivistické práci dlouhodobě propojují audiovizi s tématy environmentální udržitelnosti, etiky a společenské změny.
Green Filming Consultant a spoluzakladatel platformy Planet A Colletive Adam Karásek se intenzivně věnuje ekologické přeměně audiovizuálního průmyslu. Zaměřuje se na systémová řešení udržitelného natáčení, spolupracuje s televizemi i produkcemi, pořádá workshopy a konzultuje strategie zelené produkce.
Režisérka, etnozooložka, kurátorka a esejistka Hana Nováková povede kurz zaměřený na přesah environmentálních narativů do veřejného prostoru, médií i kulturní politiky.
Další kurz povede manažerka platformy Greenfilming.cz Michaela Rýgrová, producentka s bohatou zkušeností z filmových projektů v ČR i v zahraničí. Udržitelnou produkci aplikuje ve své praxi systematicky a nabízí praktické know-how o zavádění ekologických postupů v každodenním provozu produkce.
Režisérka, výzkumnice a „sociální chirurgyně“ Andrea Culková nabídne hned dva kurzy. Pracuje jako dokumentaristka, scénáristka a pedagožka, patří mezi průkopnice klimatického storytellingu ve střední Evropě. Její kurzy se zaměřují nejen na praktické aspekty zelené produkce, ale i na tvorbu environmentálně citlivého obsahu s důrazem na etiku sdělení a dopad na publikum.
Termín podání přihlášek je od 1. července do 17. srpna 2025.
Nové předměty na FAMU
Současně s otevřením celoživotního vzdělávání zavádí FAMU také nové pregraduální předměty zaměřené na environmentální udržitelnost a společenskou odpovědnost v umělecké praxi. Nabídka reaguje na rostoucí poptávku po tématech jako klimatická krize, etika práce či vztah k prostředí, ve kterém umění vzniká. Cílem nových předmětů je ukázat, že udržitelnost není v rozporu s uměleckou vizí – naopak, může být jejím zdrojem.
„FAMU tak může přispět k rozvoji audiovize ve směrech ohleduplných k životnímu prostředí a zároveň odpovědět na poptávku studujících, pro které je environmentálně vnímavé chování samozřejmostí, ale chtějí nabrat víc konkrétních vědomostí i dovedností,” říká Andrea Slováková, garantka předmětu Udržitelné instituce a festivaly.
Studenti a studentky FAMU a AMU budou mít od nového akademického roku možnost zapisovat si předměty, které reflektují environmentální a etická témata ve filmové tvorbě a kulturním provozu. Mezi nimi je kurz Klimatické vyprávění pro všechny vedený dokumentaristkou Andreou Culkovou, či Udržitelná produkce audiovizuálních děl s producentkou Michaelou Rýgrovou. Etickému marketingu a environmentální komunikaci se věnuje kurz Jakuba Kordy. Andrea Slováková nabídne předmět Udržitelné instituce a festivaly, zatímco Hranice spolupráce s neziskovým sektorem povedou Tereza Reichová a Viola Ježková. Mezifakultní přesahy a spolupráci napříč obory podpoří cyklus Mezifakultní setkávání I a II s Terezou Reichovou a Hanou Malaníkovou.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jaroslav Řezáč
4.7.2025 05:44smějící se bestie
4.7.2025 06:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Šimon Špidla
6.7.2025 11:21 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJe známa věc, že Češi jsou národ znalců se širokým záběrem. Na Ekolistu se tak člověk může něco dozvědět i o vzdělávání ve filmovém oboru.
vaber
5.7.2025 10:22Udržitelnost nikoho nezajímá, přežijí jen hrdinove a ostatní nejsou důležití. Kdo asi přežije v realitě, možná nikdo. Udržitelnost ,díky rozpínání a množení lidí je nemožná. Tomu rozpínání a množení lidí se říká rozvoj a všichni se o rozvoj usilovně snaží.