https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/famu-otevira-nove-kurzy-a-predmety-zamerene-na-udrzitelnost
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost

4.7.2025 04:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
 
Program cílí na profesionálky a profesionály v oblasti filmu, členy festivalových a neziskových týmů i další zájemce a zájemkyně, kteří chtějí do své praxe integrovat principy ekologické odpovědnosti.

Kurzy chtějí přispět k posunu audiovizuálního sektoru směrem k větší environmentální udržitelnosti – od vývoje přes natáčení až po distribuci a komunikaci. Zároveň nabízejí unikátní příležitost získat prestižní mikrocertifikáty uznávané v mezinárodním měřítku. Kurzy budou v rámci pilotního ročníku nabízeny zcela bezplatně. Výuka proběhne od října do prosince 2025.

Podzimní kurzy celoživotního vzdělávání na FAMU povedou osobnosti, které ve své odborné, umělecké i aktivistické práci dlouhodobě propojují audiovizi s tématy environmentální udržitelnosti, etiky a společenské změny.

Green Filming Consultant a spoluzakladatel platformy Planet A Colletive Adam Karásek se intenzivně věnuje ekologické přeměně audiovizuálního průmyslu. Zaměřuje se na systémová řešení udržitelného natáčení, spolupracuje s televizemi i produkcemi, pořádá workshopy a konzultuje strategie zelené produkce.

Režisérka, etnozooložka, kurátorka a esejistka Hana Nováková povede kurz zaměřený na přesah environmentálních narativů do veřejného prostoru, médií i kulturní politiky.

Další kurz povede manažerka platformy Greenfilming.cz Michaela Rýgrová, producentka s bohatou zkušeností z filmových projektů v ČR i v zahraničí. Udržitelnou produkci aplikuje ve své praxi systematicky a nabízí praktické know-how o zavádění ekologických postupů v každodenním provozu produkce.

Režisérka, výzkumnice a „sociální chirurgyně“ Andrea Culková nabídne hned dva kurzy. Pracuje jako dokumentaristka, scénáristka a pedagožka, patří mezi průkopnice klimatického storytellingu ve střední Evropě. Její kurzy se zaměřují nejen na praktické aspekty zelené produkce, ale i na tvorbu environmentálně citlivého obsahu s důrazem na etiku sdělení a dopad na publikum.

Termín podání přihlášek je od 1. července do 17. srpna 2025.

Nové předměty na FAMU

Současně s otevřením celoživotního vzdělávání zavádí FAMU také nové pregraduální předměty zaměřené na environmentální udržitelnost a společenskou odpovědnost v umělecké praxi. Nabídka reaguje na rostoucí poptávku po tématech jako klimatická krize, etika práce či vztah k prostředí, ve kterém umění vzniká. Cílem nových předmětů je ukázat, že udržitelnost není v rozporu s uměleckou vizí – naopak, může být jejím zdrojem.

„FAMU tak může přispět k rozvoji audiovize ve směrech ohleduplných k životnímu prostředí a zároveň odpovědět na poptávku studujících, pro které je environmentálně vnímavé chování samozřejmostí, ale chtějí nabrat víc konkrétních vědomostí i dovedností,” říká Andrea Slováková, garantka předmětu Udržitelné instituce a festivaly.

Studenti a studentky FAMU a AMU budou mít od nového akademického roku možnost zapisovat si předměty, které reflektují environmentální a etická témata ve filmové tvorbě a kulturním provozu. Mezi nimi je kurz Klimatické vyprávění pro všechny vedený dokumentaristkou Andreou Culkovou, či Udržitelná produkce audiovizuálních děl s producentkou Michaelou Rýgrovou. Etickému marketingu a environmentální komunikaci se věnuje kurz Jakuba Kordy. Andrea Slováková nabídne předmět Udržitelné instituce a festivaly, zatímco Hranice spolupráce s neziskovým sektorem povedou Tereza Reichová a Viola Ježková. Mezifakultní přesahy a spolupráci napříč obory podpoří cyklus Mezifakultní setkávání I a II s Terezou Reichovou a Hanou Malaníkovou.


reklama

Klaudie Osičková
Autorka je pracovnicí FAMU.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

4.7.2025 05:44
největší dar duševní ekologii by bylo to, kdyby FAMU bylo zrušeno bez náhrady.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.7.2025 06:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Stačilo by, kdyby začalo opět fungovat tak, jak tomu bylo do doby, než po " sametu " začali študenti vyhazovat svoje profesory - V. Chytilovou, J. Menzela a další.
Odpovědět
Šimon Špidla

Šimon Špidla

6.7.2025 11:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To by mě zajímalo proč. FAMU je mezinárodně uznávaná instituce.

Je známa věc, že Češi jsou národ znalců se širokým záběrem. Na Ekolistu se tak člověk může něco dozvědět i o vzdělávání ve filmovém oboru.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.7.2025 19:48
Škoda, že nezavedou výuku něčeho užitečného.
Odpovědět
va

vaber

5.7.2025 10:22
Hlavně by měli vzít na kurzy to imperium co je v Hollywoodu. Tam stále něco ničí ,hoří, střílí lidi , perou se a mlátí jeden druhého a davy jásají, jak je to pěkný film.
Udržitelnost nikoho nezajímá, přežijí jen hrdinove a ostatní nejsou důležití. Kdo asi přežije v realitě, možná nikdo. Udržitelnost ,díky rozpínání a množení lidí je nemožná. Tomu rozpínání a množení lidí se říká rozvoj a všichni se o rozvoj usilovně snaží.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist