https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/vysla-predbezna-zprava-o-kvalite-ovzdusi-za-rok-2024
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyšla předběžná zpráva o kvalitě ovzduší za rok 2024

24.1.2025 05:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Jasper Graetsch / unsplash.com
Rok 2024 byl z hlediska kvality ovzduší vyhovující. Prodloužil tak období od roku 2020, kdy lze konstatovat, že koncentrace látek znečišťujících ovzduší byly výrazně nižší než v předchozím období.
 
U některých látek (suspendované částice PM10 a PM2,5 a oxid uhelnatý (CO) se však oproti historickým minimům v roce 2023 koncentrace mírně zvýšily a v roce 2024 dosáhly druhých nejnižších hodnot.

Koncentrace oxidu dusičitého (NO2) opět nepatrně klesly a dosáhly v roce 2024 nejnižších hodnot jak za hodnocené období 2014–2024, tak za celou historii měření. U koncentrací oxidu siřičitého (SO2) došlo v roce 2024 k navýšení celorepublikového průměru koncentrací, což bylo způsobeno vyššími koncentracemi v Ústeckém kraji. Koncentrace přízemního ozonu (O3) v roce 2024 byly v rámci jedenáctiletého období 2014–2024 páté nejnižší.

V roce 2024 splnily všechny hodnocené znečišťující látky, s výjimkou přízemního O3, imisní limity podle současné platné legislativy. Imisní limit přízemního O3 byl překročen na 10 % stanic, tj. na 7 z 68 stanic.

K překročení současných imisních limitů suspendovaných částic PM10 a PM2,5 nedošlo podruhé v řadě, k překročení současných imisních limitů pro NO2, SO2 a CO nedochází již řadu let.

K relativně dobré kvalitě ovzduší v ČR v roce 2024, s výjimkou přízemního O3, přispěly zejména nižší koncentrace látek znečišťujících ovzduší během některých měsíců zimního období. Zejména v únoru převažovaly z pohledu kvality ovzduší příznivé meteorologické podmínky, jako byly zlepšené rozptylové podmínky, mimořádně nadnormální teploty a nadnormální srážky.

Na dlouhodobém zlepšování kvality ovzduší se podílejí průběžně realizovaná opatření. Jedná se například o výměnu kotlů v domácnostech, opatření na významných zdrojích emisí nebo o obnovu vozového parku. Nezanedbatelný lokální vliv na snížení koncentrací suspendovaných částic PM10 a PM2,5 i dalších látek v části Ostravska mělo odstavení významné části průmyslových zdrojů v areálu společnosti Liberty Ostrava, a. s.

V grafu je znázorněn vývoj následujících imisních charakteristik (vyjádřeno jako relativní změna průměrné koncentrace pro všechny stanice oproti roku 2014)
V grafu je znázorněn vývoj následujících imisních charakteristik (vyjádřeno jako relativní změna průměrné koncentrace pro všechny stanice oproti roku 2014)
Zdroj | Český hydrometeorologický ústav

Zastavení provozu hutní prvovýroby v podniku společnosti Liberty Ostrava, a. s. způsobilo významný pokles průmyslových emisí tuhých znečišťujících látek do ovzduší. Jednalo se především o důsledek zastavení provozu koksovny v září 2023 a aglomerace a ocelárny v prosinci 2023.

Změny ve společnosti Liberty Ostrava, a. s. měly na kvalitu ovzduší prokazatelně významný vliv. Zatímco v minulosti byla úroveň znečištění suspendovanými částicemi v městském obvodu Radvanice a Bartovice dlouhodobě nejvyšší v rámci Ostravy a patřila k nejvyšším v celé České republice, po zastavení provozu hutní prvovýroby zde byly naměřeny stejné nebo dokonce nižší koncentrace PM10 než na většině území města.

Kvalita ovzduší byla v roce 2024 příznivá z hlediska aktuálně hodnocených látek (PM10, PM2,5, NO2, SO2, a CO) vyjma přízemního O3. Je však třeba připomenout, že zatím nebyla vyhodnocena data všech znečišťujících látek. V dubnu bude zveřejněna II. část této předběžné zprávy, v rámci které budou hodnoceny celorepublikové koncentrace látek, které jsou zjišťovány manuálními metodami. Jedná se především o benzo[a]pyren, u kterého lze, stejně jako v minulých letech, předpokládat překročení ročního imisního limitu na řadě lokalit.

Zároveň je také důležité zdůraznit, že v roce 2024 byla přijata revidovaná směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/2881 o kvalitě vnějšího ovzduší a čistším ovzduší pro Evropu. Cílem této revize je od roku 2030 progresivně zpřísňovat imisní limity v souladu s vědeckými poznatky a nejnovějšími doporučeními Světové zdravotnické organizace.

V roce 2024 bylo vyhlášeno 18 smogových situací a jedna regulace kvůli vysokým koncentracím PM10 v celkové délce 821 h (34,2 dní) a tři smogové situace kvůli vysokým koncentracím přízemního O3 v celkové délce 15 h (0,6 dní). Smogová situace na přelomu března a dubna byla vyhlášena z důvodu výrazného navýšení koncentrací PM10 při přechodu saharského písečného prachu přes ČR.

Epizoda přechodu saharského písečného prachu přes území České republiky na přelomu března a dubna 2024 přinesla nejvýraznější zhoršení kvality ovzduší v důsledku tohoto jevu v novodobé historii měření kvality ovzduší na našem území. Hodnoty koncentrací částic PM byly plošně velmi výrazně zvýšené prakticky ve všech krajích a téměř na celém území vyústily až ve vyhlášení smogové situace z důvodu překročení prahové hodnoty na více než polovině reprezentativních stanic v jednotlivých krajích.

Plná verze předběžné zprávy je ke stažení na webových stránkách ČHMI.


reklama

 
Český hydrometeorologický ústav

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

24.1.2025 07:49
Na přednášce AVČR jsem viděl nádhernou přírodu Altaje. Bez lidí, Ptáci co u nás vyhynuli, Kytky, zvířata. Bez průmyslu, nikdenikdo, semtam nějaký pastevec se stádem. Ale dožití v Evropě je tak asi 80 a tam si 60. Ale skutečně nikde nikdo.
Odpovědět
Walter Bitterlich

Walter Bitterlich

24.1.2025 08:25
Něco na tom článku bude. Zaznamenal jsem výskyt lišejníku provazovky, v jedné lokalitě na hranici středních Čech a vysočiny. O těchto organismem je známo,že jsou velmi citlivé na čistotu ovzduší, proto se vyskytují u nás spíše v horských oblastech. To jsou skvělé zprávy. Je fajn se dočíst v dnešním světě něco pozitivního.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.1.2025 08:29 Reaguje na Walter Bitterlich
Ano, viděl jsem foto z Altaje, provazovka na stromech, různobatrevné na kamenech. Ale to dožití.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist