https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/24-sumavskych-spolku-chceme-divocinu-v-prirode-ne-v-zakonech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

24 šumavských spolků: Chceme divočinu v přírodě, ne v zákonech

20.2.2017
V tom, že budou rozlehlá území národního parku ponechána působení samotné přírody, vidí spolky nejúčinnější řešení pro turistické využití a tím i pro ekonomický rozvoj regionu
V tom, že budou rozlehlá území národního parku ponechána působení samotné přírody, vidí spolky nejúčinnější řešení pro turistické využití a tím i pro ekonomický rozvoj regionu
Kůrovcová gradace již odezněla, ale pro omezení ochrany přírody v šumavském národním parku se našly jiné důvody.
 

Tím asi nejčastěji zaznívajícím je kvalita života místních obyvatel. Právě teď se o tento argument opírají zastánci senátního návrhu zákona o ochraně přírody, který znatelně snižuje úroveň ochrany přírody v národních parcích a o němž budou v úterý (21. 2.) hlasovat poslanci.

Na skutečnost, že je to názor lichý, poukazují starostové některých šumavských obcí a také dva tucty místních spolků svými dopisy poslancům.

V tom, že budou rozlehlá území národního parku ponechána působení samotné přírody, vidí nejúčinnější řešení pro turistické využití a tím i pro ekonomický rozvoj regionu, což potvrzují dlouhodobé zkušenosti jak z české, tak i z německé strany.

Poukazují i na to, že snahy o omezení ochrany přírody pramení častěji z vidiny snadného zisku z rozprodávání doposud chráněných lesů a pozemků, než z obavy o blaho místních obyvatel.

Dnes ve stejném duchu žádáme poslance, aby schválili novelu zákona 114/92 předloženou ministerstvem životního prostředí. Ta totiž na rozdíl od verze předložené Senátem směřuje k ochraně přírody a krajiny, jak název zákona deklaruje
Dnes ve stejném duchu žádáme poslance, aby schválili novelu zákona 114/92 předloženou ministerstvem životního prostředí. Ta totiž na rozdíl od verze předložené Senátem směřuje k ochraně přírody a krajiny, jak název zákona deklaruje

Před více než 85 lety uvedl Josef Váchal v knize Šumava umírající a romantická, jednom z nejcennějších uměleckých děl vážících se k Šumavě, tuto glosu: „Co však nejnerozumnějším činem lidským zůstává, je zasahování do vlastní činnosti přírodní tam, kde živelná dění, málo posud a částečně jen člověkem ovládaná, samy prospěšný na konec stav zemi vytvářejí, třeba s počátku působení jich zhoubným býti se zdálo."

Dnes ve stejném duchu žádáme poslance, aby schválili novelu zákona 114/92 předloženou ministerstvem životního prostředí. Ta totiž na rozdíl od verze předložené Senátem směřuje k ochraně přírody a krajiny, jak název zákona deklaruje.

Věříme, že díky tomu bude ke stoletému výročí vydání Šumavy umírající a romantické disponovat Šumava rozsáhlým územím panenské přírody.", řekl Tomáš Hauser, předseda spolku Zázemí, který dopis také podepsal.

Jiří Včelák, předseda spolku Šumava domovem, který dopis také signoval, komentuje situaci takto: „Víme, že právě příroda ve své přirozené podobě je to, co činí náš kraj výjimečným, co nám přináší vnitřní i vnější bohatství."

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,
obracíme se na Vás jako obyvatelé Šumavy kvůli blížícímu se hlasování o novele zákona 114, který na dlouhou dobu významně ovlivní naše životy.
Často od zastánců senátního návrhu slýcháte, že je v legislativě národních parků potřeba přenést důraz z ochrany přírody na kvalitu života místních obyvatel.
My jsme místní obyvatelé, a tak Vás prosíme, abyste hlasovali pro návrh, ve kterém bude mít prim ochrana přírody, tedy návrh Ministerstva životního prostředí nedávno poslaneckou sněmovnou odsouhlasený.
Ze zkušeností na naší i bavorské straně Šumavy víme, že národní park s dominantním panenským územím pro nás zakládá nejlepší příležitost ekonomického rozvoje. Vzhled i hospodářský stav šumavských obcí to srovnání se zbytkem země jednoznačně potvrzuje.
Víme také, že omezení ochrany přírody, které senátní návrh přináší, je iniciováno z míst, pro která by senátní verze novely znamenala obří zisk na úkor všech občanů ČR i dlouhodobé koncepce rozvoje tkoutu republiky.
Za šumavskou přírodu i její obyvatele Vám děkují zástupci šumavských spolků a organizací.

Přátelé Šumavy, z.s.
Jiřina Helíšková (předsedkyně)

Spolek pro rozvoj oblasti Dunaj - Vltava "Zelené Srdce Evropy"
Radek Thér (předseda)

Společnost pro obnovu synagogy, Čkyně
Jindra Bromová (ředitel)

Okrašlovací spolek Zdíkovska
Filip Oulehle (místopředseda)

Pelyněk, z.s.
Kateřina Wagnerová (předsedkyně)

Společnost Zázemí, z.s.
Tomáš Hauser (předseda)

Spolek pro obnovu kostela sv. Prokopa v Prášilech, z.s.
Eva Blažíčková (pověřený člen výboru)

Společnost Vlídné vidiny
akad. arch. Ivan Adam (ředitel)

Rašelina – kulturní spolek
MgA. Jitka Doubravová (předseda)

Regio Pošumaví
Jindřiška Černá (předseda)

Volyňka, škola pro radost, z.s.
Štěpán Kovář (předseda)

Spolek Pošumavská jižní dráha
Pavel Kosmata (předseda)

Lesní mateřská škola Remízek, z.s.
Aneta Ira (předsedkyně)

ZO ČSOP Šumava
Ing. Jakub Hromas, DiS. (předseda)

Šumava domovem, z.s.
Ing. Jiří Včelák (předseda)

Živá vila, z.s.
Barbora Staňková (předsedkyně)

S divočinou Vltavy
Mgr. Jaroslav Jonáš (učitel)

Bezinka – Montessori škola, z.s.
Mgr. Martina Zíková (učitelka)

Ekocentrum U nás, z.s.
Ing. Ivo Stehlík (předseda)

Šumava Ne Na Prodej
PhDr. Vladislav Smolka Ph.D. (předseda)

Pošumavský muzejní spolek
Jan Račák (předseda)

Klub ochrany dravců a sov
David Poláček (předseda)

ČSOP Rejštejn
Ing. František Krejčí (předseda)

Památkářská obec českokrumlovská
Zbyněk Dočkal (starosta)


reklama

 
24 šumavských spolků

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist