Adin Vyhlídka: Myšlení odborníků 21.století.
Tak stromy ohrožují chodce, také některé řidiče (zpravidla ty příliš rychlé) a je zajímavé že stromy neohrožují jiné živé tvory, zvláště ty které ke svému životu stromy nezbytně potřebují, včetně ptactva. A co tak pravidelná péče o tyto stromy? Je to smutné konstatování zaostalého myšlení lidí, kteří v rámci své profese zůstávají svým rozhodováním někde v padesátých letech minulého století. Opět to zjistíme až o padesát let později.
Povodí Moravy a pracovníci přerovského Magistrátu se rozhodli otupit pozornost občanů a hodlají použít tzv. salámovou metodu. Brání-li se veřejnost proti kácení všech stromů najednou, tak použijeme metodu dvaceti stromů za rok a tím dosáhneme stejného efektu za šest let.
Rád bych vyslechl názor zkušeného staršího odborníka-dendrologa na stav těchto stromů a jejich vliv na pevnost náspu. Rád bych znal jeho jméno a název jeho působiště. Vizuální odhad zdravotního stavu stromů rostoucích v přerovské aleji u Bečvy a tvrzení že stromy svým kořenovým systémem narušují pevnost náspu je hloupost. Příroda po celá staletí dokazuje pravý opak. Stromy byly a jsou právě tím zpevňujícím prvkem břehů řek, rybníků a jezer. A jestliže je chybně stanoven nějaký paragraf jistého vodního zákona, pak je moudřejší řídit se selským rozumem a posuzovat věci podle staletých zkušeností. To, že někdy spadne strom, také nelze posuzovat tak aby to byl důvod k plošnému kácení jiných stromů v širším měřítku. To již hraničí s obyčejnou hloupostí.
Aristoteles také kdysi dávno řekl - "Příroda nic nedělá bezúčelně".
Ještě si dovolím jeden citát jiného moudrého člověka - "Rozumný člověk se přizpůsobuje světu, nerozumný se usilovně snaží přizpůsobit svět sobě. Proto je všechen pokrok závislý na člověku nerozumném." G.B.Shaw
reklama