https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/antonion-guterres-usmirme-se-mezi-sebou-i-s-prirodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

António Guterres: Usmiřme se mezi sebou i s přírodou

4.1.2021
Usmiřme se mezi sebou i s přírodou. Ilustrační snímek.
Usmiřme se mezi sebou i s přírodou. Ilustrační snímek.
Novoroční pozdrav šéfa OSN:
 

Milí přátelé,

rok 2020 byl rokem zkoušek, tragédií a bolesti. COVID-19 převrátil naše životy a uvrhl svět do utrpení a zármutku. Ztratili jsme tolik blízkých a přátel. A pandemie zuří dál v nových vlnách nemoci a smrti.

Chudoba, nerovnost a hlad jsou na vzestupu. Mizí pracovní místa a rostou dluhy. Situace tvrdě dopadá i na děti. Přibývá případů domácího násilí a obklopuje nás nejistota.

Přichází nový rok a s ním i známky naděje: Lidé pomáhají sousedům i neznámým; pracovníci v přední linii dělají vše, co mohou; vědci vyvíjejí vakcíny v rekordním čase; státy předkládají nové závazky k odvrácení klimatické katastrofy.

Pokud budeme pracovat jednotně a solidárně, naděje se může rozšířit do celého světa. To je ponaučení z uplynulého náročného roku.

Změna klimatu i pandemie COVID-19 jsou krize, které mohou být vyřešeny pouze společným úsilím a přechodem k inkluzivní a udržitelné budoucnosti. Hlavním cílem Spojených národů v roce 2021 bude vytvoření globální koalice pro uhlíkovou neutralitu – nulové emise do roku 2050. Každá vláda, každé město, firma i jednotlivec mohou k naplnění této vize přispět.

Usmiřme se spolu navzájem i s přírodou, věnujme se řešení klimatické krize, zastavme šíření COVID-19 a učiňme rok 2021 rokem uzdravení. Uzdravení od smrtícího viru. Uzdravení poškozených ekonomik a rozdělených společností. A začátkem uzdravování planety. To musí být naším novoročním předsevzetím pro rok 2021.

Jménem Organizace spojených národů vám všem přeji šťastný a pokojný nový rok.


reklama

 
Další informace |

Novoroční pozdrav je převzatý z webu OSN.cz.

foto - Guterres António
António Guterres
Autor je portugalský politik, diplomat a současný 9. generální tajemník Organizace spojených národů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

4.1.2021 13:01
Slíbením uhlíkové neutrality v roce 2050 ještě nikdo nikoho nezarmoutil! To je prostě ta správná politika ochrany klimatu! V roce 2049 možná situaci vyhodnotíme a najdeme objektivní důvody, proč se v ochraně klimatu v postatě nic neudělalo, byť se za to uvalily obrovské veřejné peníze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.1.2021 17:17 Reaguje na Jiří Svoboda
Jenže udělalo, dost velmi výrazných kroků. A to je rok teprve 21. Ovšem ne v propadajícím se ropáckém babišistánu, tam se skutečně neudělalo ani ťok.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.1.2021 19:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Vyzobalo se zatím jen pár velmi dobře zaplacených rozinek. Toť vše! Vývoj směrem k bezuhlíkové ekonomice je v nedohlednu. Jakmile skončí korona, urve se to zase z řetězu.

Gutteres je figurka, o čemž svědčí i tato frázovitá/nijaká zdravice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.1.2021 22:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Především se rozjel kolos OZE, staví se ročně asi 8 Temelínů jen ve fve, další giga objemy ve VE i jiných zdrojích, silně se posunula elektromobilita, vodíkové i jiné akumulace.
A skutečnost, že tak obrovská ekonomika jako je Německo, dokáže jet z poloviny na elektřinu z větru a slunce, je přímo úžasná.
Otázkou je, jestli to bude stačit a jestli pablbí ropáci nedokážou celé snažení podseknout.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

4.1.2021 23:02 Reaguje na Pavel Hanzl
To bude přírodička,až bude všude plno solárních panelů a po 100metrech ještě nad nimi větrníky. Kde se budou pást ti velcí kopytníci, co budou žrát vlci, když místo ovcí budou na loukách solární panely?
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

5.1.2021 06:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Člobrda, který prohlásí, že se staví ročně asi 8 Temelínů ve FVE je principiální manipulátor. Zcela jistě porovnáváte instalovaný výkon a ne očekávané vyrobené množství elektrické práce. Je to argumentační faul, hlavně pro vaše soukmenovce, protože pro ně připravujete nepřiměřená očekávání.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.1.2021 08:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Těch "8 Temelínů" z fve vyrobí ročně nepatrný zlomek toho, co Temelín jeden. A sa cenu naprosté devastace obrovských ploch přírody nebo zemědělské půdy.
Stavět něco takového se vyplatí jen kvůli totálně zkorumpované EU, která tyto nesmysly nařizuje a podporuje.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.1.2021 11:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy si pořád pletete první vlaštovky s jejich hejnem + hejny dalších ptáků třeba špačků.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.1.2021 16:09
Jen snůška prázdných frází levicového střihu.
Odpovědět
MG

Milan G

5.1.2021 16:38
Nejsem váš přítel a nikdy nebudu, pokud budete nesmyslným způsobem hrotit klimatickou změnu.
Jinak vaya con dios, Amigo
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist