https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/antonio-guterres-jsme-na-ceste-ke-svetu-kde-se-nebude-dat-zit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

António Guterres: Jsme na cestě ke světu, kde se nebude dát žít

4.4.2022
Foto | NASA / Unsplash
Porota dospěla k verdiktu. Závěr je zdrcující. Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu je litanií nedodržených klimatických slibů. Je to spis plný hanby, zaznamenávající prázdné sliby, které nás pevně usazují na cestu ke světu, kde se nedá žít.
 
Směřujeme rychle ke klimatické katastrofě. Velká města pod vodou, nebývalá vedra, silné bouře, nedostatek vody na mnoha místech, vyhynutí milionu druhů rostlin a živočichů. Není to fikce ani nadsázka.

To, co věda v této zprávě předvídá, bude výsledkem naší současné energetické politiky. Jsme na cestě ke globálnímu oteplení o více než dvojnásobek limitu 1,5 stupně, na kterém se státy dohodly v Paříži. Někteří lídři vlád a soukromých společností říkají jednu věc, ale dělají druhou. Jednoduše řečeno, lžou. A dopady budou katastrofální.

Žijeme v čase klimatické nouze. Klimatologové varují, že jsme již nebezpečně blízko bodům zvratu, které by mohly vést ke kaskádovým a nevratným klimatickým dopadům.

Vlády a korporace s vysokými emisemi jen nezavírají před problémem oči. Ještě přilévají olej do ohně. Dusí naši planetu kvůli vlastním zájmům a dlouhé historii investic do fosilních paliv, přestože existují levnější, obnovitelná řešení, která vytvářejí zelená pracovní místa, zajišťují energetickou bezpečnost i větší cenovou stabilitu.

Z COP26 v Glasgow jsme odjížděli s naivním optimismem, založeným na nových příslibech a závazcích. Ale hlavní problém, obrovský a rostoucí rozdíl mezi pro klimatické cíle nutným a reálným objemem emisí, byl téměř ignorován.

Věda mluví jasně. Abychom udrželi limit 1,5 stupně oteplení dohodnutý v Paříži živý, musíme v tomto desetiletí snížit globální emise o 45 procent. Současné klimatické závazky by ale znamenaly 14procentní nárůst. A většina hlavních znečišťovatelů ani nepodniká kroky potřebné ke splnění i těch nedostatečných slibů.

Klimatičtí aktivisté jsou někdy prezentováni jako nebezpeční radikálové. Skutečně nebezpečnými radikály jsou ale země, které zvyšují produkci fosilních paliv. Investice do nové fosilní infrastruktury je morální i ekonomické šílenství. Takové investice se brzy stanou uvízlými aktivy a pohromou v investičních portfoliích.

Nemusí to tak ale být.

Dnešní zpráva IPCC se zaměřuje na zmírňování klimatické změny, tedy snižování emisí. Stanovuje realizovatelné a finančně dostupné možnosti v každém sektoru, které udrží limit oteplení do 1,5 stupně při životě.

V první řadě musíme ztrojnásobit rychlost přechodu na obnovitelné zdroje energie. To předpokládá přesun investic a dotací z fosilních paliv do obnovitelných zdrojů. Ve většině případů jsou již obnovitelné zdroje mnohem levnější. Znamená to také, že vlády ukončí financování uhlí nejen v zahraničí, ale i doma.

Znamená to vznik klimatických koalicí složených z rozvinutých států, multilaterálních rozvojových bank, soukromých finančních institucí a korporací podporujících velké rozvíjející se ekonomiky při realizaci těchto změn.

Znamená to chránit lesy a ekosystémy jako účinná klimatická řešení. Znamená to rychlý pokrok ve snižování emisí metanu. A znamená to splnit závazky z Paříže i Glasgow.

Lídři musí vést. Ale svůj díl odpovědnosti má každý z nás. Máme dluh vůči mladým lidem, občanské společnosti a domorodým komunitám za to, že bijí na poplach a pohánějí lídry k odpovědnosti. Musíme stavět na jejich práci a podpořit vznik občanských hnutí zdola.

Žijete ve velkém městě, na venkově nebo v malém ostrovním státě? Investujete na akciových trzích? Záleží vám na spravedlnosti a budoucnosti našich dětí? Pak se obracím přímo na vás: Požadujte, aby byly obnovitelná energie zaváděny teď, rychle a ve velkém. Požadujte konec energie z uhlí. Požadujte konec všech dotací na fosilní paliva.

Dnešní zpráva IPCC přichází v době globálních turbulencí. Nerovnost ve světě je bezprecedentní. Zotavování po pandemii COVID-19 je skandálně nerovnoměrné. Roste inflace a válka na Ukrajině způsobuje raketový růst cen potravin a energií.

Zvyšující se produkce fosilních paliv ale situaci jen zhorší. Rozhodnutí, která nyní státy budou přijímat, buď podpoří závazek na 1,5 stupně, nebo ho zničí. Posun k obnovitelným zdrojům napraví současný globální energetický mix a přinese naději milionům lidí, na které už dnes změna klimatu tvrdě dopadá. Sliby a plány pro klima se musí proměnit v činy, a to hned. Je čas přestat spalovat naši planetu a začít investovat do obnovitelných energií, které jsou všude kolem nás.


reklama

 
foto - Guterres António
António Guterres
Autor je portugalský politik, diplomat a současný 9. generální tajemník Organizace spojených národů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (44)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.4.2022 17:46
I když chápu, co nám chce tajemník OSN sdělit, myslím si , že je zcela vedle.
Kontroverzní úsilí o tzv. zvrácení nebo zastavení klimatické změny je odsouzeno k nezdaru z více důvodů. Pokud nedojde ke změně společenského nazírání na trvale udržitelný rozvoj , kde na místě č.1 je ekonomický růst a tvorba zisku, a sociální soudržnost společně s ochranou životního prostředí bezobsažnými floskulemi ,které stejně nikdo nebere vážně, nemáme se o čem bavit.
Ostatně celé OSN by mělo projít zásadní změnou ,pokud ne tak je zralé ke zrušení. Charta OSN a realita dnešního světa jsou doslova mimoběžky.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.4.2022 17:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak nějak. Guterres je úplně mimo. Asi měl nějaké eko houbičky nebo něco podobného.
Odpovědět
Pe

Petr

4.4.2022 18:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kapitalismus a ekologie nejdou dohromady. Navzájem se vylučují, oboje mít nejde. Můžeme mít buď peníze, nebo životní prostředí.
Dosud všichni berou peníze.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2022 07:46 Reaguje na Petr
ono jde spíš o přiměřené bohatství a spotřebu...asi není úplně možné být ekologický a ještě k tomu neskutečně bohatý a pak aby se necítili blbě darují balíky peněz na " bohulibé" projekty záchran kde čeho ale to, že ten problém vytváří jejich nenažranost po majetku a penězích už nevidí...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 09:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tohle by mohlo vyřešit pouze náboženství Gaia.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2022 12:19 Reaguje na Petr
A na to jste přišel jak, že se vylučují????????????
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2022 07:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
samozřejmě, že se nedá zastavit ale je spíš o tom, že jak se prznila krajina z cílem vytěžit jí maximálně se k tomu vytvořili vhodné podmínky. Spousty lidí nedokáže pochopit, že v přírodě se vše děje cyklicky ne lineárně což je postoj, který je vlastní vědcům, kteří si myslí, že Homo sapiens je pánem všeho a egoisticky myslí, že mají právo na lidských krysách dělat své pokusy a pak jsou tu ti vědci, kteří chápou ještě etické a morální zásady vědecké práce
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.4.2022 07:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pan Guterres kritizuje současnou situaci a nabízí způsob řešení.
Vy sice zkritizujete situace úplně stejně, jenže zkritizujete i Guterresovo řešení a svoje nanabídnete žádné.
Pořád to samé dokola, prostě jen zbytečně utracený čas a energie....
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2022 07:39
příroda nějakým způsobem přežije, je otázka jestli to přežije člověk, i ten se mentálně mění na digitálního závisláka a ještě to odmítá pochopit, že vše má i vedlejší účinky na fce mozku a vývoj osobnosti už od 3 let to je si větší problém.
Odpovědět
va

vaber

5.4.2022 09:57
takovou otázku jako ,
,,jsme na cestě ke světu ve kterém nebude možno žít?,,
si lidé nedávají,
na to je jednoduchá odpověd ,která se objevuje všude i tady v Ekolistu,
,,když budeme mít více peněz ,nemůžeme být ohroženi ,peníze mohou vše napravit,,
a tam svět směřuje a věří ve spásu penězi,
kdo říká jiný názor je považován za pomatence
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2022 12:23 Reaguje na vaber
Je jen otázka, zda cena nápravy nebude růst rychleji naž množství peněz k dispozici. Pak váš model nebude fungovat!
Odpovědět
ad

5.4.2022 13:01 Reaguje na Jiří Svoboda
"By the late 21st century, the poorest third of counties are projected to experience damages between 2 and 20% of county income (90% chance) under business-as-usual emissions" https://www.science.org/doi/10.1126/science.aal4369

"Between 1980 and 2011 floods affected more than 5.5 million people and caused direct economic losses of more than €90 billion."
https://ec.europa.eu/clima/climate-change/climate-change-consequences_en

Kolik obnovitelných zdrojů energie mohlo vzniknout za těch €90 miliard ?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2022 15:01 Reaguje na
Nechápu příliš smysl otázky.

Náš fotovoltaický tunel stál asi 1/4 té částky a díky němu vyrábíme asi 3 % elektřiny z FVE. Při dnešních cenách bychom za tu částku mohli v ČR vyrábět 30-40 % elektřiny po dobu 20-30 let (životnost FVE). Nebo dostavět Dukovany a Temelím + 4 nové JE bloky a dostat se v bezemisní elektřině na dalších 60 let na úroveň Francie.

Z globálního hlediska je ta částka plivancem v moři. Podle Mezinárodní energetické agentury spolkne globální dekarbonozace 5 bilionů EUR ročně a to jsou hodně optimističtí, já bych spíše řekl 10 bilionů EUR (1200 EUR ročně na hlavu po dobu aspoň 30 let).
Odpovědět
va

vaber

5.4.2022 15:25 Reaguje na Jiří Svoboda
to není můj model ,tak funguje a řídí se tím, lidská společnost,
já osobně nevěřím ,že i dostatek peněz může zachránit svět,když přijde krize,
peníze jsou jen výmysl lidí ,ale pro záchranu musím mít zdroje a znalosti ,jak zachraňovat, hlavě znalosti dnes chybí ,
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2022 21:42 Reaguje na vaber
Plný souhlas.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.4.2022 13:17 Reaguje na vaber
Znalosti nechybí, chybí vůle je uvést do praxe.
Odpovědět
va

vaber

8.4.2022 08:34 Reaguje na Pavel Hanzl
jasně ,stačí se zeptat Hanzla, ten ví vše,
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 09:12 Reaguje na vaber
Nesmysl, jak dycky. Prvním krokem je přečíst si šestou zprávu IPCC a celý green deal.
Tam máte vše důležité vystvětleno a pokud by se lidstvo podle toho zařídilo, mělo by šanci přežít.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.4.2022 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Akorát se tam nedozvíme, jak to zaplatit a kdo zaručí, že to bude správně fungovat. Takové dva drobné detaily.

Současná představa je zhruba taková, že se od lidí vyberou obrovské peníze a nacpou se do kapes "zeleným" firmám. Za výsledek nikdo neručí!

Jak chcete green deal rozšířit na celý svět i ten méně bohatý?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 16:02 Reaguje na Jiří Svoboda
Naše civilizace je tak bohatá, že je až přežraná, takže peněz na elkologii má něurékom.
A funkčnost vám nikdo nezaručí, ale zaručí vám, že poscípáme, když to neuděláme. Jednoduchá volba.
Odpovědět
va

vaber

8.4.2022 15:44 Reaguje na Pavel Hanzl
v Bibli je prý taky vše vysvětleno , kolik odborníků na Bibli všude chodí a mně jsou ukradení a nevěřím jim ani slovo,
z toho jak Bibli vysvětlují,
lidstvo nepotřebuje, na Zemi, přežít, má přece Nebe ,tam se může vyřádit, nebo tam bude totalita, jako máme dnes
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 16:03 Reaguje na vaber
O Bibli nevíte zase ani ťok a jste zcela mimo, jak dycky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.4.2022 11:25
"To, co věda v této zprávě předvídá, bude výsledkem naší současné energetické politiky."

Má pravdu, předsedo. Jen by to chtělo dodat, že ve velké míře je naše energetická politika výsledkem naší reprodukční (ne)politiky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.4.2022 22:06
Celé to blábolení vychází ze zmatené představy, že pokud my nespálíme nějakou ropu, dojde k jakési úspoře a všeobecnému blahu.
Ne, pokud my nepoužijeme existující auto na benzín, ale pojedeme nově vyrobeným svinsky drahým a na suroviny náročným elektromobilem,
cena ropy trošku klesne
a ten benzín s radostí projede někdo jiný třeba v Africe.

Neušetří se nic, jen se toho spoustu vyplýtvá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.4.2022 06:32
Když si pročtu všechny příspěvky, tak je tu naprosto dominantní a jediné téma: KRITIKA
Nic jiného, jen kritika jak všichni všechno dělají blbě a jak jde všechno do dupy. Jako kolovrátek pořád dokola, pořád dokola.

Nikde ani náznak názoru, jak by se to mělo teda dělat lépe. A to není jen tenhle článek, to je prakticky jediné téma všech diskusích pod všemi články, jen velmi vzácně se tu objeví nějaký pokus o nějaké řešení nebo aspoň pozitivní příspěvek.
Odpovědět
va

vaber

7.4.2022 09:33 Reaguje na Pavel Hanzl
pozitivní cesta je Hanzl, křestanská láska k člověku i přírodě a ne hamounění zisků a peněz,
i voni, jako věřící, jsou plnej jedu a nenávisti , z každého jejich příspěvku čiší nenávist ,
lidé jsou zlí pokrytci a zlí, nesnášenliví lidé nevytvoří fungující společnost ,
proto je svět takový jaký je
Odpovědět
ZK

Zan K.

11.4.2022 20:38 Reaguje na vaber
V Bibli se tomu říká farizejství...
A že ho dnes máme hafo a všude. A u nás možná ještě víc.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.4.2022 12:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale článků a příspěvků jak co dělat lépe ... což mimo jiné znamená v prvé řadě reálněji ... se tu objevuje celá řada. Že se tu s ohledem na ta kvanta prdlých Jasánkovských námětů stylem "poručíme větru dešti" objevuje podstatně více kritiky je zcela pochopitelné a nic to na uvedeném nemění.

Jiná věc je ta, že se vám ta řešení nelíbí a tak děláte jako že neexistují. V lepším případě:-).

Na to abychom věděli, že to za bolšána stojí tak nějak na hovno jsme taky nemuseli snad sepisovat nějakou sáhodlouhou oponenturu k závěrům Sjezdu, že jo:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.4.2022 13:15 Reaguje na Svatá Prostoto
Kritika je potřeba, ale tady se kritizuje naprosto všechno a obávám se že dost bezhlavě.

Příklad: pan Vinkler pořád kritizuje celu společnost, že se honí za mamonem a tím ničí celý ekosystém.

Potom sem dá sérii příspěvků, které kritizují EU, že zaostává v ekonomickém rozvoji, Východ nás právě kvůli green dealu převálcuje.

Celý green deal je špatný a sebevražedný, OZE jsou svinstvo a ničí ekosystém, ale co teda máme dělat??
Čadit z uhláků kritizuje taky, chudnutí společnosti nejvíce.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.4.2022 14:22 Reaguje na Pavel Hanzl
U grýndýlu ale nikdo až tak nekritizuje ten samotný obecný cíl, ale způsob, jakým se k němu jistá část Evropy hodlá pokusit dopracovat ... myšleno jak, za co a kdy ... protože ten způsob je minimálně pro značnou část evropských zemí prostě nereálný.
A stačilo aby Voloďovi ruplo v kouli, a najednou je nereálný třeba i pro ty Germány.

Ostatně, vy sám jste zářný příklad. Celé měsíce a dokonce roky tu furt ucvrnkáváte nad Německem a jak jsou bájo a jak mají všechno přeci fikaně vymyšlený, zatímco my vám ti všichni píšeme, že ten způsob, který si vymysleli, je na palici a neustále prohlubuje jejich závislost na Rusku. No, a je to tady.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.4.2022 15:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Každý kritizuje způsob provádění, ale NIKDO nepíše, jak by se to mělo dělat lépe.
Němce uznávám v hodně ohledech, ale závislost na ruském plynu mi na nich vadila vždycky. Ale mám zase pocit, že dost rychle najdou řešení, zatímco my to budeme kritizovat a budeme bedákat, jak jsme další spolkovou zemí Německa a jací jsme votroci.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.4.2022 11:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Já psal mockrát, jak by se to mělo dělat lépe!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 20:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Sorry jako, nezaregistroval jsem to.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.4.2022 20:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Omluvu přijímám.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.4.2022 11:43 Reaguje na Pavel Hanzl
" ... ale NIKDO nepíše, jak by se to mělo dělat lépe."

Ale píše a říká, i vámi adorovaná ... a nic proti, ona je fajn ... Drábová. Netlačit tolik na pilu co se času týče, bo to se prostě v současné době nedá. A neposlouchat antijaderné hysteriky ... opět to jsou primárně ti Němci, z Berlína i Vídně:-).

Němci řešení najdou ... pro ně ... což bude řešení, které bude pro většinu střední a východní Evropy (a kus jihu k tomu) nepřijatelné, protože nezaplatitelné. Tedy na pikaču, resp. o žádné řešení nepůjde.

Což samozřejmě Německo nezajímá, tomu jde čistě o sebe. Ukrajina je zářný příklad, ostatně takovým byl už i Krym, kdy být to na Němcích, tak je Voloďa vysmátý a v pohodě, plyn a ropa zvesela proudí a Ukrajinci mají akorát tak hovno, a ne zbraně. Čecháčci, které si tu věčně berete do huby, posílají na Ukrajinu zbraně jak o život a Němci? Co možná nejmíň a ještě to zdržují jak se dá.

Vy jste prostě takový zdejší Eman Moravec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 16:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Zase jen pindy, jak dycky. Němčouři posílají na Ukrajinu giga nejmodernějších zbraní, špičkové pazerfausty v první řadě.
Mají ale z války počšahané povědomí o Rusech a jejich reakce nejsou normální, stejně jak u většiny čecháčků.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.4.2022 12:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Jednak ty jejich nijak špičkové nejsou, jednak jich moc neposlali.

Skutečná realita je taková ... https://echo24.cz/a/SLNDH/nemecke-obrnene-transportery-pro-ukrajinu-brzdi-kancler-scholz-iniciativu-ted-prebiraji-zbrojari

A furt platí co jsem psal, že my vojensky pomáháme Ukrajině o dost víc, než ta vaše Říše.

Emane:-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.4.2022 11:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale zase abyste nebyl tak smutný, i u nás se blýská v OZE na lepší časy a velké investice se připravují ...

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/agrofert-chce-zezelenat-do-roku-2025-chce-do-solaru-a-vodiku-investovat-miliardy-1389072

:-)))
Odpovědět
va

vaber

8.4.2022 15:57 Reaguje na Svatá Prostoto
pokud je to pravda Hanzl začne topit uhlím,
pod heslem ,,Babišovi nedám ani halíř,,
je to bojovník za spravedlnost a raději se čmoudem udusí, než by mu dal halíř ,jak dnešní EU
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2022 16:07 Reaguje na Svatá Prostoto
Babišovi věřím asi jak Lavrovovi a pokud začne něco zase "podnikat", tak to bude zase další tunel, ten chlap nic jiného neumí.
Odpovědět
ZK

Zan K.

11.4.2022 20:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Věřit mu nemusíš. Ale jeho produkty kupovat budeš. On totiž na rozdíl od jinejch ví, že bez různžch vymožeností budeš, ale bez žr..la ne.
Odpovědět

Jirka Černý

10.4.2022 14:14
Stejně je to jedno, svět jak ho známe zanikne tak jako tak. Vše je provázáno a jedno ovlivňuje druhé tak že správné dlouhodobé řešení neexistuje, až na razantní snížení lidské populace.
Odpovědět
ZK

Zan K.

11.4.2022 20:29
Inu - jaká bude ona biblická apokalypsa nikdo neví. Mnohdy a většinou totiž ony krizové jevy nastávají tam, kde bychom je vúbec nečekali. Viz třeba ono tornádo na Moravě. Těch možností jsou snad statisíce, ne li miliony. A nikdy nemůžeme zjistit příčiny. Viz např. ono tvrzení, že mávnutí křídly motýla na jedné straně zeměkoule způsobí orkán na té opačné. Nevěříme. Ovšem u lavin už ano....
Odpovědět
ZK

Zan K.

19.4.2022 11:05
Ono vše jak známo je o lidech a jejich jednotě a přesvědčení, jak známe z onoho rčení o třech prutech a bratřích Svatoplukových. A dnes to neplatí nejen o naší zemi, ale o světě vůbec.
A kdxyž vidíme ono jednání viz
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-islamsky-stat-vyhlasil-globalni-ofenzivu-vyzyva-k-utokum-v-evrope-198770#source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest189_panel_sluzeb_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Tak tohle není dobrá zpráva a bohužel jen potvrzuje onu rozhádanost lidí a národů...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist