Jiří Hanzlíček: Biopaliva - Velký omyl naší vlády
Ekologický přínos biopaliv na snižování emisí motorových vozidel je přitom velmi, velmi diskutabilní. Byl zpochybněn výpočty mnoha expertů včetně Světové banky. Bohužel zavedení biosložky je jednou z mnoha směrnic Evropské unie, kterou je v zájmu objektivity nutné přehodnotit. Odborné veřejnosti a mnoha občanům je známo, že přidávaní biosložky nemá ve svém souhrnném dopadu významný vliv na emise nyní módního oxidu uhličitého, snižování dovozu ropy ani neustále zdůrazňované klimatické změny.
Nesmyslný a zásadní problém spočívá v tom, že biopaliva produkují oxid uhličitý ještě dříve, než si je natankujeme do svého auta. Farmáři, kteří vykácejí kus pralesa, aby na tomto místě pěstovali cukrovou třtinu na ethanol, pokácí stromy, které skleníkový plyn předtím pohlcovaly. Dnes se již prokázalo, že už při pouhém zpracování biopaliv se vyprodukuje značné množství oxidu uhličitého. Masové pěstování rostlin na výrobu biopaliv místo na obživu, uvrhlo zejména rozvojové země do značných problémů. Podle odhadů se jedná o desítky tisíc zbídačených lidí. Ve světě není dostatek zemědělských ploch pro nezbytné pěstování potravin a dostatečného množství biopaliv. Náklady na setí především pšenice a řepky, hnojení, sklizeň, zvýšené výdaje na přepravu a energeticky náročná výroba, převýší možný ekologický zisk. Celosvětový program výroby biopaliv může být ekonomicky i ekologicky výhodný teprve tehdy, až bude i v rozvojových zemích alespoň částečně zajištěn dostatek dostupných potravin a zásob pitné vody. Pouze připomínám, že při provozu kolem 700 milionů aut ve světě, by při dalším přidávání biopaliv do pohonných hmot nestačila veškerá výměra zemědělské půdy ve všech státech.
Nikdo zatím přesvědčivě a věrohodně nezaručil, že dlouhodobé používání biopaliv nebude mít vliv na schopnost seřízení elektronické řídící jednotky motorů i na životnost drahých katalyzátorů výfukových plynů. V moderních naftových motorech se nedoporučuje používání bionafty. V několika málo dostupných, spíše utajovaných studiích, se uvádějí možné symptomy vad, především koroze součástek palivové soustavy, hydroskopických parametrů nového paliva, menšího zvyšování spotřeby i potížích při startu v zimním období.
Zvýšením spotřebních daní od 1. ledna dosáhne podle odhadů cena benzinu natural 95 kolem 30 korun a více u nafty kolem 28 korun za litr. Dalším rozhodnutím vlády k biopalivům cena pohonných hmot od 1. dubna znovu poroste asi o 50 haléřů na litru a to bez dosažení smysluplného a dokladovaného efektu. Nebude mnoho radosti u dopravců i motoristů. Nebude rovněž mnoho radosti u občanů, vysoké ceny pohonných hmot, jedny z nejvyšších v Evropě, se zcela jistě započítají do všech výrobků v obchodech.
Upravený text vyšel rovněž na Neviditelném psu.
reklama
Online diskuse
ale ono je to proste slozite - 6. 1. 2010 - Pavel Cincera1. cena PHM zvysena diky biopalivumDekuji na odkaz (http://www.cukr-listy.cz/on_line/2009/pdf/101-103.PDF). Zde ale nejde o pruzkum toho co se stalo (v clanku p. Hanzlicka se argumentuje zvysenim cen na prelomu roku 2009-2010, Vami uvedeny clanek je z brezna 2009) ale o analyzu a scenar(e) toho co se asi stane (za urcitych okolnosti - ruzne zdaneni, ruzna cena ropy). Muj dotaz je: stalo se to prave nyni, jak tvrdi autor clanku? Nadale si myslim, ze ne - ostatne Ekolist.cz cte i zastupce pumparu, treba se vyjadri;). Je nutne odlisit scenar(e) a pruzkum toho co se skutecne stalo. Navic pokud chcete - nebo p. Hanzlicek - prosazovat levnejsi PHM, prijde mi efektivnejsi se zamerit na jejich enormne vysoke zdaneni. 2. Cena potravin zvysovana produkci biopaliv Ano, souhlasim s prikladem uvadejici zdrazeni kukurice diky poptavce USA, to jsem ostatne sam uvadel. Tvrdim ale, ze s jinymi komoditami je to jinak a ze zde slo o regionalni zalezitost. Pan Hanzlicek lici desitky zbidacenych lidi a specialne argumentuje psenici. Podivejte se na graf vyvoje ceny psenice za posledni 3 roky. Co myslite, ze ma vliv na vykyvy? Podle meho nazoru fundamenty jako vyse sklizne a pak spekulativni chovani, ostatni se ztraci a myslim, ze nejde odlisit. Ale nejsem expert na zemedelstvi, jiste zkusenosti mam v pruzkumech trhu, ale tam slo vzdy o prumyslove zbozi. 3. Pralesy - doporucuji procestovat JV Asii. Je to vzdy jak pres kopirak: 1.prodana licence, 2.vystavba infrastruktury, 3.vykaceny prales, 4.dalsi infrastruktura, 5.hospodarske lesy palmy olejove. V okoli policka. Co se tyce zboznych prani - tezko rici - vypada to na prvni pohled jiste jako dobra prilezitost, ale ja v plantazich v Malajsii penize nemam (pritom vim o ceskych firmach co ano) a co se tyce jejich dalsiho rozsirovani, byl bych dost opatrny v predpovedich, myslim, ze prilis zavisi na rozhodnuti EK generujicich poptavku. Navic jde o dloudobou investici (palma nejakou dobu roste) a kdovi jaka bude v tomto ohledu politika EK v budoucnu. Co se tyce etiky: jako Evropanovi a turistovi je mi samozrejme pralesu lito ale mam problem zakazovat mistnim lidem vyuzivat prilezitosti ke zlepseni jejich zivotni urovne. |