Petr Blažek: Současné změny jsou pouze na hezké počasí
Doposud máme uzákoněno držet si ve státních rezervách zásobu ropy zhruba na 100 dní, a nyní prosazujeme a dotujeme mobilitu, která má kapacitu na 4 hodiny!
Naše mateřská příroda se k nám umí chovat i pěkně macešsky. My musíme být připravení nejen na hezké počasí, ale hlavně na to špatné, hraničící s katastrofami. Ostatně na to nás klimatologové upozorňují, že počasí v budoucnosti bude podstatně nestálejší.
Doposud jsme využívali mnoho zdrojů energie (dřevo, uhlí, plyn, ropa, JE), z nichž se lokálně dalo vyrobit teplo nebo i centrálně vyrobit elektrická energie. Všechny tyto zdroje se dají skladovat jako brambory na zimu. A my se je momentálně snažíme co nejrychleji zlikvidovat, aniž bychom měli adekvátní náhradu. Tak zvané zelené zdroje sice vyrábí teoreticky bezuhlíkovou energii, ale bohužel pouze v době, kdy nám příroda milostivě bude přát. Abychom ji dokázali uskladnit takové množství, tak by akumulátory musely pojmout minimálně o 2 řády více energie než doposud. Ale takové výsledky nejsou ani v laboratořích. Tady se bavíme o nějakých pokusech se supravodivostí a to je ještě hodně vzdálená budoucnost.
Takže bychom měli přestat s ideologií a měli bychom se začít bavit o opravdu reálných možnostech, jak ušetřit planetu. A to se nejedná pouze o uhlík, to samozřejmě musí zahrnovat veškerou činnost od těžby prvků, přes výrobu až po likvidaci - nejlépe recyklaci. Což se do teď bohužel nedělo.
Například jaderné energii se vyčítá radioaktivní odpad, který se za 50 let života elektrárny a za vyrobení obrovského množství energie za jakéhokoliv počasí vyprodukuje. Tento odpad se vejde do několika stovek kontejnerů a uschová se do haly velikosti větší tělocvičny. Proti tomu se staví sluneční kolektory a větrné elektrárny. Když to budeme opravdu posuzovat podle vyrobeného množství energie, tak nám tady zůstanou desítky tisíc tun zbytků ze slunečních panelů, z vrtulí elektráren a akumulátorů. Ty sice nebudou radioaktivní, ale bude jich mnohem, mnohem více.
Rozhodně nám nepomůže spěch. Řeči, že se 30 let nic nedělalo a teď to musíme za 5-10 let dohnat, jsou nesmysl. Změna klimatu nastala a my ji rozhodně za našeho života ani za života našich dětí neotočíme. Musíme hledět do budoucnosti a přizpůsobovat se. Ostatně to dělali naši předci od jaktěživa - přizpůsobovali se.
Naše opravdu reálné možnosti jsou ve výrobě paliv, jež se dají skladovat. V současné době se nabízí vodík, nějaký druh uhlovodíku jako byl například svítiplyn a nějaký druh syntetického benzínu nebo nafty. Ovšem na jejich výrobu budeme potřebovat obrovské množství elektrické energie. Ač se nás aktivisté snaží přesvědčit, že spotřeba elektrické energie klesne, opak je pravdou. My budeme potřebovat energii nejen na výše uvedené, ale i na vytápění domácností, které se za dotace ve velkém přeměňují z lokálních topenišť na centrální elektrickou síť, na zvýšenou elektromobilitu, která i kdyby zůstala pouze příměstská, stejně spolyká velké množství energie. A takových příkladů by se jistě našlo více. A na to potřebujeme stabilní zdroje vhodně doplněnými zelenými zdroji.
Nemá cenu podporovat sice líbivé lokální, ale nic neřešící střešní instalace. Tím zase pouze dotujeme bohatší vrstvu obyvatelstva, aby ušetřila na energii, ale ve výsledku to nic neřeší. Už nyní je v Evropě přebytek energie, když počasí přeje, ale bohužel o to je to dražší, když nepřeje. Je to podobné jako s pitnou vodou. Čím více vody ušetříme, tím je dražší. U elektřiny ušetří ti, co si nainstalují střešní panely, ale náklady na provoz rozvodné sítě, které se samozřejmě nezmenší, musí někdo zaplatit. A nejvíce na to doplatí ti, kteří tu možnost instalace nemají. Každá další dotace by měla jít pouze do projektů, které zaručují nepřetržitý provoz a nebo mají zároveň technologii na dlouhodobé uskladnění energie.
Musíme se zamyslet nad tím, jestli je opravdu reálné a žádoucí zrušit spalovací motory. I když mají samy o sobě teoretickou malou účinnost, tak zase naopak mají možnost mít uskladněné velké množství energie v nádržích a tím být po relativně dlouhou dobu nezávislé na centrální dodávce energie.
Jak ukázal nedávný výbuch sopky na jižní polokouli, příroda nám dokáže připravit mnohá překvapení. Která ovšem, když se to vezme v řádech století, žádná překvapení nejsou. Od jaktěživa zde byla zemětřesení, výbuchy sopek, povodně, větrné smrště a ohně, a budou i nadále. Jestliže chceme přežít, musíme se pořád na takové situace připravovat. Není možné se spoléhat ve všem pouze na dráty. Elektřina je první, co při přírodních katastrofách vypadne a poslední, co se obnoví.
Občas mi to připadá, že se ta zelená ideologie mění již v zelenou sektu. Stanovili si konec světa a kdyby nepřišel, tak pro jistotu spácháme hromadnou sebevraždu.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (165)
Pavel Hanzl
6.2.2022 09:34Jen v plynových zásobnících pod Pálavou je uskladněno asi 9 TWh energie v zemním plynu, ten se bude postupně převádět na vodík.
Ten vývoj přece nejde stylem odzdi kezdi, buď máme z OZE 100% energie, nebo na to mastíme úplně. Vše se vyvíjí, OZE se budují dobrou rychlostí a s nimi akumulační kapacity, dnes se otvírají dveře i pro racionální a efektivní využití i jádra.
Velmi bhluboký omyl je, že se klimatické tragédii můžeme "přizpůsobit".
Na totální devastaci světového ekosystému se připravit nedá, leda odstěhováním lidstva na Paroubkův Mars.
Jarek Schindler
6.2.2022 09:53 Reaguje na Pavel HanzlNo a pan autor má pravdu. Té vaši klimatické tragedii se v našich podmínkách můžeme učinně přispůsobit. Stačí vysoká zeď na hranicích a silnější armáda hlídajíci onu zeď.
Pavel Hanzl
6.2.2022 13:38 Reaguje na Jarek SchindlerJistě, zeď. Říkalo se jí "čínská" a znamenala jeden z největších úpadků Číny v historii.
Pr nás by to znamenalo totální konec, jen to pak zaházet hnojem.
Jarek Schindler
6.2.2022 14:48 Reaguje na Pavel HanzlJinak když už chcete mluvít o té Velké čínské zdi tak si o tom alespoň něco málo nastudujte. Začala se stavět již za dynastie Čchin, 200 let př.n.l. No a za dynastie Ming kdy dostávala dnešní podobu ta Čína v úpadku jaksi nebyla. No a s následující dynastií stratila význam protože uzemní rozloha byla za Mandžuů jednou tak velká. To byly opravdu časy obrovského úpadku Číny.
Pavel Hanzl
7.2.2022 07:59 Reaguje na Jarek SchindlerTakže je potřeba mudrovat nad akumulací a pokud někdo něco fakt vymudruje, tak se může "přemýšlet" dál.
A co když mezitím ten uhel dojde? Nebo se uvaříme ve vlastní šťávě? Co kdybychom radši silně pohli prdelí??
Karel Ploranský
9.2.2022 18:54 Reaguje na Jarek SchindlerKdyž někdo onemocní, je na místě ho litovat a ne si z něj dělat srandu.
Břetislav Machaček
6.2.2022 10:26 Reaguje na Pavel Hanzlschopen vyřešit jeho skladování a vy nejlehčí z plynů s malými
molekulami pronikajícími i kovy chcete skladovat v horninách?
Pak vyměnit plynovody, kotly, sporáky a jiné spotřebiče, neboť
nebudou vhodné k jeho spalování. Učit se, učit se, platí i pro
vás, který jste se naučil v Rusku ucítit i surový zemní plyn.
Než stále plácat hlouposti, tak se vzdělávejte a pak nebudete
psát ty "svazácké" oslavné články na OZE a akumulace.
Pavel Hanzl
6.2.2022 13:42 Reaguje na Břetislav Machačekhttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-miliardar-dedek-rozjizdi-v-cesku-vodikovy-byznys-jeho-startup-vydelava-186109#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=ZAXfVos5LpT-202201200931&dop_id=186109&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
https://oenergetice.cz/emise-co2/shell-rwe-budou-spolupracovat-rozvoji-vodikovych-ccs-projektu-evrope
https://oenergetice.cz/vodik/svetove-investice-vodiku-vyrazne-rostou-cele-stoji-evropa-cina-dotahuje
"Za podpory EU vybudovaly společně v Rýnské rafinerii společnosti Shell jeden z největších elektrolyzérů na světě – závod, který vyrábí vodík pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů".
https://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe/recovery-coronavirus-success-stories/environment-and-climate/hydrogen-drive-eus-green-recovery_cs
Darth Bane
6.2.2022 14:30 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
6.2.2022 14:55 Reaguje na Pavel Hanzlz OZE a o jeho využití ve vozidlech nepopírám.
Pouze kritizuji vaše nápady ho skladovat někde
v horninách a používat v dohledné době pro vytápění
a obohacování zemního plynu vodíkem ve stávajících
plynovodech pro stávající spotřebiče. Pustit ho
do stávajících rozvodů nelze a technologie je
tak rozdílná, že nelze ze dne na den přidat vodík
do plynu a nebo ho nahradit zcela. Znamenalo by
to vypnout zemní plyn, vše předělat a vyměnit
a pak zapnout. Do toho se žádná distribuční
společnost nepustí. Neuvádíte nic odborného,
ale pouze "svazácké" články opěvující pokusy
a pokusnou poloprovozní výrobu. Pamatuji na
totéž o nových českých bateriích, které se
měly vyrábět už nejméně rok v Horní Suché a
dodnes prd. Stavba továrny předběhla výrobu
v poloprovozních podmínkách a bublina splaskla.
Pavel Hanzl
6.2.2022 18:38 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
6.2.2022 18:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Miroslav Vinkler
7.2.2022 09:10 Reaguje na Pavel HanzlVodíkový set pro RD (FVE/palivový článek/úložiště/ = 70- 100 tis.€ pořizovací cena bez provozních nákladů , vy klaune.
Pavel Hanzl
7.2.2022 12:16 Reaguje na Miroslav VinklerAle ty technologie půjdou výrazně dolů, sama FVE je dnes 10x levnější, než začárkem století.
Ale zase ten váš problém. Máme možnost se vybírat? Napište, jak to udělat lépe a levněji.
Pokud něco fakt vymudrujete, Nobelovka vás nemine.
Petr Zedníček
7.2.2022 14:10 Reaguje na Pavel HanzlMezi tím postavit 2GW ve FVE a 2GW VTE (více VTE u nás nepostavíme - odpor místních). Na vhodných místech postavit vyrovnávací bateriové uložiště cca 1-2GW. Dále více se propojit s okolníma zeměma. DE/PL a SLN budou mít nárazově velké přebytky.
Jak je v článku uvedeno, přestat dotovat malé FVE a všechno investovat do obrovských elektráren. Velké úspory z rozsahu. Domácí elektrárny nemají smysl, stejně budete připojení do DS a elektromobilita to jen umocní.
Maximálně šetřit s uhlím, přestat vyvážet přebytky - ale to půjde težko.
Přes léto ji vůbec nepotřebujete i v očekávaném nárustu klimatizací a elektromobility.
Pokud by různé rozvážkové služby nabíjely svá auta z firemních fve (nad parkovišti) normální firmy měly nad parkovišti pro zaměstnance taky panely, tak většina elaut si obejde úplně bez sítě.
Pavel Hanzl
8.2.2022 20:58 Reaguje naDarth Bane
9.2.2022 20:39 Reaguje naKarel Ploranský
12.2.2022 11:47 Reaguje na Pavel HanzlJak to prosím dělají?
Znamená to, že do Rýnské rafinérie SHELL vedou dvoje dráty, jedny z veřejné sítě a druhé přímo od nějakých ostrovních OZE? Jedněmi napájejí normální provoz a druhými elektrolyzéry?
Zellosh
7.2.2022 06:08 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
9.2.2022 19:09 Reaguje na Pavel HanzlAno, může dojít k lokálním jevům, které mají charakter tragédie. Například zatopení některých území s nepatrnou nadmořskou výškou, při kterém může mnoho lidí přijít o domov, což pro ně bude tragédie.
Bude zřejmě víc extrémních povětrnostních jevů, které způsobí materiální škody a přijdou při nich o život lidé. Což je vždycky tragické.
To všechno ale rozhodně nemá a nemůže mít rozměr nějaké apokalypsy, která zahubí lidstvo.
LIDSTVO NEZAHYNE!..
Jen se mu asi bude žít o něco méně komfortně. Bohatých se to dotkne jen minimálně. Chudší se možná budou muset vzdát například lyžování, protože když se zmenší počet lokalit kde ho lze provozovat, bude tam sakramentsky draho. Atd., atd.
Bude to nepříjemné, ale TRAGÉDIE? Tu v tom nevidím.
A my bychom se opravdu měli začít přizpůsobovat a s rozvahou se na ty změněné podmínky připravovat. Prostředky, které na to vynaložíme, budou použity určitě smysluplněji, než když se je chystáme ve velkém cpát třebas do elektromobility (abych uvedl alespoň jednu z těch největších kravin).
Když máte z oteplování až tak velký děs, že očekáváte zánik lidstva, co zkusit nějaké prášky?...

Miroslav Vinkler
6.2.2022 10:20Vždy proklamovali, že jim jde pouze o blaho národa nebo dokonce celé společnosti ,a sami žili v přepychu a luxusu, zatímco poddaní nebo spoluobčané živořili v tísnivých podmínkách. Namátkou Robespierre, Lev Trockij, Fidel Castro, Pol Pot ...
Je zajímavé, že hnacím motorem jejich konání byla představa, že nikoli postupné zdokonalování ,ale pouze náhlý odchod od tradičně uznávaných hodnot , zajistí budoucí blaho společnosti , která bude podstatně dokonalejší a zejména nebude trpět nepřijatelnou sociální nerovností.
Jak to dopadlo , je notoricky známo, a není zapotřebí dalšího rozvádění.(Arbeit macht frei )
Nikdo rozumný nebude zpochybňovat, že klimatická změna problém je a dynamika změn je skutečně rychlá. Ponecháme-li stranou úvahy, zda se jedná pouze o vliv člověka , nebo jde o přirozený proces, v nejlepším kombinaci obojího, naskýtá se dobrá otázka, co s tím můžeme dělat.
A právě zde jsme opět svědky, jak se opět objevují proroci věštící rychlý konec a zkázu, pokud s tím rychle a revolučně něco neprovedeme.
Stejně jako Marx s Engelsem (vzdělaný žid a bohatý továrník) během krátké doby stvořili Komunistický manifest , který vedl k politicko-sociálním otřesům a dočasnému převzetí moci komunisty na nezanedbatelné části Asie a Evropy, vzniklo nové učení , které bylo rychle posvěceno jako pokroková pochodeň, která nás vyvede z tmářských poměrů, vyřeší negativní dopady klimatické změny a jako bonus nastolí sociální spravedlnost.
Na mysli mám pochopitelně Green Deal, uctívaný jak v sídle EU Bruselu, tak i za oceánem v nejmocnější zemi světa, USA a doslova násilně roubovaný do těla všem národním státům .
Tato pseudorevoluční doktrína na rozdíl od Komunistického manifestu je však zoufale odborně „odfláklá“ a doslova primitivní.
Jejím skutečným cílem je získání moci a bohatství ve prospěch velice úzké vrstvy zejména finanční oligarchie , hrubé osekání občanských svobod, potlačení suverenity národních států a vytvoření jakéhosi univerzálního globálního občana, který bude zcela závislý na přerozdělování veřejných zdrojů z centra moci.
Bude zcela potlačena individuální svoboda jedince a nahrazena vizí kolektivního blaha jako jedinou univerzální hodnotou, kterou lze vymáhat i násilím.
Z ekonomického pohledu jde doslova o rituální sebevraždu, kterou historie bude srovnávat s dobou temna v raném středověku po zániku antické civilizace.

Anyr
6.2.2022 11:18 Reaguje na Miroslav VinklerKomunistická indoktrinace, kterou prováděli od kolébky (https://cs.wikipedia.org/wiki/Indoktrinace). Jasně no. :) Některé změny jsou prostě nemožné, dokud je nevyřeší Otec Čas. :))
Pavel Hanzl
6.2.2022 13:57 Reaguje na Miroslav VinklerA mele zase jen kritiku, kritiku, kritiku, všichni dělají všechno špatně, protože jsou blbí.
Dozvím se NĚKDY váš názor, jak se to má dělat lépe a radostněji? Kritizovat dokáže každý.....(dosaďte si sám).
Jen detail: ta doba "temna" v raném středověku bylo valmi progresivní období ve většině Evropy (úžasné Benátky, bohaté Itaské městské státy) a jejich umění, románská architektura ve Francii i v Německu, Velká Morava i rozvoj Přemyslovského státu.
Vznik velmi progresivního feudalismu a rozvoj celé společnosti, přímo vedoucí k zámořským objevům, vědecko - technické revoluci a ovládnutí světa Evropskou civilizací.
Vy máte naopak asi úplně všechno.
JJ
6.2.2022 21:32 Reaguje na Pavel HanzlDobou temna je přitom označováno období po Bílé hoře, tj. po roce 1620. Pro Vaši informaci, tou dobou Benátky měly svůj vrchol rozvoje už dávno za sebou.
Samozřejmě máte plné právo se veřejně "chlubit" svou hloupostí - jen pokračujte, bavíte nás :-)

Miroslav Vinkler
7.2.2022 07:47 Reaguje na JJs lety na Měsíc.
Na několika antických památkách jsem byl a z pohledu technického řešení /přívod vody, kanalizace, výměna vzduchu, klimatizace i umístění staveb v území / jsem si uvědomil, jak daleko dokázali v té době zajít v dobrém slova smyslu. A to jediným zdrojem energie bylo dřevo, resp. dřevěné uhlí.
Takovým Hanzlům je to ovšem jedno, ti vědí všechno nejlépe.
Pavel Hanzl
7.2.2022 08:11 Reaguje na Miroslav VinklerŘím ve svém závěru byla velmi zaprděná a krutá despocie, VŮBEC nedosáhli na techniku a hlavně energii, měli špičkové architekty a stavitele, ale milóny otroků. Ti by Císaře na Měsíc skutečně nedostrkali.
Feudalismus byl osvobození šlechty (v Itálii měst), úplně jiný systém státní moci, založeném na dědickém právu.
Východořímská říše ještě trvala celý středověk a létalo se snad z Cařihradu na Měsíc??
Nemáte pocit, že ještě dnes jsou zaostalí proti Evropě?
Pavel Hanzl
7.2.2022 08:18 Reaguje na JJDoba temna po Bílé Hoře je vymýsl Jiráskův a je to nesmysl. Skutečné doby temna (což je samo o sobě dost pofidérní pojem), byly v historii asi nevýranější dvě. Husitství a třicetiletá válka. A možná ještě obě diktatury od roku 1938 - 1989.
smějící se bestie
6.2.2022 11:18Lidi/panelákový zelený, kteří jsou odtrženi od přírody i zemědělství, chtějí poroučet větru, dešti, lidem kteří v té přírodě žijí/pracují denně.
Alena Lyskova
6.2.2022 13:37
Miroslav Vinkler
6.2.2022 16:57Uvědomuje si svazák Hanzl, že enormní zdražování elektřiny a plynu je v podstatě okrádání občanů ?
A také to, že takto nashromážděné finanční zdroje se nerozplynou, ale jsou darovány (dotace) na zbytečné a hloupé ekomagořiny ?
Zažil jsem toho už dost , ale budování dalšího Eurosojuzu určitě není v zájmu občanů ČR.
Pavel Hanzl
7.2.2022 08:26 Reaguje na Miroslav VinklerPrůměrný plat 40 tisíc není přece tak zoufalý, aby člověk nemohl přidat pár stovek za energie.

Miroslav Vinkler
7.2.2022 09:00 Reaguje na Pavel HanzlEU dostává tolik ZP ,kolik si nasmlouvala. Doposud nikdo si nestěžoval, že Gazprom nedodal sjednané množství svým odběratelům.
Stávající obchodní model-vše přes burzu-si prosadila EK. Odmítla návrh Gazpromu na dlouhodobý kontrakt za pevnou cenu.
Pár stovek navíc za energie - to jste mě vy klaune po ránu rozesmál.
Termíny energetická chudoba, energetické žebračenky, zoufalé pokusy některých zemí EU o plošná zmírnění cenového šoku apod. dokazují, že EK to doslova podělala .
Green Deal má více prvků společných s náboženstvím než s technicko-společenskou vizí budoucnosti.
Vidiny jak OZE nahradí fosil a jádro ,společně s bateriovými úložišti a vodíkovým hospodářstvím jsou imbecility,které eurohujeři vydávají za pokrok.
„Faktura za elektřinu stoupne na nejběžnějších sazbách zhruba o třetinu ročně, u plynu dle spotřeby o 20 až 50 procent,“ říká tiskový mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
"Vyšší ceny elektřiny už dohnaly většinu Čechů. Někdo platí i tisíce navíc" Cena megawatthodiny elektřiny na burze je téměř třikrát vyšší než před rokem, u plynu v prosinci dokonce vyrostla na osminásobek a nyní se pohybuje třikrát výš než v únoru roku 2021. (Seznam,7.2.)
-----------------------------------------------------
Pane Hanzle, nesmíte hned po ránu požívat alkohol ve větším množství, zatemňuje vaší mysl a ztrácíte glanc.
Darth Bane
7.2.2022 14:28 Reaguje na Miroslav VinklerDarth Bane
7.2.2022 14:23 Reaguje na Miroslav Vinklerpavel peregrin
7.2.2022 14:57 Reaguje na Darth BaneDarth Bane
8.2.2022 22:30 Reaguje na pavel peregrinDarth Bane
8.2.2022 22:35 Reaguje na pavel peregrinDarth Bane
8.2.2022 22:54 Reaguje na pavel peregrinDarth Bane
8.2.2022 22:57 Reaguje na pavel peregrinDarth Bane
8.2.2022 23:06 Reaguje na pavel peregrindopravu a ubytování mají hrazené. Ale když jsou tady, nemůžou na Slovácku stavět barák.
Darth Bane
9.2.2022 20:44 Reaguje na pavel peregrinDarth Bane
8.2.2022 22:42 Reaguje naDarth Bane
8.2.2022 22:50 Reaguje naRoman z Vysočiny
6.2.2022 19:33
Miroslav Vinkler
6.2.2022 19:49 Reaguje na Roman z VysočinyBohužel prioritou je adaptace peněženek unijních domácností na doslova přiblblá řešení v energetice.
Pavel Hanzl
7.2.2022 08:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
7.2.2022 09:24 Reaguje na Pavel HanzlDruhým, úzká spolupráce s RF na dodávkách energií, obdobná postavení Německa a RF dnes.
Třetím výstavba 5-7 JE ,kde se nebudeme zdržovat EU bláboly
Čtvrtým - postupný přechod od fosilních zdrojů k JE a OZE (doplňkově) , bez vážných sociálních otřesů a radikální snížení množství odpadů, skutečně reálná cirkulární ekonomika
Za páté - skutečná obnova krajiny ,nikoli hubou ale skutky
Pavel Hanzl
7.2.2022 12:40 Reaguje na Miroslav VinklerDalší postup se bude už řešit v Kremlu a my budeme mít právo pouze držet hubu a krok.
A zkuste se podívat na VŠECHNY země, které ovládá Rusko. Bída a svrab úplně všude.
Tím by se z kvetoucí ČR stala skutečně díra po granátu. A ten byste odpálili vy a podobní..... (dosaďte si sám, já slušné slovo na ně neznám).

Miroslav Vinkler
7.2.2022 14:11 Reaguje na Pavel HanzlSprávná odpověď je , že celá EU žije na dluh a její hospodářství stagnuje. Vy filuto.
Pavel Hanzl
7.2.2022 14:47 Reaguje na Miroslav VinklerDarth Bane
8.2.2022 22:52 Reaguje na Pavel HanzlPetr Zedníček
7.2.2022 14:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 14:50 Reaguje na Petr ZedníčekS náma to nemá VŮBEC NIC společného, my jsme si v historii sami vládli jen 20 let za první republiky a výsledkem byl rozpad a další nevolnictví.
Petr Zedníček
7.2.2022 15:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 16:50 Reaguje na Petr ZedníčekPetr Zedníček
7.2.2022 17:33 Reaguje na Pavel Hanzl"my bychom mimo Eu zdechli." Blábol. Do EU jsme vstoupili v roce 2004 a shengen (tedy bod, kdy pro mě začlo mít členství trochu smysl) byl až v roce 2007. Bohužel i lisabonská smlouva. Jakto, že jsme mohli bez EU vydržet téměř 15let?!
Zajímave je, že v jiných oblastech jste optimistický až to bolí a v těchto máte sebemrskačské a looserské sklony.
Trochu se vschopte člověče, trochu toho národního sebeuvědoměmní by vám jen prospělo.
Petr Zedníček
7.2.2022 17:35 Reaguje na Petr ZedníčekPavel Hanzl
8.2.2022 21:09 Reaguje na Petr ZedníčekVelmi dobře byla založena demokracie, justice (Burešová), většiny státní správa a hlavně podnikatelské prostředí.
Takže jsme do EU vstupovali JEDNOZNAČNĚ z první pozice z Nových zemí.
Roman z Vysočiny
7.2.2022 13:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 14:44 Reaguje na Roman z VysočinyAle nebude to stačit. Pokud lidé naprosto razantně nesníží spalování fosilu a ještě nebudou v neskutených objemech odchytávat CO2 ze vzduchu, ten oteplovací trend se nezastaví.
Jaroslav Pobeha
12.2.2022 03:08 Reaguje na Pavel HanzlAby som nezabudol, tak najväčší problém s otepľovaním je topenie permafrostu. Na sibíri, aljaške a severnej kanade je uložených odhadom 1600 miliard ton uhllíka. Keď sa bude otepľovať a permafrost topiť, bakterie sa do tej organickej hmoty pustia a uvoľnia metán. Potom budeme v kompletne v perdeli.
V jakutsku existuje projekt Pleistocénny park, ktorý by mal obmedziť topenie permafrostu tým, že zvieratá zmenia ekosystém z močaristej tundry a tajgy na tundrostep plus rozhrabávaním izolačnej vrstvy nehu pomôžu v zime vychladiť permafrost.
Roman z Vysočiny
12.2.2022 23:29 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
12.2.2022 02:58 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
6.2.2022 20:27 Reaguje na Roman z VysočinyPavel Hanzl
7.2.2022 08:30 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
7.2.2022 12:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 12:43 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
7.2.2022 14:40 Reaguje na pavel peregrinA tohle je hlavní příčina, proč my začneme asi vysychat.
pavel peregrin
7.2.2022 15:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 16:47 Reaguje na pavel peregrinAle konkrétně to řídí Jet stream a co provede, nikdo neví. Ale ten další stupeň už bude asi dost tragédie, dnes jeme pořád ještě v poho.
Vladimir Mertan
7.2.2022 20:26 Reaguje na Pavel HanzlAký je to kontinent a prečo sa mu vyhýbajú zrážky?
Naproti tomu najviac prší v Indickom meste Čérápuňdží Město je držitelem dvou zápisů do Guinnesovy knihy rekordů – maximum srážek v jednom roce a maximum srážek v jednom měsíci. Od srpna 1860 do července 1861 tu spadlo 22 987 mm a v červenci 1861 zaznamenali 9299 mm.
Pavel Hanzl
8.2.2022 21:14 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
11.2.2022 23:22 Reaguje na pavel peregrinJaroslav Pobeha
12.2.2022 03:12 Reaguje na pavel peregrinGrécko. Subtropy majú iný cyklus ako mierne pásmo a z hľadiska vody a pôdy sú omnoho viac zraniteľné.
Jaroslav Pobeha
12.2.2022 03:15 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
7.2.2022 08:18 Reaguje na Roman z VysočinyŽe boli v Nemecku povodne je úplne normálne, nebolo to prvý ani posledný krát.
Predošlé interglaciály boli nielen teplé, ale aj vlhké a nič nenasvedčuje tomu žeby to malo byť teraz inak.
Samozrejme opatrenia nič nepokazia, môže sa hodiť, pretože extrémne javy môžu prísť kedykoľvek.
Pavel Hanzl
7.2.2022 08:33 Reaguje na Vladimir MertanDřívější interglaciály probíhaly při koncentracích CO2 o třetinu nižších a teploty dosahovaly sotva dnešních.
Dnes už odcházíme do teplotního pásma, na které náš ekosystém není stavěný a nemůže ho přežít.

Miroslav Vinkler
7.2.2022 09:05 Reaguje na Pavel HanzlKdyž už chcete lhát, nesmíte se u toho nechat chytit.
Pavel Hanzl
7.2.2022 12:52 Reaguje na Miroslav VinklerSamozřejmě byby vyšší teploty, třeba ve druhohorách i třetihorách.
Jenže to tu byl úplně jiný ekosystém, ten dnešní se vyvíjel v daleko nižší teplotě i složení vzduchu.
tenkrát by člověk venku bez skafandru nepřežil.
Velmi přesně jsou zjištěny teploty i koncentrace Co2 z ledovcových vývrtů, řádově za asi milión let. Tady to máte velmi přehledně.
https://en.wikipedia.org/wiki/Geologic_temperature_record#/media/File:All_palaeotemps.svg
Vladimir Mertan
7.2.2022 15:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 16:45 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
7.2.2022 16:58 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Eemsk%C3%BD_interglaci%C3%A1l
V eemském období byla průměrná globální teplota nejméně o 5 °C vyšší než v holocénu.[3] Hladina moře byla o 6 metrů výše než je dnes.[4] Ledovců bylo méně, hranice lesa ležela asi o 600 km severněji, hladina světového oceánu mohla být až o osm metrů výše (údolí řeky Eem proto bylo zaplaveno mořem).[5] Středoevropskou vegetaci tvořily převážně jilm, habr, dub, bříza a líska, fauna zahrnovala vedle jelenů a medvědů také slony a nosorožce.[6] Velký rozmach v této době zažila populace neandertálců.
Pavel Hanzl
8.2.2022 15:36 Reaguje na Vladimir MertanPíšu o půl stupně vyšší než DNES. A my jsme na špičce teplot z celého holocénu.
Pokud to počítají od poslední doby ledové, tak to vychází.
11 tisíc let je geologicky okamžik a vysoká hladina moří je dána tím, že sice nebylo tepleji, ale zato déle. Rostliny, které tu jmenujete, nejsou schopny žít v teplotách připomínajících současné tropy.
Vladimir Mertan
8.2.2022 15:58 Reaguje na Pavel Hanzl(Hroch je ten malý zelený, čo baba podsypala Jánošíkovi :-)
Pavel Hanzl
8.2.2022 21:16 Reaguje na Vladimir MertanJaroslav Pobeha
12.2.2022 09:44 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
12.2.2022 09:42 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
12.2.2022 09:40 Reaguje na Vladimir MertanOkrem toho globálna teplota nie je až tak dôležitá. Dôležitejšie je, ktoré pásmo sa otepľuje ako rýchlo a čo to spraví s pôdou, s vodou a uhlíkom uskladnením v podzemí (permafrost). Arktída sa otepľuje značne rýchlejšie ako zbytok zemegule.
Filip Kondapaneni
7.2.2022 03:53Jen pro příklad, instalační firmy FVE hlásí že jsou na hraně kapacit, a přitom s vypětím všech sil nainstalovali jen pár desítek MW. Ale my při těch ambicich eko - jehovistu potřebujeme instalovat alespoň 1GW ročně včetně adekvátní akumulace, aby to nezhroutilo síť.
To samé v instalaci TČ. Opět velkolepé plány, jak skoncujeme s vytápěním fosilnimi palivy, ale při uvažovanem tempu, a uvažované životnosti TČ (typicky Vzduch-voda) to nenainstalujeme nikdy.
Dále se tu šermuje tím, jak se všechny baráky zateplí a nebude potřeba tepla tak vysoká, ale i při aktuální snaze, se zateplí stěží tisícina toho co by bylo potřeba. Takže vysněný stav v nedohlednu.
Na výše uvedené prostě schází lidé, manuálně a odborně zdatní, zato je tu všude plno ekojehovistu co si doma nevycisti ani ucpaný hajzl.
Snadno se dá dohledat, že naše malá zemička, potřebuje ročně cca 80TWh v elektřině a 660000TJ tepla (plyn, uhlí, dálkové teplo, nafta, bez zapocitani TČ) a s potřebou energie v dopravě se nebudu počítat. Tohle všechno převést na OZE a vodík znamená, že Evropa nahradí drahý import energetických fosilních komodit za import mnohem dražšího šedého vodíku, protože není ve fyzikálních možnostech tohle pokrýt OZE. A nebo je, ale zrušíme veškerý průmysl, dopravu, a domácnosti budou živořit při 10st a budou trpět hlady.
Ale pamatujte si, že naštvaná lůza dokázala zbourat Bastilu, a kdo chce víc, nemá nakonec nic.
Pavel Hanzl
7.2.2022 08:48 Reaguje na Filip KondapaneniPavel Hanzl
7.2.2022 16:41 Reaguje naA projekty se opakují a standarizují.
Petr Zedníček
7.2.2022 16:58 Reaguje na Pavel HanzlDále výsledné el. zapojení a otestování musí dělat člověk s vyhláškou 50 pr. 6 a víš + revize. A to opět nemůže dělat někdo, kdo včera rozvážel rohlíky. Na to musíte mít el. vzdělání + praxe.
Jsem si jist, že brzy podobných firem budou vznikat desítky, a trochu se obávám technického provedení.
Pavel Hanzl
8.2.2022 15:39 Reaguje na Petr ZedníčekFilip Kondapaneni
9.2.2022 11:29 Reaguje na Pavel HanzlProstě bohatší státy ty šikovné lidi přeplatí a přetáhnou z těch méně bohatých.
Také jsem dělal pro Němce a zprovoznoval centrální střídače SMA. Teď dělám v HVAC a pořád to vidím. Na ulicích jsou z hlediska žadatelů o práci volně k dispozici jen hloupé lopaty které jsou dobre tak pro práci ve vykopech , a bezprizorni bývalí ředitelé kteří se nehodí ani na to.
Pavel Hanzl
7.2.2022 08:52 Reaguje na Filip KondapaneniPetr Zedníček
7.2.2022 14:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 16:39 Reaguje na Petr Zedníčekhttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-miliardar-dedek-rozjizdi-v-cesku-vodikovy-byznys-jeho-startup-vydelava-186109#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=ZAXfVos5LpT-202201200931&dop_id=186109&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Petr Zedníček
7.2.2022 17:04 Reaguje na Pavel HanzlNapíšu o tom, že bychom to neměli vyrábět (to je super), ale že drahá technologie, musí nejdříve pro nás (co na to nemáme) zlevnit, abychom nedopadli jako s FVE v letech 2008-2009 . Protože hádejte kdo nejvíce v EU dotuje OZE... CR, DE a SP (měli stejné procento ve vládě všehoschopných jako my) A to nechceme.
Pavel Hanzl
7.2.2022 19:58 Reaguje na Petr Zedníček"V Česku by se tak podle něj mohly ve spolupráci s domácím průmyslem vyrábět vodíkové generátory levnější než v zahraničí. Navíc by marže z výroby těchto zařízení zůstávala doma".
Petr Zedníček
7.2.2022 20:26 Reaguje na Pavel HanzlKaždopádně souhlasím, ať to u nás vyrabí, ale ta technologie a vše okolo, prostě vyžaduje velké investice jako FVE v počátcích.
Pavel Hanzl
8.2.2022 12:51 Reaguje na Petr ZedníčekTohle v článku zcela evidentně není.
Richard Vacek
7.2.2022 06:19Jaderný blok 1000 MWe má cenu 180 mld. Kč a nahradí zhruba pětinu spotřeby plynu (při využití i odpadního tepla). 5 jaderných bloků by tedy stačilo na minimalizaci naší spotřeby plynu.
Pavel Hanzl
7.2.2022 08:46 Reaguje na Richard VacekJeště k tomu musíte připočíst ty gigantické elektrolyzéry a cenu přes 100 eur za MWh při výstupu z JE a vyjde vám cena plynu (vodíku) dost děsivá.
Navíc jaderky spotřebují gigantické množství vody. Dukovany jako milión obyvatel, ovšm do vzduchu a ne do závlah.
Břetislav Machaček
7.2.2022 11:17 Reaguje na Pavel Hanzlodsiřovačů, odprašovačů a těžařů uhlí zašlápli JE a nyní
ji zašlapují díky lobbistům za OZE. Nesmysly střídají
nesmysly a výstavba se záměrně odkládá. Čím déle půjde
vydělávat na spalování fosilu, výměnách kotlíků a OZE,
tak o to později dojde na výstavbu JE. Jednoduché a taky pravdivé. Fandím Slovákům s Mochovcemi, kteří nám ukážou
o čem je rozum a o čem je ta naše hloupost.
Pavel Hanzl
7.2.2022 12:54 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Pobeha
12.2.2022 10:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.2.2022 20:15 Reaguje na Jaroslav PobehaPetr Zedníček
7.2.2022 14:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 20:01 Reaguje na Petr ZedníčekPetr Zedníček
7.2.2022 20:41 Reaguje na Pavel HanzlTakže pořízení elektrolzerů, stlačení vodíku, případně přeměna na toxický čpavek, uskladnění a pak výroba el nic stát nebude? To je skoro zadarmíko a vůbec to do výsledné ceny promítat nebudeme jo? Tohle je tak stupidní argument zastánců OZE,až to bolí, sorry jako! Nezapomínejte, kolik těch elektrolýzéru budete muset mít, během třeba jedno dne budou jen v DE v roce 2030+ až 50GW výkonu z OZE.
Pokud budou masivně vznikat malé FVE, budete tu DS velmi potřebovat. Tohle platí pro velké větrné parky, offshore, kde to celkem beru. Někde na pobřeží postavíte zásobníku na h2 nebo plyn, pak přeměníte na elektřinu.
Pavel Hanzl
8.2.2022 12:59 Reaguje na Petr Zedníčekhttps://oenergetice.cz/vodik/iea-vyrobni-kapacity-obnovitelneho-vodiku-se-rozviji-pomalu
Lukáš Kašpárek
7.2.2022 07:24pavel peregrin
7.2.2022 07:32 Reaguje na Lukáš Kašpárekpavel peregrin
7.2.2022 12:33 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Miroslav Vinkler
7.2.2022 07:35 Reaguje na Lukáš KašpárekRozumný člověk by uvedl, která z tvrzení autora jsou nepravdivá a proč.
Jsou však tací, kteří článek shlédnou s revolučním svitem v oku
článek a hned je jim vše jasné. Nejste do přízně s panem Hanzlem ?
Lukáš Kašpárek
7.2.2022 12:24 Reaguje na Miroslav Vinklerpavel peregrin
7.2.2022 12:36 Reaguje na Lukáš KašpárekDarth Bane
10.2.2022 21:25 Reaguje na pavel peregrinJiří Svoboda
7.2.2022 09:23 Reaguje na Lukáš KašpárekBřetislav Machaček
7.2.2022 11:21 Reaguje na Jiří Svobodaale kde nic není, ani čert nebere a tak zbylo, co zbylo.
Jiří Svoboda
7.2.2022 09:20Pan Blažek má zjevně dost času při sedlačení přemýšlet. Těším se na další jeho článek.
Pavel Hanzl
7.2.2022 12:56 Reaguje na Jiří SvobodaAle jen náznak rozumného řešení je vždycky ABSOLUTNÍ NULA.
Petr Zedníček
7.2.2022 14:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 14:36 Reaguje na Petr Zedníčekpavel peregrin
7.2.2022 15:04 Reaguje na Pavel HanzlPetr Zedníček
7.2.2022 15:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2022 16:36 Reaguje na Petr ZedníčekJe fakt, že je to dlouhý a v angličtině, ale na Wiki je myslím dobrý výklad.
"Green New Deal v původním anglickém znění má jen 14 stran textu. Z nich prvních sedm, tedy zhruba polovina, popisuje aktuální ekologické problémy a následky v případě ignorování problémů; druhá polovina pak nastiňuje možnosti, jak řešení problémů napojit na ekonomiku, zaměstnanost, úlohu státu, řešení sociální nerovnosti a další. Green New Deal neobsahuje konkrétní řešení ekologické krize, je to nezávazná koncepce, v jejímž rámci by mohly být systematicky řešeny problémy spojené s globálním oteplováním, resp. změnou klimatu."
pavel peregrin
7.2.2022 16:52 Reaguje na Pavel HanzlHezká vize, že ano, nastínil jsem problém a také hned navrhl řešení.
Problém je v tom, že tu moji vizi zatím nikdo nedokáže splnit a na takové řešení si budu muset setsakra dlouho počkat a vůbec nemám jistotu, že se kdy naplní. Takže si budu zatím muset vystačit s tím postřikovačem a plečkou a ne je hned hodit do kopřiv a čekat na zázrak. A přesně o tom to je.
Pavel Hanzl
7.2.2022 20:21 Reaguje na pavel peregrinŽádné fatální objevy se nečekají, na žádný tokamak se nespoléhá, na zázračnou baterii taky ne.
Ale to máte fuk.
My máme dvě možnosti.
Buď se budeme maximálně snažit to splnit a pak máme šanci, nebo to zase okecámě a prožvaníme a jdem do dupy.
Nic světoborného v tom nehledejte a nanorobůtky už vůbedc ne.
pavel peregrin
8.2.2022 12:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2022 15:13 Reaguje na pavel peregrinTo je tvrdá realita. Pokud nazastavíme pálení uhlíku, poscípeme. Čus.
Můžete kolem toho pindat vagóny nesmyslů, ale to je tak všechno.
pavel peregrin
8.2.2022 20:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.2.2022 23:19 Reaguje na pavel peregrinPoslední demonstrace na Slovensku jsou přímo děsivé...
Petr Zedníček
7.2.2022 17:14 Reaguje na Pavel Hanzl"...Green New Deal neobsahuje konkrétní řešení ...", a neříkal jsem to? Děkuji za potvrzení.
Ale mají aspoň nastaven nějaký požadavek na retrospektivní mechanizmus, vyhodnocení a přehodnocení. Samozřejmě nechybí sankční mechanizmus.....
Pavel Hanzl
7.2.2022 20:09 Reaguje na Petr Zedníček"balíček opatření „..."Fit for 55“, který obsahuje nové i revidované legislativní návrhy v oblasti klimatu, energetiky a dopravy..."
Pavel Hanzl
8.2.2022 15:15 Reaguje na Petr ZedníčekKarel Ploranský
12.2.2022 11:40 Reaguje na Pavel HanzlJádro EU připustila jako trpěný a neochotně POVOLENÝ zdroj.
Kde a v čem je prosím ta jeho PODPORA?
Břetislav Machaček
7.2.2022 17:32nemůže být starý moudrý muž, ale mladý v práci se nudící provokatér,
který se baví našimi reakcemi na jeho bláboly. To se už opravdu nedá
číst a prosím redakci na omezení reakcí na jeden článek maximálně na 5.
Kdo souhlasí, podpořte můj názor alespoň pod tímto příspěvkem. Děkuji.
Pavel Hanzl
7.2.2022 20:04 Reaguje na Břetislav MachačekA co kdybyste někdy pochopil i něco rozumnějšího, než takovou cypovinu?? To vám nehrozí, já vím.....
Pavel Hanzl
7.2.2022 20:24 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
8.2.2022 08:26 Reaguje na Pavel Hanzldnech kdy fouká. Marně na faktuře hledám kolonku, že bylo
x % elektřiny zdarma a chybí i poděkování, že jsem ji
spotřeboval, aby nezatěžovala síť při převisu produkce.
Jakápak záporná cena, když platím stálou platbu navýšenou
o dotace do OZE, povolenky a náklady na zálohy OZE. To je
pro mne a většinu lidí podstatné a nikoliv vize o vodíku
podle vás v zásobnících v horninách, když těká i z kovu.
My nahráváme, ale vy odborně neodpovídáte, protože toho
nejste amatére schopen.
Pavel Hanzl
8.2.2022 15:16 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
8.2.2022 19:02 Reaguje na Pavel Hanzlkubík plynu na spalné teplo podle toho, který druh plynu proudí v potrubí. Je to téměř totéž za jakou
cenu byla vyrobená elektřina v danou dobu v síti.
Pokud byla "zadarmo", tak by neměla být účtována
ani distributorem dodavateli a ten by to neměl
účtovat spotřebiteli. Vždyť ji spotřeboval pouze
proto, aby přetížená síť a nezkolabovala. Proč
takovou elektřinu vůbec distributor odebírá,
když mu způsobuje problémy a nutí odstavit jiné
stabilní zdroje? No protože je to jen deformace
trhu a preferování jednoho zdroje před jiným nejen
dotacemi, ale i přednostním výkupem před jinými
zdroji. Představte si prodejnu, která nebude
nabízet levný chléb z velkopekárny, aby se prodal
předražený z malé a při výpadku té malé žádal
velkopekárnu o mimořádnou dodávku. Ta to splní,
ale dodá chléb za cenu toho z malé pekárny. A co
na to zákazník? Byl ochuzen o pravidelnou dodávku
levnějšího chleba, za který při výpadku dodávky z
té malé pekárny zaplatí více. Takhle dopadlo to
protěžování nekonkurenceschopných OZE i s tím
nákupem z jiných zdrojů při výpadcích OZE. Z toho
se nevykecáte a neobhájíte neobhajitelnou prasárnu zvanou protěžování OZE před ostatními zdroji.
Pavel Hanzl
9.2.2022 18:24 Reaguje na Břetislav MachačekZ toho se nevykecáte a neobhájíte neobhajitelnou prasárnu zvanou protěžování kadibudek před kadění na ulici.

Miroslav Vinkler
8.2.2022 06:40Byla to sorta pevně věřících lidí a nikdy nebyli ani schopni jakékoli sebereflexe. Prostě oddaní straníci se vším všudy, a běda jak někdo měl jiný názor. To hned šli žalovat "vejš". Vždy nedočkavě čekali, jaké bláboly zase ÚV KSČ zveřejní, aby opět mohli rozdávat moudra kolemjdoucím.
Já bych těmto lidem iluzi o tom jak jsou užiteční nebral, jsou svým způsobem spokojení a pokud jim do ruky nedáte zbraň , tak nepředstavují problém pro své okolí.
Pavel Hanzl
8.2.2022 15:22 Reaguje na Miroslav VinklerZkuste nějak přiblížit, kam já chodím "žalovat vejš" cha cha?? Nebo někdy chodil?
Faktem je, že psychiku od komára mám trvale poškozenou, mám alergii na uniformy a moje skoro nenávist k Ruskému státu (ne lidem) taky není zcela normální.
Filip Kondapaneni
9.2.2022 12:24Tady se pořád přistupuje k FVE, VE, TČ, nabíječkam jako k instalaci informativnich cedulek v parku. Ale tady se jedná o instalaci, která musí být zodpovědně zaměřená, naprojektovana, nakoupeny správné komponenty, správně nainstalovany, udrzovany, servisovany. Když něco z toho chybí, tak u TČ to skončí zklamáním, u FVE třeba i zkázou. Sám jsem na několika rumištích po FVE asistoval hasičům jako zástupce výrobce střídačů. A vždy to byla záležitost špatně provedené instalace. I pár panelů, s 200V na string v případě zkratu na DC straně nebo nějakého vakl kontaktu na DC rozvaděči umí udělat pěkný oblouk a ten umí zapálit, když je co. A zde jsou malé instalace potencionalne nejvíce problematické. Čím větší instalace , tím ve svých důsledcích bezpečnější a efektivnější.
Eko jehoviste mají pravdu v tom, že ty nové zelené zítřky přinesou spoustu příležitosti ať už pracovních nebo finančních, ale neberou v potaz to, že kde nejsou zdroje (hlavně lidské) , tak se ani čert nevy*ere.
Pavel Hanzl
9.2.2022 18:19 Reaguje na Filip KondapaneniProstě není politik, tak to má v paži.
Takže jen nesmyslně zarazil nové instalace, aniž by pořešil ty stávající, takže zadraho jsme si pořídili mega výkony a když šly ceny na desetinu, nestavíme ani ťok. Babišistán v praxi.