https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/blazek-petr-soucasne-zmeny-jsou-pouze-na-hezke-pocasi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Blažek: Současné změny jsou pouze na hezké počasí

6.2.2022
Hezké počasí, tak dobrý.
Hezké počasí, tak dobrý.
Licence | Volné dílo (public domain)
Jako sedlák si myslím, že současná snaha o změnu k uhlíkové neutralitě je tvořena pouze na hezké počasí. Prosazují ji hlavně lide, kteří vyrostli v prachových peřinách velkoměst a za celý svůj život nezažili ani výpadek proudu. Jejichž nejsilnější kontakt s přírodou proběhl na zimní upravené sjezdovce. Představují si, jak zasejeme květinové louky a ona se nám příroda odmění.
 
Jak jinak si to vysvětlit, když se předhánějí v nápadech, jak rychle uzavřeme uhelné a plynové elektrárny, a přestaneme vyrábět spalovací motory. Žijeme v době, kdy si neumíme uskladnit energii ani na 24 hodin a přesto se tu reálně debatuje o tom, jak zavřeme zdroje, které fungují nejen ve dne v noci, ale i v zimě a za bouře.

Doposud máme uzákoněno držet si ve státních rezervách zásobu ropy zhruba na 100 dní, a nyní prosazujeme a dotujeme mobilitu, která má kapacitu na 4 hodiny!

Naše mateřská příroda se k nám umí chovat i pěkně macešsky. My musíme být připravení nejen na hezké počasí, ale hlavně na to špatné, hraničící s katastrofami. Ostatně na to nás klimatologové upozorňují, že počasí v budoucnosti bude podstatně nestálejší.

Doposud jsme využívali mnoho zdrojů energie (dřevo, uhlí, plyn, ropa, JE), z nichž se lokálně dalo vyrobit teplo nebo i centrálně vyrobit elektrická energie. Všechny tyto zdroje se dají skladovat jako brambory na zimu. A my se je momentálně snažíme co nejrychleji zlikvidovat, aniž bychom měli adekvátní náhradu. Tak zvané zelené zdroje sice vyrábí teoreticky bezuhlíkovou energii, ale bohužel pouze v době, kdy nám příroda milostivě bude přát. Abychom ji dokázali uskladnit takové množství, tak by akumulátory musely pojmout minimálně o 2 řády více energie než doposud. Ale takové výsledky nejsou ani v laboratořích. Tady se bavíme o nějakých pokusech se supravodivostí a to je ještě hodně vzdálená budoucnost.

Takže bychom měli přestat s ideologií a měli bychom se začít bavit o opravdu reálných možnostech, jak ušetřit planetu. A to se nejedná pouze o uhlík, to samozřejmě musí zahrnovat veškerou činnost od těžby prvků, přes výrobu až po likvidaci - nejlépe recyklaci. Což se do teď bohužel nedělo.

Například jaderné energii se vyčítá radioaktivní odpad, který se za 50 let života elektrárny a za vyrobení obrovského množství energie za jakéhokoliv počasí vyprodukuje. Tento odpad se vejde do několika stovek kontejnerů a uschová se do haly velikosti větší tělocvičny. Proti tomu se staví sluneční kolektory a větrné elektrárny. Když to budeme opravdu posuzovat podle vyrobeného množství energie, tak nám tady zůstanou desítky tisíc tun zbytků ze slunečních panelů, z vrtulí elektráren a akumulátorů. Ty sice nebudou radioaktivní, ale bude jich mnohem, mnohem více.

Rozhodně nám nepomůže spěch. Řeči, že se 30 let nic nedělalo a teď to musíme za 5-10 let dohnat, jsou nesmysl. Změna klimatu nastala a my ji rozhodně za našeho života ani za života našich dětí neotočíme. Musíme hledět do budoucnosti a přizpůsobovat se. Ostatně to dělali naši předci od jaktěživa - přizpůsobovali se.

Naše opravdu reálné možnosti jsou ve výrobě paliv, jež se dají skladovat. V současné době se nabízí vodík, nějaký druh uhlovodíku jako byl například svítiplyn a nějaký druh syntetického benzínu nebo nafty. Ovšem na jejich výrobu budeme potřebovat obrovské množství elektrické energie. Ač se nás aktivisté snaží přesvědčit, že spotřeba elektrické energie klesne, opak je pravdou. My budeme potřebovat energii nejen na výše uvedené, ale i na vytápění domácností, které se za dotace ve velkém přeměňují z lokálních topenišť na centrální elektrickou síť, na zvýšenou elektromobilitu, která i kdyby zůstala pouze příměstská, stejně spolyká velké množství energie. A takových příkladů by se jistě našlo více. A na to potřebujeme stabilní zdroje vhodně doplněnými zelenými zdroji.

Nemá cenu podporovat sice líbivé lokální, ale nic neřešící střešní instalace. Tím zase pouze dotujeme bohatší vrstvu obyvatelstva, aby ušetřila na energii, ale ve výsledku to nic neřeší. Už nyní je v Evropě přebytek energie, když počasí přeje, ale bohužel o to je to dražší, když nepřeje. Je to podobné jako s pitnou vodou. Čím více vody ušetříme, tím je dražší. U elektřiny ušetří ti, co si nainstalují střešní panely, ale náklady na provoz rozvodné sítě, které se samozřejmě nezmenší, musí někdo zaplatit. A nejvíce na to doplatí ti, kteří tu možnost instalace nemají. Každá další dotace by měla jít pouze do projektů, které zaručují nepřetržitý provoz a nebo mají zároveň technologii na dlouhodobé uskladnění energie.

Musíme se zamyslet nad tím, jestli je opravdu reálné a žádoucí zrušit spalovací motory. I když mají samy o sobě teoretickou malou účinnost, tak zase naopak mají možnost mít uskladněné velké množství energie v nádržích a tím být po relativně dlouhou dobu nezávislé na centrální dodávce energie.

Jak ukázal nedávný výbuch sopky na jižní polokouli, příroda nám dokáže připravit mnohá překvapení. Která ovšem, když se to vezme v řádech století, žádná překvapení nejsou. Od jaktěživa zde byla zemětřesení, výbuchy sopek, povodně, větrné smrště a ohně, a budou i nadále. Jestliže chceme přežít, musíme se pořád na takové situace připravovat. Není možné se spoléhat ve všem pouze na dráty. Elektřina je první, co při přírodních katastrofách vypadne a poslední, co se obnoví.

Občas mi to připadá, že se ta zelená ideologie mění již v zelenou sektu. Stanovili si konec světa a kdyby nepřišel, tak pro jistotu spácháme hromadnou sebevraždu.


reklama

 
foto - Blažek Petr
Petr Blažek
Autor je sedlák.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (165)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

6.2.2022 09:34
Klasický argument je, že když je "špatné počasí hraničící s katastrofami", tak OZE nepomůžou. Dobře. Tak máme v záloze už amortizované dýzly, turbíny a jiné uhlíkové zdroje, které skladují energii jak "brambory na zimu".
Jen v plynových zásobnících pod Pálavou je uskladněno asi 9 TWh energie v zemním plynu, ten se bude postupně převádět na vodík.

Ten vývoj přece nejde stylem odzdi kezdi, buď máme z OZE 100% energie, nebo na to mastíme úplně. Vše se vyvíjí, OZE se budují dobrou rychlostí a s nimi akumulační kapacity, dnes se otvírají dveře i pro racionální a efektivní využití i jádra.

Velmi bhluboký omyl je, že se klimatické tragédii můžeme "přizpůsobit".
Na totální devastaci světového ekosystému se připravit nedá, leda odstěhováním lidstva na Paroubkův Mars.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.2.2022 09:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Už si z toho musím dělat legraci. Je to pořád dokola. Akumulační kapacity zatím nemáme. Tedy pokud nechceme postavit ještě dalších deset Dlouhých strání. Místo by se určitě našlo. Stačí uříznout pár kopců.
No a pan autor má pravdu. Té vaši klimatické tragedii se v našich podmínkách můžeme učinně přispůsobit. Stačí vysoká zeď na hranicích a silnější armáda hlídajíci onu zeď.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2022 13:38 Reaguje na Jarek Schindler
ZATÍM nemáme. A dneškem končí svět.
Jistě, zeď. Říkalo se jí "čínská" a znamenala jeden z největších úpadků Číny v historii.
Pr nás by to znamenalo totální konec, jen to pak zaházet hnojem.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.2.2022 14:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale svět samozřejmě nekončí. To jsou snad spíš vaše výmysly. A protoře nekončí tak se stále něco vymýšlí. No a až se ve velkém zvládne akumulace tak se může přemýšlet dál.
Jinak když už chcete mluvít o té Velké čínské zdi tak si o tom alespoň něco málo nastudujte. Začala se stavět již za dynastie Čchin, 200 let př.n.l. No a za dynastie Ming kdy dostávala dnešní podobu ta Čína v úpadku jaksi nebyla. No a s následující dynastií stratila význam protože uzemní rozloha byla za Mandžuů jednou tak velká. To byly opravdu časy obrovského úpadku Číny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 07:59 Reaguje na Jarek Schindler
Čínská zeď byla synonymem pro úpadek následkem izolace. Jestli to byla nebo nebyla fyzicky zeď, není důležité.
Takže je potřeba mudrovat nad akumulací a pokud někdo něco fakt vymudruje, tak se může "přemýšlet" dál.
A co když mezitím ten uhel dojde? Nebo se uvaříme ve vlastní šťávě? Co kdybychom radši silně pohli prdelí??
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.2.2022 18:54 Reaguje na Jarek Schindler
Legraci si z toho nedělejte.
Když někdo onemocní, je na místě ho litovat a ne si z něj dělat srandu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.2.2022 10:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy se už s tím vodíkem vzpamatujte, protože doposud nikdo nebyl
schopen vyřešit jeho skladování a vy nejlehčí z plynů s malými
molekulami pronikajícími i kovy chcete skladovat v horninách?
Pak vyměnit plynovody, kotly, sporáky a jiné spotřebiče, neboť
nebudou vhodné k jeho spalování. Učit se, učit se, platí i pro
vás, který jste se naučil v Rusku ucítit i surový zemní plyn.
Než stále plácat hlouposti, tak se vzdělávejte a pak nebudete
psát ty "svazácké" oslavné články na OZE a akumulace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2022 13:42 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy se nemůžete už učit, protože hlavu máte tvrdou. Vám by ale stačilo přečíst si nadpisy....

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-miliardar-dedek-rozjizdi-v-cesku-vodikovy-byznys-jeho-startup-vydelava-186109#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=ZAXfVos5LpT-202201200931&dop_id=186109&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

https://oenergetice.cz/emise-co2/shell-rwe-budou-spolupracovat-rozvoji-vodikovych-ccs-projektu-evrope

https://oenergetice.cz/vodik/svetove-investice-vodiku-vyrazne-rostou-cele-stoji-evropa-cina-dotahuje

"Za podpory EU vybudovaly společně v Rýnské rafinerii společnosti Shell jeden z největších elektrolyzérů na světě – závod, který vyrábí vodík pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů".
https://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe/recovery-coronavirus-success-stories/environment-and-climate/hydrogen-drive-eus-green-recovery_cs


Odpovědět
DB

Darth Bane

6.2.2022 14:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Hunžlingu, miliardář Babiš už dávno do OZe nezávislého na počasí a akumulaci investoval. To, že cse do něčeho investuje, neznamená, že to něco řeší. Zatím se invbestují drobné fifníky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.2.2022 14:55 Reaguje na Pavel Hanzl
To, že existují pokusy s výrobou zeleného vodíků
z OZE a o jeho využití ve vozidlech nepopírám.
Pouze kritizuji vaše nápady ho skladovat někde
v horninách a používat v dohledné době pro vytápění
a obohacování zemního plynu vodíkem ve stávajících
plynovodech pro stávající spotřebiče. Pustit ho
do stávajících rozvodů nelze a technologie je
tak rozdílná, že nelze ze dne na den přidat vodík
do plynu a nebo ho nahradit zcela. Znamenalo by
to vypnout zemní plyn, vše předělat a vyměnit
a pak zapnout. Do toho se žádná distribuční
společnost nepustí. Neuvádíte nic odborného,
ale pouze "svazácké" články opěvující pokusy
a pokusnou poloprovozní výrobu. Pamatuji na
totéž o nových českých bateriích, které se
měly vyrábět už nejméně rok v Horní Suché a
dodnes prd. Stavba továrny předběhla výrobu
v poloprovozních podmínkách a bublina splaskla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2022 18:38 Reaguje na Břetislav Machaček
Přečtěte si ty odkazy, které jsem sem dal. To je práce na čtvrt hodimy, nemá cenu plácat, když nevíte o co jde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2022 18:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Můžete sledovat web oenergetice. cz, to jsou seriózní informace, o vodíku je toho tam něurékom.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.2.2022 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
web o energetice sleduji a zrovna nedávno tam vyšel článek o tom, že pokud bychom chtěli přejít na vodík, musíme počítat s 6x vyššími cenami pro domácnosti.
Vodíkový set pro RD (FVE/palivový článek/úložiště/ = 70- 100 tis.€ pořizovací cena bez provozních nákladů , vy klaune.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 12:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
V současnosti. Ale dobře. Pokud bych měl řádově 80 - 90% ročně z velmi levné FVE a 20 - 10% 6x dražší z vodíku, tak jsem na tom ještě pořád poměrně dobře.
Ale ty technologie půjdou výrazně dolů, sama FVE je dnes 10x levnější, než začárkem století.
Ale zase ten váš problém. Máme možnost se vybírat? Napište, jak to udělat lépe a levněji.
Pokud něco fakt vymudrujete, Nobelovka vás nemine.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 14:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro ČR začít stavět Dukovany a hned řešit Temelín 2. Začít pokukovat po lokalítách na severu čech nebo ostravsko. Hlavně začít tlačít na pilu a přestat přešlapovat.
Mezi tím postavit 2GW ve FVE a 2GW VTE (více VTE u nás nepostavíme - odpor místních). Na vhodných místech postavit vyrovnávací bateriové uložiště cca 1-2GW. Dále více se propojit s okolníma zeměma. DE/PL a SLN budou mít nárazově velké přebytky.
Jak je v článku uvedeno, přestat dotovat malé FVE a všechno investovat do obrovských elektráren. Velké úspory z rozsahu. Domácí elektrárny nemají smysl, stejně budete připojení do DS a elektromobilita to jen umocní.
Maximálně šetřit s uhlím, přestat vyvážet přebytky - ale to půjde težko.
Odpovědět

8.2.2022 12:30 Reaguje na Petr Zedníček
S tím jádrem je to dost problém, ale dejme tomu. Velké ve a fve jsou nutné, ale domácí (a hlavně firemní) fve jsou velmi důležité, odlehčují síť.
Přes léto ji vůbec nepotřebujete i v očekávaném nárustu klimatizací a elektromobility.
Pokud by různé rozvážkové služby nabíjely svá auta z firemních fve (nad parkovišti) normální firmy měly nad parkovišti pro zaměstnance taky panely, tak většina elaut si obejde úplně bez sítě.
Odpovědět
ig

7.2.2022 16:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Máme možnost výběru. Můžeme na nové typy zdrojů přecházet průběžně, jak to dovolí technický pokrok (tak jak se dělo odedávna) a ne befelem zavádět nesmysly které toho víc pokazí než vyřeší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 20:58 Reaguje na
Pokud budeme přecházet "průběžně" (tj. tendr na JE Dukovany se vypisuje 10 let a ještě není, fve a ve se nestaví vůbec), tak je to úplně to samé, jako bychom nedělali VŮBEC NIC.
Odpovědět
DB

Darth Bane

9.2.2022 20:39 Reaguje na
Máte hovno, a ne výběr. Přečtěte si učebnici vlastivedy pro pátou třídu, nedouku.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.2.2022 11:47 Reaguje na Pavel Hanzl
"závod, který vyrábí vodík pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů"...?
Jak to prosím dělají?

Znamená to, že do Rýnské rafinérie SHELL vedou dvoje dráty, jedny z veřejné sítě a druhé přímo od nějakých ostrovních OZE? Jedněmi napájejí normální provoz a druhými elektrolyzéry?
Odpovědět
ig

6.2.2022 13:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Přesně o Vás je ten článek. Ze své izolace od reálného světa shlížíte na problém, udílíte hraběcí rady a na všechny námitky odpovídáte "však oni si s tím chlapci nějak poradí". No, neporadí, víte?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2022 13:42 Reaguje na
Poradili si už. Příspěvek výše.
Odpovědět
ms

7.2.2022 01:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Blažku, prostě excelentní vylíčení stavu pseudozelené společnosti. Věrozvěstové zeleného ráje budou nadále tvrdit, že vsjo budět chorošo, vsjo budět. Takový pan Hanzl to sna myslí i dobře, ale je to směs hlouposi, neinformovanosti, slepého opisování doačních lolbbistů a indoktrinace enivromentálním žalem. Rudí Khmerové, dnešní Zelení Khmerové, přece mají recept: 300 let zpět a motyky do ruky. Kdso nosí brýle, musí zemřít.
Odpovědět
Ze

Zellosh

7.2.2022 06:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Skvělé jako vždy.Opet jste to všem nabral.Jste úžasne argumentační eso!
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.2.2022 19:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Zajímalo by mne, jak vlastně by měla ta klimatická tragédie, o které pořád píšete, vypadat.
Ano, může dojít k lokálním jevům, které mají charakter tragédie. Například zatopení některých území s nepatrnou nadmořskou výškou, při kterém může mnoho lidí přijít o domov, což pro ně bude tragédie.
Bude zřejmě víc extrémních povětrnostních jevů, které způsobí materiální škody a přijdou při nich o život lidé. Což je vždycky tragické.
To všechno ale rozhodně nemá a nemůže mít rozměr nějaké apokalypsy, která zahubí lidstvo.
LIDSTVO NEZAHYNE!..
Jen se mu asi bude žít o něco méně komfortně. Bohatých se to dotkne jen minimálně. Chudší se možná budou muset vzdát například lyžování, protože když se zmenší počet lokalit kde ho lze provozovat, bude tam sakramentsky draho. Atd., atd.
Bude to nepříjemné, ale TRAGÉDIE? Tu v tom nevidím.

A my bychom se opravdu měli začít přizpůsobovat a s rozvahou se na ty změněné podmínky připravovat. Prostředky, které na to vynaložíme, budou použity určitě smysluplněji, než když se je chystáme ve velkém cpát třebas do elektromobility (abych uvedl alespoň jednu z těch největších kravin).

Když máte z oteplování až tak velký děs, že očekáváte zánik lidstva, co zkusit nějaké prášky?...

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.2.2022 10:20
Je doloženo, že mnoho diktátorů , kteří za sebou nechali milióny nevinných oběti a zbídačené země, pocházelo z bohatých rodin a dostalo se jim elitního vzdělání .
Vždy proklamovali, že jim jde pouze o blaho národa nebo dokonce celé společnosti ,a sami žili v přepychu a luxusu, zatímco poddaní nebo spoluobčané živořili v tísnivých podmínkách. Namátkou Robespierre, Lev Trockij, Fidel Castro, Pol Pot ...

Je zajímavé, že hnacím motorem jejich konání byla představa, že nikoli postupné zdokonalování ,ale pouze náhlý odchod od tradičně uznávaných hodnot , zajistí budoucí blaho společnosti , která bude podstatně dokonalejší a zejména nebude trpět nepřijatelnou sociální nerovností.

Jak to dopadlo , je notoricky známo, a není zapotřebí dalšího rozvádění.(Arbeit macht frei )

Nikdo rozumný nebude zpochybňovat, že klimatická změna problém je a dynamika změn je skutečně rychlá. Ponecháme-li stranou úvahy, zda se jedná pouze o vliv člověka , nebo jde o přirozený proces, v nejlepším kombinaci obojího, naskýtá se dobrá otázka, co s tím můžeme dělat.

A právě zde jsme opět svědky, jak se opět objevují proroci věštící rychlý konec a zkázu, pokud s tím rychle a revolučně něco neprovedeme.
Stejně jako Marx s Engelsem (vzdělaný žid a bohatý továrník) během krátké doby stvořili Komunistický manifest , který vedl k politicko-sociálním otřesům a dočasnému převzetí moci komunisty na nezanedbatelné části Asie a Evropy, vzniklo nové učení , které bylo rychle posvěceno jako pokroková pochodeň, která nás vyvede z tmářských poměrů, vyřeší negativní dopady klimatické změny a jako bonus nastolí sociální spravedlnost.

Na mysli mám pochopitelně Green Deal, uctívaný jak v sídle EU Bruselu, tak i za oceánem v nejmocnější zemi světa, USA a doslova násilně roubovaný do těla všem národním státům .
Tato pseudorevoluční doktrína na rozdíl od Komunistického manifestu je však zoufale odborně „odfláklá“ a doslova primitivní.

Jejím skutečným cílem je získání moci a bohatství ve prospěch velice úzké vrstvy zejména finanční oligarchie , hrubé osekání občanských svobod, potlačení suverenity národních států a vytvoření jakéhosi univerzálního globálního občana, který bude zcela závislý na přerozdělování veřejných zdrojů z centra moci.

Bude zcela potlačena individuální svoboda jedince a nahrazena vizí kolektivního blaha jako jedinou univerzální hodnotou, kterou lze vymáhat i násilím.
Z ekonomického pohledu jde doslova o rituální sebevraždu, kterou historie bude srovnávat s dobou temna v raném středověku po zániku antické civilizace.

Odpovědět
Anyr

Anyr

6.2.2022 11:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
:D
Komunistická indoktrinace, kterou prováděli od kolébky (https://cs.wikipedia.org/wiki/Indoktrinace). Jasně no. :) Některé změny jsou prostě nemožné, dokud je nevyřeší Otec Čas. :))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.2.2022 13:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kafemlejnek jede a jede.
A mele zase jen kritiku, kritiku, kritiku, všichni dělají všechno špatně, protože jsou blbí.
Dozvím se NĚKDY váš názor, jak se to má dělat lépe a radostněji? Kritizovat dokáže každý.....(dosaďte si sám).

Jen detail: ta doba "temna" v raném středověku bylo valmi progresivní období ve většině Evropy (úžasné Benátky, bohaté Itaské městské státy) a jejich umění, románská architektura ve Francii i v Německu, Velká Morava i rozvoj Přemyslovského státu.
Vznik velmi progresivního feudalismu a rozvoj celé společnosti, přímo vedoucí k zámořským objevům, vědecko - technické revoluci a ovládnutí světa Evropskou civilizací.
Vy máte naopak asi úplně všechno.
Odpovědět
JJ

JJ

6.2.2022 21:32 Reaguje na Pavel Hanzl
O Vašem naprostém pomýlení ohledně Čínské zdi Vám již napsal kolega. Mýlíte se i v době "temna", kterou umisťujete do raného středověku. Je až neuvěřitelné,jak jste mimo. Cituji: "raný středověk označují historici období evropských dějin od 6. do 11. století"
Dobou temna je přitom označováno období po Bílé hoře, tj. po roce 1620. Pro Vaši informaci, tou dobou Benátky měly svůj vrchol rozvoje už dávno za sebou.
Samozřejmě máte plné právo se veřejně "chlubit" svou hloupostí - jen pokračujte, bavíte nás :-)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.2.2022 07:47 Reaguje na JJ
Pan Hanzl alespoň vždy pobaví. Odborníci předpokládají, že nebýt zhroucení antické civilizace, tak jsme v době středověku začínali
s lety na Měsíc.

Na několika antických památkách jsem byl a z pohledu technického řešení /přívod vody, kanalizace, výměna vzduchu, klimatizace i umístění staveb v území / jsem si uvědomil, jak daleko dokázali v té době zajít v dobrém slova smyslu. A to jediným zdrojem energie bylo dřevo, resp. dřevěné uhlí.
Takovým Hanzlům je to ovšem jedno, ti vědí všechno nejlépe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 08:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ve středověku lety na měsíc? fakt že jo.
Řím ve svém závěru byla velmi zaprděná a krutá despocie, VŮBEC nedosáhli na techniku a hlavně energii, měli špičkové architekty a stavitele, ale milóny otroků. Ti by Císaře na Měsíc skutečně nedostrkali.
Feudalismus byl osvobození šlechty (v Itálii měst), úplně jiný systém státní moci, založeném na dědickém právu.
Východořímská říše ještě trvala celý středověk a létalo se snad z Cařihradu na Měsíc??
Nemáte pocit, že ještě dnes jsou zaostalí proti Evropě?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 08:18 Reaguje na JJ
"...kterou historie bude srovnávat s dobou temna v raném středověku po zániku antické civilizace." To psal pan Vinkler a na to já reaguji.
Doba temna po Bílé Hoře je vymýsl Jiráskův a je to nesmysl. Skutečné doby temna (což je samo o sobě dost pofidérní pojem), byly v historii asi nevýranější dvě. Husitství a třicetiletá válka. A možná ještě obě diktatury od roku 1938 - 1989.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.2.2022 11:18
Ano, o tom to je.
Lidi/panelákový zelený, kteří jsou odtrženi od přírody i zemědělství, chtějí poroučet větru, dešti, lidem kteří v té přírodě žijí/pracují denně.
Odpovědět
Mi

Michal

6.2.2022 12:56
Pane Blažku, děkuji. Lépe se to asi napsat nedalo.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

6.2.2022 13:37
Pane Blažku děkuji za článek, po dlouhé době příspěvek na který má cenu reagovat, velmi rozumně napsáno.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.2.2022 16:57
Dnes v TV vykládal ministr MPO ČR Síkela , že se vážně uvažuje o tarifu elektřiny pro sociálně slabé rodiny.

Uvědomuje si svazák Hanzl, že enormní zdražování elektřiny a plynu je v podstatě okrádání občanů ?
A také to, že takto nashromážděné finanční zdroje se nerozplynou, ale jsou darovány (dotace) na zbytečné a hloupé ekomagořiny ?
Zažil jsem toho už dost , ale budování dalšího Eurosojuzu určitě není v zájmu občanů ČR.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 08:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
S tím okrádáním bych celkově brzdil. Přebytek energií (především plynu) způsoboval ceny, běžně klesající na nulu, což přece není normální stav. Soudruh Putin nás postavil nohama na zem a všem je jasné, že energie (zvláště čistá) prostě svoji cenu má. Evropa je přežraná a konzum (především u našich chudáků) je někdy přímo nechutný. Samozřejmě určitá skupina se není schopna vydělat ani na suchý chleba, ale to řeší sociální stát tak, jako tak.
Průměrný plat 40 tisíc není přece tak zoufalý, aby člověk nemohl přidat pár stovek za energie.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.2.2022 09:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Rád bych vás chytl za slovo. Kolik diskutujících zde pobírá 40tis. Kč ? Ať se ozvou, stačí usměvavý smajlík podobný panu Hanzlovi.

EU dostává tolik ZP ,kolik si nasmlouvala. Doposud nikdo si nestěžoval, že Gazprom nedodal sjednané množství svým odběratelům.

Stávající obchodní model-vše přes burzu-si prosadila EK. Odmítla návrh Gazpromu na dlouhodobý kontrakt za pevnou cenu.

Pár stovek navíc za energie - to jste mě vy klaune po ránu rozesmál.
Termíny energetická chudoba, energetické žebračenky, zoufalé pokusy některých zemí EU o plošná zmírnění cenového šoku apod. dokazují, že EK to doslova podělala .

Green Deal má více prvků společných s náboženstvím než s technicko-společenskou vizí budoucnosti.

Vidiny jak OZE nahradí fosil a jádro ,společně s bateriovými úložišti a vodíkovým hospodářstvím jsou imbecility,které eurohujeři vydávají za pokrok.
„Faktura za elektřinu stoupne na nejběžnějších sazbách zhruba o třetinu ročně, u plynu dle spotřeby o 20 až 50 procent,“ říká tiskový mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

"Vyšší ceny elektřiny už dohnaly většinu Čechů. Někdo platí i tisíce navíc" Cena megawatthodiny elektřiny na burze je téměř třikrát vyšší než před rokem, u plynu v prosinci dokonce vyrostla na osminásobek a nyní se pohybuje třikrát výš než v únoru roku 2021. (Seznam,7.2.)
-----------------------------------------------------
Pane Hanzle, nesmíte hned po ránu požívat alkohol ve větším množství, zatemňuje vaší mysl a ztrácíte glanc.
Odpovědět
DB

Darth Bane

7.2.2022 14:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
No, a co je to za neštěstí???? Takže pokud důchodkyně dodnes platila 600 za elektřinu, tak navýšení je 200, a pokud za plyn 250, tak navýšení je 50 až 125 Kč. Dohromady 250 až 325 Kč. Pokud si za bolsevika nakradla na dvougenerační dům, který nyní není schopna vytápět, tak ať jej prodá, a odstehuje se do garsonky v paneláku. Vidíte, jak krásně platí přísloví, že na každou zlodejskou svine se najde řezník.
Odpovědět
DB

Darth Bane

7.2.2022 14:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vážený pane Vinklere, průměrná mzda opravdu je cca 38500 hrubého. Nicméně, na pořízení nejlevnějšího domu je spíše potřeba dvojnásobek. Pokud tedy někdo vlastní dům, a nemá na energie, je zřejmé, že dům vlastní nezasloužene, pokud na tento rovnou nenakradl. A v paneláku jsou poplatky za elektřinu a plyn opravdu řádově ve stokorunach dohromady, takže pro jednu osobu se se při 50 procentní navýšení jedna radove 300 až 400 Kč max. Máte podivné relace pro chudobu, pokud někdo vlastní nemovitost s tržní cenou od 5 mil nahoru, tak prostě není chudý, a pokud nemá na energie, tak buď lze, nebo je zloděj, nebo obojí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2022 14:57 Reaguje na Darth Bane
Vážený pane, jenže vypovídající je jakžtakž medián a ten se pohybuje někde okolo 30-32 000 kč. A dále- vlastní dům si lze při troše šikovnosti a nelenosti postavit svépomocí, pokud samozřejmě máte přístup k levnější parcele. A jsou to léta odříkání, žádné dovolené a celkové uskromnění. To lidé panelákoví často nejsou s to pochopit. Takže tento typ lidí vlastní nemovitost zcela zaslouženě, protože nechtějí celý život bydlet "na činži" či sice ve svém, ale přece jen v podřadném panelákovém bytě. Takže vidíte, že ač vlastní nemovitost za 5 mega, můžou pak žít z ruky do huby. Pokud byste vlastníma- a to zdůrazňuji- vlastníma rukama stavěl, ne si nechal postavit, to je sakra rozdíl, nenapsal byste to, co jste napsal- příspěvek o zlodějích.
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.2.2022 22:30 Reaguje na pavel peregrin
Median si račte vetknout mezi své bolševické parohy, průměrná mzda má tu vlastnost, že pokud tuto vynaložit počtem zaměstnanců v dané zemi, dostanu agregatni poptávku zaměstnanecké sektoru. Tuto vlastnost median nema, takže je k ničemu. A to, jestli někdo vlastníma prackama postavil na bolševici přiděleném pozemku z kradeneho v pracovní době, a nyní nemá na energii, tak je to důkaz, že na každou svine se našel řezník.
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.2.2022 22:35 Reaguje na pavel peregrin
Median mezd v roce 1989 byl 2800 hrubého. Zkuste sem dát ekonomickou analýzu, jak takový medianik mohl koupit nakrájený pozemek, materiál na dům, a tento postavit. To bude zajímavé Jinak opravdu nevím proč by měli ti panelákovi, kteří na rozdíl od těch domkaru jsou slušní lidé, slušně a dobře se učili, a nekolaborovali s bolseviky, věnovali se své práci, a na ty domkare, kteří se do práce akorát chodili vychrapat a nakrast si, navíc dělali, tak proč by jim měli dotovat energie.
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.2.2022 22:54 Reaguje na pavel peregrin
Aha, levnější parcele, nejlépe ukradené bolseviky a následně přidělené že????
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.2.2022 22:57 Reaguje na pavel peregrin
Ano, ano, ta nelenost a šikovnost se projevovala tak, že tito dělali za komousu nějakou zasílání, modelové nějakého údržbáře, do práce se chodili vychrapat a ukrást, co nebylo privarene, a pak po šachtě stavět barák na komunisty přidělené, kradene parcele.
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.2.2022 22:58 Reaguje na Darth Bane
Zasivarnu
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.2.2022 23:06 Reaguje na pavel peregrin
Mám vysledovano, že pozemek 800 až 1000 metrů stojí asi jako panelákové 3 plus 1 v dané lokalitě. A opravdu bych byl zvědavý, jak ti vaši šikovniciste vlastníma rukama vyrobí tvárnice, okna, dveře, překlady, radiátory, kotel, podlahové krytiny, a xxxxx dalších položek. Ti vaši medianiste obvykle kvici jako postrelene svine, že nemají ani na tu kralikarnu 3 plus 1. Tak urco budou mít na pozemek plus materiál, což je asi tak ještě jednou tolik. Prostě by museli dělat víc, něco jiného, a někde jinde, ale to pak vylučuje to, že to postaví vlastníma rukama. Moji montéri si tu vydělají tak okolo 50 čistého s dietama,
dopravu a ubytování mají hrazené. Ale když jsou tady, nemůžou na Slovácku stavět barák.
Odpovědět
DB

Darth Bane

9.2.2022 20:44 Reaguje na pavel peregrin
Podradna špinavá socka patří so podradneho bydlení. Proti větru prostě nenachcijete.
Odpovědět
ig

7.2.2022 16:36 Reaguje na Darth Bane
Že by závistivost vystrkovala růžky? Stavba domu je obvykle největší vydání v životě, což platí pro chudého i bohatého. Výjimky se dají na prstech spočítat. A rozhodnutí o vlastním bydlení se obvykle dělá za předpokladu, že ekonomická situace bude víceméně dlouhodobě stabilní. Pokud se něco pokazí nebo to dokonce někdo pokazí, je na místě ty lidi aspoň litovat a ne se jim posmívat a urážet je :-)
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.2.2022 22:42 Reaguje na
Zrovna sedím v apartmánu na předměstí Bielefeldu, a těch 1000 éček za toto kompletně platí zaměstnavatel.V Čechách spoluvlastnim největší a nejkrásnější secesní dům ve městě, ve kterém mám 150 metrový byt. Kupoval jsem to za tržní cenu v roce 2006, a za hotové, a za hotové to zrekonstruoval za 1.2 Mega. Pokud někdo má na koupi pozemku, a postavení baráku, tak těch pár fifniku za energie není problém, a ještě něco, vy Ynformatycke hovadko, které nechápe psaný text.... Pokud někdo vlastní barák od 5 Mega nahoru, a nemá na energie, tak prostě nelze hovořit o energetické chudobě, jestli vy myslíte, že JO, tak se s ním podělte vy sám, vy zapadotatarska praslovanska zadluzena socko.
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.2.2022 22:50 Reaguje na
Jo, zapomněl jsem dodat, že první být jsem si kupoval v devadesátých, a bylo to také za hotové, a za tržní cenu. A něco vám vy tajtrdliku připomenu......já vám ani ne před půl rokem vysvětloval, že světu již začaly docházet energetické zdroje, a že by to lidé měli zakalkzlovat ve svém rozhodování. Že jsou zásoby ropy, plynu a uhlí konečné, se ucilo ve vlastivede 5. Třídy na základce.Asi jste nedával pozor. Já se nikomu neposmivam, já jenom tvrdím, že když někdo vlastní nemovitost s vysokými provozními náklady, na které nemá, tak těžko se na něj mohou skládat ti, kdož žijí skromeji. Tohle může fungovat akorát v CR. Tady by s ním rychle vyběhli.
Odpovědět
Rz

Roman z Vysočiny

6.2.2022 19:33
Bohužel dopady změny klimatu budou pro nás likvidačním bez ohledu na momentální nebo plánované úspory v energetice, z tohoto důvodu mi to připadá zbytečně ekonomicky likvidační, že je někdo v Bruselu trochu mimo realitu nelze brát jako výmluvu. Loni Z Německa naznačil co nás čeká a GO způsobí, že střední Evropa rozhodně nebude ušetřena, klidně budou roky, kdy spadne 250 mm srážek za rok nebo taky za pár hodin, na tohle bych krajinu připravoval, jestli budeme mít za 10 let o X % víc energie z obnovitelných zdrojů je klimatu úplně jedno, každá země to má jinak, takže zbytečné řešit, vlastně už je stejně pozdě, jsou to jen inovace. Za posledních 30 let se v oceánech naakumulovalo tolik energie, jako je ekvivalent cca. 350 násobku roční spotřeby el. energie celého světa, klidně můžeme šetřit jak chceme, CO2 nevypouštět od zítřka, ale desítky let to setrvačností pojede dál a globální teplota poroste zhusta nad +2, za mě dobojováno, každý vědec vám řekne, že se hraje teď už jen o 2. půlku století, zda bude totálně extrémní s nárůstem o 5-7 st. nebo jen středně extrémní o 4-6 st., u nás uprostřed Evropy jsme jasní, nemáme vyrovnávací efekt oceánu, takže oteplení ještě výraznější, voda bude nad zlato a řešením fakt nejsou přehrady, ale úprava krajiny 4Z (zalesnit, zatravnit, zakeřit, zamokřit), nebojte potravin neubude, sám si to testuji na zahradě 😉
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.2.2022 19:49 Reaguje na Roman z Vysočiny
Souhlas, prioritu by měla mít adaptační opatření v sídlech i krajině.
Bohužel prioritou je adaptace peněženek unijních domácností na doslova přiblblá řešení v energetice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 08:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere napište, jak si představujete ta adaptační opatření na situaci, kdy bude v létě přes +50°C a srážek možná jak na Sahaře.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.2.2022 09:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Prvním a nejdůležitějším adaptačním opatřením je vystoupení z EU.

Druhým, úzká spolupráce s RF na dodávkách energií, obdobná postavení Německa a RF dnes.

Třetím výstavba 5-7 JE ,kde se nebudeme zdržovat EU bláboly

Čtvrtým - postupný přechod od fosilních zdrojů k JE a OZE (doplňkově) , bez vážných sociálních otřesů a radikální snížení množství odpadů, skutečně reálná cirkulární ekonomika

Za páté - skutečná obnova krajiny ,nikoli hubou ale skutky
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 12:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
První opatření stačí. Stát, ekonomicky totálně vázaný na EU by po vystoupení šel ekonomicky o 30 - 40% dolů a bez možnosti oživení. Což znamená bankrot. To znamená propda životní úrovně do skutečné bídy.

Další postup se bude už řešit v Kremlu a my budeme mít právo pouze držet hubu a krok.
A zkuste se podívat na VŠECHNY země, které ovládá Rusko. Bída a svrab úplně všude.
Tím by se z kvetoucí ČR stala skutečně díra po granátu. A ten byste odpálili vy a podobní..... (dosaďte si sám, já slušné slovo na ně neznám).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.2.2022 14:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Raději se podívejte na graf HDP EU od jejího založení po současnost a porovnejte s USA a Asií , pak vás ty srandičky přejdou.

Správná odpověď je , že celá EU žije na dluh a její hospodářství stagnuje. Vy filuto.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 14:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
V současnosti EU roste možná dvojnásobnou rychlostí než my (přes 5% proti našim sotva 3%), což je proti USA a Asii málo. A je to dobře nebo špatně? Ekolog by viděl růst HDP nejlépe nulový.
Odpovědět
DB

Darth Bane

8.2.2022 22:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Q který stát v Evropě je takový ekonomický tygr, že roste pěti procenty???? Německo je na Kladně nule.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 14:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Jsem stále nerozhodnutý, jestli zůstat nebo vystoupit, ale tyhle reči se říkaly i o brexitu a kupodivu krom pár zpráv o prázdných regálech se nic nestalo. Navíc nedostatek zásobování byl asi více způsoben C19.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 14:50 Reaguje na Petr Zedníček
Británie je velmoc, její sousedi jasou kromě EU taky USA, Indie, Austrálie a zbytek světa, demokracii mají zažitou dlouhá staletí.
S náma to nemá VŮBEC NIC společného, my jsme si v historii sami vládli jen 20 let za první republiky a výsledkem byl rozpad a další nevolnictví.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 15:08 Reaguje na Pavel Hanzl
To je váš pohled, jen říkám, že stejné hlasy a názory měli všichni zastánci setrvání GB v EU a jak to dopadlo vidíme. Přesně tyto momenty a pocity jsem si zapamatoval před hlasováním, abych se k nim mohl po x letech vrátit a zhodnotit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 16:50 Reaguje na Petr Zedníček
My nikdy nebyli a nikdy nebudeme Británie, my bychom mimo Eu zdechli.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 17:33 Reaguje na Pavel Hanzl
"My nikdy nebyli a nikdy nebudeme Británie," souhlasím, stejně jako asi dalších 190 státu na planetě.

"my bychom mimo Eu zdechli." Blábol. Do EU jsme vstoupili v roce 2004 a shengen (tedy bod, kdy pro mě začlo mít členství trochu smysl) byl až v roce 2007. Bohužel i lisabonská smlouva. Jakto, že jsme mohli bez EU vydržet téměř 15let?!
Zajímave je, že v jiných oblastech jste optimistický až to bolí a v těchto máte sebemrskačské a looserské sklony.
Trochu se vschopte člověče, trochu toho národního sebeuvědoměmní by vám jen prospělo.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 17:35 Reaguje na Petr Zedníček
omlouvám se za nepřesnost 190 států je moc. Vždyť británie měla a má tolik kolonií. Tohle prosím neberte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 21:09 Reaguje na Petr Zedníček
My měli z pekla štěstí, protože po plyšáku to vzali do ruky špičkoví lidé, hlavně Havel s Klausem a s lidmi z Prognosťáku a vytvořili takové pdmínky, že Západ do nás investoval asi 3? BILIÓNY, skoupil naše zbankrotované fabriky a dotáhl sem hi-technologie.
Velmi dobře byla založena demokracie, justice (Burešová), většiny státní správa a hlavně podnikatelské prostředí.
Takže jsme do EU vstupovali JEDNOZNAČNĚ z první pozice z Nových zemí.
Odpovědět
Rz

Roman z Vysočiny

7.2.2022 13:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ono +50 ve stínu jen tak nebude, ale ty 40ky budou častější, klidně budou tropy 2 měsíce a města téměř neobyvatelná, tady u nás v okrese už byl třeba půlrok se 100 mm. JE nás nespasí, z nových bloků bude přinejlepším za 25 let, to už bude dávno pozdě a taxonomie x krát změněná a hlavně nám to s krajinou nepomůže a navíc na chlazení potřebuje dostatek vody a to rozhodně nebude případ okresu Třebíč. Nic lepšího než mnou zmiňovaná 4 Z nevymyslíte + zkouším změnit složení půdy ve stylu terra preta, kdy z minima prostoru vypěstujete maximální úrodu a připravíte půdu na stamilimetrové přívalové srážky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 14:44 Reaguje na Roman z Vysočiny
Úpravy půdy je jistě nutná ve všech případech, klima se k malé době ledové už nevrátí.
Ale nebude to stačit. Pokud lidé naprosto razantně nesníží spalování fosilu a ještě nebudou v neskutených objemech odchytávat CO2 ze vzduchu, ten oteplovací trend se nezastaví.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

12.2.2022 03:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Chcete zachytávať CO2 vo veľkom ? Potom rovno zabudnite na nesmyselné tlačenie CO2 do hornín a podobne. Jediné zmysluplné prípadne v blízkej budúcnosti je obnova pôdy. Stepi a savany dokážu udržať ďaleko viac uhlíka než lesy. Podporte rozmnoženie milionov veľkých zvierat do obrovských stepí ázie a ameriky. Spásače naštartujú rýchlejší cyklus obnovy pôdy.

Aby som nezabudol, tak najväčší problém s otepľovaním je topenie permafrostu. Na sibíri, aljaške a severnej kanade je uložených odhadom 1600 miliard ton uhllíka. Keď sa bude otepľovať a permafrost topiť, bakterie sa do tej organickej hmoty pustia a uvoľnia metán. Potom budeme v kompletne v perdeli.
V jakutsku existuje projekt Pleistocénny park, ktorý by mal obmedziť topenie permafrostu tým, že zvieratá zmenia ekosystém z močaristej tundry a tajgy na tundrostep plus rozhrabávaním izolačnej vrstvy nehu pomôžu v zime vychladiť permafrost.
Odpovědět
Rz

Roman z Vysočiny

12.2.2022 23:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatím je zachytávání energeticky příliš náročné, spíš si tím budou firmy snižovat daně a kupovat odpustky, v reálu to samozřejmě ničemu nepomůže, člověk má v moci tak 10-20 % z celkového GO a nedomluví se ani na 1 %, jak píše p. Pobeha dole, když spustíte přírodní procesy a překročíte bod zvratu, tak vám nepomůže ani odsátí desítek gigatun CO2 ročně. Neříkám nic nedělat, ale je třeba si přiznat krutou realitu, až zkolabuje severní větev Golfského proudu, tak budeme mít klidně opačný problém. Zabýval bych se tím, co můžeme ovlivnit ze 100 %, tj. naši krajinu a schopnost zadržovat vodu, zatím se neudělalo skoro nic, resp. jen na malé ploše někde v horách, kde to jde celkem snadno, řešil bych spíš produkční zemědělské oblasti, než z toho bude fakt polopoušť.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

12.2.2022 02:58 Reaguje na Pavel Hanzl
To už bude pozde. Preto treba pripraviť krajinu tak, aby obsahovala veľa vody. A to znamená jazerá, mokrade a hlavne ochrániť kvalitnú pôdu. Najhoršie je na tom s ekologickým povedomím sú poľnohospodári, nechránenie pôdy, silná erozia, sadenie kukurice na svahoch by sa malo trestať ako prečin s peňažným trestom. Darmo bude mať česká krajina stotisíc rybníkov a jazier, keď bude mať zároveň erodovanú pôdu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.2.2022 20:27 Reaguje na Roman z Vysočiny
Nechte to úplně klidně plavat, protože pokud by se měla v Evropě odehrát významná změna klimatu , tak se odehraje a žádná, opakuji žádná opatření nepomůžou. Ono si stačí přečíst něco o dávných změnách a tam, kde měla být poušť, tak tam vznikla a naopak. Je to jen pouhé přesouvání klimatu po kontinentech, nic jiného. Holt někdo na tom vydělá a jiný prodělá, obrazně řečeno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 08:30 Reaguje na pavel peregrin
Extrémně rychlý růst globální teploty nebude "přesouvání klimatu po kontinentech", to můžete pustit z hlavy rovnou.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2022 12:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Nerozumíte tomu? Voda je konstantní, pouze záleží na tom, kde a kolik jí bude. Zákon o zachování energie platí a to mě bohatě stačí. Neděste se tak pořád a nemyslete si, že někdo něco změní. Na to je lidstvo i se vší svojí technikou bezmocné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 12:43 Reaguje na pavel peregrin
Tuhle kalimatickou tragédii rozjel člověk a jen člověk ji může zastavit. Pokud nebude blbec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 14:40 Reaguje na pavel peregrin
Na pouštích neprší ne proto, že by nebyla ve vzduchu voda, (kolem Perského zálivu bývá běžně 90%), ale proto, že je tam vysoká teplota, vyšší než je rosný bod.
A tohle je hlavní příčina, proč my začneme asi vysychat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2022 15:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale jinde zase prší, ne, a to víc než dost! Takže funguje to, co jsem napsal. Před 14 dny dávali na Zoom velice poučný film o zániku jedné staré civilizace a hádejte na co zašla? Na sucho! A v té době nelze určitě obvinit lidstvo, že to mělo na svědomí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 16:47 Reaguje na pavel peregrin
Prší tam, kde je zima. Ne na vyprahlém povrchu Střední Evropy.
Ale konkrétně to řídí Jet stream a co provede, nikdo neví. Ale ten další stupeň už bude asi dost tragédie, dnes jeme pořád ještě v poho.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

7.2.2022 20:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Malá hádanka: "Podnebie tohoto kontinentu je veľmi suché (150 – 200 mm zrážok ročne), čiže drvivú väčšinu územia tvorí polárna púšť. Taktiež tu bola nameraná aj najnižšia teplota na Zemi, konkrétne −89,2 °C, ktorú namerali na ruskej (vtedy sovietskej) výskumnej stanici Vostok. Sú tu dve ročné obdobia, dlhá a studená zima a krátke (max. 1 mesiac), studené (max. denné teploty do 7 °C) leto."
Aký je to kontinent a prečo sa mu vyhýbajú zrážky?

Naproti tomu najviac prší v Indickom meste Čérápuňdží Město je držitelem dvou zápisů do Guinnesovy knihy rekordů – maximum srážek v jednom roce a maximum srážek v jednom měsíci. Od srpna 1860 do července 1861 tu spadlo 22 987 mm a v červenci 1861 zaznamenali 9299 mm.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 21:14 Reaguje na Vladimir Mertan
To řídí hlavně Jet stream a Zeměkoule je neskutečně složitý systém. Je do určité míry velmi stabilní, ale jak se pohne, nic ji nezastaví. Dost vědců se obává, že se už pohnul.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.2.2022 12:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže není to vliv člověka?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.2.2022 23:22 Reaguje na pavel peregrin
Je. 50 mld. tun CO2 KAŽDÝ rok emitovaných do atmosféry má tu sílu pohnout celým zemským klimatem. Zdůrazňuji slovo KAŽDOROČNÍ.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

12.2.2022 03:12 Reaguje na pavel peregrin
Možno áno, možno nie. Pravda je, že v substropoch si dosť veľa civilizácií dopomohlo k tomu aby vyschli. Vyrúbanie lesov + erozia pôdy + nezachytávanie vody -> sucho. Príklad Španielsko, alebo staré
Grécko. Subtropy majú iný cyklus ako mierne pásmo a z hľadiska vody a pôdy sú omnoho viac zraniteľné.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

12.2.2022 03:15 Reaguje na Pavel Hanzl
S týmto máte pravdu. Preto sa v subtropoch testujú metody na zmenu rosného bodu pomocou kondenzačných jadier alebo elektrických výbojov v mrakoch. https://www.byznysnoviny.cz/2021/08/04/dubaj-ockuje-mraky-zacal-si-vyrabet-vlastni-dest-drony-vysilaji-elektricke-impulzy-do-oblak/
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

7.2.2022 08:18 Reaguje na Roman z Vysočiny
Doteraz sa globálne oteplilo o 0.8 stupna za 150 rokov. Nikto nevie vysvetliť prečo by sa malo zrazu začať otepľovať o 5-7 stupnov za 5O rokov. Je to len také hádzanie číslami kto dá viac.
Že boli v Nemecku povodne je úplne normálne, nebolo to prvý ani posledný krát.
Predošlé interglaciály boli nielen teplé, ale aj vlhké a nič nenasvedčuje tomu žeby to malo byť teraz inak.
Samozrejme opatrenia nič nepokazia, môže sa hodiť, pretože extrémne javy môžu prísť kedykoľvek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 08:33 Reaguje na Vladimir Mertan
Vie se to velmi přesně.
Dřívější interglaciály probíhaly při koncentracích CO2 o třetinu nižších a teploty dosahovaly sotva dnešních.
Dnes už odcházíme do teplotního pásma, na které náš ekosystém není stavěný a nemůže ho přežít.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.2.2022 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte za 5 ! Paleodata jasně dokazují, že byla údobí s vyšší teplotou společně s vyšší koncentrací CO2.
Když už chcete lhát, nesmíte se u toho nechat chytit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 12:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, díval jste se někdy do historie (neřku li palentologie??)
Samozřejmě byby vyšší teploty, třeba ve druhohorách i třetihorách.
Jenže to tu byl úplně jiný ekosystém, ten dnešní se vyvíjel v daleko nižší teplotě i složení vzduchu.
tenkrát by člověk venku bez skafandru nepřežil.

Velmi přesně jsou zjištěny teploty i koncentrace Co2 z ledovcových vývrtů, řádově za asi milión let. Tady to máte velmi přehledně.
https://en.wikipedia.org/wiki/Geologic_temperature_record#/media/File:All_palaeotemps.svg
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

7.2.2022 15:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Na Vašom grafe je jasne Eemsky interglaciál teplejší ako je dnes. Budúce fatasmagorické projekcie s tým nemôžete porovnávať.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 16:45 Reaguje na Vladimir Mertan
Eemian byl před asi 100 tisíci lety a trval krátce, teploty tam byly možná o málo vyšší jak dnes. (+0,5°C??) přesně to nikdo neví.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

7.2.2022 16:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte tam chybu v desatinnej čiarke, nie o 0.5 stupna ale o 5 stupňov :-) A nenechajte sa pomýliť grafom, ten má nerovnomernú časovú mierku, interglaciál trval síce krátko, ale bolo to aj tak 11 000 rokov.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Eemsk%C3%BD_interglaci%C3%A1l
V eemském období byla průměrná globální teplota nejméně o 5 °C vyšší než v holocénu.[3] Hladina moře byla o 6 metrů výše než je dnes.[4] Ledovců bylo méně, hranice lesa ležela asi o 600 km severněji, hladina světového oceánu mohla být až o osm metrů výše (údolí řeky Eem proto bylo zaplaveno mořem).[5] Středoevropskou vegetaci tvořily převážně jilm, habr, dub, bříza a líska, fauna zahrnovala vedle jelenů a medvědů také slony a nosorožce.[6] Velký rozmach v této době zažila populace neandertálců.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 15:36 Reaguje na Vladimir Mertan
Žádných +5°C, člověče nešťastná, to bylo naposled v druhohorách!!
Píšu o půl stupně vyšší než DNES. A my jsme na špičce teplot z celého holocénu.
Pokud to počítají od poslední doby ledové, tak to vychází.
11 tisíc let je geologicky okamžik a vysoká hladina moří je dána tím, že sice nebylo tepleji, ale zato déle. Rostliny, které tu jmenujete, nejsou schopny žít v teplotách připomínajících současné tropy.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

8.2.2022 15:58 Reaguje na Pavel Hanzl
No veď píšu, že vo Veľkej Británii žili vtedy hrochy.

(Hroch je ten malý zelený, čo baba podsypala Jánošíkovi :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 21:16 Reaguje na Vladimir Mertan
Ten roste i v tropech i na Sibiři. ve skleníku.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

12.2.2022 09:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Človeče nešťastná, bolo to 5-6 stupňov, naučte sa čítať grafy a zistite si informácie aspoň na wikipedii. Uroveň CO2 bola naopak nižšia ako dnešný stav.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

12.2.2022 09:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemáte pravdu. V eemskom interglaciáli bola vyššia globálna teplota ako dnes a to o 5-6 stupňov. Otázka je, aká bola teplota v arktickom a miernom pásme.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

12.2.2022 09:40 Reaguje na Vladimir Mertan
Púšť na sahare bola v minulej medziľadovej dobe väčšia ako dnes. Takže nemáte pravdu, že bolo vlhké obdobie. Na niektorých miestach bolo suchšie a na niektorých vlhkejšie. Teplota bola ešte vyššia ako dnes.
Okrem toho globálna teplota nie je až tak dôležitá. Dôležitejšie je, ktoré pásmo sa otepľuje ako rýchlo a čo to spraví s pôdou, s vodou a uhlíkom uskladnením v podzemí (permafrost). Arktída sa otepľuje značne rýchlejšie ako zbytok zemegule.
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

7.2.2022 03:53
Nejvíce mě fascinuje, jak eko-klerici v Bruseli a jejich prisluhovači tlačí hlava nehlava vize, na které nemáme materiální ani lidské zdroje.
Jen pro příklad, instalační firmy FVE hlásí že jsou na hraně kapacit, a přitom s vypětím všech sil nainstalovali jen pár desítek MW. Ale my při těch ambicich eko - jehovistu potřebujeme instalovat alespoň 1GW ročně včetně adekvátní akumulace, aby to nezhroutilo síť.
To samé v instalaci TČ. Opět velkolepé plány, jak skoncujeme s vytápěním fosilnimi palivy, ale při uvažovanem tempu, a uvažované životnosti TČ (typicky Vzduch-voda) to nenainstalujeme nikdy.
Dále se tu šermuje tím, jak se všechny baráky zateplí a nebude potřeba tepla tak vysoká, ale i při aktuální snaze, se zateplí stěží tisícina toho co by bylo potřeba. Takže vysněný stav v nedohlednu.
Na výše uvedené prostě schází lidé, manuálně a odborně zdatní, zato je tu všude plno ekojehovistu co si doma nevycisti ani ucpaný hajzl.
Snadno se dá dohledat, že naše malá zemička, potřebuje ročně cca 80TWh v elektřině a 660000TJ tepla (plyn, uhlí, dálkové teplo, nafta, bez zapocitani TČ) a s potřebou energie v dopravě se nebudu počítat. Tohle všechno převést na OZE a vodík znamená, že Evropa nahradí drahý import energetických fosilních komodit za import mnohem dražšího šedého vodíku, protože není ve fyzikálních možnostech tohle pokrýt OZE. A nebo je, ale zrušíme veškerý průmysl, dopravu, a domácnosti budou živořit při 10st a budou trpět hlady.
Ale pamatujte si, že naštvaná lůza dokázala zbourat Bastilu, a kdo chce víc, nemá nakonec nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 08:48 Reaguje na Filip Kondapaneni
A proč nemáme na nic lidi? Já si připadám jak za komára, možná je to tím, máme za sebou osmileté bačování zase komára....
Odpovědět
ig

7.2.2022 16:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože polovina lidí má podprůměrné IQ a tohle prostě nezvládnou :D :D :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 16:41 Reaguje na
Na montování panelů žádné IQ nepotřebujete.
A projekty se opakují a standarizují.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 16:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Vždy musíte přijet na místo obhlídnout aktuální situaci a trochu ten projekt upravit. Počet panelů střídač nebo baterie můžou být stejné, ale realizace bude téměř vždy jiná a šitá na míru umístění. Takže to skončí u projektanta.
Dále výsledné el. zapojení a otestování musí dělat člověk s vyhláškou 50 pr. 6 a víš + revize. A to opět nemůže dělat někdo, kdo včera rozvážel rohlíky. Na to musíte mít el. vzdělání + praxe.
Jsem si jist, že brzy podobných firem budou vznikat desítky, a trochu se obávám technického provedení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 15:39 Reaguje na Petr Zedníček
Už dnes montují elektrárny všichni, kdo mají ruce. A ta kvalita asi fakt není boh vie čo. Ale co s tím?
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

9.2.2022 11:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Dám příklad. Mám příbuzného, co montuje panely na střechách RD, obchodních domů, hal, továren. S ním to dělá spousta jiných Čechů, Rumunu, Ukrajincu. Dostávají za hodinu práce podle zkušeností, kvalifikace a typu práce 400-1000 na hodinu. Ale vše se odehrává v Německu. V Čechách to dělal také, ale za 150-250 na hodinu. A rovnou mi řekl, že za takovou almužnu už nedělá, protože fakt umí a má 12 let zkušeností, je jazykově vybaven, a ať jdou tady v ČR makat všichni ti aktivisté co nic neumí kromě chrleni svých nesmyslných příspěvků do různých fór hájících jen tu jedinou pravdu.
Prostě bohatší státy ty šikovné lidi přeplatí a přetáhnou z těch méně bohatých.
Také jsem dělal pro Němce a zprovoznoval centrální střídače SMA. Teď dělám v HVAC a pořád to vidím. Na ulicích jsou z hlediska žadatelů o práci volně k dispozici jen hloupé lopaty které jsou dobre tak pro práci ve vykopech , a bezprizorni bývalí ředitelé kteří se nehodí ani na to.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 08:52 Reaguje na Filip Kondapaneni
Jak je možné, že normální země Evropy se nikam neřítí a vše zvládají x násobně lépe, než my? Není potřeba místo stálého bečení se podívat do vlastního hnízda?
Odpovědět
DB

Darth Bane

7.2.2022 14:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Které země Hanzle???????
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 14:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Tady souhlasím, je přestat hledat problém jinde a začít se dívat, jestli pak není u nás. Přestat přešlapovat, nechat drahé technologie (elektrolzzéry) na bohatších státech a až ta technologie zlevní, jako FVE, pak jí začít implementovat. Třeba se nakonec stane to, že bude levnější dovést vodík/plyn ze států, kde ho bude levný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 16:39 Reaguje na Petr Zedníček
Právě elektrolyzéry by bylo výhodné vyrábět a prodávat. Tudy vede cesta:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-miliardar-dedek-rozjizdi-v-cesku-vodikovy-byznys-jeho-startup-vydelava-186109#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=ZAXfVos5LpT-202201200931&dop_id=186109&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 17:04 Reaguje na Pavel Hanzl
No v tom článku toho moc technického není, klasický obchodní "bullshit". Jsem technik potřebuji data.
Napíšu o tom, že bychom to neměli vyrábět (to je super), ale že drahá technologie, musí nejdříve pro nás (co na to nemáme) zlevnit, abychom nedopadli jako s FVE v letech 2008-2009 . Protože hádejte kdo nejvíce v EU dotuje OZE... CR, DE a SP (měli stejné procento ve vládě všehoschopných jako my) A to nechceme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 19:58 Reaguje na Petr Zedníček
Zcela evidentně nevíte, co znamená slovo bullshit.
"V Česku by se tak podle něj mohly ve spolupráci s domácím průmyslem vyrábět vodíkové generátory levnější než v zahraničí. Navíc by marže z výroby těchto zařízení zůstávala doma".
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 20:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím, že vím co znamená bullshit a správně jsem jej použil. Každý obchodník naslibuje a navymejšlí hory doly. Znám z praxe.
Každopádně souhlasím, ať to u nás vyrabí, ale ta technologie a vše okolo, prostě vyžaduje velké investice jako FVE v počátcích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 12:51 Reaguje na Petr Zedníček
„Pokud někdo říká pravdu a někdo lže, pak oba tak říkajíc hrají na opačných stranách téhož hřiště. Oba berou ohled na jim známá fakta; pouze s tím rozdílem, že jeden z nich se podřizuje autoritě pravdy a druhý tuto autoritu zavrhuje a odmítá se podřídit jejím nárokům. ‚Bullshitter‘ tyto nároky zcela ignoruje. Neodmítá autoritu pravdy tak jako lhář a nestaví se proti ní. Prostě ji vůbec nebere na vědomí. V tomto smyslu je ‚bullshit‘ větším nepřítelem pravdy než lež.“

Tohle v článku zcela evidentně není.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.2.2022 06:19
8700 mil. m3/rok * 10 kWh/m3 * 0,053 EUR/kWh * 24 Kč/EUR = 110 mld Kč/rok. Tolik korun ročně odchází z Česka za zemní plyn (je to 11 000,-Kč na občana každý rok). Cena je 3x vyšší než před pandemií.
Jaderný blok 1000 MWe má cenu 180 mld. Kč a nahradí zhruba pětinu spotřeby plynu (při využití i odpadního tepla). 5 jaderných bloků by tedy stačilo na minimalizaci naší spotřeby plynu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 08:46 Reaguje na Richard Vacek
Móc hezký. A KDY to asi tak postavíme? Na Svatýho Dyndy?
Ještě k tomu musíte připočíst ty gigantické elektrolyzéry a cenu přes 100 eur za MWh při výstupu z JE a vyjde vám cena plynu (vodíku) dost děsivá.
Navíc jaderky spotřebují gigantické množství vody. Dukovany jako milión obyvatel, ovšm do vzduchu a ne do závlah.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.2.2022 11:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdy. To už to mohlo být dávno postavené nebýt 30 let budováni potěmkinových vesnic nahrazujících budoucnost konzervací tepelných elektráren a nově slepé uličky s OZE. Minimálně deset let se mohlo elektřinou z JE vytápět a o plyn se už nestarat. Ekoteroristé placení lobbisty z řad
odsiřovačů, odprašovačů a těžařů uhlí zašlápli JE a nyní
ji zašlapují díky lobbistům za OZE. Nesmysly střídají
nesmysly a výstavba se záměrně odkládá. Čím déle půjde
vydělávat na spalování fosilu, výměnách kotlíků a OZE,
tak o to později dojde na výstavbu JE. Jednoduché a taky pravdivé. Fandím Slovákům s Mochovcemi, kteří nám ukážou
o čem je rozum a o čem je ta naše hloupost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 12:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Fakt si myslíte, že hrabišovu mafii ovládali ekoteroristé? Neudělal soudruh někde chybu?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

12.2.2022 10:00 Reaguje na Pavel Hanzl
To nie je len babišova mafia. Čo robil celú dobu ČEZ ? Ako na nich dozeral štát ? Štát má v nej väčšinový podiel a nedokázal donútiť manažerov aby postavili jedinú jadrovku. Miesto toho ČEZ investoval do somarín, do tučných obolusov, do energetiky v Bulharsku, kde ťažko prerobil. U nás má štát menšinový pdiela a stejne pri predaji slovenkých elektrární sa dohodlo, že budúci majiteľ zafinancuje jadrové elektrárne. Takže v prvom rade treba u vás skrouhnout načalstvo ČEZ a donútiť ich poriadne investovať v ČR.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2022 20:15 Reaguje na Jaroslav Pobeha
ČEZ je u nás prakticky ministerstvo energetiky.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 14:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Cena vodíku/elektřiny z těch elektrolyzérů se zásobníky, které musíme postavit k FVE nebo VTE nebude děsivá?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 20:01 Reaguje na Petr Zedníček
Nebude, není důvod. Přetoky z FVE a VE se pořídí skoro zadara (pokd nejdou přes přenosovou síť) a právě cena elektřiny určuje cenu vodíku.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 20:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaši jistotu bych chtěl mít, ale to už jsem vám jedou psal.
Takže pořízení elektrolzerů, stlačení vodíku, případně přeměna na toxický čpavek, uskladnění a pak výroba el nic stát nebude? To je skoro zadarmíko a vůbec to do výsledné ceny promítat nebudeme jo? Tohle je tak stupidní argument zastánců OZE,až to bolí, sorry jako! Nezapomínejte, kolik těch elektrolýzéru budete muset mít, během třeba jedno dne budou jen v DE v roce 2030+ až 50GW výkonu z OZE.

Pokud budou masivně vznikat malé FVE, budete tu DS velmi potřebovat. Tohle platí pro velké větrné parky, offshore, kde to celkem beru. Někde na pobřeží postavíte zásobníku na h2 nebo plyn, pak přeměníte na elektřinu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 12:59 Reaguje na Petr Zedníček
Samozřejmě to celé není zadarmo a vždycky píšu, že elktřina z vodíku bude možná 6x dražší, než normálně. Ale vodíl se bude používat na syntetické palivo, tam je ten cenový poměr výrazně lepší. Tady máte článek, který ty ceny uvádí:

https://oenergetice.cz/vodik/iea-vyrobni-kapacity-obnovitelneho-vodiku-se-rozviji-pomalu
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.2.2022 07:24
To je ale ulhaný blábol článek.... jeden nesmysl a lež vedle druhé.... o ničem...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2022 07:32 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak co abyste napsal jiný nebo ty " bláboly" jeden po druhém odborně vyvrátil? Na to ale nemáte patřičné znalosti, že, ale na primitivní urážky jste machr!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.2.2022 12:13 Reaguje na pavel peregrin
On si s náma nechce hráááát :D
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2022 12:33 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zmůžete se na něco jiného než na infantilní komentáře? Asi ne.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.2.2022 07:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jistě, republiku si rozvracet nedáme !
Rozumný člověk by uvedl, která z tvrzení autora jsou nepravdivá a proč.
Jsou však tací, kteří článek shlédnou s revolučním svitem v oku
článek a hned je jim vše jasné. Nejste do přízně s panem Hanzlem ?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.2.2022 08:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
+ 1*
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.2.2022 12:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já neříkám, že je mi všechno jasné. Mně je jasné jen to, že je autor nezodpovědný a ulhaný mimoň manipulující s těmi, kteří nejsou schopni nezávislého myšlení...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2022 12:36 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vy nejste schopný vůbec ničeho, natož nezávislého myšlení, protože to byste musel mít nejdříve ty znalosti, víme? Jste přesně produkt dnešní doby, kdy by chtěl každý do všeho kecat, o všem diskutovat, ale na to nemá ani ty základní předpoklady, natož pak vzdělání.
Odpovědět
DB

Darth Bane

10.2.2022 21:25 Reaguje na pavel peregrin
Já vám na Kašpara něco prasknu.....On je konstruktér a vývojový pracovník elektrotechnických komponent. Takže kupodivu, ač se to nezdá, je technicky vybaven lépe, než vy, s vysokou školou politickobrigadnickou s rychlokurzem inženýra.
Odpovědět
ig

7.2.2022 16:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jestli jste ve škole chyběl když se braly základy diskuse, tak Vám to zopakuju. To se řekne "tvrzení A považuji za chybné, protože B". Tak se dá klidně rozebrat celý článek, pokud máte argumenty. Ale bez nich to nejde - nebo jde, ale budete ignorován :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.2.2022 09:23 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Takhle reaguje individuum s argumentační nedostatečností.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.2.2022 11:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Přitom kdysi baviči moudra umně maskovali hloupostí,
ale kde nic není, ani čert nebere a tak zbylo, co zbylo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.2.2022 09:20
Já vždy věřil v sílu selského rozumu. U pana Blažka se to zkombinovalo s inteligencí a shopností výstižně psát.

Pan Blažek má zjevně dost času při sedlačení přemýšlet. Těším se na další jeho článek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 12:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Pan Blažek dělá pouze to, co všichni ropáčci, i ti naprosto hloupí.Kritizuje. Tohle dokáže každý hlupák.
Ale jen náznak rozumného řešení je vždycky ABSOLUTNÍ NULA.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 14:31 Reaguje na Pavel Hanzl
JJ takže Děti země, Greenpeace a další milion organizací všeho druhu vždy když něco kritizují, navrhnou rovnou i rozumné řešení. :D. Na to já říkám ... a mohl bych je vidět?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 14:36 Reaguje na Petr Zedníček
Těch řešení je celá řada, prakticky jsou sepsány v Green dealu a normální země už po nich běží poměrně svižně. V principu je to dáno. Dekarbonizace co nejrychleji, teď EU schválila jako podporovaný zdroj i jádro a plyn. Tím by se to mělo usnadnit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2022 15:04 Reaguje na Pavel Hanzl
EU v poslední chvíli hodila záchranné lano sama sobě.
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 15:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Green deal obsahuje řešení? Vždyť to jsou jen limity a cíle. Všude vidím jen FVE a VTE, ale to prostě nestačí, a upozorňují na to i v DE, které je ze všech nejdál a nejambicióznější (mají to kluci v krvi, že).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 16:36 Reaguje na Petr Zedníček
Vy jste to nečetl, že?
Je fakt, že je to dlouhý a v angličtině, ale na Wiki je myslím dobrý výklad.
"Green New Deal v původním anglickém znění má jen 14 stran textu. Z nich prvních sedm, tedy zhruba polovina, popisuje aktuální ekologické problémy a následky v případě ignorování problémů; druhá polovina pak nastiňuje možnosti, jak řešení problémů napojit na ekonomiku, zaměstnanost, úlohu státu, řešení sociální nerovnosti a další. Green New Deal neobsahuje konkrétní řešení ekologické krize, je to nezávazná koncepce, v jejímž rámci by mohly být systematicky řešeny problémy spojené s globálním oteplováním, resp. změnou klimatu."
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.2.2022 16:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, nezlobte se, ale takový text a úvahy mají cenu toaletního papíru. Dám vám malý příklad- nastiňuji problém řešení plevelů a chorob v zemědělství, představuji si armádu malých nanorobůtků, které jak pilné včelky obírají rostlinku po rostlince od spor choroby, lezou po zemi okolo každé rostlinky pšenice, aby to bylo zajímavější, a miniaturními klepítky či minilaserem likvidují plevel. Nakonec se vznesou a přistanou u zemědělce, který je na pole vyslal.
Hezká vize, že ano, nastínil jsem problém a také hned navrhl řešení.
Problém je v tom, že tu moji vizi zatím nikdo nedokáže splnit a na takové řešení si budu muset setsakra dlouho počkat a vůbec nemám jistotu, že se kdy naplní. Takže si budu zatím muset vystačit s tím postřikovačem a plečkou a ne je hned hodit do kopřiv a čekat na zázrak. A přesně o tom to je.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 20:21 Reaguje na pavel peregrin
Nevím, kdo kdy viděl v grýndýlu nanorobůtky, ale já tam viděl pouze nejen nrozumná, ale výrazně nutná opatření, abychom vůbec přežili.
Žádné fatální objevy se nečekají, na žádný tokamak se nespoléhá, na zázračnou baterii taky ne.
Ale to máte fuk.
My máme dvě možnosti.
Buď se budeme maximálně snažit to splnit a pak máme šanci, nebo to zase okecámě a prožvaníme a jdem do dupy.
Nic světoborného v tom nehledejte a nanorobůtky už vůbedc ne.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.2.2022 12:09 Reaguje na Pavel Hanzl
No jo, když vy opravdu máte problém s textem a porozuměním- samozřejmě, že v Geen Dealu nanorobůtky nejsou, ale dal jsem to jako příklad VIZE, která je natolik vzdálená, že zbavit se současného je nejjistější cesta do průseru.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 15:13 Reaguje na pavel peregrin
To není žádná VIZE.
To je tvrdá realita. Pokud nazastavíme pálení uhlíku, poscípeme. Čus.
Můžete kolem toho pindat vagóny nesmyslů, ale to je tak všechno.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.2.2022 16:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale kdeže.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 17:24 Reaguje na pavel peregrin
A japato? Dejte link.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.2.2022 20:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevěřte všemu, co si někde přečtete.Více uvažujte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.2.2022 23:19 Reaguje na pavel peregrin
Nedělám nic jiného. A vždycky mi vyjde, že ty ruské demagogie jsou extrémně nebezpečné, protože jim věří čím dál více lidí.
Poslední demonstrace na Slovensku jsou přímo děsivé...
Odpovědět
PZ

Petr Zedníček

7.2.2022 17:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Četl jsem ve zkratce nějaký výcuc.
"...Green New Deal neobsahuje konkrétní řešení ...", a neříkal jsem to? Děkuji za potvrzení.
Ale mají aspoň nastaven nějaký požadavek na retrospektivní mechanizmus, vyhodnocení a přehodnocení. Samozřejmě nechybí sankční mechanizmus.....

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 20:09 Reaguje na Petr Zedníček
Ne. To jen souhrn faktů a návrh řešení. To jen naši soudruzi se z toho podělali do gatí, udělali z toho zase další patronu pro hybridní válku. To konkrétní opatření je tohle:
"balíček opatření „..."Fit for 55“, který obsahuje nové i revidované legislativní návrhy v oblasti klimatu, energetiky a dopravy..."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 15:15 Reaguje na Petr Zedníček
" druhá polovina pak nastiňuje možnosti, jak řešení problémů napojit na ekonomiku, zaměstnanost, úlohu státu, řešení sociální nerovnosti a další." Wiki
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.2.2022 11:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Maličko poopravím.
Jádro EU připustila jako trpěný a neochotně POVOLENÝ zdroj.
Kde a v čem je prosím ta jeho PODPORA?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.2.2022 11:40 Reaguje na Jiří Svoboda
Souhlas.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.2.2022 17:32
Po přečtení celého vlákna jsem dospěl k názoru, že nejpilnější diskutér
nemůže být starý moudrý muž, ale mladý v práci se nudící provokatér,
který se baví našimi reakcemi na jeho bláboly. To se už opravdu nedá
číst a prosím redakci na omezení reakcí na jeden článek maximálně na 5.
Kdo souhlasí, podpořte můj názor alespoň pod tímto příspěvkem. Děkuji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 20:04 Reaguje na Břetislav Machaček
Muhehehehehhe vás musel fakt osvítit Duch Svatý, tolik sexu naráz??
A co kdybyste někdy pochopil i něco rozumnějšího, než takovou cypovinu?? To vám nehrozí, já vím.....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.2.2022 20:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Fakt je, že jsem se dost rozkecal, 37 příspěvků je moc. Jenže vy tak úžasně nahráváte....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.2.2022 08:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejlepší jsou vaše argumentace s cenou elektřiny z VTE ve
dnech kdy fouká. Marně na faktuře hledám kolonku, že bylo
x % elektřiny zdarma a chybí i poděkování, že jsem ji
spotřeboval, aby nezatěžovala síť při převisu produkce.
Jakápak záporná cena, když platím stálou platbu navýšenou
o dotace do OZE, povolenky a náklady na zálohy OZE. To je
pro mne a většinu lidí podstatné a nikoliv vize o vodíku
podle vás v zásobnících v horninách, když těká i z kovu.
My nahráváme, ale vy odborně neodpovídáte, protože toho
nejste amatére schopen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 15:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud nejste schopen pchopit ani vlastní smouvu s dodavatelem a pletete si ji se spotovou cenou na burze, tak nepochipíte už nic.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.2.2022 19:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak mi vysvětlete, proč mi dodavatel přepočítává
kubík plynu na spalné teplo podle toho, který druh plynu proudí v potrubí. Je to téměř totéž za jakou
cenu byla vyrobená elektřina v danou dobu v síti.
Pokud byla "zadarmo", tak by neměla být účtována
ani distributorem dodavateli a ten by to neměl
účtovat spotřebiteli. Vždyť ji spotřeboval pouze
proto, aby přetížená síť a nezkolabovala. Proč
takovou elektřinu vůbec distributor odebírá,
když mu způsobuje problémy a nutí odstavit jiné
stabilní zdroje? No protože je to jen deformace
trhu a preferování jednoho zdroje před jiným nejen
dotacemi, ale i přednostním výkupem před jinými
zdroji. Představte si prodejnu, která nebude
nabízet levný chléb z velkopekárny, aby se prodal
předražený z malé a při výpadku té malé žádal
velkopekárnu o mimořádnou dodávku. Ta to splní,
ale dodá chléb za cenu toho z malé pekárny. A co
na to zákazník? Byl ochuzen o pravidelnou dodávku
levnějšího chleba, za který při výpadku dodávky z
té malé pekárny zaplatí více. Takhle dopadlo to
protěžování nekonkurenceschopných OZE i s tím
nákupem z jiných zdrojů při výpadcích OZE. Z toho
se nevykecáte a neobhájíte neobhajitelnou prasárnu zvanou protěžování OZE před ostatními zdroji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2022 18:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Ve středověku se kadilo na náměstí a obec to zakázalo a byly zvýhodněné domy, které měly vlastní záchody. Byla to typická deformace trhu, protože já jsem si chtěl postavit levný bez záchodu a musel jsem si pořídit drahý se záchodem.
Z toho se nevykecáte a neobhájíte neobhajitelnou prasárnu zvanou protěžování kadibudek před kadění na ulici.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.2.2022 06:40
Takových různých obdob pana Hanzla jsem si za bolševika užil. Žádný problém jim nebyl cizí , chabé vyjadřovací schopnosti, nudný a jednotvárný slovník typu /strana a vláda to ví " /zde gryndýl, kde se najde odpověď na všechno/.
Byla to sorta pevně věřících lidí a nikdy nebyli ani schopni jakékoli sebereflexe. Prostě oddaní straníci se vším všudy, a běda jak někdo měl jiný názor. To hned šli žalovat "vejš". Vždy nedočkavě čekali, jaké bláboly zase ÚV KSČ zveřejní, aby opět mohli rozdávat moudra kolemjdoucím.

Já bych těmto lidem iluzi o tom jak jsou užiteční nebral, jsou svým způsobem spokojení a pokud jim do ruky nedáte zbraň , tak nepředstavují problém pro své okolí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.2.2022 15:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy to máte fakt blbý. Vy nejste schopen odlišit ty nejzákladnější, tj. nejdůležitější věci. Říká se tomu "přes stromy nevidí les".
Zkuste nějak přiblížit, kam já chodím "žalovat vejš" cha cha?? Nebo někdy chodil?
Faktem je, že psychiku od komára mám trvale poškozenou, mám alergii na uniformy a moje skoro nenávist k Ruskému státu (ne lidem) taky není zcela normální.
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

9.2.2022 12:24
A ještě jedna poznámka, speciálně pro p. Hanzla. Stát, tedy ČR udělal obrovskou chybu, že zakonzervoval své ambice a podporu jen na malých střešních instalacích do 10kWp. Velikou chybu. Protože se stejným počtem lidí lze na místo desítek MWp udělat 1GWp ročně. Na instalovanou kWp to bude levnější, rychlejší, efektivnější.
Tady se pořád přistupuje k FVE, VE, TČ, nabíječkam jako k instalaci informativnich cedulek v parku. Ale tady se jedná o instalaci, která musí být zodpovědně zaměřená, naprojektovana, nakoupeny správné komponenty, správně nainstalovany, udrzovany, servisovany. Když něco z toho chybí, tak u TČ to skončí zklamáním, u FVE třeba i zkázou. Sám jsem na několika rumištích po FVE asistoval hasičům jako zástupce výrobce střídačů. A vždy to byla záležitost špatně provedené instalace. I pár panelů, s 200V na string v případě zkratu na DC straně nebo nějakého vakl kontaktu na DC rozvaděči umí udělat pěkný oblouk a ten umí zapálit, když je co. A zde jsou malé instalace potencionalne nejvíce problematické. Čím větší instalace , tím ve svých důsledcích bezpečnější a efektivnější.
Eko jehoviste mají pravdu v tom, že ty nové zelené zítřky přinesou spoustu příležitosti ať už pracovních nebo finančních, ale neberou v potaz to, že kde nejsou zdroje (hlavně lidské) , tak se ani čert nevy*ere.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2022 18:19 Reaguje na Filip Kondapaneni
Česko udělalo v době vlády socdem idiotský zákon o podpoře solárů, což sice způsobilo solární boom, ale podpora byla přehnaná, odsáci ji srazili a ještě za Kalouska na to nasadili solární daň. Ovšem pak přišel k moci Bureš, velmi se prsil, že to zarazí a udělal jako vždycky kulový.
Prostě není politik, tak to má v paži.

Takže jen nesmyslně zarazil nové instalace, aniž by pořešil ty stávající, takže zadraho jsme si pořídili mega výkony a když šly ceny na desetinu, nestavíme ani ťok. Babišistán v praxi.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist