Petr Blažek: Technické ani ekonomické perpetuum mobile neexistuje
Nedávno se mi dostal do ruky časopis České komory autorizovaných inženýrů (ČKAIT), kde profesor František Hrdlička komentoval nedávnou konferenci World Engineers Convention 2023, která se uskutečnila v Praze. Z této konference pan profesor vybral a uveřejnil dvě tabulky, které ukazují nová kritéria posuzování udržitelnosti způsobu získávání energie.
První tabulka vyjadřuje tzv. EROI kritérium, které vyjadřuje kolikanásobek energie za dobu životnosti zdroje získám ve srovnání s energií, kterou jsem na pořízení zdroje vynaložil.
Druhá tabulka vyjadřuje materiálovou náročnost zdroje energie na získání 1 TWh elektrické energie.
Škoda jen, že tam neprezentovali také srovnání v dopravě. Myslím, že elektromobilita by vyšla podobně tragicky jako fotovoltaika. Na základě těchto kritérií je vidět, že snažíme nahradit těžbu fosilních paliv těžbou nerostů s obrovskou energetickou náročností. Není náhodou, že tyto rádoby zelené zdroje se nevyrábějí v Evropě, ale většinou v Číně, kde se na to staví další a další uhelné elektrárny. Je vysoce pravděpodobné, že neustálý růst emisí má na svědomí právě tento nesmyslný spěch, jak musíme všechno staré okamžitě zbourat a během 10 let vyrobit nové zařízení. (Například výměna fungujících uhelných elektráren za plynové, prakticky se stejnými emisemi).
Ačkoliv prakticky denně jsme zavalováni vědeckými zprávami o škodlivosti fosilních paliv a jejich důsledků na změnu klimatu, tak se pravděpodobně nikdo z našich volitelných zástupců (teď myslím hlavně v Bruselu) neobtěžoval si zadat studii (různých státních vědeckých pracovišť a vysokých škol je k dispozici dost), která by posoudila nové zdroje právě z hlediska ekologie a návratnosti.
Místo toho v Bruselu schvalují další a další nařízení na základě momentálních pocitů. Snaží se absolutně popřít technický rozvoj za posledních několik set let. Bohužel, takové rozhodování se podobá plácání do vody včetně onoho efektu, jak se pak šíří vlna do prostoru. Tak se mnohdy stane, že jednotlivé vlny, místo aby se navzájem posilovaly, tak běží proti sobě.
Například je velmi oblíbené používat spojení „nahradíme uhlí spalováním biomasy.“ Většina těchto politiků má vědomosti jak ona známá ekoložka z televizní obrazovky, to znamená žádné. Vůbec nevědí, co to biomasa je a neznají pojmy jako je výhřevnost, aby si mohli porovnat, kolik by té biomasy potřebovali.
Na jednu stranu vymýšlí, jak postavit fabriky (samozřejmě za dotace), které by jímaly CO2 ze vzduchu a ukládaly ho pod zem. Na druhou stranu (zase za dotace) podporují pálení všeho, co hoří. V lese, kde dříve zůstávalo klestí po těžbě (a uhlík se přirozeně ukládal do země), dnes jezdí drtičky, které za obrovské spotřeby nafty všechno rozdrtí a naloží na kamiony, které to odvezou do spaloven. V zemědělství se podobným způsobem sváží sláma do spaloven i stovky km daleko. Další likvidací přirozeného ukládání uhlíku do půdy jsou zemědělské bioplynky, pro jejichž provoz se většinou pěstuje (z hlediska eroze pro půdu to nejhorší) kukuřice, ale zároveň se přes bioplynové bazény prožene veškerý organický odpad ze širokého okolí, který se dříve zaorával. A následně jsou zemědělci osočováni, jak se špatně starají o půdu, která zadržuje málo vody a ještě způsobuje eroze.
Tématem dnešní doby je zdražování. Veřejnost, vláda, firmy – všichni se obviňují, kdo za co může. Dnes a denně čteme, jak ta nebo ona zavedená firma končí. Důvod většinou není v tom, že by byly zastaralé, ale v tom, že máme dražší energii než jinde ve světě. Naše společnost stojí jako obrácená pyramida na energii. A čím je výrobek složitější, tím má pyramida více pater, kde se cena energie promítá do ceny výrobku. Evropský parlament přistoupil k tématu ekologie způsobem umělého zdražení energie s tím, že dojde k omezení její spotřeby. Nezajímají ho technické a ekonomické limity. Jestliže ale chceme přežít, zvláště za nových klimatických podmínek, tak potřebujeme mít k dispozici právě dostatek levné energie. Mrháme prostředky a ztrácíme čas na málo ekologicky i ekonomicky efektivních zařízení, jako je fotovoltaika, a uměle si likvidujeme průmysl a zemědělství. Úspory jsou dobrá věc, ostatně ty mohou běžet souběžně, ale výstavba nových tvrdých zdrojů energie (JE) jsou podstatně ekonomicky i ekologicky (jak naznačují tabulky) důležitější. V dnešní době už neobstojí ani argument, že se u JE těžko a pomalu řídí jejich výkon a tudíž se nehodí jako souběžný zdroj s OZE. U každé takové elektrárny může stát elektrolyzér, kde se mohou přebytky elektřiny zužitkovat v reálném čase a tím regulovat rozvodnou síť. Naopak by to prospělo distribuci vodíku po Evropě tím, že by zdroje vodíku byly rozptýleny po území.
V Evropském parlamentu vymyslí nějaký zázračný lék na klimatickou změnu a aby ho prosadili, tak k němu přibalí nějakou dotaci. Je to podobné, jako když oslíkovi nabídnete mrkvičku, aby šel dál, nesl břímě a neprotestoval. Bohužel, většina národních vlád, vědoma si svých krátkých volebních období, na tu dotační mrkvičku skočí. Je mnohem jednodušší prodat takovou jednoduchou politickou výhru voličům, než jít do konfrontace. A to nemluvím o tom, jak se některým politikům dotace hodí jako osobní příjem.
Před třiceti lety jsme si brali západní země jako vzor. Dnes vidíme, že ani tam nejsou neomylní a není důvod vše automaticky schvalovat a papouškovat. To, co předvedlo sousední Německo za posledních 20 let, by se mělo vyučovat jako odstrašující příklad, jak ideologie zvítězila nad rozumem. Jedna z nejbohatších zemí světa s nejlevnější energií se rozhodla předčasně uzavřít všechny jaderné elektrárny, nahradit je OZE a plynem z Ruska. Čímž dala Putinovi pocit, že Evropa je na něm závislá a že si může dělat co chce. Kvůli tomu, ačkoliv má Německo velice dobré lokality na OZE a vydalo na ně stovky miliard eur, má jeden z nejšpinavějších a nejdražších mixů elektřiny. V současné době zjišťuje, když mu docházejí peníze na dotace, že ani technické ani ekonomické perpetuum mobile se nekoná. Bohužel, jako jeho subdodavatel jsme se v mnohém svezli s nimi.
Proti tomu můžeme dát příklad Francii, kde vsadily na atomovou energii a stát si nad tím udržel dohled. Jistě není náhodou, že velké loděnice se udržely v Evropě právě ve Francii, zemi, kde si můžete nasmlouvat energii na několik let dopředu a tím si zajistit ekonomickou návratnost takto velkých projektů, jakým stavba velkých lodí je.
Je potřeba, aby národní vlády byly sebevědomější při jednání s unií. Je potřeba znovu se vracet, revidovat a po zkušenostech měnit smlouvy a závazky tak, aby byly reálné. Tyto smlouvy nejsou vytesány do kamene, ale jsou pouze na papíře. Jenom hlupák se nepoučí z chyb a jde slepě dál, jak má nalajnováno. Řeči o jednotném trhu neobstojí, když vidíme snahu bohatších sousedů si dodotovat ceny energií vlastnímu hospodářství. Je potřeba převzít otěže nad národní energetikou, nevymlouvat se na nějakou burzu, která funguje pouze tak, jak se hodí energetickým společnostem. Když mají zisky, tak si rozdělí dividendy, ale například na rozvoj OZE nebo sítí potřebují dotace. Energetický průmysl, podobně jako například důlní, nebo zemědělství patří do kategorie základních potřeb a služeb společnosti. Rozumná vláda musí udržet kontrolu nad jejich fungováním a samozřejmě cenou. Není možné dopustit, aby se dané výrobky nebo služby rozprodaly do zahraničí a následně se zpětně kupovaly předražené.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (369)
Richard Vacek
27.1.2024 06:59pepa knotek
27.1.2024 07:58 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
27.1.2024 08:11 Reaguje na pepa knotekJaroslav Pokorný
13.12.2024 23:43 Reaguje na Jaroslav ŘezáčFrantišek Orság
27.1.2024 10:13 Reaguje na pepa knotekOceňuji autora, který přímo uvedl, že jedním z problémů je, přelidněná planeta.
sv
27.1.2024 10:11 Reaguje na Richard VacekPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Hanzl
27.1.2024 14:36 Reaguje na Richard VacekPokud lidé si zvolí do vedení země gaunera, který zemi vykrade, zkorumpuje a zadluží, tak mají smůlu. Pokud si ho ale zvolí znovu, není to smůla, ale až fatální blbost, soryy jako.
sv
31.1.2024 22:09 Reaguje na Richard VacekMichal Ukropec
27.1.2024 12:57 Reaguje na Radim PolášekJaroslav Řezáč
27.1.2024 08:15Honza Honza
27.1.2024 08:45Takových nelogizmů je více: lidé se nutí k nákupu elektroaut, přitom lodní, letecká, městská doprava najede miliony kilometrů.
Výroba dřeva je zcela ekologická, energeticky nenáročná, dřevo drží energii i přes zimu, přitom se dotují chemické baterie.
Peníze se mají dávat na 1. místě do přírody, do JE, do vývoje baterií a úložišť energií a pak teprve, když něco zbyde do rozšíření FV.
Místo drcení větví, spalování slámy se mají tyto organické zbytky dávat do půdy, aby se zlepšovala.
Má se zachycovat voda- budovat močály, jezera, přečerp. nádrže, potřebujeme především vodu a až na 2. místě elektroauta.
A elektrolyzér u JE? Když nevynalezneme účinné úložiště energie, tak celá podpora FV nemá smysl. Bude mít smysl mít doma pár panelů pro pohon elektroauta a svícení, ne celou elektrárnu na 10MW (s baterií na pár hodin provozu) pouze když svítí slunce a pouze v létě.
Miroslav Vinkler
27.1.2024 08:53Petr Blažek to vystřihl naprosto dokonale . Celou dobu působení na Ekolistu netvrdím nic jiného. Celý ten tyjátr kolem OZE nás vede do globálního chudobince a životní prostředí na tom bude ještě hůře.
Vůbec nezpochybňujeme nutnost dekarbonizace, ale cesta kterou zvolil Brusel je předem odsouzena k neúspěchu.
Nerespektuje fyzikální ani společenské zákony , a je poplatna pouze a jenom zvrhlé zelené ideologii. Takto ovšem svět nefunguje a nikdy nefungoval.
Tady je krátký výběr :
Německo se topí v nezvládnuté energetické přeměně
https://faei.cz/nemecko-se-topi-v-nezvladnute-energeticke-premene/
nebo
EU to dokázala, po 12 letech teroru mají nová auta pořád stejné emise CO2, reálně budou snadno vyšší
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/eu-to-dokazala-po-12-letech-teroru-maji-nova-auta-porad-stejne-emise-co2-realne-snadno-i-vyssi/?
a tak bych mohl pokračovat dál a dál.
Co můžeme jako obyčejní lidé proti tomu udělat ? Dát najevo, že tyto politické elity nechceme a nahradíme je jinými.
Krok první - v červnu jsou eurovolby , nikdo nám nebrání zvednout se a preferovat euroskeptické strany. Stejně naštvaní jsou voliči napříč EU - v Holandsku, Itálii, Francii , Švédsku i Německu....
Gryndýl musí projít zásadní revizí a ve vedení EU se musí objevit lidé,kteří mají na krku hlavu a ne hlávku zelí.
vaber
27.1.2024 10:01 Reaguje na Miroslav Vinkleraby klesly emise musí klesnout spotřeba a ta nijak podstatně neklesla i proto ,že se vyrábějí těžší auta , to EU nevadí a motory už větší účinnosti dosáhnou jen těžko,
ale na druhé straně,včera jsem viděl reportáž BBC o suchu v Amazonii, doslova jsem měl husí kůži,
spálená vegetace pralesa od veder a sucha,voda v řece měla 40°C a po řece plavaly mrtvoly delfínů kteří takovou teplotu nepřežili,
hned vedle hořel prales, vedle pralesa pole ,to kdysi byl prales, ale žádné malé políčko ,velký lán který obhospodařoval evidentně někdo hodně bohatý a ne ti chudáci co ten prales vypálili, prostě vypalování pro nějakou společnost,
smutné, co dokáže člověk ničit pro peníze, pokud chceme přežít musí se to změnit ,ale lidé se nedokáží změnit
Michal Ukropec
27.1.2024 13:02 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Zvářal
27.1.2024 08:56pavel peregrin
27.1.2024 10:27sv
27.1.2024 10:33 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
27.1.2024 11:01 Reaguje na svpavel peregrin
27.1.2024 11:07 Reaguje na pavel peregrinsv
27.1.2024 11:39 Reaguje na pavel peregrinPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
sv
31.1.2024 22:10 Reaguje na pavel peregrinsv
27.1.2024 11:38 Reaguje na pavel peregrinPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
pavel peregrin
27.1.2024 12:18 Reaguje na svTudíž končím tuto neplodnou diskuzi a napříště prosím reaguj na toho, kdo bude ochoten tvoje adolescentní výplody poslouchat.
sv
27.1.2024 14:53 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
27.1.2024 16:25 Reaguje na svPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
sv
27.1.2024 17:13 Reaguje na pavel peregrinPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
pavel peregrin
27.1.2024 19:29 Reaguje na svPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
sv
27.1.2024 22:13 Reaguje na pavel peregrinsv
27.1.2024 10:28Ano, lze říct, že energetiku má docela v pořádku ale ani ve Francii se nevyhnuli zavírání JE na základě tlaku zelených (viz Superfénix). A co se týče těch regulací a dotací, tak Francie patří k tomu nejhoršímu, co lze v EU nalézt. Např. totálně zregulovaný pracovní trh, který způsobuje vysokou nezaměstnanost. Totálně zregulované a prodotované zemědělství, přičemž jakákoli snaha o reformu společné zemědělské politiky nebo deregulace GMO je sabotována právě Francií. Taky lze připomenou Macronovu předposr.nost ze začátku rusácké agrese na Ukrajině. Což ostatně odráží tradiční francouzskou podlézavost rusácké totalitě respektive sssr.
Filip Kondapaneni
27.1.2024 10:41 Reaguje na svsv
27.1.2024 11:48 Reaguje na Filip Kondapanenipavel peregrin
27.1.2024 19:35 Reaguje na svsv
27.1.2024 22:15 Reaguje na pavel peregrinŠimon Špidla
27.1.2024 10:43https://m.tzb-info.cz/fotovoltaika/22652-za-jak-dlouho-fotovoltaicky-panel-vyrobi-tolik-energie-kolik-se-vynalozilo-na-jeho-vyrobu
Těžko říct, jak vznikly údaje v uvedené tabulce. Stejně tak autorův dojem, že si evropské instituce nedělají studie udržitelnosti zdrojů ee se nezakládá na pravdě.
Evropské instituce jsou samozřejmě omylné, jako které koliv jiné lidské instituce. Ale tato konkrétní kritika se zakládá na mylných dojmech.
Richard Vacek
27.1.2024 11:57 Reaguje na Šimon Špidlahttp://euanmearns.com/eroei-for-beginners/
Šimon Špidla
27.1.2024 13:04 Reaguje na Richard VacekEmil Novák
27.1.2024 13:09 Reaguje na Šimon ŠpidlaŠimon Špidla
27.1.2024 13:25 Reaguje na Emil NovákVelká část instalací fve ostrahu nemá žádnou.
Emil Novák
27.1.2024 13:42 Reaguje na Šimon ŠpidlaJak jste přišel na to, že "Velká část instalací fve ostrahu nemá žádnou"?
Richard Vacek
27.1.2024 16:38 Reaguje na Šimon ŠpidlaEmil Novák
27.1.2024 12:08 Reaguje na Šimon ŠpidlaIvo Patta
27.1.2024 10:49Břetislav Machaček
27.1.2024 11:34člověka se střízlivým pohledem na tyto problémy. Dodal pro některé EKO
aktivisty vědecké poznatky a vzal jim vítr z plachet, kdy požadují tvrdá
data, které jim nyní naservíroval. Bude zajímavé, jak se k tomu postaví,
ale zatím ti největší křiklouni mlčí. Děkuji za střízlivý pohled na
technické a energetické možnosti o kterých tu někteří neustále píšeme
a vyvracíme nadšeným a naivním aktivistům ty jejich bláboly. Tento
článek si zaslouží prezentaci i v jiných médiích, aby si ho přečetlo
co nejvíce budoucích voličů voleb do EU.
Šimon Špidla
27.1.2024 11:48 Reaguje na Břetislav MachačekTento článek by si zasloužil hlavně redakci a ne šíření.
sv
27.1.2024 11:49 Reaguje na Šimon ŠpidlaŠimon Špidla
27.1.2024 12:27 Reaguje na svsv
27.1.2024 14:55 Reaguje na Šimon ŠpidlaPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
sv
31.1.2024 22:12 Reaguje na Šimon ŠpidlaBřetislav Machaček
27.1.2024 13:58 Reaguje na Šimon Špidlaa internet, kam může kdokoliv cokoliv napsat bez autorizace
je odbornost sama? Víte já jsem ze staré školy a nevěřím
ani google a ani tetě wiki. Já si raději vyhledám tištěný
zdroj, který nelze přepisovat kýmkoliv a kdykoliv kdejakým
oslem. Tolik nesmyslů, co čtu na internetu tvářících se
jako pravda, mne pouze utvrzuje v tom, že se tomu nedá
věřit. Zkuste ty údaje vyvrátit z podobně spolehlivého
zdroje a neohánějte se googlem a wiki. To opravdu není
spolehlivý zdroj informací a pokud si myslíte, tak vás
lituji.
Karel Ploranský
28.1.2024 19:35 Reaguje na Šimon ŠpidlaJá mám fotovoltaiku na střeše. Už třetí rok.
Přestože jsem díky dotaci zaplatil jen polovinu ceny, tak když se mi investice vrátí za 10 let, budu si gratulovat. A stát se to může jen díky značnému nárůstu ceny elektřiny. Což není zrovna pozitivní okolnost. A není to validní argument pro fotovoltaiku, protože cena elektřiny je vyšroubovaná uměle a bez objektivních důvodů.
A pozor: Stačí, aby mi v 6. roce provozu odešel střídač, který má jen pětiletou záruku, a návratnost se prodlouží o dva roky.
S baterkami to není o nic lepší...
DAG
29.1.2024 08:16 Reaguje na Karel PloranskýJinak ano ti co si elektrárnu kupují teď, tak budou řešit návratnost okolo 10 let a modlit se, aby jim vydržel střídač.
Pavel Hanzl
27.1.2024 14:43"Haselhuhn již v roce 2015 uvádí, že panely ze sériové produkce vroce 2009 měly EPBT (Energy Pay Back Time) dobu energetické návratnosti v jižní Evropě mezi 0,6 až 1,9 roku, vyprodukovaly při plánované životnosti 20 až 75 násobek energie. Dnes EPBT ve střední Evropě dosahuje u nejlepších technologií 100 násobek vyrobené energie oproti vynaloženým energetickým nákladům, včetně recyklace!"
Pavel Hanzl
27.1.2024 15:03 Reaguje na Pavel HanzlOvšem dvojnásobek je komické číslo, to by jen energie na jeho výrobu (8.2 MWh) stála 32.800,-kč, přitom stojí v maloob. cenách asi 3.500 kč celý panel i s dopravou. Kde soudruzi z ČKAI udělali asi chybu?
Emil Novák
27.1.2024 16:08 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
27.1.2024 16:17 Reaguje na Emil Novákwww.solar.com ze dne 28. 8. 2023
Nebo zde :
Průměrná doba návratnosti solárních panelů se pohybuje mezi šesti a 10 lety .
https://www.thisoldhouse.com/solar-alternative-energy/reviews/solar-panel-payback-period
nebo zde :
19. 12. 2023 — Haenggi z ADT Solar uvedl, že průměrná doba návratnosti v USA je šest až 12 let , přičemž většina domácností se přiklání blíže k druhému datu.
Ale u Hanzlů je to jinak .
Emil Novák
27.1.2024 17:22 Reaguje na Miroslav VinklerPetr Blažek
27.1.2024 17:49 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
27.1.2024 18:40 Reaguje na Petr BlažekPavel Hanzl
27.1.2024 18:38 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Ploranský
28.1.2024 19:48 Reaguje na Miroslav VinklerJá jsem si dal dokonce tu práci, že abych dosáhl lepší účinnost fotovoltaiky na mém domě, v průběhu roku měním sklon panelů. Bohužel jen u těch, které jsou na terase. Střecha má holt sklon pevně daný.
Ale i tak - líp to už nejde.
Přesto po tříleté zkušenosti to vidím tak, že budu šťastný, když dosáhnu návratnost těch 12 let.
Jestli on někdo do těch údajů "omylem" nezahrnuje solární elektrárny, na které praží slunce třebas v jižním Španělsku, v Řecku, na Maltě...
Tak bych prosil o pravdivé údaje nasbírané TADY, v Čechách a na Moravě.
Petr Blažek
27.1.2024 17:56 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.1.2024 18:01 Reaguje na Petr BlažekPetr Blažek
27.1.2024 18:11 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
27.1.2024 18:46 Reaguje na Petr BlažekBřetislav Machaček
28.1.2024 10:09 Reaguje na Pavel Hanzlvýrobku musíte započíst paliva potřebná na vytěžení hlušiny při těžbě vzácných kovů, na dopravu, na hutní zpracování atd. To nelze počítat od dodání kila čistého kovu, či jiného materiálu továrně
na výrobu solárních panelů. Ty mohou být
sice finančně nízké kvůli levné energii
v daných zemích, ale tu se jedná o tu
energetickou náročnost. Je to třeba jako u recyklace plastu, kdy panenský plast
je energeticky méně náročný, než je recyklace a doprava plastu sběrového.
Aby se to vůbec vyplácelo, tak jsou tu
nutné dotace kompenzující náklady na
recyklaci. U solárních panelů je ale
nutno připočíst ještě energetickou
náročnost jejich budoucí recyklace a
příprava stavby na jejich montáž. Pak
už mohou být ta čísla ještě horší!
Ono to je u střech i o výměně krytiny
a zpevnění konstrukcí. U venkovních
instalací na volných plochách o energii
na výrobu ocelových konstrukcí, cementu
na betonové ukotvení, na výrobu kabeláže,
výkopy, dopravu a údržbu půdy pod soláry
před plevelem. Celkový součet energie
potřebné k provozu FVE tak nekončí montáží, ale pokračuje údržbou a taky
následnou likvidací. To vše lze spočítat,
ale zastáncům FVE se to nehodí do krámu, protože by lidé došli k názoru, že ta
úspora energie není až tak slavná. Je to
hlavně príma kšeft, když se horem-dolem
do toho sypou dotace a jiná zvýhodnění!
Oprostit to od dotací a jiných výhod,
tak tento obor skomírá a nepořídíte si
je ani vy, pokud nejste Onasis a nevíte
co se zbytečnými penězi.
Karel Ploranský
28.1.2024 19:50 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
29.1.2024 17:38 Reaguje na Karel Ploranskýchci, aby lidé čtoucí jeho OZE
zdravice pochopili, že to není
až tak růžové, jak on popisuje. Člověk, který ho nezná mu může
možná i uvěřit a takové varuji
před jeho bláboly obsáhlým
výčtem negativ o kterých on
a jemu podobní takticky mlčí!
Emil Novák
27.1.2024 19:18 Reaguje na Petr Blažekhttps://unece.org/sites/default/files/2021-12/5%20LCEA%20of%20PV%20Systems%2C%202Dec.pdf
tady od Fraunhoferova institutu:
https://www.ise.fraunhofer.de/content/dam/ise/de/documents/publications/conference-paper/38th-eupvsec-2021/Salibi_4CO45.pdf
Pavel Hanzl
27.1.2024 19:11 Reaguje na Petr BlažekNa střeše nic a na poli se používají zemní vruty, čili zase nic. S ocelí to je dost podobné, konstrukce se dělají hliníkové. Samozřejmě tam je sklo a křemík, ovšem celý panel má max.40 kilo.
Emil Novák
27.1.2024 19:13 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
28.1.2024 10:26 Reaguje na Pavel Hanzlněkde na polích? Víte jak by bez toho ukotvené ty
lehké panely létaly ve větru po okolí? Zemní vruty? Konstrukce z hliníku? Koukněte se na většinu těch
FVE a ten zemní ocelový vrut a hliníková konstrukce na svoji výrobu nepotřebovaly žádnou energii? Stačí větší vítr a s panely vám uletí i střecha, protože mezi krytinou a panely vždy vzniká vzduchová kapsa bránící klouzání větru po střeše. Kamarádův soused panely montuje a už měli reklamaci, kdy vítr vytrhl panely i s krytinou upevněné certifikovanými šrouby
a úchyty. Odpověď dodavatele byla, že jsou úchyty
konstruovány na běžný provoz a nikoliv na extrém!
Víte kolik byl ten extrém? 100 km/h a v nárazech
120 podle měření meteorologického stanoviště pár
kilometrů vedle (potřebovali údaj pro pojišťovnu). Takto tu fouká několikrát za rok!
Pavel Hanzl
27.1.2024 18:43 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.1.2024 19:11 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.ise.fraunhofer.de/content/dam/ise/de/documents/publications/conference-paper/38th-eupvsec-2021/Salibi_4CO45.pdf
Pavel Hanzl
27.1.2024 19:30 Reaguje na Emil NovákPBT= (CEDmat +CEDmanuf +CEDtrans +CEDinst +CEDEOL )�� Eagen ηG � - CEDO.
Je toho 6 stran v angličtině. Já jsem vám vlastními slovy napsal definici kachňála jednou větou, ještě jsem přeložil tu vaši, kde se jednalo o DŮSLEDEK té křivky (je to i v názvu článku). Fakt to nedáte? Já vám věřím!!
Emil Novák
27.1.2024 19:39 Reaguje na Pavel HanzlVlastními slovy jste těch definic napsal hned několik a všechny byly úplně špatně, "kachňále". Nešlo o žádný "DŮSLEDEK té křivky", opět si vymýšlíte.
Pavel Hanzl
27.1.2024 20:01 Reaguje na Emil NovákTady máte kachňála taky lidsky podaného:
https://oenergetice.cz/akumulace-energie/pomuze-obri-precerpavaci-elektrarna-kalifornii-boji-kachni-krivkou
Emil Novák
27.1.2024 20:07 Reaguje na Pavel Hanzl2) Tak si to pořádně přečtěte hlavně vy, abyste to konečně pochopil.
Jaroslav Studnička
27.1.2024 20:37 Reaguje na Pavel HanzlVše, co vám bylo donekonečna vysvětlováno a vy jste nepochopil.
Pavel Hanzl
27.1.2024 14:51Richard Vacek
27.1.2024 18:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.1.2024 18:34 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
27.1.2024 18:50 Reaguje na Pavel HanzlNo a to vše je v ERoEI. Proto fotovoltaika vypadá tak špatně oproti jaderným elektrárnám.
Pavel Hanzl
27.1.2024 18:59 Reaguje na Richard VacekEmil Novák
27.1.2024 19:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.1.2024 19:15 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.1.2024 19:25 Reaguje na Pavel Hanzl2) Co si představujete pod takovou "diverzifikovanou spotřebou", Hanzle? Vy vůbec netušíte co to slovo znamená, že?
3) Slunko nesvítí úplně všude, třeba tady zrovna teď nesvítí vůbec.
3) Slunko samo o sobě žádnou elektřinu nevyrábí, k tomu potřebujete ještě něco, co tu elektřinu vyrobí, jmenuje se to elektrárna a ta zadarmo rozhodně není, takže od vás dost průhledná demagogie.
Pavel Hanzl
27.1.2024 19:41 Reaguje na Emil Novákad 2) Já si myslím, že to jsou ty milióny spotřebičů rozmístěných po celé zemi a ke každému musí být drát s napětím.
ad 3) Slunko svítí všude, (jen u vás ve sklepě asi ne), ale ne vždycky. Zkuste počkat do rána, tuty se to zlepší.
ad 4) Jo. A ta elektrárna se jmenuje fve, je to střecha plná panelů, jedna krabice na stěně a tři baterky. Jenom nevím, jak jste přišel na to, že je to zadarmo? Já za to zaplatil statisíce, asi jsem vůl.
Emil Novák
27.1.2024 20:05 Reaguje na Pavel HanzlAd 2) Tak to myslíte špatně, opět si totiž pletete diverzifikaci a decentralizaci.
Ad 3) Já potřebuju elektřinu teď a ne až ráno, víte? A takhle to mají v podstatě všichni. Takže další vaše demagogie.
Ad 4) To nepochybně jste, už jen proto že vy sám jste tu psal "slunko svítí úplně všude a ještě zadarmo", což je vám houby platné, když k výrobě elektřiny stejně potřebujete "zaplatit statisíce".
Pavel Hanzl
28.1.2024 08:32 Reaguje na Emil NovákTakže to jsou různé zdroje (uhlí, plyn, ropa, jádro, vítr, voda, slunce, georemál atd.) někdy tomu říkají energetický mix a decentralizace s tím jde ruku v ruce.
Emil Novák
28.1.2024 08:49 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
27.1.2024 19:16 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
27.1.2024 19:22 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
27.1.2024 19:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.1.2024 19:43 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.1.2024 20:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 09:34 Reaguje na Emil Novák"Tak konečně napište vlastními slovy, co to je." "Popsal jsem už stohy abych vám vysvětlil co je kachní křivka.."
Nikdo se neptal na nějaké cha cha "stohy", já chci vaši definici, když odmítáte tu mou. Na to nejsou potřeba žádné stohy, ale JEDINÁ věta.
Emil Novák
28.1.2024 09:39 Reaguje na Pavel HanzlTřeba tady tu jedinou větu máte, cituji sám sebe: "Je to graf výroby disponibilních zdrojů event. graf tzv. zbytkového zatížení (residual load)"
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rust-kapacity-solarnich-elektraren-v-eu-by-v-pristich-letech-mel-zpomalit
Omluva bude, nebo to budete dál nekonečně okecávat, zamlouvat, předstírat že se to nestalo, nebo budete zpochybňovat že to je jedna věta, budete zpochybňovat že to je definice, nebo co vymyslíte tentokrát?
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:50 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 20:55 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
27.1.2024 20:40 Reaguje na Pavel HanzlVždyť vy nejste schopen pochopit co je zbytkové zatížení, k jaké veličině patří jednotky MW.
Do toho perlička, kde se v grafu nachází osa x a kde osa y.
Pavel Hanzl
28.1.2024 09:36 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
28.1.2024 09:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 11:43 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 11:48 Reaguje na Pavel HanzlA co ta omluva, že jste mě křivě obvinil z toho, že jsem žádnou vlastní definici kachní křivky nepsal. Bude?
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:45 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 21:01 Reaguje na Pavel Hanzl2) Zatížení není "energie v MWh", jednotkou zatížení je MW. I tohle máte špatně.
3) Co ta omluva, bude, nebo se budete dál vykrucovat?
Jaroslav Studnička
28.1.2024 21:40 Reaguje na Pavel HanzlAni toto si nejste schopen zapamatovat.
Jaroslav Studnička
28.1.2024 10:40 Reaguje na Pavel HanzlTo vám tedy gratuluji, jste jedinečný.
Dokonce si již nepamatujete, o čem byla nedávno vedena diskuze.
Vy jste zaměnil osu x a osu y.
Kachní křivka je právě ta křivka zbytkového zatížení el. soustavy.
Pavel Hanzl
27.1.2024 18:57 Reaguje naEmil Novák
27.1.2024 19:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.1.2024 19:19 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.1.2024 19:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.1.2024 19:45 Reaguje na Emil NovákProč se to všem ale vyplatí? Kolik desítek (set?) tisíc instalací dnes už u nás jede? To jsou všichni úplně blbí?
Emil Novák
27.1.2024 20:50 Reaguje na Pavel HanzlVšichni nejsou úplně blbí, jen ti co si myslí že když se to vyplatí někomu, automaticky se to musí vyplatit všem.
vaber
28.1.2024 09:33 Reaguje na Pavel Hanzlnikdo si doma ,pro konkrétní dům, kalkulaci udělat neumí,protože neví mnoho věcí,kolik mu to vyrobí ,kolik prodá do sítě a za jakou cenu,kolik spotřebuja sám a kolik má přesnou roční spotřebu, vykoupí mu vše ,nezmění se cena a možná ještě mnoho jiných neznámých,
jaké jsou dnes výkupní smlouvy pro FVE elektřinu ,kolik různých cen za kWh mají různí lidé a společnosti?
nikde jsem neviděl solidní kalkulaci za jakých podmínek se solární elektrárna vyplatí finančně,
zdali někdy vyrobí více energie než se do výroby a výstavby vložilo je taky nejasné ,když není známo ani kolik energie se spotřebuje na jeden panel,
Pavel Hanzl
28.1.2024 11:14 Reaguje na vaberDo budoucna se dá předpokládat, že cena el. se rozhodně dramaticky zlevňovat nebude, spíš naopak.
Z toho mi vyšla návratnost asi 8 let, s rezervou 10, životnost drahých komponentů je min 20 let. Pokud bych dostal dotaci (což jsem nedostal) tak jsem na 4 až 5 letech. čus.
Emil Novák
28.1.2024 11:38 Reaguje na Pavel Hanzl1) Nestačí vědět z ročního výpisu kolik spotřebujete elektřiny, potřebujete vědět kolik spotřebujete elektřiny v době kdy dostatečně svítí slunce. V případě systému s baterií potřebujete vědět kolik z toho dokážete uchovat a spotřebovat později.
2) Nestačí vědět kolik je výkup teď, potřeboval byste vědět kolik bude po celou dobu návratnosti té investice, což samozřejmě nevíte, ale dá se předpokládat, že s rostoucím podílem bude jen klesat, protože ve stejnou dobu jako vy budou chtít elektřinu vykoupit i všichni ostatní.
3) Do budoucna se dá předpokládat, že "cena el. se rozhodně dramaticky zlevňovat nebude", bohužel pro vás s jednou podstatnou výjimkou - právě v době kdy vy máte ty přebytky. Např. v Austrálii se už dostali do stavu, že v některých měsících má elektřina z fotovoltaiky zápornou hodnotu. Tj. za dodávku do sítě nic nedostáváte ale naopak platíte. Při současném růstu je jen otázkou času, kdy to přijde i sem.
4) Životnost drahých komponentů rozhodně minimálně 20 let není, např. u střídače je to úplná utopie.
Jaroslav Studnička
28.1.2024 12:05 Reaguje na Emil NovákMám výkup přebytků elektřiny dle spotových cen a již se mi v létě několikrát stalo, že mi byla suma odečtena za odebrání elektřiny místo toho, abych dostal zaplaceno.
Mám výkon 2,87 kWp a i přes baterií 9,3 kWh nejsem schopen v létě elektrickou energii spotřebovat a akumulovat, aniž bych regeneroval přebytky.
Cílem domácí FVE má být maximalizace pokrytí vlastní spotřeby.
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:37 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
28.1.2024 21:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 20:41 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 21:21 Reaguje na Pavel Hanzl2) Austrálie u nás nebude za 100 let, současným tempem instalací to bude dřív než se nadějete, zvlášť když se to k nám hrne i od sousedů hlavně z Německa. Pak si za ty své přebytky nekoupíte ani suché z nosu.
3) Za kolik vykupuje letos je irelevantní vzhledem k celkové době návratnosti - "přes stromy nevidíte les", jak jste tvrdil.
4) Já nic nepotřebuju spočítat na halíř, jen vám dokazuji že není pravda že výpočet "rentability přece není vůbec složitý", jak jste tvrdil vy.
5) Udělám to o čem jsem přesvědčený že ekonomicky vychází, a to pro mě nákup fotovoltaiky zkrátka není. Ale chápu že ve vašem světě zidealizovaném světě je všechno jednodušší, tedy do té doby než přijde srážka s tím skutečným, který nefunguje tak jak vy si představujete.
Pavel Hanzl
28.1.2024 11:20 Reaguje na vaberEmil Novák
28.1.2024 11:42 Reaguje na Pavel HanzlNebo v případě že je nemáte, což je dost častý případ, porovnávat návratnost s tím že byste si peníze vůbec nepůjčil a ušetřil za splátky úroků.
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:34 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 20:53 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
28.1.2024 20:12 Reaguje na Pavel HanzlJá totiž tu osobní zkušenost s fotovoltaikou MÁM.
Po dvou a půl letech vím, že návratnost je jen tak tak a jen za předpokladu, že se nic nepo.... těsně po záruce.
A i na tenhle nepříliš přesvědčivý výsledek děkuji jen a pouze dotaci.
Kdybych musel FVE zaplatit kompletně jen ze své vlastní kapsy...
Takže pan ig to píše zcela správně - a vy se probuďte, vy snílku!.
Pavel Hanzl
27.1.2024 19:23 Reaguje naEmil Novák
27.1.2024 19:29 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-stat-loni-rozdal-24-miliard-na-desitky-tisic-fotovoltaik-243192
Pavel Hanzl
27.1.2024 19:53 Reaguje na Emil NovákJarka O.
28.1.2024 09:52 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
28.1.2024 10:02 Reaguje na Jarka O.Pavel Hanzl
28.1.2024 11:27 Reaguje na Jarka O.Karel Ploranský
28.1.2024 20:15 Reaguje naBez Temelína a Dukovan by totiž v Rakousku na ty petrolejky občas došlo.
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:29 Reaguje naJarka O.
30.1.2024 08:45 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
28.1.2024 10:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 10:44 Reaguje na Emil Novákkaždou věc je nutno využívat tak, aby přinesla největší efekt. Nebudu jezdit třítunou pro rohlíky a písek nevozím favoritem.
Maximální využití velmi předvídatelné fve a méně předvídatelně VE je především organizační záležitost a to vám pochod už nedává.
Emil Novák
28.1.2024 11:18 Reaguje na Pavel HanzlNení možné objektivně srovnávat cenu elektřiny z občasného a stabilního zdroje, protože má naprosto nesrovnatelnou hodnotu nahodilá a řiditelná výroba. Tohle ale vy nejste schopný pochopit.
Pavel Hanzl
28.1.2024 11:28 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 11:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 20:28 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 20:38 Reaguje na Pavel HanzlŽe je z FVE neřekne nikdo určitě, protože není a být nemůže. FVE totiž na rozdíl od disponibilních zdrojů žádný baseload neposkytují.
No ale aspoň jsme si ujasnili, kdo z nás dvou tu nechápe pojem energetická burza.
Pavel Hanzl
27.1.2024 18:55Já bych se držel ceny, tam by vycházel spíš ten stonásobek.
Jaroslav Studnička
27.1.2024 19:21 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
27.1.2024 19:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.1.2024 19:49 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
27.1.2024 20:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 10:48 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 11:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 11:41 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 11:49 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
28.1.2024 21:25 Reaguje na Pavel HanzlTomas K
27.1.2024 20:52pepa knotek
28.1.2024 09:29 Reaguje na Tomas KPavel Hanzl
28.1.2024 10:54 Reaguje na pepa knotekJaroslav Studnička
28.1.2024 10:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 11:04 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
28.1.2024 11:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 11:29 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
28.1.2024 12:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 20:20 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
28.1.2024 20:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 10:50 Reaguje na Tomas KMilan Milan
27.1.2024 20:59Richard Vacek
28.1.2024 05:20Když ERoEI správně stanovíme, říká nám třeba, že tudy cesta nevede a ušetří se spousta peněz tím, že se tou cestou nevydáme až na trpký slepý konec.
Slavomil Vinkler
28.1.2024 09:16Tedy:
Máte-li max. příkon třeba 30 kW Musí dodavatel vybudovat přívod na 30 kW, rozvodnou síť elektrárnu a zdroj paliva na vašich 30 kW.
Když si pořídíte 60 kW FVE, tak přebytek neuložíte. Po dodavateli chcete po malou část roku pořád těch 30 kW. no a on tím pádem vůbec nic neušetří, neboť musí mít přívod, síť elektrárnu a důl. Potřebuje tedy paušál (stejný jako za odběr), aby vám jistil těch 30 kW. A vaše investice 60 kW FVE je navíc. Nebo se musíte zcela odstřihnout.
Pavel Hanzl
28.1.2024 10:18 Reaguje na Slavomil VinklerEmil Novák
28.1.2024 10:31 Reaguje na Pavel HanzlRoky tu diskutujete o energetice a stále jste za tu dobu nepochopil ani tu nejzákladnější věc, že výkon a výroba jsou dvě různé věci, takže nějaké měsíční průměry jsou v diskusi o výkonu úplně k ničemu.
Řeč je tu o dimenzování rozvodné sítě, tak proč zase odvádíte řeč někam na snížení spotřeby paliva?
Pavel Hanzl
28.1.2024 10:58 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 11:27 Reaguje na Pavel HanzlPrávě proto k žádnému útlumu nedojde, přes pokles spotřeby zatížení soustavy naopak stoupá: https://oenergetice.cz/elektrina/investice-do-elektrickych-distribucnich-siti-v-cr-rostou-stoupa-jejich-zatizeni
Opět je realita naprosto opačná než jakou jste si ji vy vysnil.
Odvádět řeč k nějaké spotřebě paliva je typický whatabotismus. Držte se tématu.
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:18 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 20:31 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
28.1.2024 21:56 Reaguje na Pavel HanzlSlavomil Vinkler
28.1.2024 16:28 Reaguje na Pavel HanzlVůbec nejde o spotřebu paliv (jak píšu, jsou zcela zdarma) jde o vybudování a udržování kapacit těžba, doprava, spalování, výroba ee, rozvod ee. Platíte peníze stejné, buď za to, jestli to jede a nebo mají jen pohotovost.
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:17 Reaguje na Slavomil VinklerJarka O.
28.1.2024 09:48Pavel Hanzl
28.1.2024 09:54"..nová kritéria posuzování udržitelnosti způsobu získávání energie."
Kategorie EROI je asi to skoro samé, jako dávno používané EPBT, ovšem výsledky má řádově jiné (damozřejmě horší).
Další kategorie "materiálová náročnost zdroje energie" je zcela nesmyslná, protože například uvádí, že fve potřebuje 5x tolik betonu, než uhlí. Nevím, kde na to přišli.
Ovšem to nejhorší je absence toho nejdůležitějšího. PALIVA.
V materiálové náročnosti jim schází asi MILIÓN tun hnědého uhlí (velmi přibližně), potřebného na výrobu 1TWh elektřiny, taky tam nemají odpovídající objem emisí i spotřeby kyslíku a vody. O tom přece ty OZE primárně jsou.
A tohle je jen produkt selského rozumu, kterým autor argumentuje.
Jaroslav Studnička
28.1.2024 10:44 Reaguje na Pavel HanzlVaše dojmologie je stejně tak k smíchu jako vaše "kapitační platba".
Pavel Hanzl
28.1.2024 11:01 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
28.1.2024 13:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 20:15 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
28.1.2024 20:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 21:40 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
28.1.2024 22:17 Reaguje na Pavel HanzlŘeší daný zdroj z pohledu materiálové náročnosti vztaženou na jednotku vyrobené elektřiny.
Tedy jaké všechny materiály potřebujete na výrobu, montáž apod. abyste daný zdroj získal a ten zdroj byl o takovém výkonu, aby dokázal vyrobit danou jednotku el. energie.
Závislost paliva tak logicky započítat nemůžete.
Slavomil Vinkler
29.1.2024 07:58 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
29.1.2024 09:19 Reaguje na Slavomil VinklerPavel Hanzl
28.1.2024 11:03 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
28.1.2024 11:17 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
28.1.2024 11:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 11:33 Reaguje na Jaroslav StudničkaZkuste doložit, že uhlák nepotřebuje žádné uhlí, bo v materiálu ho uvedené nemá.
Jaroslav Studnička
28.1.2024 13:11 Reaguje na Pavel HanzlEvidentně nechápete, co materiálová náročnost zdroje energie na získání 1 TWh elektrické energie znamená.
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:13 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
28.1.2024 20:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 21:29 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
28.1.2024 11:38 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
28.1.2024 11:51 Reaguje na Pavel HanzlSlavomil Vinkler
28.1.2024 16:35 Reaguje na Pavel HanzlMyslíte, že hasiči stojí jinak ve službě na zbrojnici a jinak při zásahu?
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:11 Reaguje na Slavomil VinklerEmil Novák
28.1.2024 21:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
28.1.2024 21:39 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
28.1.2024 22:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 09:42 Reaguje na Emil NovákTo množství železa taky nesedí, na konstrukce se používá hliník, možná jen nerezové šrouby.
Emil Novák
29.1.2024 09:49 Reaguje na Pavel HanzlO tom kolik toho betonu průměrně na TWh je, jsem vůbec nic nepsal, protože nemám ve zvyku jako vy chrlit svoje ničím nepodložené dojmy. Jestli máte lepší, novější data, sem s nimi, jinak mlčte, protože vaše dojmy jsou naprosto bezcenné.
Pavel Hanzl
29.1.2024 13:35 Reaguje na Emil NovákFaktem ale je, že fve bývá často montovýna na betonových budovách (panelácích, nebo orůmyslových budovách) a když by se do toho taky počítaly, tak to vyjde tuty. Na technice jsme tomu říkali "Pišvejcova konstanta vycházivosti".
Emil Novák
29.1.2024 13:48 Reaguje na Pavel HanzlSpočítat se to samozřejmě dá a dělá se to, ale ne tím vaším způsobem.
Pavel Hanzl
29.1.2024 15:15 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.1.2024 15:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 16:58 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.1.2024 18:38 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
28.1.2024 19:52Vy jste měl pojmout o správnosti tabulek podezření a pořádně to prověřit z dalších zdrojů. Solidnost klíčovách informací je třeba stavět na první místo!
Pavel Hanzl
28.1.2024 20:23 Reaguje na Jiří SvobodaSlavomil Vinkler
29.1.2024 08:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 09:34 Reaguje na Slavomil VinklerMísto toho v Bruselu schvalují další a další nařízení na základě momentálních pocitů. Snaží se absolutně popřít technický rozvoj za posledních několik set let."
Takové studie se přece vypracovávaní ke každé větší instalaci, nic se nedělá podle nějakých "momentálních pocitů", vše se dlouze argumentuje a schvaluje. A ten technický rozvoj se právě využívá naplno v OZE a hlavně v akumulacích a řízení celého systému.
Takže tři věty a tři nesmysly.
Je tam ovšem něco asi pravdivého (nedokážu posoudit), např. energetické zpracování zemědělských odpadů a plodin. Ovšem názor, že si inženýři nedokážou spočítat rentabilitu štěpkové elektrárny, je zase nesmysl.
Petr Blažek
29.1.2024 18:00 Reaguje na Jiří SvobodaJelikož tento graf prezentují profesoři na konferenci tak doufám, že nějakou relevanci má.
Pavel Hanzl
29.1.2024 09:59Měďi pro uhlák potřebujete 1 tunu, pro plyňák nic, pro jádro 3, pro vodní 1. Takže generátory turbín mají vinutí z čeho? Z čeho se dělají veškeré rozvody a jiné technologie po celé elektrárně?
Jaroslav Studnička
29.1.2024 10:06 Reaguje na Pavel HanzlA jak vám bylo již několikrát doporučeno. Uveďte zdroj (odkaz) na jiné srovnání.
Vaše dojmologie má nulovou vypovídající hodnotu.
Pavel Hanzl
29.1.2024 13:23 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
29.1.2024 13:39 Reaguje na Pavel HanzlTak tedy dobře, argumenty nedodáte, protože žádné nemáte. Máte svůj názor a já tvrdím, že píšete nesmysly.
Pavel Hanzl
29.1.2024 15:13 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
29.1.2024 15:28 Reaguje na Pavel HanzlDesítkami příspěvků tu pouze předvádíte svoji hloupost a trolling.
Emil Novák
29.1.2024 10:09 Reaguje na Pavel Hanzl2) Že ty hodnoty jsou třeba zaokrouhlené na celé tuny, takže to není "nic", ale po rozpočítání na vyrobené TWh to není ani 0,5 tuny na TWh, to vás třeba nenapadlo?
Jiří Svoboda
29.1.2024 10:26 Reaguje na Emil NovákSamozřejmě tam (asi úmyslně) chybí spotřeba paliva pro fosilní a jaderné zdroje včetně potřeby vytěžit a uložit hlušinu. Pak by asi obrázek vypadal úplně jinak. JE by pak mohla mnohem jasněji excelovat.
Emil Novák
29.1.2024 10:34 Reaguje na Jiří SvobodaPři těžbě uranu se hlušina příliš netěží, těží se často metodou in-situ, navíc zapomínáte na to, že samotného uranu je potřeba na objem cca milionkrát méně k získání stejného množství energie jako z fosilních paliv. Takže by JE sice excelovat mohla, ale v tom jak málo toho materiálu potřebuje.
Pavel Hanzl
29.1.2024 13:28 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Studnička
29.1.2024 13:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 13:48 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
29.1.2024 13:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 15:11 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.1.2024 15:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 16:53 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.1.2024 18:39 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
29.1.2024 13:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 16:55 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.1.2024 18:43 Reaguje na Pavel Hanzl2) Podstatná jsou fakta a ne nějaký "převládající názor", btw. z čeho jste zase vydedukoval ten "převládající názor"? Zase nemáte nic než ničím nepodložené dojmy, co?
Pavel Hanzl
29.1.2024 13:21 Reaguje na Emil Novák10 let uběhne za chvilku a co včil? Vyhodíte ho, nebo pojedete dalších 10 let se stejným betonem, mědí, železem atd?
A zrazu plesk!! Vyrobí vám to další terrawathodinu s výměnou jenom nějakých komponent, které ani neuvádíte.
Není to pak celé pitomost?
A co když to vyrobí ten proud za 5 let, nebo za 3 roky?
ad 2) Že by teda uhlák potřeboval 3 tuny mědi a plynovka žádnou? Když mají parogenerátory na stejném principu Carnotova okruhu? Proč?
Jaroslav Studnička
29.1.2024 13:43 Reaguje na Pavel HanzlZa sebe ale napíšu, že váš příspěvek je pěkný blábol, to jsem se dlouho takto nezasmál :-)))
Emil Novák
29.1.2024 13:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 15:07 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.1.2024 15:27 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
29.1.2024 18:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2024 08:30 Reaguje na Emil NovákNA CO POTŘEBUJE FVE BETON?
Nožičky si může zatížit čímkoliv jiným, takže zrovna beton ke své funkci nepotřebuje. Jakákoliv elektrárna ho potřebuje megatuny, větřák aspoň do základů. V tabulce je to naopak. Se železem je to to samé, plyňák nepotřebuje měď. Dost komická tabulka.
Emil Novák
30.1.2024 08:37 Reaguje na Pavel HanzlKomické je tu jedině vaše nepochopení té tabulky, nepíše se tam že "plyňák nepotřebuje měď", ale že je té mědi v poměru k vyrobené elektřině tak málo, že se schová v zaokrouhlení.
Pavel Hanzl
30.1.2024 08:48 Reaguje na Emil NovákVy si pořád myslíte, že ten fv panel je betonový, že? Jinak vám to nemůže vyjít. Stejně, jako že kachňál je zbytkové zatížení, přitom je to jen graf (čára na papíře nebo na monitoru).
Emil Novák
30.1.2024 08:54 Reaguje na Pavel Hanzl2) Ne, já si nemyslím "že ten fv panel je betonový", nic takového jsem ani nenaznačoval, tak mi to nepodsouvejte! Co konkrétně mi nemůže vyjít, kachňále?
Jaroslav Studnička
30.1.2024 09:49 Reaguje na Pavel HanzlJednotlivé zdroje mají různou účinnost, různý koeficient využití. Proto v porovnání na jednotku vyrobené el. energie je materiálová náročnost tak rozdílná. Byť se to zdá na první pohled nelogické.
Jaroslav Studnička
29.1.2024 14:04 Reaguje na Pavel HanzlJe to stejný princip jako výpočet uhlíkové intenzity jednotlivých zdrojů, kde FVE vychází několikanásobně hůře než JE.
Pavel Hanzl
29.1.2024 16:50 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
29.1.2024 18:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2024 08:36 Reaguje na Emil NovákElkára je energeticky náročnější než dýzl řádově o 20 -30%, což se bere jako uhlík. Pokud jezdí na uhelnou elektřinu, je to nesmysl a tím ropáci stále šermují.
Pokud jezdí napůl na bezuhlík, vyjde to stejně, jak dýzl.
Emil Novák
30.1.2024 08:40 Reaguje na Pavel Hanzl2) Pokud si teď koupíte nové elektroauto a začnete ho nabíjet, kde se vezme ta dodatečná elektřina pro něj, kterou dosud nebylo potřeba vyrábět? Zkuste se zamyslet. Všechny čisté zdroje už teď jedou víceméně naplno, co jim síly stačí. Který zdroj tedy přidá na výrobě? Přijdete na to?
Pavel Hanzl
30.1.2024 08:53 Reaguje na Emil NovákHloupí Američané někde zastřešují fv panely parkoviště pro zaměstnance fabrik. Ráno se napojím, odpoledne odjíždím s plnou. Něco podobného dělají nejen Španěláci u obchodňáků.
Emil Novák
30.1.2024 08:56 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
29.1.2024 19:17 Reaguje na Pavel HanzlDobře Hanzle :-)))
Emil Novák
29.1.2024 19:27 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
29.1.2024 20:46 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
30.1.2024 08:38 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
30.1.2024 08:45 Reaguje na Pavel HanzlIPCC vychází FVE taky několikanásobně hůře než JE, vaší "logikou" tedy taky proto, že "Počítá s tím, že energie je pouze uhelná". Logicky tedy i IPCC "jede ty hlavní demagogie", podle vás. Jednoduché jak facka, krásně jste se zamotal do svých vlastních lží.
Pavel Hanzl
30.1.2024 09:10 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
30.1.2024 09:16 Reaguje na Pavel Hanzl1) FVE se v Evropě prakticky nevyrábí, tak je z pohledu výroby FVE úplně jedno, že je v Evropě dnes převážně nízkouhlíková.
2) Proč do toho zase motáte nás s polovinou uhlí (kterou ani už dávno nemáme)? To s uhlíkovou stopou FVE ani JE vůbec nijak nesouvisí.
3) Jaké "miliardy barelů ropy spálené v dýzlech za provozu"? Za provozu čeho? Jak to souvisí s uhlíkovou stopou FVE nebo JE? Ani v jednom se žádném miliardy barelů ropy nepálí, vy lháři!
Pavel Hanzl
31.1.2024 21:37 Reaguje na Emil NovákJaroslav Studnička
30.1.2024 10:30 Reaguje na Pavel HanzlOrganizace IPCC také hodnocení uhlíkové intenzity vydává a dle tohoto hodnocení pracuje s jednotlivými zdroji energie.
Pavel Hanzl
29.1.2024 10:05Tohle ví přece úplně každý, tak proč autor objevuje zase Ameriku? Jestli tím myslí OZE, nebo celý green deal, tak je to hluboký omyl. Vše je napájeno neomezenou energií Slunce (včetně větru, vody, biomasy, fve i všemožných solárů), snad kromě marginální energie geotermální. A především prací lidí, kteří jsou taky živeni sluncem - potraviny jsou zase jen sluneční energie.
Slavomil Vinkler
29.1.2024 12:49K FVE musíte postavit VTE+ k tomu rozvody+ k tomu baterie + k tomu výrobu vodíku a k tomu všemu předchozímu aspoň tu plynovku. A to vše by nahradila jedna JE.
Pavel Hanzl
29.1.2024 13:10 Reaguje na Slavomil VinklerA kupoovat zadraho ze zahraničí, když už můžeme mít terrawatty z OZE, které se velmi rychle odepisují a následně produkují velmi levný proud? Akumulace, vodíkové elektrolyzéry, úpravy sítě atd. atd. musíme dělat tak, jako tak. A ekonomika jádra se stále řeší a nevychází většinou nic moc. Možná s tím pohnou SMR, ale jen možná. A centralizovaná výroba el. je taky dost nevýhodná a nebezpečná.
Slavomil Vinkler
29.1.2024 13:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 13:42 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Studnička
29.1.2024 13:45 Reaguje na Pavel HanzlZ vlastní zkušenosti (provoz druhé zimy) mohu říct, že mě baterka přes tyto období nijak nepomůže.
Pavel Hanzl
29.1.2024 13:50 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
29.1.2024 14:07 Reaguje na Pavel HanzlPodobně hloupými příspěvky ze sebe děláte hlupáka sám.
Pavel Hanzl
29.1.2024 14:47 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
29.1.2024 14:55 Reaguje na Pavel HanzlBaterie v tomto období nic neřeší.
Jaroslav Studnička
29.1.2024 14:56 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
29.1.2024 16:45 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
29.1.2024 18:47 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
29.1.2024 19:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 15:03 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
29.1.2024 15:09 Reaguje na Pavel HanzlŘeč je tedy o akumulaci, tak se držte tématu nebo mlčte.
Pavel Hanzl
30.1.2024 08:24 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
30.1.2024 10:39 Reaguje na Pavel HanzlPříště to stačí napsat v jednom příspěvku a nepsat k tomu spoustu blábolů kolem.
Emil Novák
29.1.2024 13:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 13:55 Reaguje na Emil NovákTak za kačku? "Kdo to dnes má," říkával Jyrka Plyskéř...
Emil Novák
29.1.2024 13:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 14:35 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.1.2024 14:42 Reaguje na Pavel Hanzl2) Kdybyste si dokázal levněji vyrábět doma elektřinu po celý rok, nic by vám nebránilo se od DS odstřihnout. Problém je jediný, opět je to jen v rovině vašich vlhkých snů a s realitou to vůbec nic společného nemá.
3) Ptal jsem se na kolik hodin výroby máte tu akumulaci, když pořádně svítí, ne na kolik hodin provozu.
Pavel Hanzl
29.1.2024 14:52 Reaguje na Emil NovákMohl bych mít ostrov, kdybych dal víc panelů i baterií a měl rezervní benzíňák s pár litry benzínu. Ale levnější by to prostě nebylo, možná jen když bych tím nabíjel elekáru s častým provozem..
Emil Novák
29.1.2024 15:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 16:43 Reaguje na Emil NovákPokud v tom není disbalance zbytkového zatížení, nechápte nic. A s tím taky ne.
Emil Novák
29.1.2024 18:54 Reaguje na Pavel HanzlŽádný jiný smysl bohužel nemá.
Pavel Hanzl
30.1.2024 08:17 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
30.1.2024 08:22 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2024 09:16 Reaguje na Emil NovákTomu fakt nerozumím. Jakou výrobu máte na mysli? Nic nevyrábím.
Emil Novák
30.1.2024 09:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.1.2024 21:33 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
31.1.2024 21:35 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
1.2.2024 17:05 Reaguje na Pavel HanzlSlavomil Vinkler
29.1.2024 13:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 13:44 Reaguje na Slavomil VinklerEmil Novák
29.1.2024 14:08 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://reneweconomy.com.au/fire-erupts-in-tesla-megapack-battery-module-at-bouldercombe-storage-facility/
Pavel Hanzl
29.1.2024 14:32 Reaguje na Emil NovákTakže nejspíš ropáci, normálka. Vhodně umístěný barel nafty zapálí i sklad kolejnic.
Emil Novák
29.1.2024 14:46 Reaguje na Pavel HanzlBTW: ti "ropáci", jsou s vámi právě teď v místnosti?
Pavel Hanzl
29.1.2024 14:56 Reaguje na Emil NovákTen trajekt s auty, co chytil na moři, taky nechytl od elektroauta (jak všichni mohutně hulákali), ale vznikl na palubě s dýzly.
Lehké auto-baterie chytit asi můžou, domovní železnáci nikoliv.
Emil Novák
29.1.2024 15:20 Reaguje na Pavel Hanzl2) Proč sem motáte nějaký trajekt? Kdo psal něco o trajektu?
3) Vaši další ničím nepodloženou teorii opět dost kazí fakt, že v Austrálii to ty Li-Fe baterie nevěděly, že nemůžou chytit, a tak chytly.
Pavel Hanzl
30.1.2024 08:07 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
30.1.2024 08:14 Reaguje na Pavel HanzlŽe je příčinou požáru v domě dům jsem taky nepsal, psal jsem že může chytit, což nepochybně může, navzdory vašemu tvrzení "Dům taky chytit nemůže". Stejně tak zjevně může chytit i ta baterie, taky třeba od špatné elektroinstalace.
Pavel Hanzl
31.1.2024 21:32 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
31.1.2024 21:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.2.2024 16:23 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.2.2024 17:07 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
29.1.2024 13:43 Reaguje na Pavel HanzlA čím jiným nízkoemisním chcete odpovídající zajištěný výkon, opakuji zajištěný výkon, postavit dříve, a jak víte že to bude dříve? Další nepodložené dojmy, že?
Nemusíme dělat žádné vodíkové elektrolyzéry, OZE se rychle neodepisují a řeší spotřebu jen v době kdy už potřeba řešit není. Řešení zbyku roku žádné nemáte, resp. je podstatně větší sci-fi, s mnohem většími nejistotami a cenou než postavit ty jaderky. Bez centralizované výroby se stejně neobejdete, takže není nevýhodná ani nebezpečná, je hlavně nutná.
Pavel Hanzl
29.1.2024 14:03 Reaguje na Emil NovákDložte, že první blok v Dukovanech postavíme cha cha dřív, než za 15 let!!
Odpovídající výkon, než postavíme první blok, budou zajišťovat postupně odstavované uhláky tak, jak budou nabíhat výkony v OZE, zbytek dovezeme. Normálka, energetici fakt nejsou blbí.
Elektrolyzéry na přetoky z fve jsou velmi racionální zařízení, možností jiných akumulací moc nemáme. Navíc se dá předpokládat slušný boom ve vodíkových pohonech všemožných rumplováků.
Emil Novák
29.1.2024 14:13 Reaguje na Pavel Hanzl"energetici fakt nejsou blbí", o vás se to ale bohužel říct nedá, protože myslet si že výkon uhelné elektrárny zajistí občasné zdroje může opravdu jen naprostý diletant.
Kolik už takových elektrolyzérů na přetoky z FVE stojí a za jakou cenu ten elektrolyzér vyrábí, když víte že jsou "velmi racionální zařízení"? Opět víte kulové. Já vím o jednom, který vyrábí kilo vodíku za 15 €. Kdybyste z toho chtěl vyrobit zpátky elektřinu, jste přibližně na euru za kilowatthodinu, no nekupte to...
Pavel Hanzl
29.1.2024 14:21 Reaguje na Emil NovákJá se obávám se, že ten celý systém regulací, zálohování, akumulací a decentralizovaných zdrojů je pro vás ještě daleko nepochopitelnější kabala, než baterie, natož kachňál.
Emil Novák
29.1.2024 14:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 14:39 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.1.2024 14:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
29.1.2024 15:00 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
29.1.2024 15:22 Reaguje na Pavel HanzlVodík zatím bublá leda tak ve vaší hlavě.
Pavel Hanzl
29.1.2024 16:36 Reaguje na Emil NovákBřetislav Machaček
29.1.2024 18:00 Reaguje na Pavel Hanzlpříspěvků je opravdu
obdivuhodné! Sice je
to blbost za blbostí,
ale výdrž vám nelze
upřít. Vzpomněl jsem
si při tom čtení na
tajemníka KV KSČ,
který pořád mluvil
o ničem a nikdo ho
už neposlouchal.
Máte do zatím dobré,
že vám lidé oponují!
Pavel Hanzl
30.1.2024 07:41 Reaguje na Břetislav MachačekEmil Novák
29.1.2024 18:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2024 07:45 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
30.1.2024 07:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2024 08:02 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
30.1.2024 08:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.1.2024 13:49 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
31.1.2024 13:46 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
31.1.2024 13:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
31.1.2024 21:29 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
31.1.2024 21:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.2.2024 16:19 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.2.2024 17:13 Reaguje na Pavel HanzlŽe by na tom měli být "do pár let líp", tomu nic nenasvědčuje. Současné emise jsou totiž ovlivněné recesí v Německu, výrazně jim klesla spotřeba a ještě svoje emise offsetují do sousedních zemí, když se stali dovozci. Ono by stačilo přestat vyvážet mj. do Německa elektřinu z uhelných elektráren a byli bychom na tom minimálně stejně jako Němci, kteří naopak začali dovážet.
"Mudrujete" tu pořád hlavně vy sám.
(ENERGY PAYBACK TIME OF PHOTOVOLTAIC ELECTRICITY GENERATED BY PASSIVATED
EMITTER AND REAR CELL (PERC) SOLAR MODULES: A NOVEL METHODOLOGY PROPOSAL z roku 2021)
Energy Payback Time je v Evropě přibližně do jednoho roku.
Pavel Hanzl
29.1.2024 14:16 Reaguje naJiří Svoboda
29.1.2024 16:43 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
30.1.2024 08:40 Reaguje napepa knotek
29.1.2024 16:42Karel Zvářal
29.1.2024 19:24 Reaguje na pepa knotekPavel Hanzl
30.1.2024 08:01 Reaguje na Karel ZvářalEmil Novák
30.1.2024 08:19 Reaguje na Pavel HanzlV Evropě je to podobné, tady např. článek o tom, jak z Německa pochází financování různých neziskových protijaderných organizací v okolních zemích, které mají za úkol jadernou energetiku diskreditovat:
https://www.revueconflits.com/comment-lallemagne-finance-laffaiblissement-du-nucleaire-francais/
Pavel Hanzl
31.1.2024 09:12 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
31.1.2024 09:23 Reaguje na Pavel Hanzl"Skutečné argumenty" žádné nebyly, jen lži typu jaderné elektrárny jsou nebezpečné, ač to jsou jedny z nejbezpečnějších zdrojů vůbec, zvlášť ty německé, nebo že produkují nebezpečný odpad, ač ten odpad nikdy nikomu neublížil a je s ním bezpečně nakládáno, nebo že energetický přechod nevyjde dráž než kopeček zmrzliny měsíčně, ač Němci platí desítky miliard Eur ročně navíc, atd. Vždyť to znáte, sám jste to tu šířil.
Pavel Hanzl
31.1.2024 13:44 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
31.1.2024 13:50 Reaguje na Pavel HanzlTo s těmi 50 jadernými elektrárnami není argument vážný ale především úplně hloupý, Rusko nepotřebuje s krajně nejistým výsledkem střílet na jaderné elektrárny, když mnohem většího efektu může dosáhnout použitím vlastních jaderných zbraní. Že zrovna vy baštíte tuhle ruskou propagandu je celkem zajímavý paradox.
Pavel Hanzl
1.2.2024 16:16 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.2.2024 17:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.1.2024 07:56 Reaguje na pepa knotekJeště víc na východ se otvírá jedna uhelná elektrárna týdně, na druhé straně se staví nejvíc ve a fve kapacit na světě. Jádro staví taky, ale vytáhnout jeden parametr a šermovat s ním jak tureckou šavlí, se říká demagogie.
Slavomil Vinkler
30.1.2024 08:16 Reaguje na pepa knotekPavel Hanzl
31.1.2024 09:14 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Pokorný
13.12.2024 23:41Nejsem politolog natož politik, jen trochu sleduji zprávy, a tak se odvážím tvrdit, že otázky okolo Putina a jím prosazované politiky jsou mnohem složitější než se nám podává.