Petr Blažek: Jako sedlák si myslím, že se Evropa řítí hlavou proti zdi
Ostatně toto už se dnes mnohde děje znova.
A podobné je to bohužel i v jiných oblastech lidské činnosti.
Již několik generací lidí v Evropě nezažilo epidemie, hlad nebo nedostatek energie. Zvláště poslední generace městské elity je vychovávána v prachových peřinách, kde prakticky nikdy nezažili ani výpadek elektrického proudu. To způsobilo absolutní odtržení lidí od reality. Takže tito lidé dnes například odmítají očkování, nebo jim připadá zbytečné produkovat potraviny a energie s nějakým přesahem. Vždyť elektřina teče ze zásuvky a potraviny rostou na regále v supermarketu.
Tím, že pracují převážně v kancelářích státních institucí nebo nějakých nadnárodních koncernů, si neuvědomují ani potřebu energie na chod jejich úřadů. To za ně řeší většinou někdo jiný.
Bohužel tyto skutečnosti vedou k tomu, že se tito lidé nechají snadno zblbnout.
Již minimálně 10 let běží zelená propaganda napříč celou unií. Tato propaganda, jako každá jiná, aby byla úderná, funguje heslovitě a zkratkovitě. Jenže v tom se mnoho lidí ztrácí a pak místo zamyšlení nad tím, jak to dělat lépe, dochází spíše k vymývání mozků (bohužel zvláště u mladší generace).
A na těchto lidech leží naše budoucnost.
Oni sedí na různých postech státní a unijní správy a vymýšlí, jak budeme žít za 15 let, čím budeme cestovat, co budeme jíst a ve finále i plánují, co tou dobou věda vynalezne a jak bude svítit slunce a foukat vítr.
To už jsme bohužel jednou zažili, komunisté také poroučeli větru, dešti a jak to dopadlo všichni víme. To, co mnohdy čteme na stránkách Ekolistu nebo Seznamu, si vůbec nezadá s agitkami padesátých let. A kdo s nimi jakkoliv polemizuje je ropák, agrobaron nebo uhlobaron – nepřipomíná vám to něco.
Ještě nikdy v minulosti žádný úředník ani dotace nepřispěli k rozvoji lidstva. Vždy to byl elán lidí, podnikatelů, vynálezců, vizionářů, kteří vymýšleli, vyráběli a stavěli nové věci. I takový výzkumný ústav, když tam nebudou ti správní lidé, tak z něj žádné dotace nic kloudného nedostanou.
A přesto se dnes děje to, že lidem bereme svobodu podnikání a svěřujeme naší budoucnost do rukou úředníků. Bruselské orgie s dotacemi již předstihly socialistické RVHP. Oni rozhodují, co se kde, v jakém množství a za jakých podmínek bude vyrábět. Pomocí tzv. taxametrie určují komu a za jakých podmínek půjčují banky.
A tak například nyní vyšlo najevo, že rok po vypuknutí války mají zbrojovky problém s financemi na výrobu munice, protože je před lety nějaký úřednický aparát zařadil do stejného stupně taxametrie jako nějaké hazardní hry. V Evropě se vůbec nevyrábí střelná bavlna – základ střelného prachu. No a jak už to v unii bývá, tak se vyčlenily dvě miliardy eur dotací, aby se to dohnalo.
Podle mého názoru by úředníci měli maximálně zasahovat tam, kde hrozí ztráta suverenity v zásobování strategickým materiálem. Což se právě v několika minulých letech ukázalo. Nedokázali jsme si vyrobit roušky, vsadili jsme na dovážený plyn, likvidujeme těžký průmysl a zemědělství.
Řeči, že musíme mít pouze ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, nás nenakrmí ani nám nepostaví silnice nebo domy. Evropa musí být soběstačná v takovýchto základní ukazatelích a zároveň to musí být i ekonomicky únosné. Právě proto je to potřeba nechat na těch podnikatelích, ti a následně trh vymyslí nejlacinější řešení. Stát by mohl dotovat maximálně nějaký pilotní projekt, třeba po dobu 3-5 let, ale pak už všechno musí fungovat samo. Jinak zabředáme do dotačních smyček z kterých se nevyhrabeme jinak než krachem.
Vrcholem ekonomiky i ekologie je energetika. Na její úrovni závisí vše od cen produktů až po výši inflace a samozřejmě i míra znečištění životního prostředí.
Současná krize ukazuje, jak se díky drahým energiím rozjela inflace a zdražilo téměř vše. Jestli chceme změnit svět, tak musíme v první řadě vybudovat nízkoemisní energetické zdroje, které budou nabízet levnou energii ve dne v noci, v létě v zimě.
Řeči o tom, že nějakou energii ušetříme, jsou víceméně zbožným přáním. Za prvé se všechno převádí na elektřinu a za druhé lidé tráví v práci stále méně a méně času, a pak se chtějí bavit. A je jedno jestli někdo jezdí na hory, nebo druhý chodí do bazénu, vždy to znamená spotřebu energií.
Utrácet miliardy za OZE, které pracují pouze občas, nám bohužel levnou energii nezajistí. Například koncem minulého roku byly 3 týdny, kdy prakticky nefoukalo ani nesvítilo, takže elektřina z OZE byla prakticky nulová. I když zvýšíme počet OZE třeba 100x, tak v takovém období bude zase čistá nula.
Znovu opakuji, je potřeba mít dostatek LEVNÉ energie a pak už státní úředníci nemusí řešit nic. Lidé, firmy, podnikatelé, města, obce, ti všichni si snadno a rychle spočítají, co je pro ně levné a efektivní. A pak si sami i bez dotací vyberou vozidla ne elektrický pohon. A kde to efektivní není, tak nastoupí vodík nebo syntetická paliva.
Ale opět, když nebude levná elektrická energie, nebude z toho nic. Naopak, lidé budou topit vším, co hoří a jezdit budeme v autech starých 50 let jak na Kubě. Když polovina lidí nebere ani průměrný plat, tak drahé energie a následné inflace způsobí sociální bouře (částečně už začaly), které nás rozhodně k žádné ekologii neposunou.
Vědci nás trvale ubezpečují o tom, že se mění klima a do budoucna bude počasí více extrémní. Všichni ekoaktivisti se tímto ohání. Ale místo, abychom se připravovali na extrémy, tak se modlíme k zelenému bohu. Slibujeme mu, jak všechno vrátíme před průmyslovou revoluci, budeme zase závislí pouze na počasí a doufáme, že se na nás zelený bůh přestane zlobit. Což je bohužel dnešní zelená ideologie.
My se nemůžeme moc ohlížet do minulosti, tam bylo klima chladnější. My musíme hledět do budoucnosti, kde nás čeká klima teplejší a s tím spojené extrémní sucha nebo naopak deště. To znamená: mít zabezpečené zdroje energie, ať různé typy jaderných zdrojů, ale i neustále udržovat zásobníky s palivem. Když sázíme stromy, tak takové, které jsou odolné proti suchu. Když budujeme nádrže na vodu, tak takové, které zabezpečí kvalitní vodu déle než jednu sezonu. Když zasahujeme do zemědělství, tak to dělat tak, abychom byli soběstační v produkci potravin (stačí v rámci Evropy) a ne, že budeme provozy likvidovat a potraviny dovážet.
Není přece možné, aby nám byrokratický aparát nařizoval, co a kdy budeme orat. Já sám pocházím ze zemědělské rodiny a zemědělstvím se živím celý život. A přesto nevím, na rozdíl od státních úředníků, kdy začnu příští rok sít. Jestli 25. února, nebo 25.dubna, jestli začnu sklízet 5. června, nebo 5. srpna. Jestli se tou dobou budu topit v blátě, nebo bude takové sucho, že do země nezaryjete ani dláto. To všechno jsem za svůj profesní život zažil a přesto nám tito lidé předepisují tabulky s termíny, jak máme hospodařit. A my jim musíme v předstihu hlásit co a kde budeme dělat. K tomu všemu nám zakazují další účinné látky na ošetřování rostlin a omezují se dávky hnojení.
Pracujeme v přírodě s biologickým materiálem. Na vývoji dnešního zemědělství se za posledních 200 let podílelo mnoho vědeckých kapacit. Existuje státní úřad Rostlinolékařská správa, kde sedí vzdělaní lidé v oboru a mají za úkol nás jednou za čas proškolit v oblasti ošetřování rostlin. Nechápu, jak je možné, že při rozhodování o tom, co se zakáže nebo povolí, nejsou v první řadě oslovováni tito lidé. O naší budoucnosti necháme rozhodovat amatéry. Je to naprosto stejné, jako kdyby úředník nařizoval doktorovy, co, kdy a jak vyléčit nebo vyříznout.
Evropa byla a je bohatá hlavně díky svobodě podnikání. V tomto směru nad námi čnějí ještě Spojené státy. Jestliže zde podnikání zařízneme různými byrokratickými opatřeními, z kterých plynou výše uvedené skutečnosti, tak samozřejmě padneme. Půlmiliardová Evropa neovlivní chod zbývajících současných 7,5 miliardy lidí. A ti nás nebudou muset ani porážet vojenskou silou, my se kvůli systému rozpadneme sami.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (215)
Katka Pazderů
13.4.2023 06:33To, co se děje v rámci klimatické změny, je právě zvyšování nejistoty pro zemědělce. Mnoho zemědělců nemá ještě zaseté jarní ječmeny, měsíc po termínu. Protože když to šlo, byl ještě únor, pak už nebyla leckde kvůli mokru šance.
A klimatická změna je to, proti čemu je namířena Zelená dohoda pro EU. Já věřím, že se transformace naší energetiky podaří, i včetně transformace zemědělství, i když to už příliš mnoho změn již nepotřebuje. Téměř máme splněno. Ale i starší sedláci se musí učit a neopakovat jen staré mantry.
Je to o komplexu opatření. I o regulaci cen v supermarketech.
Slavomil Vinkler
13.4.2023 07:07 Reaguje na Katka PazderůWerich: Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní.
Rabi: Všechno je jinak.
Petr Eko
13.4.2023 10:06 Reaguje na Slavomil VinklerZelená politika souvisí se světovou GEOPOLITIKOU !! Svět se začíná dělit na dva bloky - rostoucí Asijský (Čína, Rusko, Indie atd, resp. BRICS) a upadající Euroatlantický (USA + EU).. NO a zde USA nepotřebují konkurekci, takže EU vedou do záhuby - směrem k deindustrializaci (viz přesun průmyslu do USA vlivem vysokých energií.)!
A aby to nebylo "moc nápadné", tak to zabalili do chutné omáčky zvané Green deal a podstrčili evropským ovcím do žlabu.. V tom je podstata celého problému. USA nepotřebuje konkurenta,jen vazala, copak to není jasné ??
Další věcí je, že do nejvyšších pater politiky (Brusel) se záměrně dostávají ne zcela schopní lidé, kteří vše vidí "ideologicky a ekologicky" a úpadek Evropy tím jen zesilují.
A řešení je nasnadě - až se rozpadne EU, padnou i restrikce a dotace. Snad to není daleko..
Tož asi tak, budou zajímavé časy.
Jakub Graňák
13.4.2023 12:01 Reaguje na Petr EkoPavel Hanzl
13.4.2023 13:17 Reaguje na Jakub GraňákJenže po skončení 2.sv. války se SSSR cítil mocný a začal šířit komunismus po světě "ohněm a mečem", za demokracii se tomu dokázali postavit se zbraní v ruce pouze Američani. To byly ty hnusné války v Koreji a Vietnamu. A od té doby se čeká, že právě Amíci vyřeší všechny světové konflikty a pokud to skutečně udělají (válka proti terorismu, Jugoslávii, Libyi, Kuvajt atd.), tak je jim za to silně nadáváno. Pokud to neudělají (Sýrie), je to ještě horší.
Jakub Graňák
13.4.2023 14:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 16:10 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
13.4.2023 17:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 21:33 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
14.4.2023 06:41 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
13.4.2023 12:41 Reaguje na Petr EkoPavel Hanzl
13.4.2023 13:19 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
13.4.2023 13:23 Reaguje na Petr EliášLavrov: „Naše speciální vojenská operace je navržena tak, aby skoncovala s bezohlednou expanzí a směřováním k úplné dominanci Spojených států na mezinárodní scéně, a pod nimi i zbytku západních zemí.“
Bohužel, tehnhle záměr na "změnu světového uspořádání" potvrdil i strýček Si, což může znamenat skutečnou katastrofu, kde hlupy mužik bude už jen za užitečného idiota.
Krejcar Stanislav
13.4.2023 14:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 16:14 Reaguje na Krejcar StanislavPavel Hanzl
13.4.2023 21:35 Reaguje na Petr Ekosv
16.4.2023 22:38 Reaguje na Petr EkoGreen deal, hurvínku, je výplod německých levičáků, taková rozšířená verze tzv. energiewende. A s energiewende přišel kdo, hurvínku? S energiewende přišel agent fsb Schroder, který dnes má teplé korýtko u gazpromu a rosněfti. Odtud vítr vane, hurvníku ... z kremlu.
pavel peregrin
13.4.2023 07:07 Reaguje na Katka PazderůTakhle si tedy smysluplnou transformaci rozhodně nepředstavuji.A jen na okraj- ječmen můžete v pohodě sít i v tom únoru.
Katka Pazderů
13.4.2023 19:20 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
14.4.2023 07:11 Reaguje na Katka PazderůTomáš Jelínek
13.4.2023 08:34 Reaguje na Katka PazderůRadim Polášek
13.4.2023 08:47 Reaguje na Tomáš JelínekPavel Hanzl
13.4.2023 13:25 Reaguje na Tomáš JelínekDaniel Višňovský
13.4.2023 22:19 Reaguje na Pavel HanzlMichal Ukropec
13.4.2023 08:36 Reaguje na Katka PazderůAlena Lyskova
13.4.2023 10:01 Reaguje na Katka PazderůJe třeba vědět pouze myslet je k ničemu. Jinak článek výše za 1*
Petr Eko
13.4.2023 10:11 Reaguje na Katka PazderůOd stolu z tepla kanceláře je všechno krásné a "greenové" (zelené), ale praxe je někdy zcela opačná.
Možná by Vám pomohlo si sundat ty růžové brýle a vyrazit na brigádu do nějakého zemědělského podniku. Co Vy na to ??
Už se těším na první reportáž...
Karel Marel
13.4.2023 14:29 Reaguje na Petr EkoKarel Marel
13.4.2023 14:26 Reaguje na Katka PazderůVladimir Mertan
13.4.2023 20:52 Reaguje na Katka PazderůF V
16.4.2023 09:24 Reaguje na Katka Pazderůsmějící se bestie
13.4.2023 07:31Richard Vacek
13.4.2023 07:34Pavel Hanzl
13.4.2023 07:50 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
13.4.2023 08:32 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://techtracker.aspi.org.au/
Pavel Hanzl
13.4.2023 13:27 Reaguje na Richard VacekMilan Dostál
13.4.2023 09:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 16:19 Reaguje na Milan DostálPo OSMI letech dezolátního babišistánu se to za rok a půl nespraví, zvláště, když přišla nejhorší energetická krize od 70. let. Kterou zvládli mimochodem zcela excelentně. A k tomu válak na Ukrajině a 600 tisíc připrchlíků.
Při téhle zátěži fakt nejsem schopen říci, jestli je ta vláda dobrá nebo špatná.
Radek Čuda
13.4.2023 16:29 Reaguje na Pavel HanzlA je úplně jedno, komu dluží.
Pavel Hanzl
13.4.2023 21:37 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
14.4.2023 15:15 Reaguje na Pavel HanzlA proč by nepůjčovala? Řeč je o dopadech nákladů spojených s financováním státního dluhu na fiskální politiku, ne na bonitu jednotlivých zemí. I když ta je mnohdy také všelijaká ... ještě že mají ECB.
Jiří Svoboda
13.4.2023 09:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 16:26 Reaguje na Jiří Svobodahttps://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecka-vlada-oznamila-nejvetsi-snizeni-prispevku-oze-20lete-historii
https://oenergetice.cz/elektrarny-evropa/enbw-planuje-vystavbu-nejvetsiho-nemeckeho-solarniho-parku-obejit-se-ma-bez-podpory
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/bosch-si-nemecku-zajistil-pomoci-ppa-dohod-100-gwh-rok-ze-solarnich-elektraren-bez-podpory/
Jiří Svoboda
13.4.2023 17:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 21:39 Reaguje na Jiří SvobodaPetr Pekařík
14.4.2023 05:45 Reaguje na Pavel HanzlDotace na pořízení TČ, panelů,....
Radek Čuda
13.4.2023 16:26 Reaguje na Pavel HanzlA té inovativnosti lze říci například toto ... https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-singer-inteligence-je-v-evropske-unii-popelkou-aspon-ta-umela-227685#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Daniel Višňovský
13.4.2023 22:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 07:44Jenže mu tam uniklo zase to nejdůležitější, proč se to všechno dělá. Klimatická tragédie už nám drtí palce a lidstvo musí zásadně změnit svoje postupy. Tohle si uvědomuje nejvíc právě nejvyspělejší část lidstva, Evropa. Která mimochodem celou průmyslovou revoluci vymyslela.
Všichni kritici se předhánějí v bedákání, ale NIKDY jsem od nich neslyšel, jak to udělat jinak a lépe.
Milan Dostál
13.4.2023 09:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 16:38 Reaguje na Milan DostálVladimir Mertan
13.4.2023 20:56 Reaguje na Pavel HanzlOndřej Glac
13.4.2023 07:49Jinak v mnohém souhlasím, jen ten požadavek levné energie mi připadá naivní. Dlouhé generace jsme vyrůstali v prostředí, kde byly "brambory pečený málo maštěný". Teď přichází doba, kdy můžou být maštěný 3x, ale sotva vařený. Musíme se na to adaptovat.
Pavel Hanzl
13.4.2023 07:56 Reaguje na Ondřej Glacpavel peregrin
13.4.2023 08:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 08:21 Reaguje na pavel peregrinMartin Černý
13.4.2023 08:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 13:33 Reaguje na Martin Černýhttps://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/na-par-minut-oracem-sef-vw-herbert-diess-vyzkousel-elektrick/r~4bd7af00edf211eb9106ac1f6b220ee8/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed
Radek Čuda
13.4.2023 16:32 Reaguje na Pavel HanzlMoc ne, že? A co se zkusit zamyslet nad tím PROČ. Tohle na Babiše nebo Putina hodíte celkem těžko.
Pavel Hanzl
13.4.2023 16:39 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
14.4.2023 15:09 Reaguje na Pavel HanzlAle nemusíte, protože ne, nejede.
smějící se bestie
13.4.2023 08:48 Reaguje na Pavel Hanzlkteří jsou od toho zemědělství i přírody, zcela odtrženy.
Už věří tomu, že potraviny rostou v regálech márketů !
pavel peregrin
13.4.2023 08:16 Reaguje na Ondřej GlacAle to se nedá naprosto nijak srovnávat se současnou dotační politikou, programově řízenou, kde na ní participují řady naprosto jinak neužitečných lidí, kteří svoji"užitečnost" zakládají na kulatém razítku. Či myslíte, že by stát nešlo řídit s podstatně menším množstvím úřednictva? Podívejte se někdy na strukturu c.k. úřadů.
A požadavek levné energie? Proč naivní? Výroba energie z jádra snad naivní není a dále, pokud ČR produkuje přebytek, není snad důvod kupovat na burze elektřinu za draho. Nebo je to jinak? Je potřeba sponzorovat Německo etc? Zde bude zakopaný pes, ale to nikdo z politiků nepřizná, že.
Pavel Hanzl
13.4.2023 08:25 Reaguje na pavel peregrinsmějící se bestie
13.4.2023 08:51 Reaguje na Pavel HanzlStejně tak pitná voda + jejich distribuce i plynu a odpadové hospodářství.
Sociální smír ve státě.
Pavel Hanzl
13.4.2023 13:08 Reaguje na smějící se bestiePavel Hanzl
13.4.2023 16:42 Reaguje na smějící se bestie"zdnárodněním průmyslu k zářným zítřkům". komunisti
Daniel Višňovský
13.4.2023 22:31 Reaguje na Pavel HanzlOndřej Glac
14.4.2023 08:52 Reaguje na pavel peregrinDaniel Višňovský
15.4.2023 13:19 Reaguje na Ondřej GlacDaniel Višňovský
16.4.2023 22:48 Reaguje na pavel peregrinRichard Vacek
13.4.2023 08:39 Reaguje na Ondřej GlacTo první by mělo být i úkolem vlády, protože tam se peníze vrátí až dlouhodobě. To druhé je věc každého z nás a není moc důvodů abychom se skládali na dotaci pro bohatého majitele pražské nemovitosti aby si mohl změnit typ vytápění.
Obdobně zbytečné je dotovat zemědělství, řada zemí to vůbec nedělá. Některé dříve dotovaly a dnes už nedotují (např. Nový Zéland).
Daniel Višňovský
13.4.2023 22:28 Reaguje na Ondřej GlacPetr Zedníček
13.4.2023 07:54tak jestli vás někdo počastuje ropákem nebo uhlobaronem, tak to je ještě dobré. Minimálně poslední 2roky jste ruská filcka, troll, dezolé, rusofil, chcimírek a hlavně dezinformátor.
Pavel Hanzl
13.4.2023 08:34 Reaguje na Petr ZedníčekProč?
V každé populaci bylo vždy určité procento většinou neúspěšných lidí, kteří byli vždy zásadně proti všemu. Nadávali ale jen v hospodě, teď k tomu mají soc. sítě.
Tohle ale mistrně využili ruští demagogové, kteří na nich postavili budování pátých kolon ve všech státech Evropy, velmi až fatálně se jim to podařilo v USA. I pro nás je to v současnosti největší nebezpečí, které má potenciál zničit ČR jako stát.
Jak se jim to podařilo?
Klíčem je otočit lidem vnímání světa naopak a naprosto nejšílenější lži se stanou pravdou.
Příklad:
Multimiardář v péřovce za desítky tisíc žvaní na demonstraci proti chudobě a po zádech ho plácá odborář, který ho nedávno veřejně obvinil, že ve svých firmách neplatí lidem ani minimální mzdu!!! A dav se může nadšením počůrat!!
To se fakt už úplně všichni zbláznili? Takový šaškec nezažijete ani v Bohnicích...
Petr Zedníček
13.4.2023 08:51 Reaguje na Pavel HanzlNeřeším nějakého politika.
Mimochodem na současných vládních a nevládních politicích najdu za poslední rok dost podobné bizáry, lži a dezinformace.
Pavel Hanzl
13.4.2023 12:56 Reaguje na Petr ZedníčekM8m pocit, že se dnašní politici poměrně ostře oddělují na notmální (a je úplně fuk, jestli pravicoví nebo levicoví), kteří se snaží o fungování státu a makají na tom, jak úspěšně, je jiná otázka.
Proti nim stojí ti, kteří mají v programu pouze destrukci, žádný jiný postup nenabízí. Pouze svalit vládu a dál nic. Tohle by bylo v extrémně napnuté situaci tvrdě devastující a je to přímo Putinovým záměrem.
Petr Zedníček
13.4.2023 14:56 Reaguje na Pavel HanzlNávodů typu nereguluj (co2, tuny předpisů), nech to na trhu, méně globalizace apod tu už bylo dávno před rokem 2019.
Pavel Hanzl
13.4.2023 16:44 Reaguje na Petr ZedníčekMiroslav Vinkler
13.4.2023 08:08V tomhle jsem se stal skeptikem , ta podobnost současné EU s režimem, který jsme před 33 roky opustili, je více než zarážející.
Stopro souhlasím, že místo zelených experimentů na lidech bychom měli rychle adaptovat sídla a krajinu na horší časy a max. posílit národní bezpečnost stabilními zdroji energie včetně obnovy potravinové soběstačnosti.
Proč ? Protože průser je na cestě.Pouze nevíme kdy dorazí.
Pavel Hanzl
13.4.2023 08:44 Reaguje na Miroslav VinklerBoj s klimatem musí probíhat na všech úrovních naráz, včetně budování OZE i jádra. Ale adaptaci krajiny mají v gesci pouze místní lidé, především zemědělci. A právě tam se dojí dotace zcela bezuzdným způsobem, práce malého bagru plus úpravy kolem stojí klidně za týden přes 10 miliónů. Jenže tohle není vina státu, ale místních mafií.
Petr Zedníček
13.4.2023 08:53 Reaguje na Pavel HanzlJo uvidíme, jak nakonec poškrtají dotace.
Pavel Hanzl
13.4.2023 12:37 Reaguje na Petr ZedníčekPetr Zedníček
13.4.2023 14:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 16:47 Reaguje na Petr ZedníčekVzpomínám si, jak ho málem řóchlo, když si bába zkorumpoval komáry a socany, aby mu prodloužili dotace na biopaliva.
Petr Pekařík
14.4.2023 05:52 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
14.4.2023 08:51 Reaguje na Petr Pekaříksmějící se bestie
13.4.2023 08:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 12:38 Reaguje na smějící se bestieRadim Polášek
13.4.2023 08:10Jen bych poznamenal, že problémem přestává být zelená ideologie, protože se začíná prosazovat a projevovat zelený teror. Aktivisté s výrazným deficitem inteligence, kteří se lepí k silnicím by ani tak nevadili, ti se dají snadno zpacifikovat, ale v poslední době se zelený teror začíná projevovat mnohem nebezpečněji, viz třeba dnešní zpráva:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-svycarske-babicky-ovlivni-i-osud-ceska-klimaticky-lockdown-hnaly-k-soudu-228983
jak se s tím evropská společnost vyrovná, bude ještě dost zajímavé.
Ještě bych chtěl trochu poopravit autora. Termín "střelná bavlna" se už dávno nepoužívá. To je historický termín, kdy se před nějakými cca 150 lety začal černý střelný prach přímo nahrazovat bavlnou, která se podrobila nitraci v nitrační směsi a poté se jednoduckým způsobem promyla vodou a usušila. Dneska je správný termín nitrocelulóza neboli hluboce nitrovaná celulóza. Kdy se nějaká přírodní celulózová hmota, třeba ta bavlna podrobí nitraci a poté zpracuje v organických rozpouštědlech do formy nějaké želatinové hmoty až rozpustného laku. Je to nenahraditelný základ dnešních moderních střelných prachů, protože takový střelný prach produkuje při výstřelu málo kouře a plamene a potom jeho zplodiny nejsou příliš korozívní, takže hlavně umožňují vyšší počet výstřelů a mezi střelbami méně korodují. Nitrocelulóza se potom ještě používá pro výrobu homogenních tuhých pohionných hmot pro menší a levnější rakety a v civilní praxi pro výrobu některých průmyslových trhavin a snad ještě i pro výrobu některých barev, laků a plastů.
Stejné problémy s evropským předpisem REACH ale mají zbrojovky i s hlavními trhavinami pro výrobu munice, trinitrotoluenem a hexogenem a další problémy mají s normálním platebním stykem. Kdy jim evropské banky na základě bruselské zelené taxonomie nejen odmítají financovat investice i provozní náklady, ale brání jim i v běžném platebním styku při nakupování surovin i pri prodeji jejich produktů.
Zkrátka zelený Brusel hubou podporuje Ukrajinu a její spravedlivý boj proti ruské okupaci, ale reálnými činy Brusel podporuje Putina, russkou okupaci Ukrajiny a ruské zabíjení, vraždění a ruský terorismus civilních obyvatel na Ukrajině.
Břetislav Machaček
13.4.2023 08:56na zeď jsme už leckde narazili a nesmyslně do ní mlátíme hlavou v naději,
že ji prorazíme. EU ze sebe dělá šaška a vlezdprdélku, což už chápou i
někteří politici postavení v tváří v tvář realitě všedních dnů. Bohužel
jiní jsou poslušnými slouhy čekající v naději na korýtka v Bruselu. Kdo
je lokajem EU, tak bude dozajista i loajálním ouřadou a rebely si EU
rozvracet přece nenecháme!
Pan Blažek hezky popsal i výstavbu v záplavových zónách, kde je lákadlem nízká cena pozemků a kde se lidé mylně domnívají, že když jim někdo denně hustí do hlavy informace o suchu, tak už povodně nehrozí. Nač pak budou
přehrady, poldry, protivodňové hráze, údržba koryt řek atd.? Nestavět, nebudovat, neudržovat. To sice nic nestojí, ale následky stojí miliardy.
U nás je posledních deset let boom výstavby domků typu bungalovů přímo
v místech, kde by takové domy měly v roce 1997 vodu až ke komínu. Jeden
schůdek do bytu z okolního terénu býval výsadou chudých chalupníků, ale
ti bohatší tam mívali alespoň metr vysoká sokl a teprve na něm podlahu bytu. Lidé staví a spoléhají se na to, že bude POUZE sucho, ale z reality je vyvede pojišťovna, která jim odmítá dům pojistit. Nechápou chudáci proč,
když je oficiálně přece stále víc sucho. Ono je, ale někde a zcela kvůli
něčemu jinému. Půdě jsme ukradli rostlinné zbytky, hmyz a bakterie. Místy
jsme ji zastavěli, zabetonovali a zaasfaltovali. Rozliv řek jsme sice uzavřeli do příbřežních hrází, ale nepokročili jsme ani o píď s poldry
a přehradami. Ono bude na přírodě, aby to lidem opět připomněla a ukázala,
že kdo není připraven, tak bývá nejenom překvapen, ale přímo vyděšen.
Souběh zhuntované půdy, odlesnění a absence suchých poldrů nám zase jednou
ukáže, že tisíciletá povodeň nemusí přijít jednou za tisíc let, ale už za
týden, měsíc, či rok.
Jakub Graňák
13.4.2023 10:30 Reaguje na Břetislav MachačekNemusíte mít strach, dál už to nemíním rozebírat, pozice jsme si vyjasnili už minule:-)
Tomáš Zeman
13.4.2023 09:39Co takhle, když by nebyl dočasně dostatek energie, omezit svoje aktivity ?
Autor trefně poukazuje na absurdnost městského života, ale v tomhle uvažuje podobně.
Další nesmysl je, že náš čeká teplejší období. Většina vědců se shoduje na tom, že vlivem zpomalováním oceánských proudů a s tím spojených změn proudění vzduchu Evropu i jiné části světa čeká chladnější období.
A stěžování si na zákaz používání nebezpečných látek je taky dost mimo.
Rostlinolékařská správa je protipól zelených radikálů, takže stejně neobjektivní přístup.
Ale jinak autor napsal i několik dobrých myšlenek. Jen na ně nemá použitelné řešení. Když nebudou dotace, ekonomika se zhroutí. Je si jistý, že mimoevropské ekonomiky jsou bezdotační ? Já si tím jistý nejsem. Ale vím, že kdyby nebyly dotace, budou trh ovlivňovat cla a ta se používají stovky let, protože bez nich stát udržitelně fungovat nemůže.
Tomáš Zeman
13.4.2023 10:11 Reaguje na Tomáš ZemanA ještě něco. Proti zdi se řítí nejen Evropa ale většina lidstva.
Jinak než pořádným nárazem se neproberou. A to autor neřeší genderové a podobné sluníčkářské úchylnosti, které jdou s tím, co mu na rozhodování o společnosti, vadí ruku v ruce.
Pavel Hanzl
13.4.2023 13:05 Reaguje na Tomáš ZemanSlavomil Vinkler
13.4.2023 11:17 Reaguje na Tomáš ZemanPavel Hanzl
13.4.2023 16:52 Reaguje na Slavomil Vinklerhttps://www.stream.cz/top-5-to-nejlepsi-ze-sveta/mimozemske-civilizace-od-urovne-1-do-7-my-jsme-pouze-na-0-72-64517045
Tomáš Zeman
13.4.2023 18:08 Reaguje na Slavomil VinklerRadim Polášek
13.4.2023 19:03 Reaguje na Tomáš ZemanJako lovci a sběrači skrz ty soby, jeleny a bizony potřebovalo tak 20 lidí - jedna lovecká tlupa trvale a udržitelně přírodní zdroje minimálně tak z 1000 kilometrů čtverečních. Skrz dobytek a obilí potřebovalo stejné množství lidí - 20 lidí k trvale udržitelnéu životu přírodní zdroje z tak 5 - 10 kilometů čtverečních.
Mnohem víc setak m stávalo, že v přechodné době lovci a sběrači vykrádali potraviny a zabíjeli zvířata prvobytně pospolným zemědělcům, nikdy to nebylo naopak.
Ostatně ten konflikt popisuje i bible v podobě konfliktu mezi Kainem a Abelem. kain byl předobraz lovce toulajícícho s ekrajinou a Abel byl předobraz zemědělce lopotícího se na poli a s dobytkem.
Pavel Hanzl
13.4.2023 21:49 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
13.4.2023 21:47 Reaguje na Slavomil VinklerPetr Pekařík
14.4.2023 05:56 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
14.4.2023 08:53 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
13.4.2023 22:41 Reaguje na Tomáš ZemanJosef Linhart
13.4.2023 10:48Michal Uhrovič
13.4.2023 10:57 Reaguje na Josef LinhartRozhodně by to některé regiony pozvedlo.
Miroslav Vinkler
13.4.2023 12:20 Reaguje na Michal UhrovičJediní rozumní byli Poláci, kteří si před vstupem do EU vydupali trvalou výjimku a dnes jejich zemědělství prosperuje.
Miroslav Vinkler
13.4.2023 13:58 Reaguje na Pavel HanzlJakub Graňák
13.4.2023 14:25 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
13.4.2023 15:11 Reaguje na Jakub GraňákČR nic, Poláci všechno. Pro úplnost - EU byla tvrdě proti, ale PL tehdy řekli, že do EU nevstoupí a Brusel hodil zpátečku.
Karel Zvářal
13.4.2023 15:19 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
13.4.2023 16:56 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
13.4.2023 17:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2023 21:53 Reaguje na Karel ZvářalMohli jsme už dávno stavět Temelín a Brusel by neřekl ani ťok.
Jakub Graňák
13.4.2023 15:59 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Zvářal
13.4.2023 16:21 Reaguje na Jakub GraňákZajímá mě, jak je to dnes, kolik ještě je podíl koní, nebo už většinově převládá technika - asi malotraktory, Terry a pod, ne?
Jakub Graňák
13.4.2023 16:30 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
13.4.2023 16:38 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
13.4.2023 16:52 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
13.4.2023 17:14 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
13.4.2023 18:45 Reaguje na Karel ZvářalZdrhám, už se nám do toho motají "místní"... přeju hezký večer
Pavel Hanzl
13.4.2023 17:13 Reaguje na Karel ZvářalRadek Čuda
13.4.2023 16:37 Reaguje na Jakub GraňákA když se k tomu navíc ještě ani nechce ...
Jakub Graňák
13.4.2023 16:55 Reaguje na Radek ČudaPavel Hanzl
13.4.2023 17:09 Reaguje na Miroslav VinklerV zemích EU mají dotace často zastropované na 100 ha, u nás neomezeně a Agrofert je největší příjemce EU dotací celkově, bere asi 2x tolik, jako druhý. Což je velký sedlák francouzský. Potom je jasné, proč je to u nás v dupě.
Karel Zvářal
13.4.2023 15:16 Reaguje na Jakub GraňákProto si můžeme gratulovat: Tak už máme, co jsme chtěli... Na příkladu tohoto sektoru je vidět, jak relativní jsou pojmy pokrok či národní zájmy. "Co jde prodat, prodejme, vše potřebné dovezem"... Kdo jiný takto může uvažovat, než prodejná...
Jakub Graňák
13.4.2023 15:57 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
13.4.2023 17:06 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
13.4.2023 13:02 Reaguje na Josef LinhartMiroslav Vinkler
13.4.2023 14:04 Reaguje na Pavel HanzlMouka, máslo, mléko, vejce, maso, ovoce a zelenina - vše lze v ČR vyprodukovat. A kdyby byla skutečná snaha státu , nejen vyprodukovat, ale i prodat valnou část produkce na domácím trhu. To by se ovšem muselo chtít.
Karel Zvářal
13.4.2023 14:26 Reaguje na Miroslav VinklerJakub Graňák
13.4.2023 15:16 Reaguje na Karel ZvářalJakub Graňák
13.4.2023 15:54 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
13.4.2023 16:26 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
13.4.2023 16:47 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
13.4.2023 17:18 Reaguje na Jakub GraňákPavel Hanzl
13.4.2023 17:30 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
13.4.2023 19:55 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
13.4.2023 17:26 Reaguje na Miroslav VinklerKatka Pazderů
13.4.2023 19:28 Reaguje na Miroslav VinklerRadim Polášek
13.4.2023 19:44 Reaguje na Josef LinhartAle aby regionální produkce byla dostatečně levná a ekonomická a současně životní úroveň zemědělce byla dostatečně vysoká, jak je u nás obvyklé, musí být přiměřeně velká na přiměřeně velké rozloze, by byly dostatečné úspory z velikosti. A potom to znamená, že bude produkovat tolik, že se stejně ty produkty budou muset rozvážet. Ale ne na tisíce kilometrů, ale třeba na 20 - 40 kilometrů, ne víc.
A toto by se správně u nás mělo podpořit. Podpořit regionální produkci, ale současně dostatečně velkou produkci.
Jinak to je asi nejvíc o společenské dohodě, co všechno bychom chtěli a v jakém rozsahu mít volně v prodeji mimo sezónu, kdy se to musí dovážet třeba i tisíce kilometrů. A bez čeho se v zimě a na jaře obejdeme nebo to nahradíme konzervovanými verzemi. Například zavařenými nebo sušenými.
Daniel Višňovský
13.4.2023 22:46 Reaguje na Josef LinhartAleš Nebáznivý
13.4.2023 12:36Karel Marel
13.4.2023 14:22Pavel Hanzl
13.4.2023 17:39 Reaguje na Karel Marel„Ruský medvěd bude schopný všeho, dokud ví, že ostatní zvířata se mu nebudou bránit. Existuje pouze jediný způsob, jak se chovat k mocnosti, jakou je Rusko – neukázat strach. Jestliže se Evropa dá na ústup, nebude to znamenat jenom porážku, ale bude to trvalé ujařmení.“ Karel Marx 1856
Roman Mysík
13.4.2023 15:16Břetislav Machaček
13.4.2023 16:32 Reaguje na Roman Mysíkpřizpůsobit změnám a ne se marně snažit ty změny zastavit a vrátit
zpět. Být EU v době ledové, tak by taky bránila oteplování a naopak
by bránila zalednění? Naši předci se naučili odívat do kůží a nosit
do sněhu boty. Po úbytku zvěře se vrhli na zemědělství a netrvali
pouze na lovu. Vezměme si z nich příklad a nechtějme zakonzervovat současný stav a to doslova ve všem ! Původnost fauny a flóry je do
budoucna reálná? Nikoliv a bude to stejné jako s lidskými rasami.
Agresivnější a pohlavně aktivnější přečíslí tolerantní a stále
méně se množící a totéž platí u nepůvodních tvorů a rostlin.
Darwin to popsal už velmi dávno, ale dnešní ekologové to NECHTĚJÍ připustit za žádnou cenu. Marný boj nelze nikdy vyhrát, pokud se
mění podmínky pro život a organismus se jim odmítá přizpůsobit.
Pavel Hanzl
13.4.2023 17:36 Reaguje na Břetislav MachačekSlavomil Vinkler
13.4.2023 18:56 Reaguje na AnyrPřipravte si životopis na téma: Již v mládí jsem měl rád rýži.
Daniel Višňovský
13.4.2023 22:59 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
14.4.2023 07:43 Reaguje na Daniel VišňovskýSlavomil Vinkler
14.4.2023 07:44 Reaguje na Slavomil VinklerPavel Hanzl
13.4.2023 17:33 Reaguje na Roman MysíkMiroslav Vinkler
13.4.2023 17:41 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
13.4.2023 17:46 Reaguje na Pavel HanzlReuters, 12. dubna 2023
Pavel Hanzl
13.4.2023 21:57 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
13.4.2023 23:00 Reaguje na Pavel HanzlPetr
13.4.2023 17:13Kritika přílišného byrokratického řízení a úředně-ideologického plánování, že vše by si měl řídit trh a svobodné podnikání - a o pár řádků dál rady jaké energetické zdroje se smí stavět, jaké plodiny se smí pěstovat, čím se smí hnojit a ošetřovat, jaké stromy se smí sázet...
Takže poučení z bajky zní: Co sám nerad, nečiň jinému.
Petr Blažek
16.4.2023 07:45 Reaguje na PetrČím máme hnojit a co pěstovat to nám právě nařizují úředníci a proti tomu se ohrazuji.
Anyr
13.4.2023 17:43NIC víc *yawn*
Škoda času.
Slavomil Vinkler
13.4.2023 18:49 Reaguje na AnyrSedí dva židé v Sevastopolu na schodech a drží si oči zešikma. Na povídá Kchon. Jak dlouho si ty oči budeme držet? A Roubíček dí: Oni Kchon, je lepší si dlouho držet oči, než být hned mrtvej.
pavel peregrin
14.4.2023 08:30 Reaguje na AnyrMiroslav Vinkler
13.4.2023 18:01Nemluvím o souhrnné zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC)
s nesmyslným nadpisem „Urgentní opatření v oblasti klimatu mohou zajistit budoucnost, ve které se bude žít“a ale o novém článku v Journal of Geophysical Research-Atmospheres od skupiny vědců z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).
Hanzl , držte si klobouk !
Podle brožurek IPCC mělo oteplování ve střední troposféře(cca 5km od povrchu) mít hodnotu 0.16 C/ dekádu , realita je však 0.09 C/dekádu, cca o 40% méně.
Přitom klimatické modely IPCC říkají, že účinek oteplování v důsledku skleníkových plynů (GHG) bude nejsilnější, zejména ve střední troposféře.
V dalším výzkumu Christy a matematik Richard McNider ukázali, že rychlost oteplování podle satelitů naznačuje, že klimatický systém může být pouze z poloviny tak citlivý na skleníkové plyny než průměrný model používaný IPCC pro projekci budoucího oteplování.
Otázka pro Hanzla : " Co je větší , Čína nebo Vatikán ?"
celý článek zde: https://financialpost.com/opinion/ross-mckitrick-the-important-climate-study-you-wont-hear-about?mc_cid=6d99bd6c90&mc_eid=7920069880
Petr Eliáš
13.4.2023 19:17 Reaguje na Miroslav VinklerZkus přelouskat toto, ty brožurko. ;-)
https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/03/TAR-02.pdf
Pavel Hanzl
13.4.2023 22:04 Reaguje na Miroslav VinklerNějak mám pocit, že tohle má x násobně vyšší váhu, než článek v časopisu (předpokládám seriózním), kde samozřejmě uveřejňují veškeré alternativní názory, což dává celému systému větší věrohodnost.
Když uveřejnuili i teorii prof. Žarkovové, než se zjistilo co je to za cypovinu....
Daniel Višňovský
13.4.2023 23:08 Reaguje na Pavel HanzlSlavomil Vinkler
14.4.2023 07:51 Reaguje na Daniel VišňovskýMartina Vránová
14.4.2023 10:26 Reaguje na Miroslav VinklerNa základě dlouhodobého pozorování a různého samostudia mám už dlouhou dobu stejný pocit (nikoli tedy úplnou jistotu) - je to o dost jinak, než nám panel IPCC dlouhodobě líčí.
Petr Eliáš
14.4.2023 14:01 Reaguje na Martina Vránovápavel peregrin
14.4.2023 20:11 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
15.4.2023 13:28 Reaguje na pavel peregrinJH
14.4.2023 07:30Slavomil Vinkler
14.4.2023 07:53 Reaguje na JHJH
14.4.2023 10:49 Reaguje na Slavomil VinklerPetr Blažek
15.4.2023 09:51 Reaguje na JHJH
15.4.2023 11:52 Reaguje na Petr BlažekPetr Blažek
15.4.2023 14:31 Reaguje na JHAle já si myslím , že je potřeba hledat nejmenší zlo. A u toho musí být opravdoví odborníci a je jedno jestli jde o zemědělství , energetiku nebo auta.
JH
15.4.2023 15:56 Reaguje na Petr BlažekŽe „na světě žije 8 miliard lidí, …můžeme spáchat zelenou sebevraždu atd.“ to je zrovna příklad té zkratkovité propagandy, o které jsem mluvil. Racionální diskusi s odborníky to nepomůže.
Petr Blažek
16.4.2023 07:38 Reaguje na JHJH
16.4.2023 07:46 Reaguje na Petr BlažekPetr Blažek
16.4.2023 08:12 Reaguje na JHJH
16.4.2023 09:45 Reaguje na Petr BlažekMartina Vránová
14.4.2023 10:16Asi si ho vytisknu.
Jan Dressler
15.4.2023 20:54Ale při letmém čtení vynikne - " ... zakazují další účinné látky na ošetřování rostlin a omezují se dávky hnojení". Ponecháni sami sobě, vyhubili by podnikatelé v zemědělství hmyz ("účinné látky") a otrávili podzemní vodu už úplně ("neomezené dávky hnojení"). Životní prostředí "sedlákům" nepatří.
Petr Blažek
16.4.2023 07:35 Reaguje na Jan DresslerAt se vám to líbí nebo ne tak bez umělých hnojiv a alespoň některých pesticidů lidstvo neuživíme. V tom je právě zakopaný pes , v racinálním přístupu k tomu co lze a co nelze současnými technickými prostředky zvládnout. Neříkám, že to třeba za 15 let nebude jinak, ovšem nejdříve to musíme vyřešit technicky a teprve potom tu změnu udělat. Obráceně je to sebevražda.