Česká botanická společnost: Stanovisko k ohrožení přírodních biotopů nadměrnými stavy zvěře v chráněných územích
V posledních letech zasáhlo Českou republiku několik období výrazného sucha. Nedostatek srážek během vegetačního období v kombinaci s oteplováním klimatu se projevuje snížením velikosti populací mnoha druhů rostlin a celkově nižší produkcí rostlinné biomasy. V zemědělství snižuje výnosy plodin. V přírodních biotopech jsou však rostliny zároveň ovlivňovány působením zvěře.Její stavy určují zákony a další předpisy o myslivosti a podle těchto předpisů by je měla regulovat myslivecká sdružení a další myslivečtí hospodáři, nikoliv dynamicky se měnící úživnost vegetace.
Početní stavy na většině lokalit neodpovídají úživnosti prostředí a jsou místy až mnohonásobně větší, což velmi negativně ovlivňuje vegetaci. Ve fragmentované krajině nejsou zvířata schopna pokles úživnosti vegetace kompenzovat přesuny mezi různými lokalitami. Navíc se zvěř na některých citlivých přírodních stanovištích v různých obdobích roku shromažďuje a trvale poškozuje nejen vegetaci, ale celý ekosystém.
Působení zvěře se výrazně projevuje v málo produktivních biotopech teplých oblastí (např. v úzkolistých suchých trávnících a teplomilných doubravách), z nichž mnohé jsou na seznamu prioritních stanovišť v příloze I evropské směrnice o stanovištích (92/43/EHS). Jejich lokality jsou tudíž chráněny podle legislativy Evropské unie v soustavě evropsky významných lokalit Natura 2000. Zvěř v těchto biotopech nadměrně spásá charakteristické druhy bylin a dřevin, na jejichž místo se šíří druhy přizpůsobené častému narušování, z nich část je nepůvodní v daném biotopu a někdy i geograficky nepůvodní v České republice. Dochází tak k závažnému poškození a ztrátě biologické hodnoty těchto biotopů a poškozování předmětů ochrany chráněných území.
Snad nejhorší měrou se vliv zvěře projevuje v oborách. Studie zpracovaná členy České botanické společnosti v oborách Bulhary a Klentnice v evropsky významné lokalitě (EVL) Milovický les v chráněné krajinné oblasti Pálava (v plném znění zde) ukazuje, že vysoké stavy zvěře v oborách mají extrémně negativní vliv na stav přírodních biotopů, což se projevuje úbytkem až vymizením pro tyto biotopy charakteristických druhů rostlin, z nichž velká část je zvláště chráněna podle vyhlášky č. 395/1992 Sb. Podobně jako lesy v EVL Milovický les se mnoho prioritních stanovišť, která jsou vážně poškozena zvěří, nachází na pozemcích obhospodařovaných podnikem Lesy České republiky. Nejde tedy o soukromý majetek, ale o majetek státní, který spravuje státní podnik, jenž se opakovaně hlásí k principům trvale udržitelného rozvoje a ochrany přírody.
Proto považujeme za nezbytné, aby v oborách zahrnujících cenné biotopy byly ve spolupráci se státní ochranou přírody stanoveny stavy zvěře tak, aby nebyly poškozovány jednotlivé složky ekosystému a předměty ochrany, a to na základě objektivního monitoringu. Dále je nutné i ve volné krajině dodržovat kmenové stavy zvěře. Za jejich nedodržení by měla být zodpovědná myslivecká sdružení a měly by být stanoveny efektivní postupy zabraňující překročení nastavených limitů.
V Praze 23. dubna 2021 (schváleno hlavním výborem České botanické společnosti)
prof. Karel Prach, předseda České botanické společnosti
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Majka Kletečková
1.6.2021 12:54Stejný počet spárkaté zvěře na konkrétním místě je různými zájmovými skupinami hodnocen často protikladně. V oborách zahrnujících cenné biotopy by ale rozhodně měla mít prioritu ochrana přírody. Lesy ČR nebo příslušná myslivecká sdružení by zde „svůj“ chov zvěře měli zredukovat tak, aby nebyly poškozovány předměty ochrany! Nechápu, jak je možné, že to je takový problém.
Michal Ukropec
1.6.2021 13:18 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
1.6.2021 14:36 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
1.6.2021 14:18 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
1.6.2021 14:37 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
1.6.2021 21:35 Reaguje na Majka KletečkováVít Pátek
8.6.2021 02:11Majka Kletečková
8.6.2021 23:05 Reaguje na Vít PátekMichal Ukropec
14.6.2021 08:38 Reaguje na Majka KletečkováJ D
14.6.2021 22:46 Reaguje na Michal UkropecJestli někoho LČR sponzorují, tak je to např. Český svaz ochránců přírody, který Lesočechům ochotně "zobe z ruky," ale to je jiný příběh. Ostatně v kauze Milovického lesa má ČSOP přinejmenším máslo na hlavě. Jde o druhou zónu vzorové biosférické rezervace Dolní Morava, kde ČSOP dělá Lesočechům křoví (viz http://www.dolnimorava.org/index.php/partnei/zakladatele.html?lang=cs). Čekal bych proto, že se ČSOP ke stavu Milovického lesa veřejně vyjádří a zasadí se o nápravu, ale jsem si jist, že čekám marně. Peníze jsou holt mocná čarodějka...