Karel Jakubek: Chraňte přírodu
Poslední asi 4 roky trápí rybáře počet přezimujících kormoránů velkých. Protože chodí ochránci přírody, tedy i já, k Berounce pravidelně, vidím, že situace začíná být problém.
Před 10 lety byl kormorán na Berounce velká vzácnost, před 5 lety bylo pár jedinců zpestřením populace přezimujících ptáků. Dnes jsou to hejna okolo 200 kusů. Každý jedinec spotřebuje asi 1/2 kg ryb denně, to jsou za měsíc 3 tuny. To znamená: na jaře mrtvá řeka. Někdo namítne, živí se malými rybami, ale ony by dorostly. Hladoví kormoráni nerozlišují plotici, ouklej nebo kapra, amura, atd., takže na jaře musí přijít rybáři a vysadit své výpěstky do řeky, aby opět ožila. Není totiž náhoda, že dnes na řece chytit malého tlouště , je problém. kormorán byl rychlejší a loví i v době hájení.
Pokud mají ochránci přírody chránit, měli by chránit i ryby. Letos už hladoví kormoráni "napadli" potok v Kamenném Újezdě a je jim to jedno, že tam jsou pstruzi díky velké práci rybářů. Nebýt jejich práce, už by možná vyhynuli. Pro kormorána je to potrava. A rybář se nemůže bránit, musí jen přihlížet, jak plody jeho práce sklízí někdo jiný, protože ten jiný, je chráněný zákonem.
V přírodě se stavy populace regulují zdrojem potravy. Myslivci zvěř v zimě dokrmují, aby nestrádala, ale také sami regulují její stavy. To rybáři nemohou.
Chtěl jsem jen naznačit, jak je zákon pomalý a jak je někdy těžké zachovat si objektivitu a smysl pro rovnováhu. Ale děti přijdou po nás a ty to naučit musíme.
reklama
Online diskuse
Chraňte přírodu ! - 4. 4. 2006 - DanaMám jen připomínku. Kormorán loví pro vlastní obživu, sportovní rybář pro svůj dobrý pocit. Tu ulovenou rybu většinou vrací zpět řece, ovšem zraněnou. Když si představím, kolik takových rybářů je... Myslíte si, že ryba nic necítí, že to zranění po rybářském háčku je bez problému? |