https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/co-delat-dal-po-povodnich?ids%5Bx0eae3ae04d3e033636260ef382045c44%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tomáš Gremlica: Co dělat dál po povodních

7.7.2006
Média několikrát vcelku pozitivně komentovala neobvykle rychlé odvolání generálního ředitele státního podniku Povodí Moravy ministrem zemědělství Janem Mládkem. Miroslav Konečný byl této funkce zbaven na konci března. Důvodem měly být slabé výkony při řízení podniku v krizové situaci letošních povodní a zcela nezvládnutá komunikace se zástupci místních samospráv. Atraktivní a mediálně propagované rozhodnutí ministra bylo sice na místě, nebylo však ani zdaleka výsledkem uváženého posouzení daného stavu, vyvození důsledků a přijetí opatření k nápravě chyb.
 
Ministerstvo zemědělství (MZe) totiž s výměnou generálního ředitele Povodí Moravy počítalo už od 1. března tohoto roku, kdy na svých internetových stránkách zveřejnilo oznámení o připravovaném výběrovém řízení na zmíněnou funkci. Termín pro zaslání přihlášek do konkurzu byl stanoven na 24. března. Zdánlivě radikální krok ministra Mládka tak poněkud zastírá spoustu dalších problémů, z nichž mnohé jsou způsobeny dlouhodobou nečinností nebo nedostatečnou efektivitou aktivit nejen MZe a ministerstva životního prostředí, které se dělí o kompetence v oblasti vodního hospodářství, ale i dalších resortů.

Co se dá nyní očekávat ve státě, kde je environmentálně šetrné a efektivní využívání krajiny neakceptovanou teorií, se kterou každodenní praxe nemá vůbec nic společného, a kde je veřejný zájem pro naprostou většinu politiků, firem i úředníků státní správy pouze prázdnou floskulí, jíž podle potřeby zastírají zájmy ryze soukromé?

Prázdné proklamace
Právě teď, po třetí povodni, by už konečně mělo dojít k rychlé a systematické realizaci plošných protipovodňových opatření přírodě blízkého typu (např. "suché poldry", tj. zatravněné nebo zalesněné plochy s vhodnými kulturami umožňujícími efektivní využívání těchto pozemků mimo povodňová období; citlivé revitalizace říčních systémů, které přispějí k účinné ochraně vodních ekosystémů a zároveň ve vhodných místech mimo urbanizovaná území dovolí rozliv povodňových vln na lesní nebo zemědělské pozemky; rozdělení velkých zemědělsky obhospodařovaných celků mezemi a pásy stálé mimolesní zeleně atd.).

Pravý čas nastal taky pro nekompromisní prosazování zákazu umísťovat jakékoli stavby v nejproblematičtějších částech záplavových území a pro odstranění některých existujících staveb, jež jsou pravidelně poškozovány povodněmi a zároveň přispívají ke zhoršování ničivých účinků povodňových vln. Bez ohledu na nepříliš fundované názory politiků k tomu musíme začít využívat všech dostupných nástrojů, počínaje dohodami s majiteli o odkoupení nemovitostí státem až po okolnostem odpovídající a přiměřené užití institutu vyvlastnění, které umožňuje platná právní úprava.

Všechna výše uvedená opatření plně odpovídají strategickým cílům Státní politiky životního prostředí ČR 2004-2010, kterou schválila vláda v roce 2004. Už dva roky mají všechny orgány veřejné správy:
"Zvyšovat prevenci ochrany před povodněmi a zmírňovat dopady období sucha zvýšením retenční a retardační schopnosti krajiny, zpomalením a vyrovnáním odtoku srážkové vody, snížením erozních účinků povrchově odtékající vody a ověřením dostatečnosti stávajících vodních zdrojů na překlenutí období sucha."
"Pokračovat v realizaci programu Prevence před povodněmi, který zahrnuje obnovu a výstavbu malých vodních nádrží, suchých poldrů a hrází, vypracování studií odtokových poměrů a vymezení záplavových území u všech významných vodních toků a území ohrožených zvláštními povodněmi." "Snižovat zábory nenarušené krajiny pro nové aktivity."
"Zpřísňovat podmínky pro povolování staveb a činnosti v záplavových územích s cílem předcházet zbytečným škodám."

Při rekapitulaci dosavadního vývoje musím konstatovat, že tyto cíle vládní koncepce nejsou ani zdaleka plněny a všechny teze o dlouhodobě udržitelném využívání území, integrované ochraně životního prostředí a o ekosystémovém přístupu k ochraně přírody a krajiny jsou jen prázdnými proklamacemi politiků a úředníků.

Obávám se, že místo těchto racionálních kroků dojde zase jen k rozvoji aktivit a lobbyistických tlaků zájmových skupin lidí i firem prosazujících výstavbu desítek nových přehradních nádrží a realizaci jiných technických opatření ve "veřejném zájmu". Typickým příkladem nejméně vhodného postupu, který je lhostejný ke krajině i ekosystémům, ignoruje nepříznivé vlivy stavby na životní prostředí i na lokální klima a zcela evidentně kalkuluje s lukrativními zakázkami pro betonářské firmy hrazenými z veřejných rozpočtů, je opětovně prosazovaná výstavba přehrady na řece Opavě. Ta by přitom mimo jiné znamenala likvidaci obce Nové Heřminovy a nevratné poškození okolní krajiny Nízkého Jeseníku.

Pokud budeme i nadále tolerovat nečinnost odpovědných orgánů státní správy a naopak intenzivní aktivity "zlatokopeckých" firem a jimi zlobovaných politiků na celostátní, krajské i místní úrovni, je jasné, že se realizace šetrných, přírodě blízkých protipovodňových a revitalizačních opatření nedočkáme.

Článek je převzat z tištěného EkoListu 07/2006.


reklama

 
Tomáš Gremlica
Autor je ředitelem Ústavu pro ekopolitiku.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Snůška prázdných frází - 10. 7. 2006 - altel

intenzivní aktivity "zlatokopeckých" firem a jimi zlobovaných politiků na celostátní, krajské i místní úrovni.............


Zlobovaní politici to jsou ti co mají jiný názor než autor článku ?? Může být člověk zlobován i vyslechnutím informace, s kterou po vlastní analýze vnitřně souhlasí ? Nebo všechny odpůrce našich ¨"správných" budeme do budoucna difamovat odkazem na jejich zlobovanost ?

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist