https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/csop-lepici-pasti-na-hmyz-nesmi-tyrat-zvirata.takove-je-prelomove-stanovisko-ustredni-komise-na-ochranu-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSOP: Lepící pasti na hmyz nesmí týrat zvířata. Takové je přelomové stanovisko Ústřední komise na ochranu zvířat

19.7.2022
Sýkora koňadra zachycená podomácku vyrobenou lepovou pastí
Sýkora koňadra zachycená podomácku vyrobenou lepovou pastí
Zdroj | ČSOP
Český svaz ochránců přírody (ČSOP), který založil a koordinuje Národní síť záchranných stanic, přivítal stanovisko Ústřední komise na ochranu zvířat Ministerstva zemědělství (ÚKOZ), vyjadřující se k lepícím pastím používaným na hmyz. V těchto pastech hynou děsivou smrtí desítky, spíše stovky zvířat ročně. Nyní ÚKOZ potvrdil, že takové pasti lze zakázat a jejich výrobu, prodej i aplikaci pokutovat!
 
Sýkora koňadra zachycená zakázanou lepovou pastí na myši, péčí záchranné stanice v Makově se jí podařilo zachránit.
Sýkora koňadra zachycená zakázanou lepovou pastí na myši, péčí záchranné stanice v Makově se jí podařilo zachránit.
Zdroj | ČSOP
Ministerstvo zemědělství vydalo na stránkách své Ústřední komise na ochranu zvířat přelomové stanovisko. Hovoří o tom, že hojně rozšířené a zejména mezi sadaři oblíbené lepové pasti na hmyzí „škůdce“ mohou způsobit týrání obratlovců.

Pokud jsou instalované tak, že nezabrání přilepení ptáků či drobných savců či neobsahují takový návod k použití, který by eliminoval kontakt pasti s obratlovci, jde jednoznačně o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Pouze sdělení na obalu o tom, že pasti jsou určené na hmyz, nestačí. Zvířata, jak známo, číst neumí. V současné době jsou na českém trhu nejrůznější typy lepících pastí. Prakticky žádná z nich však nesplňuje podmínky stanovené zákonem.

Destičky na létající škůdce zachytili i vlaštovku obecnou.
Destičky na létající škůdce zachytili i vlaštovku obecnou.
Zdroj | ČSOP

Záchranné stanice na problém lepících pastí upozorňovaly mnoho let. Až nyní se ze strany státu setkaly s pozitivní odezvou. Jen v prvním pololetí tohoto roku přijaly záchranné stanice celkem 10 živočichů poškozených lepícími pastmi. Tři vlaštovky obecné, dvě sýkory koňadry, po jednom rehku domácím, strakapoudu velkém a žluně zelené a dokonce i dva netopýry pestré.

10 zvířat není na první pohled – ve srovnání třeba s počtem ptáků zraněných na skleněných plochách či sloupech vysokého napětí – vysoké číslo. Jenže, je nutné si uvědomit, že do záchranných stanic se dostávají pouze živá zvířata. A také, ne každý zahrádkář sebere odvahu, aby zvíře nalezené na jeho nelegálně užívané lepové pasti, odborníkům do záchranné stanice dopravil.

Záchranné stanice sdružené v Národní síti záchranných stanic, ročně přijímají více jak 30 000 zvířat v nouzi. Poskytují jim první pomoc, léčí je s cílem uzdravené vypustit zpět do přírody anebo jim alespoň zkracují utrpení. Zároveň se snaží lidi vychovávat, aby omezili aktivity, které divokým zvířatům škodí.

A právě ona výchova je běh na zjevně velmi dlouhou trať. Řadu zvířatům škodlivých aktivit mají lidé v sobě hluboko zakořeněnou. Namátkou – sbírání mláďat, kterým nic není; nezabezpečování skleněných stěn proti nárazům ptáků, používání jedů na zahrádkách,… Používání lepů na zvířata je také jednou z nich. Naštěstí takovou, která má šanci býti relativně rychle eliminována. Zejména, když i Ministerstvo zemědělství koná a jemu podřízené veterinární správy konat budou.

Záchranné stanice potřebují na svůj základní provoz více jak 70 milionů Kč ročně. Jednou z možností, jak jim účinně pomoci, je veřejná sbírka Zvíře v nouzi.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DM

Dalibor Motl

19.7.2022 10:58
Příčetný člověk lepové pásky umístí tak aby se na ně ptáci nelepili při dosednutí (třeba dostatečně daleko od vršku kůlů podepírajících stromky). A potom je také kontroluje. Pokud bych našel přilepeného ptáka tak bych ho opatrně odlepil a po posypání dřevěným popelem vypustil, jako to dělali ptáčníci od nepaměti. Lepové pásky na kmenech stromů používám proti škůdcům roky (asi 15let) a nikdy se mi na ně žádný pták nenalepil...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.7.2022 12:14
Je možné, že části ptáků se podaří z pasti vymanit, ale přijdou o značnou část opeření, nebo ho mají slepené. Tudíž uhynou někde v trávě, či se stanou snadnou kořistí. Přilepení na místě tak představují možná jen část uhynulých živočichů.

Řešením by mohly být uzavřené (trojúhelníkovité, kruhové) ruličky, aby dovnitřku (s polepem) mohl vletět hmyz, ale ne ptáci nebo netopýři, které bzučící hmyz zákonitě láká. Natřená volná plocha je opravdu "vynález"-(
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.7.2022 10:07
Ty lepové pasti jsou asi nejšetrnějším způsobem minitoringu a likvidace různých škůdců. Některé se aplikují přímo na kmen stromu. Jsem zvědavý jak například tato lepy chce někdo uzavírat či dávat do ruličky. Takže další, jak je presentováno dokonce přelomový pokus v ochranářském procesu " po nás potopa".
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.7.2022 13:44 Reaguje na Jarek Schindler
Potopený Troubo! Nic než trolit, že!-))

https://img.obrazky.cz/?url=67bfe3d85cbc04d9&size=3

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.7.2022 04:46 Reaguje na Karel Zvářal
Potrefená husa se ozvala. Strašně se mi líbí jak takový nedouk jako jste Vy pane Zvářal, aniž by si přečetl o čem je řeč, rozdává hned rozumy. Nejprve si prosím přečtěte co píši a potom tu předkládejte pochybné pastičky na určitý létající hmyz. Celkem by mě zajímalo jak chcete do těchto vámi předkládaných pastiček chytat například hmyz a jeho vývojová stadia lezoucí po kmenech. A jinak, s tím trolením se běž nechat vycpat inteligente.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2022 06:46 Reaguje na Jarek Schindler
Nó, bez chemie bychom byli všichni dávno mrtví, že!?-) Další těžký "ekolog"... Po kůře leze i přirozená ochrana (pavouci, mravenci), drtivá většina škůdců nálétává, housenky se spouští po vlákně. Takže tak jak je u ekologistů normální: Více škody jak užitku.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.7.2022 18:59 Reaguje na Karel Zvářal
Já snad něco psal o chemii? "Housenky se spouští po vlákně" Spouští, no a co? Ty spouštějící se housenky do těch vaších krabiček těžko chytíte. Ony se vlastně ani nechytají, že. Chytají se až dospělci lezoucí po tom kmeni vzhůru naklást vajíčka. Třeba píďalky, že! Znovu vám zopakuji i když vím ,že naprosto zbytečně, že ty pastičky co jste předložil jsou většinou na bázi feromonů a tak jen pro určité druhy. Lepové pásy na kmeny jsou proti těm housenkám po kmenech lezoucích nahoru nebo proti dospělcům co tam lezou naklást vajíčka a dávají se třeba i na podzim a až do zimy. No a potom jsou tu barevné lepové plochy lákající další na barvu. Sem patří třeba i žluté muchopalky. No a v zahradách je potom také učinné časté sekání a hrabání trávy a na podzim listí a přerytí okolí stromů. Taky neekologické co Vy ekologu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.7.2022 20:47 Reaguje na Jarek Schindler
Jj, Hnidopich sveřepý, jak jinak… Samozřejmě, že jste o chemii nepsal, to jste asi nestihl vygůglit, že feromony jsou chemické látky.

Pamatuji časy, kdy tyhle serepetičky (pardon, “vychytávky”) byly terra incognita, přesto se ze švestek napálilo tolik slivovice a z jablek bylo tolik burčáku, že se to nestíhalo vypit. Takže si polepujte všude možně, lapejte všechno živé, třeba vám to pomůže ke štěstí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.7.2022 23:24 Reaguje na Karel Zvářal
Vždyť vy ani nevíte co píšete chudáku popletený. Jo lep jako země (věc) neznámá. To se vám opravdu povedlo. Ještě větší gól potom bude to vaše gůglení. Podle sebe posuzujete ostatní? No já nic na rozdíl od vás gůglit nemusím a přesto vím, že lepy jsou věcí hodně ale hodně starou. Nastudujte si to než zase budete žvanit nesmysly. Jo a nejlepší lep se vařil z ochmetu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.7.2022 13:59 Reaguje na Jarek Schindler
https://img.obrazky.cz/?url=273fea8dddf5826c&size=2
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.7.2022 12:09
Na obzoru jsou zřejmě další škody, které fanatičtí ochránci zvířat hodlají napáchat lidské společnosti.
Odpovědět
va

vaber

25.7.2022 17:37
člověk říká ,že hmyz je škodlivý, pro mnoho tvorů je velice užitečný,je to potrava
záleží na úhlu pohledu ,
pro celou přírodu a všechny živočichy v ní, je naopak nejškodlivější člověk ,vadí mu vše a všude,
chce jen to, co sám pěstuje nebo chová ,ale tak zdravá příroda nemůže fungovat
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.7.2022 19:10 Reaguje na vaber
Aha, takře necháme sežrat ovocné stromy nebo urodu na nich protože se to ochranáři zdá užitečné a jinde budeme sr.t tuny chemických postřiků protože se to zase zdá jako správné zase jinému ochranáři. Již jsem to napsal " další přelomový pokus v ochranářském procesu po nás potopa". Za mě děkuji, nechci. Řídím se zdravým rozumem.
Odpovědět

Viktor Šedivý

25.7.2022 22:33
Je vidět, že stále má leckdo možnost věnovat se totálním nesmyslům. Bohužel se situace poměrně rychle mění a budeme mít dost starostí se skutečnými problémy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist