https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-navstevnost-narodnich-parku-rekordne-roste-krome-turismu-je-treba-podporit-i-ochranu-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Návštěvnost národních parků rekordně roste, kromě turismu je třeba podpořit i ochranu krajiny

7.10.2020
Turisté v Národním parku Šumava. Ilustrační snímek.
Turisté v Národním parku Šumava. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | npsumava.cz
Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny dnes uspořádal videokonferenci „Jak si nesešlapat národní parky v době zvýšeného turismu?“. Konference konaná pod mou záštitou hledala odpovědi na to, jak vyjít vstříc rostoucí poptávce občanů po pobytu v přírodě, nabídnout návštěvníkům kvalitní rekreaci a současně neohrožovat přírodu v chráněných územích či v blízkosti měst.
 

Návštěvnost přírody v ČR radikálně roste a předpokládám, že tento trend bude pokračovat. Ředitelé všech čtyř národních parků České republiky dnes během videokonference potvrdili, že návštěvníků přírody každoročně přibývá. Ve velkých chráněných územích a chráněných krajinných oblastech jde o meziroční skok o 10 až 20 procent. Tento rok byla návštěvnost dokonce rekordní. Chráněné krajinné oblasti zaznamenaly během července 2020 nárůst o 50 procent, místně až o 100 procent. Vzrůstající zátěž pro ikonické přírodní lokality a turistickou infrastrukturu představují především jednodenní návštěvníci.

Cílem dnešní konference bylo také diskutovat případné legislativní změny, které by zlepšily návštěvnický zážitek a zároveň zajišťovaly ochranu přírody. Identifikovali jsme dva zásadní problémy, které nastavení udržitelného turismu brání. Prvním tématem jsou nedostatečné pravomoce strážců přírody. Nemohou například zastavit auta, která do chráněných oblastí nepovoleně vjíždí. Jejich pravomoce je třeba jednoduše posílit. Druhým dlouhodobým a zcela zásadním problémem je nedostatečné personální obsazení a financování národních parků a chráněných krajinných oblastí. Jednoduše řečeno, chybí lidé v terénu.

Množství personálu ve správě národních parků je dané zřizovatelem, kterým je Ministerstvo životního prostředí. To ve spolupráci s Ministerstvem financí určuje, kolik tabulkových míst a finančních prostředků jednotlivé národní parky dostanou. Ministerstva tak mají ve svých rukou financování ochrany životního prostředí v České republice a za Piráty apelujeme na to, aby na pracovníky v terénu nezapomínala.

Záznam a prezentace z kulatého stolu Jak si nesešlapat národní parky v době zvýšeného turismu? jsou dostupné online.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (25)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

7.10.2020 18:59
Je mi líto, ty parky jsou tu pro lidi, a bez návštěvníků v podstatě pozbývají smysl.
Odpovědět
su

7.10.2020 21:56 Reaguje na Jan Šimůnek
Nesmysl, parky jsou pro ochranu přírody. Bez ochrany přírody pozbývají smysl - když se příroda chránit nebude, můžou lidi klidně chodit na procházky do smrkových monokultur a polí z cukrovkou nebo řepkou. Takže je mi taky líto....
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.10.2020 08:06 Reaguje na
Jenže i ta příroda je tu pro nás, nikoli "sama pro sebe".

Navíc v naprosté většině NP žádná nedotčená příroda není, to se týká té Šumavy, z níž je ilustrační snímek, snad nejvíc. Ti lidé na snímku jdou uměle vysazenou smrkovou plantáží (založenou v předminulém století), která s přírodou opravdu nemá nic společného.
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.10.2020 10:37 Reaguje na Jan Šimůnek
to je asi v principu jedno, stejně jako chránit nedotčenou krajinu můžeme chránit kulturní krajinu (krkonoše) nebo zpustlou kulturní krajinu (šumava). a musíme si také ujasnit, jestli chráníme něco opravdu výjimečného co jinde není (napadá mě snad jeřáb sudetský), nebo nějakou scabiosu trentu (kugy), případně společenství živé a neživé přírody, které nikde jinde není (do jisté míry tím můžou být jak krkonoše, tak české švýcarsko). ale spíš asi chráníme národní parky jako kulturní hodnotu, a ta bez lidí pozbývá smyslu. lidé do národních parků samozřejmě patří. ale:
- "tvrdé" formy využívání území tady nemají co pohledávat (nebudovat nové akvaparky, zimní stadiony, sjezdové areály, ubytovací kapacity, rozhledny, stezky v korunách...). ty patří do podhůří do okresního města.
- stávající tvrdé využívání by mohlo být omezené jen na sezonu, kde se realizuje většina obratu (aby to byl kompromis mezi ochranou a ekonomikou regionu) - přece jenom jediné hory, kde je jakž-takž přírodní sníh, jen tak zaříznout nelze.
- nezakazování vstupu rozhodně nemusí znamenat jeho usnadnění. tedy ne letní provoz lanovek, ne autobusy vyvážející davy na hřebeny, ne příjezd autem až k ubytování, ne skutrtaxíky a rolbotaxíky, ne elektrokola a elektrokoloběžky - tedy do vrcholových partií hor. chceš sem? jasně, ale auto necháš na odstavném parkovišti a zapotíš se a budeš se nejdřív trmácet několik hodin do kopce, a zejtra tě bude bolet celej člověk.
Odpovědět
su

8.10.2020 18:55 Reaguje na Jan Šimůnek
Příroda je tu jen pro nás lidi??? No jo, lidské (navíc nemístné) velikášství hold nezná hranic... škoda, že ostatní druhy organismů, bezesporu lidem rovnocenné, k tomu nemohou nic říct....
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.10.2020 10:35 Reaguje na
Pane Suchomel, prvním argumentem při prosazování například těch NP bylo zatraktivnění lokality které přivodí příliv turistů a tím i příliv peněz pro region.
Takže pro budoucnost by se neměla zapomenout nynější argumentace a ochranáři by neměli obyvatelům dotčených regionů lhát. Když ptáčka lapají..........
No a lidé i v těch NP chodí na procházky do smrkových monokultur. Nebo snad ne? No a většinou do nich budou chodit i za sto let. Muselo by se totiž hodně oteplit aby chodili do něčeho jiného.
A pole s cukrovkou či řepkou? To už jako argument zavání eko blbostí. Ty pole v určitých oblastech budou vždy.
Odpovědět
su

8.10.2020 18:52 Reaguje na Jarek Schindler
Bez komentáře....
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.10.2020 20:16 Reaguje na
V pořádku. Nevím co byste také chtěl komentovat pane Suchomel.
Odpovědět
MG

Milan G

7.10.2020 20:36
Když tak čtu tu Balcarovou, tak nejlepší bude obehnat ty parky ostnatým drátem a zavřít a klíč zahodit.

Jak říká kolega Šimůnek ty parky jsou pro lidi, jinak ztrácejí význam.

Argumentace letoškem je trochu podpásovka, protože většina lidí zůstala na dovolenou v ČR a hledali náhradu, proto ten extrémní nárůst.
Jít cestou zvyšování pravomocí stráží mi také nepřijde jako pravé ořechové. Jakože kdekterý opičák v uniformě bude moct zastavit auto a udělovat pokuty? To snad, ne. Stačí udělat fotodokumentaci a předat fízlům.
Odpovědět
Sl

Slovan

8.10.2020 22:02 Reaguje na Milan G
Vy jste panečku expert.

1) Národní parky se primárně zakládají kvůli ochraně biodiverzity a přirozené krajiny. To je jejich hlavní cíl. Pokud je lidí moc, mohou chtě nechtě ohrozit extrémně zatížená místa. To je prostě fakt, který ale nelze vyčítat návštěvníkům. Je nutné to ale v určitý moment začít regulovat. Mimochodem, podívá-li se člověk do světa, tak většina národních parků je málo navštěvovaných v porovnání s našimi. I přesto jsou ta území chráněna. S tímhle vašim myšlením by nebylo chráněno skoro nic.

2) Dal bych strážcům stejné pravomoce jako mají strážci v USA. Tečka. Naši strážci mají, bohužel, velice malé pravomoci.
Odpovědět
MG

Milan G

8.10.2020 23:17 Reaguje na Slovan
1)Je vidět, že máte problém s chápáním psaného textu. Pouze jsem upřesnil ten letošní extrémní nárůst. Nevím proč sem tedy taháte národní parky ve světě o nich z mé strany nepadlo ani slovo Ale jak přesně napsal p. Jarek Schindler prvním argumentem při prosazování například těch NP bylo zatraktivnění lokality které přivodí příliv turistů a tím i příliv peněz pro region. To je prostě fakt, pokud budete tvrdit něco jiného, lžete.
A co mně vždy překvapí, že vy zelení noci přesně víte co si myslí ostatní. Takže určitě víte co si myslím o vás.

2)Vy chytráku, nežijeme v USA, naštěstí. Byl jste tam někdy, že o tom tak zasvěceně blábolíte? Možná byste se divil co se tam děje, když na vás obyčejná ochranka, něco podobného jako tady ty různé hlídací společnosti, vytáhne zbraň jenom proto, že má pocit, že na něj divně koukáte. Protože pravomoc strážců v USA a je úplně jedno kde jsou, je nosit a používat zbraň.

Opravdu, nejlepší jsou idioti, kteří vždy vytáhnou jako příklad USA protože tam to je, když se jedná o tom, komu dát větší pravomoci, tak aby mohli buzerovat lidi.

Odpovědět
Sl

Slovan

9.10.2020 15:59 Reaguje na Milan G
1) Nejedná se jen o letošní rok, ale o dlouhodobý trend, kdy se NP a některé CHKO potýkají s velkým meziročním nárůstem turistů. Ten příliv turistů je tam obrovský, tak co si vlastně stěžujete? Vámi podporovaná priorita se plní nad očekávání (až to začíná mnohde škodit). Jsou místa, která to “nedávají” už několik let v čele se Sněžkou nebo Adršpachem. Hlavně v sezóně je to nesnesitelný a pro tamní přírodu zničující. Kam až jste vy ochoten ustoupit masovému turismu abyste to nebral jako “zadrátování”?!
NP logicky to místo zatraktivní, ale PRIMÁRNĚ v něm jde o ochranu přírody jako takové. Že jsou naše NP takto oblíbené ma své + ale i - a ty se musí řešit.
Proč sem zmínil NP ve světě? Reagoval jsem tím na to vaše “parky jsou pro lidi, jinak ztrácejí význam.“, což je samozřejmě kravina a i naše NP, pokud by měli minimální návštěvnost, tak význam mají. Už kapiš?

2) Na území NP by každý proškolený strážce měl mít pravomoce takové, aby mohl zabránit nelegální činnosti v parku. Pokud začnete vidět rudě při slovu USA, můžeme se inspirovat i jinde :) Třeba v Kanadě.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.10.2020 16:56 Reaguje na Slovan
" ...parky jsou pro lidi, jinak ztrácejí význam." ... ale to je pravda. Lidé je zřizují a za účelem, který považují za žádoucí. Jaký ten účel bude už je samozřejmě otázka jiná, ale tak to prostě je. I pokud se rozhodneme například pro absolutní bezzásahovost, tak bude platit ... protože to děláme proto, že jsme přesvědčeni, že je to nás nejlepší.

Pro lidi fakt automaticky neznamená pro rozvoj turismu.

Odpovědět
MG

Milan G

9.10.2020 17:35 Reaguje na Slovan
1)Já nevim, ale vůbec nechápu co to tady blábolíte. Můžete upřesnit kde si v mém textu na něco stěžuji? Kde je ta pasáž? Opakuji, pouze jsem upřesnil letošní extrémní nárůst návštěvníků. Kde je moje podporovaná priorita? Kde v textu píši o něčem co je moje podporovaná priorita.
Vy neumíte argumentovat a tak faulujete. Vytvoříte lež a pak s ní polemizujete nebo si domýšlíte jak by to asi mohlo být. Proto je diskuse s vámi o ničem.

2)Nevidím rudě při slovu USA, byl to jen osobní prožitek. Ale jsem zásadně proti tomu, aby se další skupině lidí, v našem případě strážci, udělovali tyhle vysoké pravomoci. Stačí vzpomenout když začínala městská policie, co mohla a co nemohla. A dnes, její pravomoci jsou, že kdekterý opičák z MP vás může zastavit, zadržet i násilím, můžou nosit zbraně atd. Jak říkám kdekterý trouba v uniformě si na vás může vyskakovat.
Takže stačí, ano? Jak jsem psal v prvním příspěvku, případný přestupek zadokumentovat přesně podle metodických pravidel a předat fízlům. Tečka.
Odpovědět
Sl

Slovan

9.10.2020 18:27 Reaguje na Milan G
No tak jelikož je tento článek o tom, jak skloubit ochranu a masový turismus (podle mě to ale ani nejde) a vaše první reakce byla “Když tak čtu tu Balcarovou, tak nejlepší bude obehnat ty parky ostnatým drátem a zavřít a klíč zahodit.”, tak sem předpokládal, že jste proti jakýmkoli opatřením (na které byste si začal stěžovat v momentě, kdy by začali platit) a zeptal jsem se vás, kam až jste ochoten podpořit onen masový turismus na úkor ochrany. Z vašich názorů totiž jasně vyplývá, že pro vás je priorita číslo 1 turismus generující co největší zisky (protože bez toho by ten NP přeci smysl neměl, ne? Bez návštěvníků kteří je generují). A je vám jedno jaký dopad bude mít to množství turistů na danou lokalitu. Pokud by to tak nebylo, nepsal byste o možných opatřeních jako o nějakém zadrátování. To je samozřejmě nesmysl. Nakonec... souhlasíte s radikálním Šimůnkem, který napsal “Je mi líto, ty parky jsou tu pro lidi, a bez návštěvníků v podstatě pozbývají smysl”...

Jestli to nebude tím, že v US si koupíte zbraň na každým kroku...
A co by ta MP vlastně měla dělat. Ty pravomoce má celkem dostatečné a strážci by je měli mít aspoň podobné.
Odpovědět
MG

Milan G

12.10.2020 10:20 Reaguje na Slovan
Já jen doufám, že nemáte rozhodovací pravomoci, kdekoliv.

Je neuvěřitelné co všechno jste si vymyslel abyste mohl stupidně argumentovat.
Ale aspoň jste upřímný, o něco níže jste se sám dobře popsal....A přesně takový egoisti, kteří vše znají, všemu nejvíc rozumí a ostatní co s nimi nesouhlasí označují pomalu za póvl fakt miluju....to jste přesně vy, já jen dodám, že z mého pohledu jste navíc lhář.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

7.10.2020 21:02
Zakázat vstup do NP. Hlavně Pirátům. Těm také kecat do všeho. kdyby se jim dával příděl drog zdarma, třeba by dali pokoj.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

8.10.2020 09:02 Reaguje na Jiří Daneš
Vám by taky měli zakázat kecat do všeho a předepsat nějakou medikaci. :-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.10.2020 15:13 Reaguje na Petr Eliáš
Vy jste Pirát. Potrefená Husa (nebo husák)? Nebo jen obyčejný .....?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

8.10.2020 23:20 Reaguje na Jiří Daneš
Ani jedno, ale rozčilujou mě lidé jako vy. :-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.10.2020 11:53 Reaguje na Petr Eliáš
A to jako čím,že jsem vystudoval třeba chemii s tím, čemu se dnes říká červený diplom a že jsem za svůj dlouhý život ledacos moudrého pochytil, že zrovna moje děti vystudovali zemědělství, a většina příbuzných se zemědělstvím zabývá, takže i o tom ledcos vím?
Až tady butete tak dlouho, projezdíte takový kus světa, přečtete tolik knih a zapamatujete si, co v nich napsáno, jako se to stalo mně, tak také budete, Vám podobné, rozčilovat.
Odpovědět
Sl

Slovan

9.10.2020 16:10 Reaguje na Jiří Daneš
Já vystudoval elektro a co jako? Přečetl sem xy knih. Znám také spoustu lidí v zemědělství. Můžete se zde nad jinýma povyšovat jak chcete, ale realita je taková, že víte (slušně řečeno), úplný kulový ;) A přesně takový egoisti, kteří vše znají, všemu nejvíc rozumí a ostatní co s nimi nesouhlasí označují pomalu za póvl fakt miluju. Ale můžete se s Šimůnkem chytit za ručičky, ten půjde :)
Odpovědět
MG

Milan G

9.10.2020 17:39 Reaguje na Slovan
Ale to přesně popisujete sebe, egoista, který všechno zná.........vždyť to sedí na vás :-)))
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.10.2020 15:13 Reaguje na Petr Eliáš
Věcné argumenty nemáte a útoky ad hominem jen předvádíte svou omezenost.
Odpovědět

Jirka Černý

8.10.2020 06:10
Pokud někdo dělá závěry o návštěvnosti z letošního roku jako by křičel jsem nekompetentní nýmand.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist