Dana Balcarová: Přívalové deště a povodně budou častější. Zásadní je důraz na prevenci
V létě jsem navštívila zasažené obce a mluvila s místními lidmi v Dlouhé Loučce, přímo v místě, kudy se přívalová vlna prohnala. Zarazilo mě, kolik špatných technických řešení v lokalitě bylo. Především zatrubnění toku hned pod lesem, do kterého se vlna nemohla vejít a tekla tak mimo koryto do zahrad obyvatel. Dále pak vybetonované koryto říčky, které přívalovou vlnu směřovalo do obce Šumvald, kde došlo k poničení a dokonce i ke stržení domů již robustní přívalovou vlnou. Voda si nikde nemohla ulevit rozlitím do krajiny.
Předcházet bleskovým povodním ale není vůbec snadné a jejich následky lze při nejlepším pouze zmírnit. Přívalová srážka nedokáže být, na rozdíl od standardního deště, vstřebána půdou nebo efektivně zadržena vegetací a pokračuje jako povrchový odtok. Objem vody je třeba někde „uložit“, ideálně mimo přeplněné koryto, které směřuje do intravilánu obcí, kde může způsobit velké škody na majetku a především životech. Možností je proto zemědělská nebo lesní půda.
Rozliv vody v říčních nivách býval efektivním způsobem, jak čelit všem typům povodní. Ne všude to geomorfologie umožňuje, ale tam, kde ano, jsou dnes často nivelační hráze, které vodu posílají rychle po proudu dále, kde se potkává s další a problémy se kumulují.
Chybí ale osvěta, tedy základní znalost efektivních řešení a to jak ze strany starostů a hospodářů v krajině, tak ze strany případně dotčených vlastníků nemovitostí. Mezi další krajině blízká opatření zpomalující povodňovou vlnu a snižující její maximum patří dostatek organické hmoty v půdě schopné vázat vodu - metr krychlový zdravé půdy u nás zadrží až 400 litrů vody, zatímco současný stav v ČR je pouze cca 200 litrů - časté přerušování drah soustředěného odtoku (např. pomocí mezí, remízků atp.); dostatek mrtvého dřeva v lese fungujícího jako houba, ale i bariéra povrchového odtoku; pokud možno co nejdelší zapojení vegetace v průběhu roku (především na polích).
Tato a mnohá další podobná opatření pomáhají zároveň čelit i suchu, posilují biodiverzitu a krajinný ráz, tedy hodnotám, které společnost od krajiny začíná čím dál více očekávat. Je proto třeba motivovat hospodáře v krajině, aby se podobná opatření nebáli realizovat a především, aby se jim vyplatila.
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
smějící se bestie
7.6.2021 15:51Marcela Jezberová
7.6.2021 17:09vaber
7.6.2021 19:08Milan Milan
7.6.2021 22:34Pavel Jeřábek
7.6.2021 23:18 Reaguje na Milan MilanPříkladem mohou být pouště, kde nezřídka zahynou lidi ve vyschlých korytech vodotečí, když někde v povodí přišla prudká bouře.
Pavel Jeřábek
7.6.2021 23:40Nebýt několika roků sucha, tak by si zřejmě dodnes mnoho politiků na krajinu a její absenci zadržovat srážkovou vodu nevzpomněl.
Takže poděkujme přírodě, že nám v posledních letech důrazně vzkázala, abychom se vzpamatovali dokud je ještě čas.
Dokud ale budeme krajinu "opravovat" odspodu, a ne od shora, pořád na v podhorských oblastech a v pahorkatinách budou lidi sužování přívalovými povodněmi.
Paradoxem na venkově ale je, že mnoho vlastníků svažitých pozemků bydlí dole v obci u "zabetonovaného" koryta potůčku, a ještě k tomu ti vlastníci jsou zastupitelé obce.
Nezřídka v zastupitelstvu jsou i zemědělci, kteří na těch svažitých pozemcích hospodaří, a správci lesů, které se rozprostírají nad zemědělskou oblastí.
Opatření na začátku svahů nejsou obtížná - nezřídka stačí jen "motyka s lopatou a změna systému dotací pro zemědělskou výrobu. Někdy si říkám, zda ministerstvu zemědělství vodu nesebrat, a nevrátit ji pod životní prostředí a s tím i sebrat objem peněz na dotací, které s touto agendou souvisí.
Lukáš Kašpárek
8.6.2021 08:20 Reaguje na Pavel JeřábekA co dělá současná vláda?
Nic co by řešilo tyto příčiny všech zmiňovaných problémů... chce tak akorát stavět přehrady v nížinách a hlubokých údolích a ještě se nestydí dál prosazovat zhovadilosti jako jsou kanály D-O-L nebo například jejich poslední PR akce otevírání nového přístavu pro turistickou plavbu ve Veselí nad Moravou.....
To jsou ty poslední akce, které tato zdevastovaná země potřebuje..... my potřebujeme řešit to, co popisuje mimo jiné i tento článek.....
Majka Kletečková
8.6.2021 11:26 Reaguje na Pavel JeřábekBývalý ministr MŽP František Benda (ODS) se kdysi „vody“ dobrovolně vzdal ve prospěch MZe.
Jiří Svoboda
8.6.2021 12:24 Reaguje na Majka KletečkováJiří Svoboda
8.6.2021 10:12Petr Blažek
8.6.2021 19:40Řešením by samozřejmě bylo zapojení zemědělců a jejich půdy. Ale muselo by se to vzít komplexně. Největší zájem by na tom měli mít pojišťovny a nabízet zemědělcům výhodnou náhradu škody, když si nechají pole zatápět. Když dají farmáři jeden milion náhrady tak je to škoda na jednom baráku a přitom to může zachránit půlku obce. V tom by se měl angažovat stát aby podpořil tyto bilaterální smlouvy.
vaber
9.6.2021 17:01 Reaguje na Petr Blažekzkusil vůbec někdo nalít vodu do skleněné nádoby 1m x 1m x 1m s propustným dnem ,naplněnou různými druhy půdy a pozoroval, jak se voda v různých půdách chová?
myslím že nikdo , ale všichni opakují bláboly , které jsou dnes v modě