Ministerstvo zemědělství: Dlouhodobé smlouvy jsou pro les přínosem
Poznámka serveru Ekolist.cz:
Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:
"Je pro ochranu lesů spravovaných Lesy ČR lepší, když tento státní podnik vypíše až desetileté tendry na lesní práce včetně prodeje dřeva,
nebo je vhodnější zadávat více menších krátkodobých zakázek?"
Své odpovědi nám poslali:
|
Z výše popsaných skutečností je jasné, že bez místní až skoro detailní znalosti spravovaného lesního celku, kterou lze získat určitě za delší dobu, než jakou poskytuje krátkodobá zakázka, to nejde. Pro všechny činnosti prováděné v lese v pěstební, těžební a ostatní činnosti je bezpodmínečně nutná znalost přírodního prostředí ve vztahu k ročním obdobím i klimatickým poměrům daného území. Tuto nepřenositelnou zkušenost lze získat pouze vlastními provozními zkušenostmi, někdy i za cenu draze vykoupenou ekonomickými či ekologickými dopady. Toto se může v ojedinělých případech stát každému, kdo v lese hospodaří, ale drobná pochybení lze vždy dlouhodobým působením lesníka napravit.
V případech krátkodobých tenderů, kdy i v průběhu jednoho kalendářního roku dojde k několika výměnám dodavatelské firmy, není v lidských silách se s daným lesním úsekem seznámit, natož v něm pak pracovat ve smyslu trvalé udržitelnosti hospodaření, což je v dnešní době jedním ze základních požadavků veřejnosti pro lesní hospodářství. Stále nedoceněným vedlejším produktům zdravých lesních ekosystému pro rekreační, sportovní a relaxační účely jsou schopny dostát jedině správně a dlouhodobě spravované lesy v péči každého vlastníka v ČR.
Závěrem je nutné podotknout, že všechny tendery nejsou desetileté, ale jen některé smluvní územní jednotky budou na tuto maximální dobu. Určitě bude možné v průběhu několika příštích let dokázat, že zakázky na delší dobu budou mít příznivý vliv na přírodní lesní prostředí, jak po stránce ochrany cenného lesního ekosystému, tak i ekonomicky soběstačného článku národního hospodářství, což s sebou přináší další cenné výhody pro obyvatele venkova a budou i přínosem pro všechny občany ČR, kteří do lesa chodí s úctou a pokorou, jelikož les je největším chrámem, který můžeme navštívit.
reklama
Online diskuse
K čemu máme LČR? - 6. 5. 2010 - MartinSouhlasím s ministrem, že je dobré, když má správce lesa trvalý vztah a zájem na správném hospodaření. Právě proto bylo hospodaření v lesích přiřknuto státní firmě LČR. Je pochopitelné, že když je jednou za deset let třeba provést větší těžbu, že se na to najme firma, držet si po deset let zaměstnance-těžaře v jednom polesí by bylo zbytečné. Běžnou práci v lese má plnit LČR. Pokud to tato firma nezvládá, pak by asi bylo lepší prodat lesy soukromníkům, ať hospodaří s trvalým zájmem. Deset let je hlediska lesa pouhou desetinou jednoho cyklu obmýtí, to není trvalý zájem. Ministerstvo tedy vědomě lže, když tvrdí, že smlouvy jsou výhodné a pro les přínosné. |